Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organizational deconcentration
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W niniejszym artykule zaprezentowano ogólne założenia koncepcji funkcjonalności "eko-osiedla", będącego jednostką pomocniczą gminy i jednocześnie odpowiadającego za realizację dekoncentrowanych zadań publicznych zgodnie z paradygmatem zrównoważonego rozwoju. Ustawodawca dał gminom szeroki zakres swobody w zakresie kształtowania organizacji oraz funkcjonalności dzielnic czy osiedli, co - przy dobrej woli piastunów organów gminy, w tym radnych - może dać rezultat w postaci jednostki pomocniczej odgrywającej istotną rolę w walce z globalnymi wyzwaniami - czy to zmianami klimatu czy ochrony środowiska. (abstrakt oryginalny)
Część zadań państwa powinna być realizowana tylko przez władze centralne, a pozostała część powinna być scedowana na władze niższego szczebla. Ważne jest wskazanie, które funkcje i instrumenty niezbędne do realizacji zadań powinny pozostać charakterystyczne tylko dla sektora rządowego, a które można przenieść na sektor niższego szczebla. W artykule przedstawiono zasady warunkujące podział zadań pomiędzy sektor rządowy a samorządy oraz tezy postulowane w koncepcji federalizmu fiskalnego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problematykę koncentracji i dekoncentracji polskiego przemysłu. Rozpatruje instytucjonalno-systemowe czynniki przemian w poziomie koncentacji jak również obrazuje stopień monopolizacji i rozproszenia poszczególnych sektorów gospodarki.
W opracowaniu niniejszym rozważa się tendencje w kształtowaniu wielkości przedsiębiorstw i skutkami, jakie one wywołują. Wpierw jednak omówiono mierniki wielkości, czynniki kształtujące poziomy ich wielkości, zwracając uwagę na takie podmioty, jak zakład, przedsiębiorstwo i holding. Tendencje koncentracyjne i dekoncentracyjne kształtują się również w tych podmiotach gospodarczych. Przedstawiono też pogląd publicysty angielskiego na tendencje rozwojowe spółek akcyjnych. (abstrakt oryginalny)
Globalizacja jest obecnie zjawiskiem powszechnie dyskutowanym na forum politycznym, społecznym i ekonomicznym. Wiadomo, że wywołuje pozytywne reakcje, ale też wzbudza sprzeciwy. W niniejszym artykule przyjęto optykę ekonomiczną i organizacyjną analizy globalizacji. Starano się wykazać, że w globalnym świecie, obok powszechnie dostrzeganego zjawiska koncentracji przedsiębiorstw, ma miejsce coraz mocniejszy nurt dekoncentracji, którego wyrazem jest m.in.: outsourcing, dezinwestycje i restrukturyzacja. Wydaje się, że koncentracja i dekoncentracja nie wykluczają się wzajemnie. Są to dwa procesy charakterystyczne dla współczesnego świata, które starano się przedstawić w tym opracowaniu. (fragment tekstu)
Przedstawiono koncepcję odnowienia firmy za pomocą innowacji organizacyjnej, i na tym tle zmianę formy organizacyjno-prawnej jednolitego przedsiębiorstwa w wielopodmiotowe ugrupowanie gospodarcze i korzyści jakie z takiego przekształcenia mogą wyniknąć dla organizacji.
Przedmiotem pracy jest problematyka konkurencji i demonopolizacji gospodarki. Omówiono teoretyczne podstawy konkurencji, miejsce polityki konkurencji w doktrynie ordoliberalizmu i społecznej gospodarki rynkowej, koncepcje polityki przemysłowej (strukturalnej), relacje polityka strukturalna - polityka konkurencji, dekoncentracja w gospodarce jako instrument polityki strukturalnej i jej regulacje w prawie antymonopolowym oraz działania antymonopolowe jako instrument demonopolizacji i rozwoju konkurencji ze szczególnym zwróceniem uwagi na skuteczność działań antymonopolowych w rozwiniętej gospodarce rynkowej.
Na podstawie dorobku poprzednich rządów oraz komisji sejmowych i senackich, a także licznych postulatów formułowanych przez środowiska samorządowe opracowano koncepcję modelu administracji publicznej. Program zawiera dwie eksperckie wizje ustroju administracji publicznej i jej struktur. Pierwsza z nich to model dwuszczeblowy, ze wzmocnioną kompetencyjnie gminą, z samorządowym województwem, z zachowaniem przynajmniej na kilka lat obecnego podziału terytorialnego kraju. Druga zaś to koncepcja zorientowana na zbudowanie trójszczeblowej organizacji terytorialnej, z trojakiego rodzaju jednostkami samorządu terytorialnego (gmina-powiat-województwo). Prezentowany dokument zawiera różnorodne, wieloaspektowe argumenty "za" i "przeciw" dyskutowanym modelom ustroju administracji.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.