Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organizacja pracy nakładczej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Zmiany w strukturze sektorowej zatrudnienia wskazują, że sektor usług stanowi najbardziej dynamiczny obszar pod względem tworzenia miejsc pracy. Analiza kwantytatywna powinna jednak być uzupełniona o elementy kwalitatywne, tj. wpływ na produktywność pracy i poziom kwalifikacji zatrudnionych oraz aspekty rodzajowe, związane z nowymi formami zatrudnienia. Rozwój usług przyczynił się bowiem do zmian w organizacji pracy, zwiększenia udziału kobiet na rynku pracy oraz wdrożenia elastycznych form zatrudnienia", będących jednym z przejawów uelastyczniania i deregulacji rynku pracy. Stosowanie elastycznych form zatrudnienia i organizacji pracy jest uniwersalną cechą współczesnej gospodarki. Uznawane jest za konieczne dla zapewnienia wzrostu gospodarczego poprzez dostosowanie strategii i wydajności przedsiębiorstw do wymogów zglobalizowanych rynków i gospodarek. Atypowe formy zatrudnienia występują we wszystkich krajach i systemach ekonomicznych, choć w różnym stopniu i skali. Ich powstawanie stało się w dużym stopniu możliwe dzięki rozwojowi nowych technik informacyjno-komunikacyjnych. Powstają i dynamicznie rozwijają się nowe możliwości komunikacji, kształcenia, organizacji pracy czy spędzania wolnego czasu. Nowe technologie przyczyniają się do szybszego przepływu informacji, ułatwiają przetwarzanie danych, a przede wszystkim umożliwiają odejście od tradycyjnego, umiejscowionego w określonej przestrzeni miejsca pracy, czego przykładem jest telepraca8. Globalizacja i rozwój nowych technologii, a wraz z nimi rozpowszechnianie się outsourcingu i offs- horingu usług, przyczynia się do coraz częstszego odchodzenia od standardowego modelu zatrudnienia, opartego na umowie o pracę na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze godzin. Praca tymczasowa, niepełny wymiar godzin czasu pracy czy samozatrudnienie stanowią przykłady tego typu rozwiązań.(fragment tekstu)
Obecnie w warunkach gospodarki rynkowej system pracy nakładczej jest niedoceniany zarówno pod względem jego funkcji społeczno-ekonomicznych jak i nie brany pod uwagę, jako ważny instrument aktywizacji rozwoju gospodarczego regionów i ludności dotkniętej bezrobociem. Autor rozważa zagadnienie systemu nakładczego jako formy aktywizacji zatrudnienia w środowiskach lokalnych w Polsce i Niemczech, stwierdzając, że istnienie systemu pracy nakładczej w warunkach rozwiniętej gospodarki jest ekonomicznie i społecznie uzasadnione. Ta forma pracy ma określone możliwości rozwoju, oraz zdolność do ograniczenia negatywnych skutków zmian zachodzących w naszej gospodarce.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.