Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 114

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organizacje społeczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Przedsiębiorstwa społeczne stanowią trzon podmiotów działających w ramach sektora gospodarki społecznej. Celem artykułu jest prezentacja ewolucji przedsiębiorstwa społecznego w perspektywie historycznej. W artykule podjęto próbę identyfikacji możliwości rozwoju przedsiębiorstw społecznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule autorka omówiła rolę i zadania organizacji społecznych w sferze ruchu turystycznego. W warunkach komercjalizacji rynku turystycznego wywołanej reformą gospodarczą zmieniają się warunki działania organizacji społecznych. Ze względu na zamierzony wzrost roli i znaczenia działalności gospodarczej, prawdopodobnie będzie ona ograniczona. W artykule autorka omówiła zagrożenia dla działalności organizacji społecznych oraz przedstawiła możliwe kierunki i kodyfikacje ich dalszej działalności.
W artykule przedstawiono zagadnienie instytucjonalizacji partnerów społecznych w prawie międzynarodowym, w prawie Wspólnot Europejskich oraz w prawie wybranych krajów europejskich. Zaprezentowano również status prawny partnerów społecznych w Polsce.
4
Content available remote Słabości organizacji społecznych w kontekście skuteczności ich działania
80%
Celem niniejszego opracowania jest identyfikacja najistotniejszych czynników ograniczających możliwości skutecznego funkcjonowania organizacji pozarządowych i realizacji podstawowych ich funkcji, zarówno po stronie ich wad systemowych, jak i patologii ich często toczących (dotyczących ich aspektu wewnętrznego) oraz zewnętrznych zagrożeń pochodzących z bliższego lub dalszego środowiska ich działania. (fragment tekstu)
The purpose of this paper is to investigate the conditions under which peer pressure helps in deterring the free riding problem. The comparison of situations with and without peer pressure indicates that under certain conditions peer pressure may solve the well-known free riding problem. However there are several limitations to peer pressure including (1) the fact that peer monitoring is costly when production and monitoring efforts are substituted; (2) the threat of sanctions is not credible when sanctions are costly to implement. Nevertheless, strongly inequality averse individuals may still be encouraged to punish free riders despite the existence of a cost to - in the punishment of free riders. (original abstract)
Celem artykułu jest przedstawienie działalności poznańskiej Izby Wytrzeźwień oraz ocena systemu jej organizacji i finansowania. Szczególną uwagę zwrócono na sposób prowadzenia tej działalności przez organy samorządowe oraz dostosowanie przyjętej formy organizacyjno-prawnej do specyfiki działalności prowadzonej przez izby wytrzeźwień.
W nader twórczym i aktywnym życiu nestorów i luminarzy środowiska polityki społecznej nie sposób nie podkreślić ich udziału w różnego rodzaju społecznych gremiach doradczych czy opiniodawczych. W dwóch z nich, o randze rządowej, przyszło mi szczególnie blisko współpracować z Lucyną Frąckiewicz. Są to: Rządowa Rada Ludnościowa oraz Rada Społeczna przy Prezesie Rady Ministrów. Poniższy opis ich działalności nie wynika jednak jedynie z naszej doń przynależności. Ma on stanowić tło do refleksji na temat okoliczności powoływania i zadań tego rodzaju społecznych organów pomocniczych rządu, efektów ich funkcjonowania oraz próby oceny uczestnictwa przedstawicieli środowisk naukowych w tych gronach. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza roli organizacji pozarządowych (NGOs) oraz ocena ich zdolności do działania w krytycznych okolicznościach, takich jak transformacja państwa. Od lat 90. ubiegłego wieku badania koncentrowały się głównie na roli organizacji pozarządowych jako aktorów rozwoju w formacjach społecznych i instytucjonalnych. Niniejsze badanie kładzie szczególny nacisk na rolę organizacji społeczeństwa obywatelskiego w dyskursie politycznym i medialnym zarówno w Gruzji, jak i na Ukrainie, wzbogacając naukę o nowy materiał empiryczny związany z zaangażowaniem takich organizacji w procesy legislacyjne oraz w rozwój państwa. Artykuł stanowi próbę przedstawienia argumentu za rozwojem badań nad organizacjami pozarządowymi w ramach politologii i stosunków międzynarodowych poprzez porównanie zaangażowania instytucjonalnego tych organizacji w dwóch krajach nastawionych na rozwój - w Gruzji i Ukrainie.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia dorobek naukowy Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego na temat organizacji społecznych i ich zmieniającej się roli w realizacji zadań z zakresu polityki społecznej w Polsce. W tekście wskazano na potencjał polskich organizacji społecznych i dokonano wstępnej analizy urzeczywistnienia w praktyce życia społecznego i politycznego konstytucyjnych zapisów o modelu społecznej gospodarki rynkowej oraz zasadzie subsydiarności. Artykuł zawiera wnioski z prowadzonych w IPS badań wskazujących na dokonania dostawców usług społecznych jakimi są organizacje społeczne. W artykule wskazuje się na konieczność większej otwartości administracji publicznej na kontraktowanie usług organizacji społecznych w ramach umów wieloletnich. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie wpisów rejestracyjnych Starostwa Płockiego z lat 1918-1929 zanalizowano aktywność społeczną w Płocku i powiecie płockim.
11
61%
Pierwsze koła młodzieży wiejskiej powstały jeszcze przed I wojną światową. W okresie międzywojennym działało kilka ogólnopolskich związków młodzieży wiejskiej: Centralny Związek Młodzieży Wiejskiej, Centralny Związek Młodzieży Wiejskiej "Siew" i Centralny Związek Młodej Wsi, Związek Młodzieży Ludowej, Związek Młodzieży Wiejskiej Rzeczypospolitej Polskiej "Wici". Oprócz nich działały również związki o zasięgu regionalnym. Turystyka była jedną z form działalności wiejskich organizacji młodzieżowych. Miała na celu walory kształcące, wychowawcze jak również była sposobem spędzania czasu wolnego. Elementy turystyki, jak np. organizowanie wycieczek, znajdowały się w statutach, regulaminach i uchwałach działalności kół i związków młodzieży wiejskiej. Ważną rolę w rozwoju turystyki wśród młodzieży wiejskiej odegrały Wiejskie Uniwersytety Ludowe. Upowszechniającą i propagującą rolę w zakresie turystyki odgrywała prasa wiejskich organizacji młodzieżowych. (abstrakt oryginalny)
Wiele przesłanek opracowania nowej strategii wobec small businessu wyznacza lektura polityczno-przemysłowej koncepcji Wspólnot Europejskich. W raporcie opublikowanym w 1990 r. przez Komisję Wspólnot Europejskich dla Parlamentu Europejskiego Polityka przemysłowa w otwartym, ukierunkowanym na współzawodnictwie otoczeniu - przesłanki wspólnej koncepcji podkreśla się szczególną rolę małych i średnich przedsiębiorstw w przekształceniach strukturalnych gospodarek krajów członkowskich. Przedsiębiorstwa te, ze względu na elastyczność zmian, zgodnie z sygnałami rynkowymi będą odgrywały wiodącą rolę w tych przekształceniach. A ich działania w tego rodzaju stowarzyszeniach będą decydowały o kierunku tych przekształceń w rozwoju całej gospodarki. (fragment tekstu)
13
Content available remote Managing Knowledge: Social Organizations in the UK and Poland
61%
Artykuł przedstawia wyniki badań obszernego studium małych organizacji społecznych. W badaniu wzięło udział 10 organizacji z Anglii i Polski. Zostały przebadane 31 osoby, reprezentujące mieszankę lokalnych przedsiębiorstw społecznych i organizacji. Transkrypcje wywiadów przeanalizowano przy użyciu interpretatywnej analizy fenomenologicznej. Autorzy zbadali poszczególne formy motywacji, aspekty uczenia sytuacyjnego oraz inne formy zarządzania wiedzą i jej transferu. W niniejszym artykule założono hipotezę, że jakościowe metody badań mogą ujawnić motywację do tworzenia, uczestniczenia i prowadzenia organizacji społecznych oraz ocenić stosowane techniki transferu wiedzy. Celem badań było zbadanie i ocena tych procesów wśród praktyków działających w szerokim przekroju organizacji i w różnych kulturach - z wykorzystaniem interpretatywnej analizy fenomenologicznej Wyniki pokazują, że uczenie sytuacyjne i zarządzanie wiedzą były w tych organizacjach wyraźnie widoczne. Transfer wiedzy był oczywisty, a także często postrzegano przechodzenie członków organizacji z początkowego stadium uczestnictwa do przywództwa. Było to szczególnie widoczne w przypadku umiejętności menedżerskich i ich operacjonalizacji w tych organizacjach. Istnieje wiele podobieństw między organizacjami polskimi i brytyjskimi, mimo wyraźnych różnic kulturowych. Kraj funkcjonowania oraz cele "techniczne" organizacji, choć bardzo różne, wpływały nieznacznie na mechanizmy zarządzania wiedzą i jej transferu. (abstrakt oryginalny)
Zastanówmy się więc nad podstawowymi czynnikami determinującymi postawy wobec pracy. Celem tej refleksji jest wytyczenie kierunku, w jakim należy przekształcać sytuację człowieka w procesie pracy, by bez przymusu fizycznego czy ekonomicznego wywołać pozytywne postawy wobec pracy, oparte na głównej mierze na presji moralnej. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest przybliżenie problematyki udziału organizacji społecznej w postępowaniach administracyjnych dotyczących spraw studentów i doktorantów, przy czym rozważania dotyczące tego zagadnienia zostały ograniczone do ściśle wybranych i opisanych w jego treści podmiotów. Ich wybór został zdeterminowany specyfiką spraw studencko-doktoranckich oraz całej sfery szkolnictwa wyższego, które korzysta z konstytucyjnie gwarantowanej autonomii. Omówiono przy tym ich charakter prawny. Wskazano również na przysługujące im uprawnienia procesowe, mające swoje źródło w przepisach postępowania administracyjnego, które w omawianej kategorii spraw stosuje się odpowiednio, zwracając przy tym uwagę na możliwe problemy wynikające z niedoskonałości obowiązujących w tym zakresie unormowań prawnych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł analizuje różne formy uczestnictwa organizacji społecznej w postępowaniu administracyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem jej udziału jako podmiotu na prawach strony. Pomimo wielu wątpliwości, co do zasadności udziału organizacji społecznych w postępowaniu administracyjnym w tej formie, Autor stwierdza, że udział takiej organizacji pozwala rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości związane ze stanem faktycznym sprawy. Ewentualna sprzeczność pomiędzy interesem strony a interesem organizacji społecznej w postępowaniu jest bowiem gwarancją zbadania wszelkich aspektów faktycznych i prawnych sprawy, przyczyniając się do prawidłowego zadbania o wymaganą prawem materialnym ochronę interesu publicznego przez organ administracyjny, prowadzący postępowanie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy funkcjonowania rad cudzoziemców w RFN. Występują one w gminach różnej wielkości, głównie w miastach. Istnieje też rada funkcjonująca na szczeblu federalnym. Dawniej w RFN uczestnictwo obywateli w życiu politycznym w gminach ograniczało się do wyborów komunalnych, jednak w ostatnich dziesięcioleciach widać ogromny wzrost tego udziału przejawiającego się w formie rad komunalnych. Zwiększenie udziału obywateli w podejmowaniu decyzji politycznych jest możliwe właśnie za pośrednictwem tych rad. Autorka ukazuje, że przykładem takiej aktywności są rady cudzoziemców. Rady te nie zawsze są postrzegane w sposób jednoznaczny. Mimo zalet, jakie niewątpliwie posiadają, są niekiedy oceniane krytycznie. (abstrakt oryginalny)
W artykule został podjęty temat kapitału społecznego i jego wpływu na rozwój regionalny. Odpowiednie rozpoznanie potrzeb lokalnych organizacji społecznych jest niezbędne do stworzenia polityki współpracy mieszkańców i jednostek samorządu terytorialnego. Polityka zarządzania organizacją lokalną będzie efektem końcowym projektu prowadzonego przez autorkę artykułu. W części empirycznej artykułu zaprezentowano wyniki pilotażowego badania ankietowego przeprowadzonego wśród 140 mieszkańców małych miast lub wsi znajdujących się na terenie województwa małopolskiego. Wyniki badania jasno pokazują, iż mieszkańcy dostrzegają zależność pomiędzy inicjatywami oddolnymi a rozwojem regionu. Respondenci opisywali organizacje, w których działają, swoje motywacje do działania oraz wyrażali opinię na temat przyczyn braku zaangażowania innych osób w prace na rzecz społeczności lokalnej. (abstrakt oryginalny)
Zarówno możliwość udziału w postępowaniu podatkowym organizacji społecznej na prawach strony, jak i przyznanie takiej strukturze uprawnienia do żądania wszczęcia postępowania podatkowego z urzędu wzmacnia funkcję ochronną interesu publicznego (społecznego), którą przypisuje się prawu o postępowaniu podatkowym. Partycypacja organizacji społecznej w postępowaniu podatkowym poprzez udział w tym postępowaniu na prawach strony umożliwia ponadto poddanie kontroli społecznej działania organów administracji skarbowej, w tym także organów samorządowych. Udział w postępowaniu podatkowym organizacji społecznej w sprawie dotyczącej interesu innej osoby ma na celu także zagwarantowanie lepszej ochrony praw stron i ich wsparcie w toku tych postępowań. Autor zauważa, że udział organizacji społecznej w postępowaniu podatkowym jest uzależniony od zgody strony postępowania podatkowego. (abstrakt oryginalny)
Wśród licznych uczestników polskiego postępowania karnego ustawodawca przewidział instytucję przedstawiciela społecznego, występującego w procesie w charakterze rzecznika interesu społecznego. Jak wykazuje się w literaturze przedmiotu, instytucja ta nie jest w chwili obecnej należycie wykorzystywana, a faktyczne uczestnictwo przedstawiciela społecznego w toczących się procesach karnych jawi się jako marginalne. Celem artykułu jest analiza zastanego stanu prawnego, diagnoza przyczyn znikomego udziału organizacji społecznych w postępowaniach karnych, a następnie sformułowanie na tym tle oryginalnych postulatów legislacyjnych, które w ocenie autora mogłyby przywrócić należyte miejsce przedstawiciela społecznego w polskim procesie karnym.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.