Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 227

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organizacje oparte na wiedzy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Współczesne organizacje konkurują w otoczeniu, które charakteryzuje masowy przepływ informacji1. Coraz częściej czynnikiem decydującym o ich sukcesie jest zdolność do umiejętnego wykorzystywania zasobów informacyjnych2. To wyzwanie staje się jednak trudne w realizowaniu, w związku ze stale rosnącą ilością informacji, ich dużym rozproszeniem oraz słabo ustruktralizowanym charakterem3. W takim dynamicznym otoczeniu Business Intelligence (BI) wydaje się rozwiązaniem, które umożliwia wykorzystywanie potencjału tkwiącego w zasobach informacyjnych. Skutkuje to tym, że organizacje mogą podejmować efektywniejsze decyzje, sprawniej monitorować działania konkurencji, śledzić zachowania klientów, a także optymalizować koszty, procesy wewnętrzne oraz prognozować trendy na rynku (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie założeń różnych teorii przywództwa oraz charakterystyka kompetencji przywódczych w kontekście organizacji wiedzochłonnych (knowledge-intensive organisations, KIOs). Punkt wyjścia prowadzonych rozważań stanowiły studia krajowej i zagranicznej literatury, ukazujące ewolucję teorii przywództwa w podziale na teorie tradycyjne i współczesne oraz wskazujące na specyfikę organizacji wiedzochłonnych. Przeprowadzone analizy wykazały, że przywództwo w organizacjach wiedzochłonnych różni się od przywództwa w organizacjach tradycyjnych. Egzemplifikację prowadzonych rozważań stanowił polski oddział międzynarodowego koncernu. Wyniki zrealizowanych w nim badań jakościowych wykazały, że w tego rodzaju organizacjach przywództwo zawiera przede wszystkim elementy charakterystyczne dla przywództwa transformacyjnego, strategicznego i autentycznego.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Rola sieci w zarządzaniu zwinnymi organizacjami wiedzy
100%
W artykule zaprezentowano korzyści z wykorzystania zarządzania sieciami powiązań międzyorganizacyjnych do budowania zwinnej organizacji opartej na wiedzy. Punktem wyjścia dla rozważań jest wskazanie pojawiających się we współczesnym otoczeniu tendencji stawiających przed organizacjami rosnące wymagania w zakresie dostosowywania się do niezwykle szybko zmieniających się warunków funkcjonowania. Sukces we wdrażaniu modelu zwinnej organizacji opartej na wiedzy wymaga stałej obserwacji otoczenia i wychwytywania pojawiających się w nim szans i zagrożeń. Warunkiem powodzenia takiej strategii jest dostęp do aktualnej i adekwatnej informacji. Zasoby te znajdują się w posiadaniu wielu podmiotów na rynku, a dostęp do nich wymaga współpracy i otwartości na dzielenie się wiedzą. Pomocą w procesie wymiany tego niezwykle cennego zasobu może być wykorzystanie sieci powiązań łączących organizacje i mechanizmów nią rządzących(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie znaczenia i roli zasobów niematerialnych w procesie zarządzania usługami w erze cyfrowej. W nowej erze cyfrowej tradycyjnie rozumiane rynki oddają miejsca sieciom, zaś posiadanie zasobów jest zastępowane dostępem do nich. W nowym typie gospodarki łańcuch wartości przekształca się w sieć wartości, a wykorzystywana technologia pozwala wprowadzać innowacyjne rozwiązania strukturalne. W zarządzaniu organizacjami i w marketingu usług bardzo ważnym elementem staje się wykorzystanie w sposób optymalny zasobów niematerialnych dla uzyskania coraz lepszych wyników. Filarem gospodarek opartych na wiedzy są usługi, w sektorze tym może być zatrudnionych nawet 95% pracowników, zaś tylko 4% w produkcji, a 1% w rolnictwie. Zatem można by zadać pytanie: jak ważne są zasoby niematerialne w organizacjach usługowych opartych na wiedzy?(abstrakt autora)
5
Content available remote Geneza koncepcji zarządzania wiedzą
100%
Artykuł dotyczy zagadnienia powstania i rozwoju koncepcji zarządzania wiedzą w organizacjach. Rozważania obejmują analizę źródeł zainteresowania organizacji zarządzaniem w nich wiedzą, powiązania analizowanej koncepcji z innymi dyscyplinami naukowymi. Zaprezentowano także, w sposób chronologiczny, najważniejsze wydarzenia odzwierciedlające rozwój zarządzania wiedzą. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest poznanie znaczenia i roli, jaką doświadczenia projektowe odgrywają w zarządzaniu wiedzą w projektach. W opisywanym badaniu przeprowadzono studia empiryczne w zakresie praktyk gromadzenia i wykorzystywania doświadczeń projektowych w przedsiębiorstwach prowadzących działalność na terenie Polski. W wyniku weryfikacji hipotez badawczych dowiedziono występowanie korelacji pomiędzy praktykami gromadzenia i stosowania doświadczeń projektowych, a osiąganiem korzyści w projektach. Ponadto udowodniono jak kultura organizacyjna w organizacjach sprzyja uczeniu się z przeprowadzanych projektów oraz wskazano bariery i trudności w gromadzeniu i wykorzystywaniu doświadczeń projektowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia wyniki badań pilotażowych dotyczących diagnozy problemów związanych z zarządzaniem wiedzą w przedsiębiorstwach funkcjonujących w Polsce. Szczególną uwagę zwrócono na identyfikację inicjatyw związanych z zarządzaniem wiedzą, w tym: pozyskiwanie, przetwarzanie, gromadzenie i wykorzystywanie wiedzy w organizacjach. Analiza zidentyfikowanych inicjatyw została przeprowadzona z punktu widzenia trzech poziomów ich występowania, tj.: l) poziomu związków organizacji z otoczeniem, 2) poziomu relacji wewnątrzorganizacyjnych oraz 3) poziomu indywidualnego, dotyczącego poszczególnych pracowników.
W niniejszym artykule zaprezentowano wybrane aspekty rozwoju systemów informatycznych w organizacjach opartych na wiedzy. W szczególności podjęto problematykę rozwoju systemów Business Intelligence w obszarze zastosowania systemów agentowych oraz semantycznych metod reprezentacji wiedzy. W części pierwszej ukazano podstawowe zagadnienia dotyczące wiedzy, organizacji opartej na wiedzy oraz zarządzania wiedzą. Dalej przedstawiono rozwój systemów BI w kierunku zastosowania semantycznych metod reprezentowania ich zasobów. W ostatniej części zaprezentowano zagadnienia dotyczące wpływu omawianych teorii na modelowanie i stosowalność agentów programowych oraz zaproponowano elementy ontologii w notacji OWL opisującej powiązanie systemu agentowego z systemem BI. (abstrakt oryginalny)
Organizacyjne zdrowie nie oznacza jedynie zdolności adaptacji do warunków otoczenia, lecz także rozwój zdolności przetrwania.
W opracowaniu przedstawiono fragmenty artykułu Ikujiro Nonakiego "Firma kreująca wiedzę", który ukazał się w kwietniowym numerze 2008 roku "Harvard Business Review - Polska". Ukazano tu istotę japońskiego podejścia, które mówi, że najważniejsza jest świadomość, że kreowanie nowej wiedzy to nie tylko kwestia "przetwarzania" obiektywnych informacji. Tak naprawdę kreowanie nowej wiedzy opiera się na dotarciu do utajonych i często bardzo subiektywnych spostrzeżeń pracowników, ich intuicyjnych przekonań i przeczuć oraz udostępnieniu tych konstatacji całej firmie, by można było je zweryfikować i wykorzystać.
Celem niniejszego opracowania było wskazanie istoty i znaczenia organizacji opartych na wiedzy oraz wskazanie wpływu otoczenia technologicznego na proces budowania organizacji opartych na wiedzy. Analizę empiryczną przeprowadzono w gminie Myślenice. Do badań został wykorzystany wywiad oraz kwestionariusz z pięciostopniową skalą Likerta. Badania wykazały, że gmina Myślenice nie jest organizacją opartą na wiedzy. Nie są wykorzystywane w wystarczającym stopniu nowoczesne systemy ICT. W związku z powyższym zostały sformułowane zalecenia i rekomendacje dla analizowanej gminy. (abstrakt oryginalny)
Dynamika i nieprzewidywalność współczesnego otoczenia wymaga od przedsiębiorstw szybkiego reagowania i wykorzystywania pojawiających się krótkotrwałych okazji. Taką możliwość daje koncepcja przedsiębiorstwa zwinnego, które ze względu na specyfikę zasobów wewnętrznych oraz sposoby działania jest zdolne do szybkiego identyfikowania okazji i wykorzystywania ich dla własnego wzrostu i rozwoju. Artykuł ma na celu zaprezentowanie ewolucji koncepcji organizacji opartych na wiedzy w kierunku kreowania organizacji zwinnej. W opracowaniu wskazano warunki rozwoju zwinności współczesnych przedsiębiorstw, a także przedstawiono model zwinnego przedsiębiorstwa opartego na wiedzy. Artykuł ma charakter rozważań teoretycznych, prowadzących do strukturyzacji koncepcji zwinności przedsiębiorstwa oraz jej modelowego opisu.(abstrakt oryginalny)
W aliansach opartych na wiedzy następuje wzajemna wymiana, tworzenie oraz wykorzystywanie wiedzy i własności intelektualnej. Alians strategiczny może przybrać różną formę w zależności od przyjętego kryterium wyboru. Stąd, w literaturze przedmiotu, istnieje wiele heterogenicznych typologii, których kryteria mogą stanowić rozmaite zmienne. Co więcej, znamienną cechą tego rodzaju porozumień jest ich zdolność do ewoluowania, a więc wraz ze zmianą celów, zadań czy okoliczności funkcjonowania konkretne typy aliansów, mogą przeistoczyć się w inne, bardziej adekwatne do nowych uwarunkowań działalności. Dlatego też nie można wskazać jednej, uniwersalnej klasyfikacji znajdującej zastosowanie bez względu na osobliwość konkretnego sojuszu. W konsekwencji, wśród propozycji typologii aliansów strategicznych można wyróżnić ujęcie jednokryterialne, dwukryterialne i wielokryterialne. W artykule omówione są kolejno wszystkie ujęcia. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule zaprezentowano organizacje wiedzy jako takie, w których docenia się wiedzę i traktują ją jako istotny zasób. Ukazano próbę identyfikacji potencjalnych strategii ogólnych w organizacjach wiedzy oraz przedstawiono strategię wiedzy w układzie: źródła wiedzy - rodzaje aktywności.
15
Content available remote Innovative Approaches to Managing Principle for Enterprise Knowledge
75%
The paper is concerning the theoretical approaches to knowledge management of enterprise and concentrates attention for knowledge, which are the most valuable capital of enterprise. Expansion of globalization incline of enterprises deal also lesser important areas, which mean, that enterprises management must to concentrates attention not only for traditional developing sources (material, financial, labour power), but also up to now a lesser important and used source, that is phenomenon knowledge, which is nowadays known as the knowledge management. (original abstract)
Opracowanie prezentuje koncepcję strukturalizacji wnętrza przedsiębiorstwa, wspierającej proces budowy organizacji opartej na wiedzy. Jej elementem składowym jest dostarczanie podmiotom otoczenia nie tylko oferty w sensie materialnym, ale też niematerialnym (doradztwo, informowanie). Na klasyczną strukturę funkcjonalną zostaje nałożona strukturalizacja oparta o kompetencje doradcze poszczególnych, wyznaczonych podmiotów. Każdy z nich pełni określoną funkcję w procesie dostarczania wartości niematerialnych klientom bądź interesariuszom. Działania te są wzajemnie skoordynowane oraz oparte na najlepszych praktykach rozwijanych wewnątrz firmy bądź kopiowanych od konkurencji. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Systemy ERP-BI w rozwoju organizacji inteligentnych
75%
Współczesne mechanizmy rynkowe cechuje duża dynamika zmian otoczenia gospodarczego. Miarą ich dostosowania jest możliwość budowania przewagi konkurencyjnej organizacji inteligentnych, z wykorzystaniem takich między innymi czynników, jak wiedza czy kapitał intelektualny personelu, które pozwalają im na realizowanie swoich strategii rozwojowych. Kluczowa rolę odgrywają tu zaawansowane rozwiązania w zakresie infrastruktury teleinformatycznej, bazującej na ICT (Information and Communication Technology). Technologie te stanowią swoisty ekosystem informatyczny, umożliwiający wdrażanie i efektywne eksploatowanie systemów ERP (Enterprise Resource Planning) oraz BI (Business Intelligence) jako atrybutów organizacji inteligentnych. Celem opracowania jest ukazanie roli systemów ERP-BI w rozwoju organizacji inteligentnych. Po ogólnej charakterystyce organizacji inteligentnej odniesiono się do zarządzania wiedzą i na tym tle ukazano relacje systemów ERP-BI. W końcowej części ukazano perspektywy rozwojowe w tym zakresie. (fragment tekstu)
Ostatnimi czasy w konkurencyjności przedsiębiorstwa tracą na znaczeniu tradycyjne czynniki produkcyjne, takie jak kapitał czy zasoby ludzkie, zyskuje natomiast tzw. Czynnik Wiedzy (Knowledge Factor). Szczególnie istotne jest nie tyle posiadanie wiedzy, co umiejętność jej integracji w przedsiębiorstwie. Praktyka udowadnia konieczność wprowadzenia zaawansowanego Zarządzania Wiedzą (Knowledge Management) w przedsiębiorstwach. Nie jest to zadanie łatwe, gdyż wiedza jest obecna we wszystkich aspektach działalności przedsiębiorstwa i dlatego zarządzanie nią nie powinno być traktowane jako działanie dodatkowe, wyizolowane i niezależne, ale jako integralna część wszystkich procesów biznesowych. Niniejsza praca zawiera sugestie związane z oceną efektywności i wydajności zarządzania wiedzą, a także wstępne rozważania dotyczące terminów "wiedza" oraz "zarządzanie wiedzą". (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Współczesna organizacja - organizacja oparta na wiedzy
75%
Globalizacja, zmiany technologiczne, nieograniczony przepływ informacji przyczyniły się do powstania gospodarki opartej na wiedzy. Nowe warunki gospodarcze wymagają od organizacji podjęcia nowych działań i transformacji w nowy typ organizacji - organizację opartą na wiedzy. Niniejszy artykuł w pierwszej części przedstawia warunki nowej gospodarki opartej na wiedzy, a następnie koncentruje się na nowym typie organizacji. Przedstawiono koncepcje, cechy charakterystyczne i zasady organizacji wiedzy. Zwrócono również uwagę na najbardziej istotny element organizacji wiedzy, tj. pracowników wiedzy. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa stale poszukują sposobów budowania i utrzymywania trwałej, długofalowej przewagi konkurencyjnej. Wśród czynników oddziałujących na tworzenie przewagi konkurencyjnej ważne miejsce zajmują potencjały sukcesu przedsiębiorstwa, obejmujące: (1) zasoby, (2) zdolności oraz (3) kompetencje. Wśród potencjałów sukcesu posiadanych przez przedsiębiorstwo szczególne znaczenie posiadają zasoby wiedzy, a także zdolności i kompetencje przedsiębiorstwa opierające się na tych zasobach. Celem artykułu jest przedstawienie możliwości wykorzystania koncepcji zarządzania opartego na wiedzy w kształtowaniu i rozwoju kompetencji przedsiębiorstwa oddziałujących na tworzenie jego przewagi konkurencyjnej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.