Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 114

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Orientacja marketingowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Banki od kilku lat odkrywają grupy etniczne jako specjalny segment klientów i ukierunkowują na nie swoją strategię marketingową. Nasilająca się konkurencja na rynku detalicznych usług bankowych, wynikająca nie tylko z dużej liczby banków zainteresowanych obsługą gospodarstw domowych, ale także spowodowana wchodzeniem na ten rynek licznych podmiotów para- i pozabankowych, zmusza banki do poszukiwania nisz w obszarze bankowości detalicznej i kierowania swojej oferty do tych segmentów klientów, którym dotychczas nie poświęcały wiele uwagi. Do takich segmentów klientów detalicznych w krajach rozwiniętych należą m.in. grupy etniczne, które w niektórych państwach, jak np. w USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji, stanowią istotną część społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Analiza czynników wpływających na orientację marketingową touroperatorów
100%
Pomiar orientacji marketingowej, ze względu na złożoność zachowań przedsiębiorstw turystycznych, nie jest zadaniem łatwym. Zakres działań podejmowanych przez touroperatorów w ramach szeroko rozumianej aktywności marketingowej może przyjmować mniejszy lub większy zasięg, dotyczyć wielu zróżnicowanych aspektów funkcjonowania biura podróży, jak również zależeć od wielu czynników. Czynniki te mogą mieć charakter zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny. W badaniu przeprowadzonym wśród biur podróży w 11 wybranych krajach europejskich w ramach projektu NCN "Wpływ regulacji na orientację marketingową touroperatorów" zaproponowano 9 potencjalnych obszarów determinujących orientację marketingową. Celem artykułu jest określenie wpływu wybranych obszarów na orientację marketingową touroperatorów przy wykorzystaniu metod statystyczno-ekonometrycznych(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Koncepcja orientacji marketingowej touroperatorów
100%
Praca przedstawia zagadnienia implementacji koncepcji marketingowej do działalności touroperatorów. Przedstawiono zagadnienia istoty orientacji marketingowej oraz fazy jej rozwoju. Następnie wskazano na miejsce touroperatorów na rynku turystycznym oraz wskazano na zagadnienia związane z kształtowaniem orientacji marketingowej przez touroperatorów. Omówione zostały powiązania podmiotów w systemie kreowania orientacji marketingowej na rynku touroperatorskim oraz czynniki, które ją determinują. Celem opracowania jest zaprezentowanie koncepcji orientacji marketingowej touroperatorów, wraz ze wskazaniem elementów determinujących poziom orientacji marketingowej, wynikającym z powiązań touroperatora z innymi uczestnikami tego rynku(abstrakt oryginalny)
In the article, the author discusses the problem of what is to be understood by the concept of a marketing-oriented firm, and the way in which such firms can be identified. A number of characteristics that result from principles of marketing, are considered, like market research, segmentation of the market, construction of marketing systems of information, definition of long-term goals of the firm, observance of professional ethics. From the recent analyses it follows that many Polish firms are far from satisfying those requirements. (original abstract)
W artykule zostały przedstawione zagadnienia związane z marketingową orientacją współczesnego przedsiębiorstwa. Wskazano w nim działania, których stosowanie przesądza o praktycznej realizacji orientacji marketingowej oraz cechy przedsiębiorstw zorientowanych marketingowo, wśród których ważne miejsce zajmują czynniki niematerialne związane z pracownikami jako adresatami marketingu personalnego. Podkreślono także fakt występowania wielu barier obniżających zdolność przedsiębiorstwa do kreowania wartości, jeśli działa ono niezgodnie z zasadami nowoczesnej orientacji marketingowej. W artykule wskazano ponadto korzyści, jakie może osiągnąć współczesna organizacja dzięki kreowaniu wartości oczekiwanych przez nabywców wewnętrznych i zewnętrznych. (abstrakt oryginalny)
Rozwój konkurencji pomiędzy miastami powoduje wzrost zainteresowania władz samorządowych wykorzystaniem koncepcji marketingu do zarządzania na poziomie lokalnym. W związku z tym celem niniejszych rozważań jest diagnoza opinii burmistrzów miast w województwie podlaskim w zakresie postrzegania roli marketingu w poprawie konkurencyjności zarządzanej przez nich jednostki terytorialnej. Metodą badawczą były indywidualne wywiady pogłębione przeprowadzone przez autorkę artykułu z gospodarzami 11 miast w województwie podlaskim. (abstrakt oryginalny)
Na początku lat 90. XX w. warunki, w jakich działały kluby sportowe w Polsce, uległy radykalnym zmianom. Znaczne ograniczenie środków finansowych do tej pory gwarantowanych przez państwo lub tzw. zakłady opiekuńcze spowodowało, że dalsze funkcjonowanie większości klubów zależało od operatywności ich działaczy, a przede wszystkim od reorientacji koncepcji działania. Nową, chętnie stosowaną okazała się koncepcja marketingu sportowego, która na wzór rozwiązań krajów zachodnich szybko znalazła wielu zwolenników. Specyfika rynku sportowego powoduje jednak, że implementacja marketingu w klubach sportowych napotyka wiele barier. Ich pokonanie zależy od umiejętności i determinacji menedżerów sportu, którzy na różne sposoby starają się skutecznie przeprowadzić proces reorientacji zarządzanych przez siebie organizacji. To spostrzeżenie stało się inspiracją do przeprowadzenia badań poświęconych identyfikacji uwarunkowań oraz metod, jakimi posługują się menedżerowie sportu w procesie wdrażania orientacji marketingowej w klubach sportowych. Artykuł prezentuje rezultaty badawcze, stanowiące odpowiedź na tak postawiony problem. (abstrakt oryginalny)
8
100%
Orientacja marketingowa to wiedza na temat zasad prowadzenia biznesu wdrażana skutecznie od lat 60. XX wieku, w której domeną działań jest koncentracja na kliencie. To innowacyjne jak na owe czasy założenie służyło przede wszystkim generowaniu zysku w wyniku zrealizowania jak największej liczby transakcji ze zdefiniowanym i zbadanym segmentem klientów. W latach 60. orientacja ta identyfikowana była z tzw. marketingiem transakcji, w którym problemem do rozwiązania dla menedżera ds. marketingu była odpowiedź na pytanie: jak zdobyć jak najwięcej klientów? Odpowiedzi tej szukano w wynikach badań marketingowych, gromadzonych w Systemie Informacji Marketingowej. Miały one służyć określeniu optymalnych parametrów oczekiwanej przez klienta całkowitej wartości oferty. Współcześnie prowadzenie biznesu wymaga koncentracji na odpowiedzi: jak utrzymać lojalnego klienta? Odpowiedzią marketingu jest konieczność skoncentrowania uwagi specjalisty ds. marketingu w danym czasie na jednym kliencie, w celu budowania z nim unikalnej architektury relacji. W latach 80. XX wieku Don Peppers i Marta Rogers nazwali tę filozofię działań biznesowych marketingiem 1:1 [Peppers, Rogers 2002, s. 13]. Celem opracowania jest analiza zakresu przedmiotowego gromadzenia danych o kliencie z wykorzystaniem Systemu Informacji Marketingowej w warunkach realizacji założeń marketingu transakcji oraz z wykorzystaniem założeń marketingu 1:1. W opracowaniu przyjęto założenie, że polityka rozwoju przedsiębiorstwa determinuje zakres przedmiotowy gromadzenia, analizowania i korzystania z danych o kliencie.(fragment tekstu)
Podstawowym założeniem w marketingu są spójne działania całej organizacji w jej obszarze wewnętrznym i zewnętrznym, umożliwiające prawidłową komunikację z podmiotami rynku. Koordynacja i realizacja tych działań jest jednocześnie podstawową zasadą dojrzałej orientacji marketingowej. Pojęcie orientacji wiąże się bezpośrednio z marketingiem, chociaż sposób jego interpretacji przyjęty przez wielu autorów jest różnorodny, a czasem nawet niejednoznaczny. O orientacji przedsiębiorstwa: produkcyjnej, sprzedażowej, marketingowej czy rynkowej mówi się w odniesieniu do dwóch rodzajów procesów, tj. formułowania i wyboru celów oraz osiągania celów. Empiryczne badania orientacji marketingowej prowadzi się na świecie od około 40 lat, natomiast w Polsce od około 10 lat. Analiza tytułowego zagadnienia jest ciągle atrakcyjna, gdyż - jak przekonują autorzy badań światowych i krajowych - firmy o wysokim stopniu rynkowego zorientowania uzyskują lepsze wyniki finansowe w porównaniu z konkurentami niż przedsiębiorstwa o niskim stopniu zorientowania marketingowego. Można także przypuszczać, że w przedsiębiorstwach działających w realiach gospodarek po transformacji ustrojowej przesłanki do zaistnienia orientacji marketingowej są mniej wyraziste, niż ma to miejsce w już ukształtowanych warunkach rynkowych. Jest to wynik mniej konkurencyjnego, aczkolwiek rozwijającego się rynku. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Wybrane aspekty orientacji marketingowej jednostek terytorialnych
100%
W artykule poruszona została problematyka wybranych aspektów orientacji marketingowej jednostek terytorialnych, która stanowi jeden z etapów zmiany orientacji tych jednostek w odniesieniu do rynku. W ramach wprowadzenia przedstawiono kilka kluczowych elementów odnoszących się do marketingowej koncepcji jednostek terytorialnych. W dalszej części scharakteryzowano przesłanki przemawiające za wzrostem zainteresowania orientacją marketingową jednostek terytorialnych. Poruszono również zagadnienia jakości życia społeczności oraz procesu promocji, będącego jednym z elementów terytorialnej kompozycji marketingowej. Następnie zaprezentowano elementy kształtujące, dynamizujące rozwój orientacji marketingowej, na przykładzie kreatywności, przywództwa oraz strategii rozwoju terytorialnego. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Możliwości biznesowe a orientacja marketingowa przedsiębiorstw
100%
Turbulentność środowiska biznesowego sprawia, że wyzwaniem współczesnych organizacji staje się umiejętność identyfikowania, odkrywania i eksploatacji możliwości biznesowych. Pojęcie to jest usytuowane na pograniczu kreatywności, innowacyjności i przedsiębiorczości, ale jest również kluczowym elementem orientacji marketingowej. Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy i w jakim stopniu zachodzi związek pomiędzy zdolnością organizacji do odkrywania i eksploatacji możliwości biznesowych, a orientacją rynkową. Uzyskane wyniki dały podstawę do stwierdzenia, że trudno jest jednoznacznie wykluczyć taki związek.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie zakresu, istoty i roli innowacji w budowaniu relacji z klientem w warunkach kryzysu. Sam kryzys ujmowany jest w szerokim kontekście, także jako rezultat częstotliwości zmian w dynamicznym otoczeniu przedsiębiorstwa. W warunkach kryzysu jednym z najważniejszych zasobów przedsiębiorstwa staje się klient i wytworzony z nim związek. Budowanie trwałych relacji z klientem wymaga ciągłego ich doskonalenia także poprzez świadomą i ukierunkowaną na potrzeby odbiorcy innowacyjność. Szeroko pojęte innowacje stają się wyróżnikiem współczesnej orientacji marketingowej. W ukazywaniu roli innowacji jako elementu orientacji na klienta posłużono się przykładem przedsiębiorstw w województwie podlaskim, postrzeganym jako region o niskim poziomie absorpcji innowacji. We wnioskowaniu wykorzystano wyniki badań zawartych w raporcie pt. "Dobre praktyki innowacji i transferu technologii w kluczowych branżach województwa podlaskiego", których autorka niniejszego opracowania była współrealizatorem. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa handlu detalicznego, dążąc do zdobycia przewagi konkurencyjnej, stosują w zarządzaniu m.in. koncepcję marketingową. O zorientowanym marketingowo przedsiębiorstwie handlowym można powiedzieć wówczas, gdy podstawą podejmowanych działań są klient i jego potrzeby, przy jednoczesnym uwzględnieniu celów przedsiębiorstwa. Taka koncepcja planowania i zarządzania przedsiębiorstwem handlowym jest nazywana marketingiem handlowym lub merchandisingiem. Oparta jest ona na czterech podstawach: rynku docelowym, potrzebach klienta, marketingu skoordynowanym i rentowności firmy. Działanie, uwzględniające te cztery podstawy, odbywa się za pomocą specyficznego zestawu instrumentów tworzących tzw. retailing-mix. Jest on odpowiednikiem marketingu-mix w firmach produkcyjnych. Stosowanie orientacji marketingowej w zarządzaniu przedsiębiorstwami handlu detalicznego żywnością zaprezentowano na podstawie badań własnych przeprowadzonych w 2002 r. w 116 sklepach oferujących artykuły żywnościowe na terenie woj. lubuskiego. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest szczegółowa identyfikacja zarówno czynników, jak i samego zakresu orientacji strategicznej przedsiębiorstwa, użyteczna do badań orientacji w makro- i mikroskali. Do podjęcia problematyki orientacji skłoniły autorkę dostrzeżone w praktyce liczne przypadki specyficznego jej rozwoju, których prezentacja i analiza w literaturze przedmiotu nie wydaje się pełna ani wyczerpująca. (fragm. tekstu)
Opracowywanie marketingu mix dla zagranicznego otoczenia korporacji globalnej następuje w wyniku wielostopniowego procesu: oddzielnie dla poszczególnych produktów na określonych rynkach, później według grup krajów, wreszcie w skali globalnej. Tworzenie globalnej strategii marketingowej ze względu na realizowanie przewagi marketingowej wymaga odpowiedniej konfiguracji czynności marketingowych, czyli rozłożenia ich na poszczególne kraje. Wiele z nich jest np. geograficznie związanych z odbiorcami. Elastyczna reakcja na ich potrzeby wymaga, aby były wykonywane na miejscu, a nie w centrali. Niezbędna jest również odpowiednia koordynacja czynności, np. poprzez stosowanie podobnych działań marketingowych w poszczególnych krajach, przekazywanie pomiędzy nimi marketingowego know-how lub dokonywanie uzgodnień w zakresie planowania programu marketingowego. Wybór koncepcji strategicznej orientacji, w tym również marketingowej, można określić jako kompleksowy proces decyzyjny charakteryzujący się występowaniem wzajemnych zależności między jego zmiennymi. Konkretne czynniki otoczenia i cechy przedsiębiorstwa tworzą podstawy podejmowania decyzji, która musi spełniać kryterium zapewnienia zgodności między nimi a wybraną orientacją strategiczną. Jej rodzaj będzie istotnie wpływał także na inne elementy strategii internacjonalizacji i globalizacji. (fragment tekstu)
16
Content available remote Nowoczesnej Orientacji Szkoły Wyższej
100%
Szkoły wyższe mogą i powinny w swoich zachowaniach ekonomicznych, organizacyjnych i rynkowych kierować się orientacją przedsiębiorczą i stosować metody działań oparte na fundamentalnych założeniach przedsiębiorczości, takich jak: innowacyjność, kreatywność, dynamizm, racjonalność gospodarcza, realizując model uczelni przedsiębiorczej. Należy dążyć do sytuacji, w której postawa przedsiębiorcza, przypisywana podmiotom zorientowanym na rynek, i uzyskanie określonych wyników ekonomicznych, będą atrybutem współczesnych szkół wyższych, wyznacznikiem ich orientacji oraz rzeczywistych działań, a także jedną z kluczowych podstaw decyzji w zarządzaniu uczelnią.(abstrakt oryginalny)
Orientacja marketingowa koncentruje działania przedsiębiorstw w dwóch sferach, które odnoszą się do segmentacji rynku i kształtowania pozycji marki na rynku. By realizować działania w ramach tych dwóch sfer do badaczy i analityków rynku jest kierowane zapotrzebowanie na informacje, które dawałyby podstawy do wyodrębniania w ramach heterogenicznych struktur rynku grupy docelowej oraz informacje, które pozwalałyby kształtować pożądane, tzn. korzystne dla firmy, wzory zachowań rynkowych. Chodzi zwłaszcza o kształtowanie zachowań opartych na powtarzalnym zakupie. Orientacja na konsumenta ma bowiem prowadzić do kształtowania tzw. lojalności konsumentów. Lojalność jest uznawana za najbardziej pożądany atrybut wśród cech nabywcy. Lojalność konsumenta jest bowiem gwarantem stabilności przychodów i tym samym prowadzenia działalności z mniejszym ryzykiem. Lojalność jest atrybutem, który uznaje się za cechę nabytą, a więc taką, którą można kształtować i utrwalać. Aby ją jednak formować i umacniać, konieczne jest wypracowanie skutecznych programów, a ich podstawą jest z kolei dogłębne poznanie potrzeb i innych składników kształtujących zachowania rynkowe konsumentów. Zasady badania zachowań rynkowych są zakorzenione w paradygmatach, którymi posługują się dyscypliny naukowe, na styku których ulokował się marketing jak obszar aktywności naukowej. Należą do nich psychologia, socjologia, ekonomia, a również antropologia kulturowa i etnografia. Zmiana paradygmatu w ramach każdej z tych dyscyplin musi powodować konsekwencje w orientacjach badawczych marketingu. Taką zmianę paradygmatu obserwujemy obecnie w naukach ekonomicznych, gdzie erozji ulega pojęcie "człowieka racjonalnego", a w jego miejsce wprowadzana jest kategoria określana umownie "człowiekiem rzeczywistym". Warto zatem rozważyć konsekwencje, jakie dla marketingu będzie miała ta ewolucja.(abstrakt oryginalny)
The purpose of the paper is to present barriers and potential incentives for enhancing market orientation of public and public-private organisations responsible for management of the EU support for the SMEs sector in Poland. In recent years these institutions are subjects of organisational change in the context of the Europeanisation process understood as: "[...] (a) construction (b) diffusion and (c) institutionalization of formal and informal rules, procedures, policy paradigms, styles, 'ways of doing things' and shared beliefs and norms which are first defined and consolidated in the making of EU decisions and then incorporated in the logic of domestic discourse, identities, political structures and public policies" (Radaelli, 2000-2008). In the Polish case, diffusion of these formal and informal rules takes a form of downloading - incorporating them to the national fabric (Bôrzel, 2003) since legal framework for the structural policy was absent and regulation of this policy at the European level takes a form of obligatory acts. Public administration in the EU should follow good governance principles such as openness, participation, accountability, effectiveness and cohesion (European Governance, 2001).
19
Content available remote Trendy w orientacji marketingowej szkół wyższych
100%
Przemiany w orientacji marketingowej, które są obserwowane na wielu rynkach, objęły również obszar szkolnictwa wyższego. Zmiany te dotyczą nie tylko stopniowego uznawania i wprowadzania marketingu do szkół wyższych, lecz także roli marketingu i stosowanych instrumentów. W Polsce szczególnie intensywnie wykorzystują marketing uczelnie niepubliczne, chociaż uczelnie publiczne niejednokrotnie im nie ustępują. Przemiany te dotyczą poszukiwania sposobów pozycjonowania szkół wyższych, tendencji do stosowania zintegrowanej komunikacji marketingowej, a szerzej zintegrowanego marketingu, wykorzystywania niestandardowych mediów i działań oraz stosowania działań budujących długotrwałe relacje z różnymi grupami interesariuszy.(abstrakt autora)
Jednym z obszarów zmian jest przyjęcie marketingowej orientacji działania i podejmowanie działań marketingowych. Dzisiaj nawet podmioty świadczące usługi medyczne będą musiały dostosować się do reguł "gry rynkowej" i nauczyć się sprzedawać oferowane przez siebie usługi. Wraz z przeszłą dekadą zmienił się w Polsce sposób postrzegania świadczeniodawców usług medycznych oraz pacjentów. Ważna staje się umiejętność otwarcia się na nowe sposoby funkcjonowania opieki zdrowotnej i dostosowanie do realiów wolnego rynku. Umiejętność przyjęcia marketingowego sposobu myślenia i działania na rynku oraz nowych metod komunikowania się - zarówno z istniejącymi, jak i potencjalnymi klientami. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.