Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Oszczędności jako kategoria ekonomiczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
The aim of the paper is to estimate - for twenty-four selected European countries - the influence of the deviations of two factors on the deviation of annual gross national saving per capita. In order to do so, causal analysis has been conducted. The amount of annual gross national disposable income per capita and the average propensity to save have been adopted as the variables affecting the value of saving per capita. Three research hypotheses have been verified in this paper. Data concerning 2021 and 2022 have been used for calculations.(original abstract)
2
Content available remote Oszczędności w okresie transformacji
100%
Przedstawiono analizę podstawowych czynników kształtujących skłonność do oszczędzania. Zaprezentowano korelację pomiędzy różnymi czynnikami a stopą oszczędności. Dokonano próby odpowiedzi na pytanie, gdzie gospodarka polska powinna poszukiwać możliwości zwiększenia oszczędzania - w kraju czy za granicą?
Omówiono oszczędności ludności jako kategorię ekonomiczną w świetle różnych teorii ekonomicznych. Przedstawiono różne motywy i czynniki oszczędzania, a także jego różne formy egzystujące w polskim systemie bankowym.
Ogólna teoria zatrudnienia, procentu i pieniądza J.M, Keynesa ukazała się w czasie, gdy świat borykał się z nie notowanymi dotąd rozmiarami bezrobocia, Sam tytuł pracy wskazuje, iż problematyka zatrudnienia znalazła się w centrum uwagi autora. Wystąpienie J.M, Keynesa zbiegło się również w czasie z apogeum sporu między neoklasykami a reprezentantami teorii siły nabywczej, u podłoża którego leżała problematyka bezrobocia. Teoria J.M. Keynesa, zdaniem jego zwolenników, stanowiła rewolucję w ekonomii, skierowaną przeciwko tradycji neoklasycznej. Teoria zatrudnienia stanowi element całościowego ujęcia przez J.M. Keynesa funkcjonowania systemu gospodarczego wysoko ówcześnie rozwiniętych państw kapitalistycznych. Dlatego prezentacja keynesowskiej teorii zatrudnienia możliwa jest tylko w ramach tego całościowego ujęcia, odzwierciedlonego w postaci modelu. (...) Podejmując zaniedbany przez ekonomię ortodoksyjną (neoklasyczną) problem efektywnego popytu, J.M. Keynes rozwinął popytową teorię dochodu narodowego. Wykazał, iż wynikająca z "prawa Say'a" główna teza ekonomii ortodoksyjnej, że wielkość produkcji rocznej (dochód realny) wyznaczona jest przez ogólną ilość rozporządzalnych czynników naturalnych, pracy i kapitału, jest błędna. J.M. Keynes dowodzi, że chociaż dochód realny nie może nigdy przekroczyć naturalnych barier wyznaczonych przez te obiektywne czynniki, to może być i w rzeczywistości zazwyczaj jest niższy od tego maksimum, ponieważ jest zdeterminowany rozmiarami globalnymi popytu efektywnego. Oznacza to, iż w danym okresie poziom zatrudnienia i stopień wykorzystania zdolności produkcyjnych gospodarki zależy od strumieni wydatków w niej dokonanych, tj. na konsumpcję i na inwestycje.(fragment tekstu)
W świetle przeprowadzonej ankiety wiemy, iż przeciętnym gospodarstwom domowym bliższe są tradycyjne sposoby oszczędzania i wybierają one najczęściej bierne formy realizowania zysku z kapitału (rachunek bankowy, lokata) z niższym, ale pewnym poziomem zysku. Na spotkaniach czy konferencjach, np. Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, można zauważyć dominujące podejście aktywne. (...) Wykazują oni większą kreatywność, poszukują nowych rozwiązań, ryzykują po to, aby osiągnąć ponadprzeciętny zysk. (...) Pierwsza faza przeprowadzania ankiet potwierdziła, iż w oczach respondentów osoba skłonna do ryzyka jest postrzegana jako bardziej przedsiębiorcza. W świetle tego widać także, że oszczędzający i inwestorzy różnią się skłonnością do ponoszenia ryzyka i przedsiębiorczością. Oszczędzający dążą do ochrony zgromadzonego kapitału i korzystają z biernych form lokowania nadwyżek finansowych. (fragment tekstu)
Bank
|
2015
|
nr 1
16-18
Wielkim problemem dla polskiego sektora bankowego staje się brak kapitału krajowego. Widzi to nawet Bank Światowy mobilizując polski rząd do działania. Dlatego niezbędne są ogólnopolskie programy wieloletniego oszczędzania na cele budowlane, zdrowotne, edukacyjne czy emerytalne. Jak zachęcić do tego celu Polaków? Odpowiedzi należy szukać w badaniu TNS Polska, przeprowadzonym na zamówienie ZBP, a dotyczącym skłonności czy też predyspozycji do gromadzenia nadwyżek finansowych. Awangardowy i oryginalny jest także program byłego wiceministra Stefana Kawalca zaprezentowany w grudniu 2014 r. podczas dziesiątej edycji Kongresu Consumer Finance, zorganizowanej pod egidą Gdańskiej Akademii Bankowej. (abstrakt autora)
Największy polski bank inicjatorem życia gospodarczego i społecznego w znanej uzdrowiskowej gminie - w Nałęczowie, to przykład zasługujący na uwagę. PKO BP wraz z fundacją Puławskie Centrum Przedsiębiorczości zorganizował bowiem spotkanie dla reprezentantów tej pięknej miejscowości. Tematem spotkania było oszczędzanie i inwestowanie w dobie niskich stóp procentowych. Antytezą oszczędzania jest przesadny konsumpcjonizm, który przyjąwszy się w naszym kraju jest wynikiem płytkiej amerykanizacji części naszej społeczności i zachłyśnięcia się światem Zachodu. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.