Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 260

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Osobowość człowieka
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Przyjęło się, że określenia "idealny, doskonały" są pozytywne. Cieszymy się, kiedy ktoś tak oceni naszą pracę czy wygląd. Jednak czy zawsze bycie perfekcyjnym jest dobre? Wyniki badań, lecz także osobiste doświadczenia perfekcjonistów jasno wskazują, że perfekcjonizm nie jest ani taki dobry, ani pożyteczny jak mogłoby się wydawać. (fragment tekstu)
2
Content available remote Avtobiografičeskaâ narraciâ kak sposob smyslovoj organizacii žiznennogo opyta
100%
W artykule autorka na poziomie teoretycznym uzasadnia istotę autobiograficznej narracji jako sposobu pojęciowej organizacji życiowego doświadczenia. Pisze także o narracji autobiograficznej jako społecznym i mentalnym fenomenie. Opisuje sposoby budowania autobiograficznej narracji oraz zasady, które charakteryzują utrzymywanie biograficznej narracji: zgodność autentyczności i identyczności subiekta, logiczną niezgodność przestrzenno-czasowego planu, zgodność oczekiwań subiekta itd. W artykule podana jest także charakterystyka podstawowych funkcji narracji, służąca jako środek do pojęciowej organizacji doświadczenia życiowego subiekta. (abstrakt oryginalny)
The article aims to discuss the thesis on'narcissistic epidemic'that was highlighted in publications from culture and social studies. The different ways of defining of narcissism, different concepts of narcissism, psychological characteristic of people displaying narcissism, and research focused on its description will be analyzed. To illustrate the famous thesis on 'narcissistic epidemic' in the modern world the data on the prevalence of narcissistic personality disorder in many countries, including Poland, will be discussed. The documented not too high prevalence of narcissistic personality disorder in high-income countries from the world seems to be stable. It means that the thesis on increasing level of narcissism in capitalist countries was not supported by the research from psychopathology.(original abstract)
Doświadczenie człowieka można ująć jako wielki proces poznawczy, w którym jednostka obcując z czymś poza sobą nawiązuje kontakt z sobą samą. Właśnie ów kontakt, przerywany na płaszczyźnie świadomości przez okres snu, jest czynnikiem stałym obiektywizującym poznanie człowieka poprzez odczuwanie i tworzenie stałej obecności siebie samego w akcie poznawczym. Doświadczenie ma więc charakter integralny, a jednoczesność obserwacji na zewnątrz i wewnątrz jednostki pozwala na dokonywanie interpretacji osoby człowieka jako podmiotu doświadczenia, który można odtworzyć na podstawie jego czynów. Ujęcie problemu człowieka pozwoliło Karolowi Wojtyle ujrzeć człowieka w jemu tylko właściwych ontycznych strukturach. Oznacza to zarazem, że Autor Osoby i czynu nie odcinał się od metafizyki bytu ludzkiego ani od jego konkretności, ale w zgodzie z metafizyką bytu w ogóle sformułował własną podstawę metafizyki człowieka, którą można nazwać metafizyką ontycznych struktur antropologicznych. (fragment tekstu)
Bycie menedżerem to rodzaj prestiżu, który często niesie ze sobą przywileje, atrakcyjne wynagrodzenie, ekscytujące wyzwania. Jednak jest to również stres, obciążenia, odpowiedzialność, z którą nie każdy dobrze sobie radzi. Ta rola wymaga od menedżera zarówno odwagi, jak i świadomości swoich lęków. (fragment tekstu)
Omówiono systemowe ujęcie społeczeństwa i zwrócono uwagę na relację pomiędzy człowiekiem a techniką oraz pomiędzy osobowością a rozwojem techniki. Opisano ogólne orientacje osobowości z uwzględnieniem ukierunkowań emocjonalnych.
Artykuł prezentuje główne zasady aktualizmu Giovanni'ego Gentile'go jako nadal ważnego, nowoczesnego systemu filozoficznego. Autor wprowadził uzasadnienie w tych momentach, które wymagały rozszerzenia merytorycznego. Doszedł do określenia rozumności jako cechy konstytutywnej dla kolektywnego człowieczeństwa; pokazał przejście od doświadczenia rozumności do odkrycia Ducha i jego rzeczywistości; wreszcie opisał wolność i etyczność myślenia oraz stawania się Ducha.Kończy tę rozprawę określeniem ideału doskonalenia w aktualizmie oraz zarysowaniem jego konsekwencji dla pojedynczego człowieka. (abstrakt oryginalny)
Współczesny świat trudno nazwać cichym i spokojnym. Ogrom wydarzeń, mnogość informacji, wszędobylskie media, nadzwyczajna ilość kontaktów z innymi ludźmi - wszystko to codziennie atakuje człowieka z każdej strony - człowieka, któremu zasadniczo obcy jest taki stan rzeczy, gdyż biopsychologicznie i historycznie nie jesteśmy na coś takiego gotowi. Przynajmniej nie wszyscy z nas - jak się okazuje. (fragment tekstu)
9
Content available remote Badania nad osobowością Wacława Nałkowskiego
80%
Autorka, korzystając z zasobów Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie, dokonała szczegółowej analizy osobowości Wacława Nałkowskiego za pomocą analizy transakcyjnej. Starała się odkryć źródła jego zainteresowań, uwarunkowania rozwoju talentu oraz wyjątkowych cech jego charakteru.
Opracowanie to jest próbą wypełnienia ważnej społecznie i naukowo luki występującej we współczesnym naukowym i nie tylko naukowym świecie. Dotyczy ona braku choćby najogólniejszych prób naszkicowania całościowej wizji człowieka przyszłości opartej na diagnozie dotychczasowego globalnego rozwoju rodzaju ludzkiego i jego możliwej do przewidzenia wizji rozwojowej na najbliższe dziesięcioleciach i w nieco dalszej perspektywie. Oczywiście z góry należy założyć, że deficyt opracowań i publikacji na ten ważny temat jest efektem prawidłowego uświadomienia sobie przez ewentualnych kandydatów na autorów podejmujących ten arcytrudny temat wielkiego ryzyka autorskiego przy podejmowaniu go. Wynika on w dużej mierze z generalnych słabości wszystkich współczesnych dziedzin wiedzy społecznej a szczególnie pedagogiki. Pedagogika bowiem - jakby z natury rzeczy - najbardziej uprawniona jest naukowo do bardziej szczegółowego niż filozofia i bardziej syntetycznego niż inne dziedziny wiedzy społecznej zarówno zdiagnozowania tego dotąd dobrnął współczesny, globalny człowiek oraz odpowiedzieć na pytanie jakie zmiany osobowe i osobowościowe muszą w nim nastąpić, aby stał się realnym, rzeczywistym podmiotem wyjścia z pogłębiającego się jego gatunkowego kryzysu. Jednakże współczesna pedagogika zawiodła w tym zakresie na całej linii. Daremnie szukać we współczesnych jej dziełach a zwłaszcza podręcznikach akademickich nawet prób wypełnienia występującej i pogłębiającej się luki w tej dziedzinie. Jednakże jest to zarazem temat niezwykle pasjonujący, jak i nad wyraz ważny naukowo i społecznie. Niestety też niedoceniany i równie zaniedbany nie tylko przez pedagogikę ale też przez inne dziedziny wiedzy społecznej. Wydaje się, że w tej sytuacji jako autor publikacji na ten deficytowy temat miałem prawo uznać, że ważniejsza niż ryzyko popełnienia znaczących błędów w czasie jego opracowywania i prezentacji jest szansa i potrzeba oddania pod naukowy osąd i szerszą społeczną weryfikacje propozycji publikacji dotyczącej tak ważnego zakresu problemów.(abstrakt oryginalny)
Kompetencje społeczne są zespołem złożonych umiejętności nabywanych w toku interakcji z innymi ludźmi i warunkujących skuteczność radzenia sobie w różnego rodzaju sytuacjach społecznych. Umiejętności te mają charakter behawioralny, jednak u podstaw ich uczenia się, rozwijania i wykorzystywania leży osobowość - to przede wszystkim ona decyduje o tym, w jakie sytuacje dana osoba się angażuje, w jaki sposób je spostrzega, jak się w nich zachowuje, oraz o tym, czy i w jakim kierunku je przekształca. (fragment tekstu)
Człowiek musi odpowiedzieć sobie na pytanie, kim jest, do czego dąży i co jest dla niego ważne w różnych etapach życia, gdyż w ten sposób określa nie tylko siebie i swoje miejsce w świecie, ale i własną drogę rozwoju i spełnienia siebie. (fragment tekstu)
Sprawność psychologiczna jest niezwykle ważna z punktu widzenia bezpiecznego funkcjonowania kierowcy w ruchu drogowym. Poznanie swoich silnych i słabych stron, pozwala na adekwatną samoocenę, dzięki której kierowca może przewidzieć swoje reakcje w różnych trudnych sytuacjach i "dostroić" swój udział w ruchu drogowym odpowiednio do własnej kondycji psychologicznej. Daje to również szanse na to, aby nie stwarzać swoim zachowaniem zagrożenia dla siebie i innych. Wielu psychologów uważa, że osobowość, w znacznie większym stopniu wpływa na bezpieczeństwo jazdy niż inne czynniki. Wśród cech osobowości podkreślają oni znaczenie szczególnie typu temperamentu, który w większym stopniu niż sprawność motoryczna i poznawcza kierowcy, wpływa na zmniejszenie bądź zwiększenie zagrożenia na drogach. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na istotę funkcjonowania osób o różnych typach temperamentu i przyjrzenie się im z punktu widzenia funkcjonowania kierowcy.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Wpływ uprawiania szermierki na wybrane czynniki osobowościowe młodzieży
80%
Szermierka jest tą dyscypliną sportu, która nie wymaga posiadania specjalnych cech fizycznych, lecz kładzie nacisk przede wszystkim na predyspozycje psychiczne, dzięki czemu można dostosować styl walki do osobowości i temperamentu zawodnika. Konieczność wykorzystania odmiennych stylów walki w konkretnej sytuacji wymaga od zawodnika między innymi połączenia poszczególnych stylów walki z szeroko rozumianą psychologicznie sytuacją walki w szermierce, umiejętności połączenia własnej inicjatywy z umiejętnością wykorzystania posiadanych informacji, zrozumienia zależności istniejących w sytuacji walki szermierczej, co pozwala na świadome, optymalne zachowania szermierzy w walce.(fragment tekstu)
W swoim życiu spotykamy ludzi o różnych charakterach, którzy albo nas zaintrygują albo mijamy ich bez zwrócenia na nich uwagi. Być może to błąd, że w ten sposób nie zauważamy konkretnego człowieka tak, jak wskazuje nam przykład Jezusa Chrystusa. Z drugiej strony ze względu na nasze ograniczone ludzkie możliwości nie sposób zwrócić się do każdej pojedynczej osoby. Pomimo tego nawet dzisiaj są wśród nas ludzie, którzy dzięki swej wyjątkowości, oryginalności, a przede wszystkim autentyzmowi1 życiowemu potrafią zainicjować, a następnie nawiązać przyjacielskie stosunki oparte na osobistym kontakcie. Jedną z takich osobistości światowej rangi był także Ojciec Święty Jan Paweł II, który potrafił otwierać serca innych ludzi. Dowodem na to jest między innymi tekst czeskiego teologa Patrika Maturkaniča, który zajmuje się bliskim związkiem błogosławionego papieża z czeskim narodem.(fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiono Helenę Modrzejewską nie tylko jako wybitną aktorkę, ale również jako kobietę i Polkę. Przedstawiono jej cechy charakteru oraz wspomnienia, napisane przez samą aktorkę.
The present article presents results of research conducted with the working assumption that voters perceive political parties in terms of traits characteristics for people, giving them a unique identity. Research was focused on defining the "personality" of a perfect political party; voters were asked about desired intensity of certain characteristics in such imagined perfect political entity. The taxonomy of traits presented to the respondents used the HEXACO model, by Kibeom Lee and Michael C. Aschton, which refers to a six-dimensional personality structure. The authors distinguished the following personality factors in the model: Honesty, Emotionality, Extraversion, Agreeableness, Conscientiousness and Openness to Experience(original abstract)
Instruktorzy terapii zajęciowej podejmują w swej pracy szereg działań mających na celu rehabilitację społeczną i zawodową osób chorych lub niepełnosprawnych. Działania te wiążą się z organizowaniem i prowadzeniem zajęć terapeutycznych opartych na wykonywaniu prac angażujących różne sfery funkcjonowania człowieka: fizyczną, poznawczą, emocjonalną, społeczną. Zajęcia mogą mieć formę zajęć pracowniczych, komputerowych, plastycznych, rękodzielniczych - rzeźbiarskich, tkackich etc. Warto jednak zwrócić uwagę, że praca instruktora obejmuje aktywizowanie podopiecznych, kształtowanie ich motywacji, wspieranie poczucia własnej wartości i rozwijanie kompetencji społecznych, przez co wymaga osobistego zaangażowania i głębszej relacji. Tym samym praca ta wpisuje się w kategorię zawodów społecznych, w których dobry kontakt z drugim człowiekiem warunkuje skuteczność świadczonej pomocy. Wykonywanie zawodów z tej kategorii wiąże się jednak z podwyższonym ryzykiem wystąpienia wypalenia zawodowego. (fragment tekstu)
Utrwalone w materii wytwory ludzkie (przedmioty codziennego użytku, dzieła sztuki, kodeksy prawne, dzieła literackie) stają się czasem punktem wyjścia do poznania drugiego człowieka. W pewnym sensie graficzna forma pisma, badana przez grafologów, jest także wytworem człowieka. Cechy ciała ludzkiego lub jego części również uznano za istotne w poznaniu drugiego człowieka. Zachowania ludzkie (konwencjonalne, stereotypowe, naturalne) również zdają się nieść przesłanie o człowieku. We wszystkich tych ułatwieniach poznanie jest pośrednie i rodzi jedynie domysły. Wydaje się jednak, że bezpośrednie poznanie drugiego człowieka jest możliwe, zwłaszcza w warunkach spotkania. ikona Zweryfikowane przez społeczność
Niniejszy artykuł stanowi przegląd poglądów na temat znaczenia temperamentu i poczucia nadziei dla sukcesu instruktorów nauki jazdy oraz związków tych elementów z satysfakcją kursantów.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.