Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organization and management methods
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie własnej propozycji metody wariantowania rozwiązań organizacyjnych. Charakterystykę tej metody sprowadzimy tu do określenia jej założeń, a następnie omówienia jej metodyki. Tutaj uwagę naszą skoncentrujemy przede wszystkim na opisie jej etapów. (fragment tekstu)
2
Content available remote Układ wielkości organizacyjnych jako obiekt badań
100%
Celem referatu jest zaprezentowanie propozycji stworzenia układu wielkości organizacyjnych, który pozwoliłby na pełniejsze realizowanie funkcji nauki o organizacji i zarządzaniu, porównywanie badań naukowych oraz precyzyjniejsze formułowanie teorii lub twierdzeń naukowych. Na początku rozwoju nauki o organizacji i zarządzaniu, a więc w pierwszych latach XX wieku, badacze skupiali się na zakładzie wytwórczym w aspekcie technicznym, fizjologicznym i ekonomicznym, a także psychologicznej stronie relacji międzyludzkich. Z biegiem lat ilość sub-dyscyplin i specjalności naukowych wzrastała, ale każda z nich zamykała się hermetycznie na pozostałe, nie pozostawiając obszaru porozumienia i wspólnych, kompleksowych dociekań. Wiele teorii naukowych zostało stworzonych bez dbania o zastosowanie reguł semiotycznych oraz praw logiki formalnej. Z jednej strony przedstawiciele większości szkół zarządzania reprezentują pogląd bliski empiryzmowi. Przedstawiciel tego kierunku epistemologicznego, August Comte twierdził, że prawdziwą i zdrową naukę stanowią prawa dotyczące faktów. Z drugiej strony, w podejściu badaczy widoczny jest głęboki humanizm, charakteryzujący się tym, że w poznaniu rzeczywistości (organizacyjnej - przyp. autora) chodzi o określenie uwarunkowań, determinant i źródeł zastanych faktów w otaczającym człowieka świecie. Obserwując wyniki badań dotyczących zjawisk zachodzących w organizacji można zadać pytanie: czy wnioski wyciągane na podstawie danych empirycznych, weryfikujących hipotezy lub teorie naukowe, należą ciągle do sfery nauki, a w szczególności do dyscypliny nauk o organizacji i zarządzaniu? Autor referatu przedstawia propozycję rozwiązania tego dylematu w postaci układu wielkości organizacyjnych, wraz z podstawami ontologicznymi i epistemologicznymi takiego podejścia. (fragment tekstu)
3
Content available remote Wybrane metodologiczne problemy w naukach o zarządzaniu
100%
W pracy przedstawiono, dla potrzeb prowadzenia badań w zakresie nauk o zarządzaniu, wybrane konstrukcje metodologiczne. Podano w doprecyzowanej postaci pojęcia metody naukowej, falsyfikacji, tezy, hipotezy i hipotez cząstkowych. Oryginalnym wynikiem jest formalizacja rozróżnienia hipotezy i tezy oraz opis procedury weryfikacji merytorycznej hipotezy uwzględniający konieczność uprzedniego sformułowania kryterium rozstrzygania o zaklasyfikowaniu. Podane zostały przykłady hipotez i odpowiednich kryteriów do ich weryfikacji merytorycznej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja możliwości i kierunków wykorzystania metody badania przypadków w naukach o zarządzaniu ze szczególnym uwzględnieniem zalet i mankamentów tego podejścia. Realizacji celu poświęcono przegląd literatury polskiej i światowej, wyników badań wtórnych, a także przeprowadzono własne badania empiryczne. Wyniki wskazują na wysoką użyteczność metody monograficznej w naukach o zarządzaniu, zarówno w aspekcie opisu i interpretacji złożoności organizacyjnej, jak również w rozwoju teorii zarządzania. Warunkiem staje się jednak przestrzeganie określonych rygorów metodologicznych wykorzystania tej metody. Wnioski z badań mogą dostarczyć praktycznych wskazówek naukowcom z zakresu nauk o zarządzaniu prowadzącym prace badawcze z wykorzystaniem metody monograficznej. W szerszym, społecznym kontekście, artykuł może przyczynić się do wzrostu jakości prowadzonych badań naukowych i realizowanych zadań dydaktycznych. Wpisuje się też w postulowaną misję nauk o zarządzaniu związaną z dostarczaniem organizacjom propozycji konkretnych rozwiązań problemów praktyki zarządzania. (abstrakt oryginalny)
Na początku artykułu omówiono podstawowe pojęcia związane z organizacją i zarządzaniem: metodę, zasadę i technikę. Dokonano przeglądu dotychczasowych prób systematyzacji metod organizacji i zarządzania, przytaczając podejścia stosowane przez: W. Radzkowskiego, Z. Mikołajczyka, G. Steinera i H. Mrełę.
Celem artykułu jest przedstawienie istniejącego w naukach o zarządzaniu problemu związanego z pojęciami: "koncepcja" i "metoda". Przedstawiciele nauk o zarządzaniu w Polsce stosują te dwa pojęcia zamiennie. Autor zaproponował własne rozwiązanie dla tej "dżungli pojęciowej". (abstrakt oryginalny)
Termin "socjotechnika" może być rozumiany trojako. Pierwsze rozumienie identyfikuje socjotechnikę jako walor nauk społecznych. W drugim rozumieniu socjotechnika jest traktowana jako rodzaj postępowania celowościowego, którym indywidualny lub zbiorowy sprawca posługuje się w procesie sterowania grupą społeczną, aby osiągnąć zamierzone cele. Po trzecie zaś terminu tego używa się dla nazwania nauki praktycznej, której zadaniem jest projektowanie postępowania celowościowego na podstawie przyjętego systemu wartości i uznanych twierdzeń teoretycznych. W niniejszym opracowaniu socjotechnikę rozumie się jako zespół zaleceń, dotyczących systemu społecznego organizacji. Przedmiotem tych zaleceń może być zarówno utrzymanie istniejących zachowań członków organizacji, jak i spowodowanie zmian tych zachowań. (fragment tekstu)
Pozostając w retoryce kulturowej, silną cechą wykorzystania metafor w działaniach i aktywnościach związanych z organizowaniem jest ich charakterystyka rdzenna, która pozwala na redefiniowanie i replikację metafory na jej odmiany służące celom operacyjnym w zarządzaniu. Metafora jako artefakt stworzony przez liderów i menedżerów w organizacji jest podstawowym narzędziem wprowadzania zmian zgodnie z przyjętym planem i strategią. W zależności od tego, czy jest to poziom operation top - członków zarządu, w którym defi niowana jest misja organizacji, czy to jest średni szczebel menedżerski, gdzie wprowadzane są zmiany o charakterze proceduralnym, umyślnie skonstruowany artefakt lub grupa artefaktów (metafor) zmienia struktury poznawcze, wpływając na formowanie się wartości i norm13. Konsekwentne i zdyscyplinowane wprowadzanie metafor jako artefaktów kultury organizacyjnej może być skutecznym narzędziem w realizacji celów menedżerskich. Wymaga to od liderów umiejętności lingwistycznych i kreatywnych kompetencji semantycznych oraz rozumienia roli metafor w komunikacji, również międzykulturowej. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie adaptacji metody scenariuszowej do - zyskujących popularność w Polsce i na świecie - badań foresightowych. W publikacji przedstawiono ewolucję metody scenariuszowej, definicje scenariuszy oraz przykład zastosowania metody scenariuszowej w badaniach foresightowych. Ilustracja zastosowania tejże metody w projekcie NT FOR Podlaskie 2020. Regionalna strategia rozwoju nanotechnologii dowodzi, że metoda scenariuszowa może być w sposób logiczny, formalny i ustrukturyzowany stosowana w tego typu badaniach. W artykule zastosowano metodę analizy i krytyki piśmiennictwa, metodę badania dokumentów, metodę analizy i konstrukcji logicznej, studium przypadku. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Lean Sensei i możliwości jego wykorzystania w zarządzaniu organizacją
84%
Organizacje wprowadzające Lean Management starają się dokładnie stosować do zawartych w nim zasad. Zdarza się jednak, iż zasady te nie są w pełni rozumiane, a stosowana filozofia jest w pewnym wymiarze wybrakowana. Dobrym rozwiązaniem wspierającym organizację jest wykorzystanie Lean Sensei, co szczególnie zyskuje na znaczeniu w dobie Covid-19. Celem pracy jest analiza możliwości wykorzystania w czasie pandemii Lean Sensei w usprawnianiu przedsiębiorstw zorientowanych na Lean Management. Metodologia odnosi się do tego zagadnienia - zostało ono rozłożone na szczegółowe problemy, sformułowano wstępne hipotezy, co dało podstawę do przeprowadzenia badania. Praca składa się z kilku części. W pierwszej z nich analizowane są główne pojęcia i uwarunkowania związane z tematem (ewolucja Lean, Lean Management i Lean Sensei). Druga część pracy zawiera omówienie metodologii, pokazane w niej zostały również kierunki badawcze, a trzecia dotyczy analizy usprawnienia organizacji Lean poprzez zastosowanie Lean Sensei. Główny problem badawczy jest następujący: Jakie są możliwości wykorzystania w dobie Covid-19 Lean Sensei w usprawnianiu organizacji wykorzystujących Lean Management? (fragment tekstu)
Celem badania jest zidentyfikowanie oraz stworzenie rankingu technik kreatywności i innowacji w branży motoryzacyjnej Iranu. Biorąc pod uwagę cel badania, ma ono charakter praktyczny, a zastosowana metoda to metoda opisowo-sondażowa. Dane zostały zebrane przy użyciu kwestionariusza, a w celu potwierdzenia ich trafności i rzetelności, zostały wykorzystane odpowiednio: analiza treści oraz współczynnik alfa Cronbacha. Rozmyta metoda TOPSIS została wykorzystana w celu analizy danych. Rezultaty badania wskazują, że diagram rybiej ości został zidentyfikowany jako najistotniejsza technika w branży motoryzacyjnej Iranu. Na kolejnych pozycjach znalazły się następujące techniki: kreatywna mutacja, grupa nominalna, Delphi, kreatywna wizualizacja i powracanie do klienta. (abstrakt oryginalny)
This study is aimed at investigating the functionality of Visual Performance Management (VPM), along with determining the necessary features such a method should demonstrate to be an effective and meaningful tool for the development of Lean Management in an organisation. Based on the analysis of a case study in a large manufacturing organisation, a crosscutting assessment of such a system was made, a literature review proves the lack of such a comprehensive study. Six critical features of VPM were identified, they are very practical and giving many interesting insights into studied Lean method. The view emerged from empirical investigated shows VPM as of the wider functionality then only visual information exchange methodology. The VPM serves as cascade information exchange system and has substantial potential to support employee's participation.
13
Content available remote Intuicja w zarządzaniu
84%
Artykuł koncentruje się na zaprezentowaniu kategorii, które warunkują współczesny sukces organizacyjny. Na podstawie przeprowadzonych rozważań o charakterze teoretycznym, do tych czynników zakwalifikowano kreatywność i innowacyjność. Wydaje się, że logiczne postępowania szkoły planistycznej ustępują miejsca intuicyjnym szkołom prostych reguł, czy opcji realnych (te również mogą przyjąć formę filozofii zarządzania, pomimo swojego pierwotnego, analitycznego charakteru). Ponadto, podkreślono w artykule rangę pierwiastka behawioralnego, nadając mu priorytetowe współcześnie znaczenie. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Intuicja w badaniach empirycznych z zakresu zarządzania
84%
W literaturze przedmiotu obserwować można rosnące zainteresowanie wykorzystaniem intuicji w procesie podejmowania decyzji, która staje się coraz częściej przedmiotem badań empirycznych. Jednakże celem większości z nich jest identyfikacja osób, które wykorzystują intuicję w procesie decyzyjnym lub badania przeprowadzone z psychologicznego punktu widzenia. W ostatnich latach zauważyć jednak można coraz bardziej złożone metodycznie wysiłki autorów mające na celu rozwiązanie problemu zastosowania intuicji w praktyce zarządzania. Celem referatu jest dokonanie systematyzacji współczesnych badań empirycznych z zakresu intuicji realizowanych w dziedzinie zarządzania oraz podjęcie próby wyznaczenia potencjalnych przyszłych ich kierunków. (abstrakt oryginalny)
W artykule rozważana jest technika Quik-Think. Odniesiono się do klasycznej metody burzy mózgów oraz jej polskich odmian. Dokonano oceny książek i publikacji na ten temat. W kolejnej części przedstawiono samą technikę Quik-Think. Zwrócono uwagę na jej genezę, tworzenie zespołu operacyjnego i jego pracę, czas trwania sesji oraz sposób organizacji sesji quik think. W ostatniej części artykułu położono nacisk na podstawowe różnice pomiędzy klasyczną metodą burzy mózgów a techniką Quik Think.
Celem artykułu jest analiza zarządzania strategicznego. Dla rozwiązania tego zadania badawczego wykorzystano paradygmat, jako szczególny sposób opisu zmian w tej koncepcji zarządzania. Przyjęcie takiej nietypowej konwencji rozwiązania problemu badawczego narzuciło wyznaczenie celów cząstkowych pracy, do których zaliczono: identyfikację paradygmatów nowej gospodarki i nowych kierunków zarządzania, jako zbiorów wzorców - modeli, determinujących zarządzanie strategiczne, analizę rozwoju paradygmatów identyfikowanych w zarządzaniu strategicznym, określenie klasyfikatora paradygmatów zarządzania strategicznego, jako obrazu aktualnego stanu tej koncepcji zarządzania. (abstrakt oryginalny)
17
84%
Podsumowując, można powiedzieć, że w kwestii ciągłości i zmiany w nauce o zarządzaniu odnotowano ostatnio wiele wystąpień przedstawicieli tej dziedziny wiedzy. Niniejszy artykuł odnosi się z jednej strony do wypowiedzi autorów polskich, z których najważniejsze są chyba spostrzeżenia A.K. Koźmińskiego na temat tożsamości współczesnej nauki o zarządzaniu. Refleksja metodologiczna wydaje się niezbędna, aby nauka o zarządzaniu spełniała swoje zadanie w warunkach tzw. "nowej normalności", która wcale nie jest tak "nowa" i rewolucyjna, jak to niektórzy sądzą. To szczególnie istotne zdanie L. Balcerowicza. Drugą część artykułu zajmuje analiza ostatnich koncepcji G. Hamela, który bywa uznawany za najważniejszego guru zarządzania od czasu, gdy spopularyzował pojęcie "zarządzania 2.0". Ostatnia jego praca to bardzo ciekawe przemyślenia dotyczące fundamentalnych problemów współczesnego biznesu i zarządzania. Szczególnie ważny wydaje się wniosek, że zmiana (zwłaszcza nieustająca innowacja) jest warunkiem przetrwania współczesnych firm w większości branż. Ale powinna się ona odbywać po przemyceniu i przeformułowaniu fundamentalnych problemów, które nic nie straciły na znaczeniu. Ostatni kryzys te problemy wręcz wyostrzył, co prowadzi do wniosku o potrzebie "odnowy moralnej świata biznesu". (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zakres wykorzystania współczesnych metod organizacji i zarządzania w procesie restrukturyzacji wybranych zakładów opieki zdrowotnej.
Celem artykułu jest prezentacja metodyki budowy strategii organizacji, nad którą autor pracuje od 8 lat. Choć artykuł bazuje na analizie przypadku Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, w której był prowadzony cykl sesji strategicznych to sama metodyka jest uniwersalna i może być z powodzeniem zastosowana zarówno w przedsiębiorstwach, organizacjach non-profit, jak i urzędach. Nie ma znaczenia także wielkość organizacji czy branża. Metodyka ta znalazła uznanie wśród kadr międzynarodowych korporacji, w organizacjach non-profit, jak i w przedszkolach, których zespoły pracowały nad koncepcją rozwoju swoich organizacji. W artykule przedstawiony jest pełny proces tworzenia strategii, jakkolwiek z racji limitu ilości stron, jakie narzuca wydawnictwo, opisane są jedynie wybrane metody wykorzystywane podczas sesji strategicznych. Przy opracowaniu artykułu wykorzystano dwie metody badawcze: obserwację uczestniczącą oraz case study. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie zastosowania metod informatycznych do organizowania system pracy biurowej. Realizacja tak zdefiniowanego celu sprowadzać się będzie do wskazania obszarów w pracy biurowej, w których mogą być zastosowane metody informatyczne oraz sprecyzowaniu kierunków wykorzystania tych metod w organizowaniu system pracy biurowej. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.