Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 417

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Orzecznictwo sądu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Przedmiotem artykułu jest przestępstwo znęcania się, którego skutkiem jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie (art. 207 § 3 Kodeksu karnego). Treść artykułu opiera się nie tylko na analizie teoretycznej znamion przestępstwa, informacjach z zakresu kryminologii, ale zawiera przede wszystkim wyniki przeprowadzonych badań nad okolicznościami popełnienia omawianego czynu i sposobem wymiaru kary. Badania prowadzone były na podstawie akt sądowych sądów rejonowych w Lublinie i Katowicach. Obejmują one okres 10 lat (2000 - 2009). Artykuł zawiera ponadto porównanie danych zebranych na podstawie powyższej analizy oraz ich zestawienie z informacjami o zasięgu ogólnopolskim.(abstrakt oryginalny)
2
100%
Przedmiotem komentowanej glosy są zagadnienia związane z przestępstwem utrwalenia nagiego wizerunku. Ponadto została poruszona kwestia możliwości jego rozpoznawalności w przypadku, gdy dane nie zostały zapisane na nośniku informacji. Podjęto również problem odtwarzania wizerunku ze względu na realizację znamienia "utrwalenia wizerunku". Co więcej, autor podjął się analizy znaczenia prawa do intymności na gruncie art. 191a k.k. Dodatkowo zostały omówione znamiona "przemocy" oraz "groźby" z uwagi na rodzaj środków, którymi posługuje się sprawca do dokonania tego czynu. Na koniec dokonano oceny zakwalifikowania wspomnianego czynu jako usiłowanie przestępstwa.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań jest ocena legalności opłat za usługi odprowadzania wód opadowych i roztopowych świadczone przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Problem ten pojawił się na gruncie ustawy z dnia 7.06.2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. (skrócony abstrakt oryginalny)
Wyrok WSA w Kielcach z 29.06.2022 r., II SA/Ke 149/22, daje asumpt do rozważenia kwestii kwalifikacji dokumentu urzędowego jako decyzji w oparciu o bogate orzecznictwo sądowoadministracyjne i dorobek doktryny. Pomimo wypracowanych zasad w tym zakresie sąd w glosowanym orzeczeniu nie zastosował ich, odmawiając pismu o istotnym znaczeniu dla rozstrzygnięcia sprawy charakteru decyzji i nie wypowiadając się co do jego charakteru prawnego. Glosa jest jednoznacznie krytyczna.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest ocena nałożonej opłaty za wycinkę drzew i krzewów w związku z wykonaniem decyzji organu miasta. Glosowane orzeczenie odnosi się do sytuacji, w której niedokonanie określonych nasadzeń spowodowało nałożenie kary. Podstawowa metoda badawcza zastosowana w artykule oparta jest na kompleksowej analizie materiału normatywnego. Poprzez glosę aprobującą zbadano charakter finansowo-prawny opłat związanych z wycinką drzew. Dokonano także oceny poglądów nauki prawa, w szczególności uwzględniono dorobek polskiej doktryny prawa ochrony środowiska oraz prawa finansowego. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote How Polish Courts Use Previous Judicial Decisions?
100%
W niniejszym artykule autorzy analizują sposoby wykorzystania wcześniejszych orzeczeń w procesie stosowania prawa przez polskie sądy. Rozważają kolejno trzy aspekty tego zagadnienia. Po pierwsze, sposób, w jaki orzeczenia są powoływane (np. cytat, parafraza itd.). Po drugie, sytuacje, w których sądy odwołują się do innych orzeczeń (np. jako punkt wyjścia, jako dowód wątpliwości interpretacyjnych, jako narzędzie usuwające nieostrość czy wieloznaczność przepisu, jako wskazówka metodologiczna, jako podstawa prawna orzeczenia itd.). Po trzecie, powody, dla których odwołania te się pojawiają. We wnioskach autorzy zestawiają wyniki analizy z praktyką powoływania orzeczeń sądowych charakterystyczną dla krajów prawa precedensowego i wskazują na podstawowe różnice. (abstrakt oryginalny)
Wizerunek to jedno z dóbr osobistych w szczególny sposób narażone na naruszenia nie tylko w toku działalnooeci prasowej, ale też i reklamowej. Sposób definiowania tego pojęcia jest zasługą zarówno nauki, jak i orzecznictwa. Podobnie rzecz się ma, gdy chodzi o określanie warunków, jakie spełniać ma zgoda, uchylająca bezprawność rozpowszechnienia podobizny oraz innych okoliczności usprawiedliwiających publikację wizerunku pomimo braku przyzwolenia osoby portretowanej. Artykuł, ukazując prawo w działaniu i opierając się na rozstrzygnięciach sądów, określa granice prawa do wizerunku i wyznacza zakres jego dozwolonej eksploatacji. (abstrakt oryginalny)
Sprawy dotyczące molestowania seksualnego należą do najrzadziej zgłaszanych, mimo obowiązujących od wielu lat przepisów umożliwiających dochodzenie odszkodowania z tego tytułu. Analiza orzecznictwa sądów powszechnych pokazuje jednak, że molestowanie seksualne pojawia się w innych sprawach, np. dotyczących bezpodstawnego wypowiedzenia umowy o pracę, przywrócenia do pracy czy mobbingu. Autorka rekonstruuje sposób rozumienia i ocenę molestowania seksualnego przez sądy, jak również reakcje pracodawców i otoczenia osób, które doświadczyły tej formy przemocy seksualnej. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem analizy zawartej w niniejszym artykule jest możliwość wydania decyzji kasacyjnej w wyniku rozpatrzenia przez organ wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jest to dyskusyjne zagadnienie w orzecznictwie i doktrynie. W artykule dokonano analizy argumentów przedstawianych przez zwolenników i przeciwników takiej możliwości. Za możliwością taką przemawia w ocenie zwolenników ochrona uprawnień strony wynikających z zasady dwuinstancyjności. Przeciwnicy z kolei powołują się na argumenty związane z zasadą efektywności i szybkości postępowania. W tekście poruszono kwestie związane z zasadą merytorycznego załatwiania spraw w kontekście wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Ponadto analizie poddano możliwość wydania decyzji kasacyjnej z punktu widzenia obecnie obowiązujących regulacji. Uwzględniono także szerszy kontekst związany z rozwiązaniami systemowymi. Analiza powyższych zagadnień prowadzi do wniosku, że możliwość taką należałoby w ocenie autora wykluczyć.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę funkcjonowania powództw o ustaleniu istnienia stosunku pracy w orzecznictwie sądowym okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach. Analiza obejmuje okres od II półrocza 1996 do końca I półrocza 1999 r. Pokazano mechanizmy działań zmierzających do zastępowania faktycznie wykonywanej umowy o pracę umowami cywilnoprawnymi.
W artykule zwrócono uwagę na niektóre problemy dotyczące interpretacji przepisów prawa autorskiego dotyczących współautorstwa utworu. Autor przedstawia odpowiednie regulacje prawne i odmienne opinie interpretacyjne. W artykule wskazano także przykłady judykatów podejmujących zagadnienie współautorstwa. Analiza przeprowadzona przez autora stanowi dowód, że kwestia współautorstwa utworu jest wielce problematyczna i warta pogłębionych badań. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Zachowek w prawie polskim
100%
W polskim systemie prawnym istnieje instytucja zachowku, która zdaniem niektórych przedstawicieli doktryny łamie zasadę swobody testowania. Celem artykułu jest scharakteryzowanie tej instytucji, z uwzględnieniem najnowszych zmian przewidzianych przez ustawodawcę oraz wskazanie argumentów za i przeciw istnieniu zachowku w prawie polskim. Autorka krótko porusza też kwestię przedawnienia roszczeń o dochodzenie tego prawa. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Zapisz co chcesz!- Istota zapisu windykacyjnego
100%
Artykuł ma na celu przedstawienie istoty nowej instytucji jaka jest zapis windykacyjny. W niniejszym artykule przedstawiono charakterystykę instytucji zapisu windykacyjnego ze wskazaniem podobieństw i różnic względem zapisu zwykłego. Porusza najistotniejsze kwestie dotyczące podmiotu, przedmiotu oraz sposobu przyjęcia i odwołania zapisu. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Podział Quoad Usum
100%
Celem artykułu jest przybliżenie instytucji prawnej podziału faktycznego nieruchomości o nazwie "qouad usum". Instytucja ta, pomimo dyskusyjnej podstawy prawnej wykształciła się na drodze praktyki gospodarczej. Kształt tej instytucji został wypracowany na drodze orzeczeń sądowych. W artykule zwrócono uwagę na istotne praktyczne zagadnienia i poglądy sądów w tej sprawie. (abstrakt oryginalny)
W artykule poddano analizie kwestie interakcji zachodzących między Sądem Konstytucyjnym i Sądem Najwyższym Federacji Rosyjskiej, w kontekście jednolitości orzecznictwa sądów. Autorzy stawiają hipotezę, że ujednoliceniu orzecznictwa sądowego i poprawie współpracy między Sądem Konstytucyjnym i innymi sądami służyłoby połączenie Naczelnego Sądu Arbitrażowego oraz Sądu Najwyższego w Sąd Najwyższy. Dzięki tej zmianie organizacyjnej można byłoby realizować wartość ustrojową w postaci poprawy efektywności działalności sądowej i spójnego rozstrzygania przez sądy w podobnych sprawach. Z kolei jednolitość orzecznictwa sądowego powinna służyć promowaniu rządów prawa. (abstrakt oryginalny)
Fakt skazania za przestępstwo rodzi szereg konsekwencji prawnych nie tylko w odniesieniu do osoby skazanej, lecz także innych osób, które pozostają z nim w relacji rodzinnej czy zawodowej, a także dla ofiary przestępstwa. Obowiązujące regulacje dotyczące orzekania w sprawach karnych nie formułują jednak wymogu uwzględniania wpływu skazania na sytuację osób trzecich. Uzasadnia to podjęcie próby zbadania, czy osoby te są w systemie prawnym w jakiś sposób chronione przed negatywnymi konsekwencjami oddziaływania skazania oraz stosowania instrumentów reakcji karnej na ich sferę rodzinną i majątkową, czy też odczuwane przez nie konsekwencje skazania powinny być uwzględniane przez sąd w procesie orzekania w przedmiocie reakcji na przestępstwo. Autorka podjęła także próbę sformułowania ustawowego wymogu uwzględniania przez sąd karny indywidualnych i społecznych konsekwencji skazania, w tym także stosowania instrumentów reakcji karnej, odnosząc się w szczególności do problematyki równości wobec prawa i współmierności reakcji karnej do dolegliwości odczuwanej przez osoby trzecie w związku z jej zastosowaniem. (abstrakt oryginalny)
W glosie autor akceptuje trafność tezy, iż kasacja wnoszona przez strony może dotyczyć tylko orzeczenia sądu odwoławczego, a nie orzeczenia sądu pierwszej instancji. To w konsekwencji oznacza, iż można podnieść w niej, wobec orzeczenia sądu ad quem, zarzuty obrazy art. 439 k.p.k. lub innego rażącego naruszenia prawa (art. 523 § 1 k.p.k.), jeżeli mogło ono mieć istotny wpływ na treść orzeczenia. Autor polemizuje natomiast ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, wyrażonym w uzasadnieniu wyroku z dnia 9 kwietnia 2015 r., V KK 360/14, iż sformułowany w kasacji zarzut obrazy art. 424 § 1 i 2 k.p.k. w zw. z art. 457 § 3 k.p.k. i art. 6 k.p.k. mógł spowodować uchylenie wyroków sądów ad quem i a quo, skoro dotyczy on wadliwie sporządzonego uzasadnienia wyroku sądu meriti, a nie sądu odwoławczego, i nie był podnoszony w apelacji, wobec tego sąd odwoławczy nie był obowiązany zająć stanowiska w kwestii dotyczącej wadliwości uzasadnienia wyroku sądu pierwszej instancji, gdyż nie miała ona wpływu na treść orzeczenia. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problemu oceny operatu szacunkowego w postępowaniu administracyjnym. Autor stara się rozważyć w nim, czy i w jakim zakresie dowód taki może być analizowany przez organy administracji publicznej. W swoich dywagacjach bazuje przede wszystkim na poglądach orzecznictwa sądowoadministracyjnego.(abstrakt oryginalny)
Problem, przed jakim stanął Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu dotyczył prawidłowości obciążenia zobowiązanego kosztami postępowania egzekucyjnego w sytuacji, gdy w jego toku naczelnik urzędu skarbowego będący jednocześnie organem egzekucyjnym uwzględnił złożony przez niego jeszcze przed wszczęciem postępowania wniosek o rozłożenie zaległości na raty. Rozstrzygające w sprawie było więc ustalenie, czy przed rozpoznaniem takiego wniosku przez organ można w ogóle mówić o tym, że zobowiązany uchyla się od wykonania ciążącego na nim obowiązku i w konsekwencji, czy uprawnione było wszczynanie postępowania egzekucyjnego. Analizowane przez Sąd zagadnienie miało zatem charakter uniwersalny, nie ograniczało się wyłącznie do kosztów postępowania egzekucyjnego lecz także, a raczej przede wszystkim, do podstaw jego wszczęcia i prowadzenia. (fragment tekstu)
Zadaniem niniejszego opracowania jest przedstawienie orzecznictwa sądów administracyjnych, które zostało oparte na prowspólnotowej wykładni przepisów krajowych oraz wiążącej interpretacji przepisów wspólnotowych dokonanej przez ETS. W tym zakresie warto zaznaczyć zróżnicowany zakres, w jakim sądy korzystają z orzecznictwa wspólnotowego (od powoływania wybranych tez orzeczeń, aż po przytaczanie obszernych argumentacji uzasadniających przyjęcie określonego sposobu wykładni). W pewnym zakresie takie zjawisko jest odzwierciedleniem większej ilości przepisów wspólnotowych w poszczególnych sferach życia codziennego oraz większym wpływem tych regulacji na wybrane gałęzie polskiego prawa (takie jak prawo podatkowe, prawo celne czy prawo rolne). Aby zaprezentować jak najszerszy zakres możliwości stosowania wykładni prowspólnotowej w procesie kontroli działalności administracji publicznej, niniejszy artykuł ma stanowić prezentację wybranych orzeczeń wydanych w różnego rodzaju sprawach objętych kognicją sądów administracyjnych. Jednocześnie cała niniejsza analiza została poprzedzona krótkim omówieniem kilku ogólnych zasad związanych z wykładnią prawa europejskiego, które mają fundamentalne znaczenie dla jego stosowania. «Znalazło to odzwierciedlenie w konstrukcji niniejszego opracowania, które akcentuje dużą rolę orzecznictwa wspólnotowego w zapewnieniu jednolitego stosowania prawa wspólnotowego we wszystkich krajach członkowskich. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.