Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organizacje kobiece
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Kierunki aktywności kół gospodyń wiejskich
100%
Celem artykułu było poznanie głównych działań podejmowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich (KGW), a także ich wkładu w rozwój lokalny. W pracy wykorzystano pierwotne oraz wtórne materiały źródłowe. Źródła wtórne to literatura naukowa w zakresie rozwoju lokalnego oraz ustawy, które odnoszą się do poruszanego problemu. Źródła pierwotne to wyniki badań jakościowych przeprowadzonych z użyciem techniki wywiadu swobodnego z członkiniami oraz przewodniczącymi KGW. Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że KGW spełniają tradycyjne role, takie jak podtrzymanie tradycji ludowych i folklorystycznych, ale również podejmują nowe wyzwania: organizację imprez sportowych, sesji fotograficznych, czy sprzątanie swoich miejscowości. Wszystkie te działania mają wspólny cel, którym jest aktywizacja społeczności lokalnej oraz poprawa jakości ich życia. (abstrakt oryginalny)
W literaturze przedmiotu coraz częściej podkreślana jest rola organizacji pozarządowych (NGOs) w budowaniu kapitału społecznego. Dokonuje się w niej również rozróżnienia pomiędzy różnymi formami kapitału społecznego tworzonego przez NGOs, w zależności od tego, czy tworzone sieci są gęste i w ramach jednorodnych grup (wiążący kapitał społeczny), czy też mniej gęste i między grupami heterogenicznymi (pomostowy kapitał społeczny). Badania wykazały, że organizacje społeczne spełniają różne funkcje w różnych społeczeństwach - od kontradyktoryjności i rzecznictwa do uzupełniania tego, czego inne sektory nie są w stanie zapewnić. Zmienia się jednak charakter działalności ich członków od bardziej kolektywnego do bardziej indywidualistycznego. Zróżnicowane są również w zależności od tego, w jakim systemie funkcjonują oraz od indywidualnych cech członków, to jest płci oraz pochodzenia.(abstrakt oryginalny)
The article aims at analyzing a particular occupational privilege of employees, commonly referred to as a benefits package. This social privilege is considered a real social and legal phenomenon by a large number of academics. This is because no legal regulations on the privatization and commercialization of Polish companies actually imposed it. The origin of this specific privilege lies in the pragmatic attitude of employees to the process of privatization of companies and selling their stocks to strategic investors. This type of agreements was supposed to protect staff from radical restructuring which the investor could implement upon buying the company. Owing to this privilege, employees were able to establish their own space of social security in the factory. The article presents examples of such documents, discusses their content and possible sanctions for the new owner of the factory (the signatory of the document) if the provisions of the document are not complied with.(original abstract)
W artykule zaprezentowano przykłady działań podejmowanych przez organizacje kobiece na forum krajowym i międzynarodowym w związku z reformą systemu emerytalnego i jej wpływem na sytuację kobiet. Przedstawiono także wyniki badań opinii publicznej dotyczące stosunku społeczeństwa do różnicy wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Trzecia część poświęcona została stanowisku i postulatom w sprawie reformy systemu emerytalnego, wypracowanym przez uczestniczki II Ogólnopolskiej Konferencji Środowisk Kobiecych - Polityka Rządu wobec Kobiet, zorganizowanej przez Ośrodek Informacji Środowisk Kobiecych - OŚKa w dniach 24-25 kwietnia 1999 roku.
Podobnie jak w innych krajach arabskich również w Egipcie w latach 70. XX wieku postępował wzrost konserwatyzmu społeczeństwa i obrona tradycyjnego statusu kobiet. Pomimo obecności kobiet w ruchu antykolonialnym i uczestnictwie ich w sprawach publicznych państwo egipskie prezentowało zachowawcze stanowisko wobec dążeń emancypacyjnych kobiet. Prawo państwowe deklarowało równość płci i zapewniało udział kobiet w życiu społecznym, politycznym i ekonomicznym przy jednoczesnym utrzymaniu tradycyjnych relacji płci. W sprawach obyczajowych, prawie rodzinnym i kodeksie małżeńskim obowiązywało prawo szariatu. Pomimo aktywności kobiet podczas rewolucji w 2011 roku i ich zaangażowania w protesty, kobiety nie zyskały szacunku społecznego i nie doczekały się wsparcia ze strony instytucji państwa. Przeciwnie, ich publiczna obecność spowodowała z jednej strony wzrost przemocy seksualnej na ulicach, a z drugiej agresję policji i służb bezpieczeństwa. Ich prawa zostały zlekceważone i złamane nie tylko przez działania aparatu państwowego, ale i przez brak poparcia środowisk konserwatywnych, w których tak aktywnie działały. Kobiety stanowiły połowę członków Braci Muzułmanów, jednakże ich rola w organizacji była nieoficjalna - nie płaciły składek i nie brały udziału w wybieraniu przywódców. Raport Thomson Reuters Foundation z 2013 roku traktujący o prawach kobiet wywołał konstatację w społeczeństwie egipskim, bowiem Egipt zajął w nim ostatnie miejsce pod względem przestrzegania praw kobiet wśród 21 krajów - członków Ligii Arabskiej. Dlatego też rola organizacji kobiecych w Egipcie nie została ograniczona do pomocy kobietom w trudach życia codziennego, ale stanowi istotną część walki o uznanie i szacunek w społeczeństwie.(fragment tekstu)
6
Content available remote Dobre praktyki w rozwoju przedsiębiorczości kobiet w Polsce
84%
W Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, kobiety stanowią znaczący rezerwuar niewykorzystanych zasobów pracy, a pomimo lepszego wykształcenia stopa bezrobocia wśród nich jest wyższa niż wśród mężczyzn. Stąd istotne jest pobudzanie przed siębiorczości u kobiet. Służą temu uregulowania prawne, narzędzia i działania podejmowane w ramach tzw. dobrych praktyk. Stosowanie różnorodnych form wsparcia jest konieczne ze względu na uwarunkowania i bariery utrudniające kobietom funkcjonowanie na rynku pracy oraz prowadzenie działalności gospodarczej. Z tego względu celem artykułu jest przedstawienie dobrych praktyk prowadzonych przez różne instytucje w zakresie pobudzania przedsiębiorczości wśród kobiet. Realizacja celu umożliwi również odpowiedź na pytanie o skuteczność tych działań. (abstrakt oryginalny)
Omówiono krótko organizacje kobiece istniejące w Polsce oraz podejmowane przez nie inicjatywy dotyczące poprawy losu kobiet.
The paper presents similarities and differences in the perception of women's problems on the present Polish labour market by leaders of old and new social movements (i.e., trade unions and women's organisations respectively). Based on the qualitative research conducted in 2010-2011 in Silesia, the paper focuses on the issue of mutual perception of union leaders in trade industry and female leaders in women's organisations. It also analyses factors facilitating the integration of the both movements and their actual cooperation so far and emphasises the potential of their synergic cooperation. (original abstract)
Celem artykułu była ocena funkcjonowania kół gospodyń wiejskich jako organizacji społecznej zrzeszającej kobiety mieszkające na wsiach. Dokonano analizy materiałów wtórnych, w tym ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich oraz zaprezentowano wyniki badań empirycznych. Z badań wynika, że udział w działaniach podejmowanych przez KGW był dla kobiet formą spędzania czasu wolnego, ucieczką od codziennych obowiązków, a aktywności, których się podejmowały, były zróżnicowane. (abstrakt oryginalny)
Od 1957 roku Sudanie ogłoszono islam religią państwową, a szariat ("wola Boga") była głównym źródłem prawa. Od momentu odzyskania niepodległości w 1956 stale wzrasta liczba pracujących kobiet. Przyczyną najczęściej były powody ekonomiczne. Większość kobiet nie interesowała się polityką mimo to od 1988 roku działała świecka Unia Kobiet. W Sudanie podobnie jak w Iraku i Iranie poplecznicy ekipy rządzącej zajmują czołowe stanowiska we wszystkich instytucjach państwowych. Sytuacja w Sudanie była zdominowana wojnami domowymi. W Sudanie doszło do załamania gospodarki kraju, ogromnego zadłużenia, fatalnych stosunków z zagranicą, powszechnej korupcji. Sytuację może zmienić działalność opozycji, która szuka pomocy za granicą. Ich program przewiduje uzyskanie "legitymacji narodu"; stworzenie programu gospodarczego zapewniającego sudańczykom podstawowe środków do życia; wznowienie normalnych stosunków międzynarodowych Sudanu.
Koła gospodyń wiejskich (KGW) stanowią reprezentatywny przykład organizacji społecznych ukształtowanych w duchu tradycji i kultury polskiej. Ich zadania oscylują wokół rozpowszechniania edukacji kulturowej, ochrony i pomnażania dziedzictwa kulturowego wsi, a także rozwoju kapitału społecznego i wykorzystania potencjału mieszkańców w aspekcie ich aktywizacji na rzecz środowiska lokalnego. Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań własnych dotyczących kierunków, zakresu i form działalności KGW na Warmii i Mazurach jako przestrzeni umożliwiającej realizację działań z zakresu edukacji ustawicznej z wykorzystaniem tradycji lokalnej, przy jednoczesnym kreowaniu i wprowadzaniu inicjatywy społecznej na obszarach wiejskich w doświadczeniach przedstawicielek KGW. W pracy posłużono się metodą jakościową, wywiadami indywidualnymi, częściowo kierowanymi, skoncentrowanymi na problemie. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują na to, że KGW na Warmii i Mazurach są doskonałym przykładem innowacyjnych form działalności organizacji kobiecych na wsi, które w pełni wykorzystują zasoby dziedzictwa kulturowego oraz determinują nowe aktywności zawodowe, społeczne i edukacyjne mieszkanek wsi. (abstrakt oryginalny)
12
67%
Celem opracowania jest przybliżenie genezy, istoty oraz celów funkcjonowania kół gospodyń wiejskich, zaprezentowanie ich aktywności w zakresie pozyskiwania środków z funduszy UE, a także rozpoznanie i ukazanie celów inwestycji przez nie prowadzonych. Opracowanie wzbogacono studium przypadku Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) w Modliszewku. W pracy wy-korzystano pierwotne oraz wtórne źródła materiału badawczego. Źródła wtórne to literatura naukowa z zakresu rozwoju lokalnego, przedsiębiorczości, w tym inicjatyw podejmowanych przez kobiety na obszarach wiejskich, rozporządzenia oraz dane Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotyczące dofinansowania KGW środkami z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020. Źródła pierwotne natomiast to wyniki badań przeprowadzonych w kwietniu 2019 roku dotyczących wykorzystywania pozyskanych przez KGW środków finansowych. Na podstawie wyników przeprowadzonych badań można stwierdzić, że pozyskane przez KGW fundusze pozwoliły na realizacje wielu działań, które przyczyniły się do rozwoju obszarów wiejskich. Członkinie badanych kół wykazywały się przedsiębiorczością i budowały dobry wizerunek swojego regionu. Otrzymane fundusze w głównej mierze przeznaczały na unowocześnienie posiadanego wyposażenia, a także promocję koła, regionu oraz lokalnej kuchni. (abstrakt oryginalny)
The text is devoted to women's presence in the Polish higher education in 19182018. Its history is presented in chronological-thematic order, including information about the beginnings of women's studies at universities as well as their basic political, economic and cultural conditioning. Although during the discussed period, basis of political system in Poland changed three times, there was a constant development of the size of higher education, as well as an increase of women's participation among students and academic faculty. The beginnings were very modest. However, today women constitute already the majority of students of higher education and almost a half of academic employees. Women, during their fight for equality in access to studies and academic career, had to overcome many legal obstacles, also informal ones, resulting from vitality of the image of traditional social role of women. Even though, the formal equality was gradually earned, it is still more difficult for women than for men to undertake studies at some faculties, and to get higher degrees and academic positions as fast as men. (original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.