Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organizacje monopolistyczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
The principal explanations in the existing economics literature for the formation of concentratedmarkets are intellectual property-related entry barriers, economies of scale, and network effects. In each of these explanations, a few firms have an inherent advantage, allowing them to maintain their dominance. Our study's objective is to show that even when all firms are equally situated, an industry can evolve from a competitive to an oligopolistic structure purely as a result of random chance. We create a stylized model where firms are identical at inception, with none having any competitive advantage. In each period, a firm's profit is random with zero mean. The randomness of profits is hypothesized to stem from demand uncertainty and production cost fluctuations. Simulation results show that, solely as a result of chance, a competitive industry transitions to a market structure where only a handful dominate. The antitrust implications of our paper pertain to the causes of oligopoly formation. Notwithstanding that in some cases oligopolies can arise as a result of anticompetitive behavior of firms, we show that market concentration can also occur as a benign, natural consequence of evolution of an industry characterized by firms with uncertain profits.(original abstract)
W systemie gospodarczym Drugiej Rzeczypospolitej (1918-1939) ważną rolę odgrywały organizacje monopolistyczne kontrolujące wiele kluczowych gałęzi przemysłu. Wielki kryzys gospodarczy lat trzydziestych spowodował, że zwrócono szczególną uwagę na działalność karteli i syndykatów uznając, że mogą one przyczynić się do utrzymania poziomu zatrudnienia i wielkości eksportu. Jednocześnie jednak władze starały się wpływać na wysokość cen ustalanych przez monopole. W tym celu przeprowadziły kilkakrotnie w latach trzydziestych akcje przymusowych obniżek cen wybranych grup artykułów przemysłowych. Taka polityka gospodarcza nie przyniosła jednak spodziewanych rezultatów. Okazało się bowiem, że w opanowanych przez monopole gałęziach przemysłu zatrudnienie i eksport zmniejszyły się w znacznie większym stopniu niż w dziedzinach, w których panowała wolna konkurencja, a przymusowe obniżki cen artykułów przemysłowych powodowały jedynie dodatkowy spadek rentowności, i tak już niskiej w latach kryzysu.
W artykule omówiono modele równowagi przedsiębiorstw działających w strukturach sieciowych oraz politykę regulacji cen. Opisano również regulację metodą pułapu zwrotu z kapitału.
Przedstawiono model sterowania optymalnego opisujący zależność między poziomem sprzedaży a intensywnością reklamy. Przy konstrukcji tego modelu wykorzystano klasyczny model Vidale'a-Wolfe'a, w którym wydatki na reklamę są wprost proporcjonalne do wielkości sprzedaży rozważanego produktu. W niniejszym artykule intensywność reklamy jest wprowadzona w sposób nieliniowy. Kryterium optymalizacji jest w postaci funkcjonału całkowicie opisującego całkowity zysk ze sprzedaży produktu. Zaproponowano trzy scenariusze wpływu intensywności reklamy na wielkość sprzedaży. Dla każdego scenariusza wyznaczono optymalne rozwiązanie zadania oraz omówiono jego własności. (abstrakt oryginalny)
Współczesne dynamicznie zmieniające się otoczenie wymaga od przedsiębiorstw kształtowania długoterminowych relacji z klientem dopasowanych do jego potrzeb (Burnett, 2002). Istota relacji opiera się na wzajemnym wywiązywaniu się z podjętych zobowiązań oraz na zaufaniu. Zaufanie jest nieodłączną cechą zwłaszcza trwałych relacji. Celem pracy jest analiza sposobów kształtowania relacji z klientem na przykładzie przedsiębiorstwa monopolistycznego Totalizator Sportowy. Metodami badawczymi wykorzystanymi w pracy są: przegląd literatury, analiza dokumentów oraz sondaż diagnostyczny. Przeprowadzone badania pozwoliły na określenie (w ograniczonym zakresie), że relacje przedsiębiorstwa Totalizator Sportowy z klientami stanowią fundament działalności firmy i opierają się na zaufaniu wypracowanym przez wiele lat funkcjonowania przedsiębiorstwa na ryku. Ponadto zidentyfikowano działania podejmowane przez przedsiębiorstwo, aby relacje z klientem miały charakter długoterminowy. Wskazano tu przede wszystkim na: sukcesywne wprowadzanie nowych produktów na rynek (gier), wdrożenie systemu informatycznego umożliwiającego korzystanie z produktów w formie online, posiadanie odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa, prowadzenie działalności społecznej i dobroczynnej, informowanie klientów o ryzyku związanym z uczestnictwem w oferowanych grach, ciągłe budowanie zaufania do firmy poprzez doskonalenie standardów obsługi klienta czy jawność danych na temat spółki. (abstrakt oryginalny)
6
80%
W artykule podjęto próbę weryfikacji możliwości wykorzystania markera zmian strukturalnych wariancji procesu ceny rynkowej w detekcji zmowy graczy w branży. W części pierwszej pracy zaproponowano model teoretyczny zachowań strategicznych graczy w branży przy założeniu egzogenicznych i stałych w czasie kwot kartelowych (udziałów w rynku). Model taki może służyć do wyjaśnienia, między innymi, zachowań graczy w branży producentów Lysiny w latach 1990-1996. Model ten teoretycznie wspiera metodę detekcji zmowy opartą na analizie wariancji procesu ceny rynkowej, motywując niższą wariancję w fazie zmowy. Część druga pracy zawiera weryfikację empiryczną zastosowania markera z wykorzystaniem analizy falkowej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera empiryczne zastosowanie markera zmian strukturalnych wariancji procesu ceny rynkowej dla szeregu cen średnich Lysiny na rynku USA w latach 1990-1996. Jako metodę ekonometryczną detekcji zmian strukturalnych w wariancji zastosowano, po raz pierwszy w tym kontekście, analizę falkową. Metoda ta ma w omawianym zakresie aplikacji istotne zalety, takie jak oszczędność , jeśli chodzi o wymagane dane statystyczne, oraz bardzo dobre własności lokalizacyjne w dziedzinie czasu. Artykuł stanowi kontynuację pracy zawartej w części pierwszej, gdzie zaproponowano model teoretyczny zachowań strategicznych graczy w branży motywujący zastosowanie wymienionego markera. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie zakresu wykorzystania koncepcji społecznej odpowiedzialności w przedsiębiorstwach infrastrukturalnych ( na przykładzie branży wodociągowo-kanalizacyjnej ) w Polsce. Autorka podjęła również próbę spojrzenia na powyższe działania w sektorze jako przejaw przedsiębiorczości publicznej w tych organizacjach. Doświadczenia ostatnich lat udowodniły, że sektor wodowciągowo-kanalizacyjny w Polsce podlega istotnym zmianom, stając się interesującym dla inwestorów prywatnych, którzy nadają nowoczesne oblicze branży. Sformułowana w artykule hipoteza zakłada, że mimo charakteru monopolistów lokalnych, podejście do społecznej odpowiedzialności w branży wodociągowo-kanalizacyjnej jest podobne do przedsiębiorstw z sektora prywatnego i zakres wykorzystania tej koncepcji rośnie. (fragment tesktu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.