Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 283

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Otoczenie biznesu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Artykuł omawia badania, których celem była analiza poszczególnych instytucji należących do kategorii otoczenia biznesu, a więc określenie wzajemnych relacji i oddziaływań wybranych w danym województwie urzędów, samorządów terytorialnych, banków, przedsiębiorstw, organizacji, szkół wyższych. Następnym etapem badawczym było określenie wpływu organizacji otoczenia biznesu na poprawę konkurencyjności regionu i rozwój przedsiębiorczości w regionie.
2
Content available remote Factors Affecting the Business Environment of SMEs in Nitra Region in Slovakia
100%
Research background: Businesses are directly affected by the outside world, i.e. the business environment. Literature review lists a number of factors of the business environment affecting businesses. These factors may be oriented towards inputs, outputs, sales, or can be an instrument of regional policy. With regard to future development of businesses, it is crucial to identify which factor and to what extent can influence the operation of the business.Purpose of the article: The main objective of the primary research was to provide a comprehensive assessment of how different factors influence enterprises of different economic sectors as well as help to verify the research question defined and formulate recommendations for future development of enterprises. The questionnaire survey to verify the research question was conducted on a sample of 496 small and medium-sized enterprises.Methods: We chose quantitative method of ANOVA for processing the results of the survey, and we also set the limit of significant impact of different influence factors on the basis of analysed data of primary research, and the limit of significant impact. Based on literature study, we have grouped individual factors such as factors focused on inputs, on outputs, on sales, and instruments of regional policy. Based on those findings we can identify the impact of factors for the future development of SMEs in different economic sectors.Findings & Value added: SMEs of Nitra Region involved in the research represent different economic sectors and various factors influence them with different intensity, for future development of these SMEs it is necessary to reduce the transport cost of raw material and goods, improve the attitude of employees to work, and the technical level of equipment to improve the economic situation of the region. The mentioned findings are important for formulating the future regional development plan. (original abstract)
Urzędnicy Unii Europejskiej pracują wraz z urzędnikami krajów Europy Środkowej i Wschodniej nad stworzeniem ram prawnych koniecznych do bezkonfliktowego funkcjonowania przyszłych członków na wspólnym europejskim rynku
Stabilna gospodarka w regionie zapewnia poprawę warunków życia społeczności lokalnej. Władze samorządowe powinny zatem być zainteresowane kreowaniem warunków dla inwestorów, którzy to stanowią jedną z głównych determinant rozwoju gospodarczego w regionie. Efekty działań lokalnych władz samorządowych powinny być stymulatorem ekonomicznych procesów, które to pobudzą działalność lokalnych przedsiębiorców. W tym kontekście istotnym staje się stworzenie teoretycznych podstaw w zakresie stymulowania rozwoju gospodarczego przez samorząd lokalny, a w szczególności wskazanie na sposoby i możliwości oddziaływania na lokalnych przedsiębiorców. Artykuł przedstawia podstawowe aspekty związane z lokalnym interwencjonizmem. W szczególności omówione zostają wydatki związane z finansowaniem instytucji otoczenia biznesu do których zalicza się: inkubatory przedsiębiorczości, agencje rozwoju lokalnego, ośrodki szkoleniowo-doradcze, parki przemysłowe i technologiczne oraz fundusze pożyczkowe i kredytowe.(abstrakt autora)
W regionalnych systemach instytucjonalnych istotną rolę odgrywają instytucje infrastruktury rynku (otoczenia biznesu). Wspierają one różnorodne inicjatywy lokalne i sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości. Przyczyniają się w ten sposób do zwiększenia zdolności adaptacyjnej poszczególnych regionów kraju do reguł mechanizmu rynkowego i wyrównania różnic w rozwoju społeczno-ekonomicznym. Ma to szczególne znaczenie w kontekście przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i globalizacji procesów gospodarczych.
6
100%
W artykule przedstawiono wybrane wyniki badań przedsiębiorczości akademickiej, które przeprowadzono w ramach projektu finansowanego przez Fundusz Wyszehradzki w czterech uniwersytetach w państwach członkowskich, w okresie od października 2016 r. do lutego 2017 r. Wyniki przedstawiają poziom świadomości przedsiębiorczości wśród pracowników i studentów uczelni, a także ich postawy wobec działań związanych z przedsiębiorczością. W artykule przeanali-zowano również główne aspekty zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4). Omówiono także postrzeganie atrakcyjności biznesowej krajów Grupy Wyszehradzkiej wśród ankietowanych pracowników i studentów uczelni. Pierwszą część artykułu poświęcono teoretycznemu kontekstowi pracy, który obejmuje koncepcje przedsiębiorczości akademickiej i atrakcyjności biznesowej, a także otoczenia makroekonomicznego krajów Grupy Wyszehradzkiej. Druga część zawiera opis projektu, metodologię, cele i główne założenia projektu, a także niektóre z uzyskanych szczegółowych wyników. Artykuł kończy się krótkimi wnioskami.(abstrakt oryginalny)
Przestrzeń turystyczna jest bardzo zróżnicowana. Jest kształtowana przez czynniki naturalne i antropogeniczne. Dla wielu podmiotów ma to kluczowe znaczenie w działalności. Turystyka jest fenomenem przestrzennym - jej istota polega na przemieszczaniu ludzi w przestrzeni i wykorzystaniu zasobów i infrastruktury. Wymaga specjalnego odniesienia do poszczególnych elementów przestrzeni. Przedsiębiorstwa turystyczne opierają swoje działania na warunkach przestrzennych, ale także wpływają na zmiany zachodzące w samym środowisku. Celem artykułu jest ukazanie kluczowej roli aspektów przestrzennych w funkcjonowaniu przedsiębiorstw turystycznych. Artykuł składa się z dwóch części - analizy literatury dotyczącej poruszanego problemu i omówieniu badań empirycznych. W drugiej części podjęto próbę przedstawienia opinii przedsiębiorców na temat roli przestrzeni w ich działaniach. Przeprowadzono badanie diagnostyczne wśród usługodawców turystycznych (właścicieli hoteli, restauracji, biur podróży, przewoźników). Zrealizowano je w 2018 roku na próbie łącznie 34 respondentów z województwa pomorskiego. Wyniki pokazują, że przestrzeń jest kluczowym elementem warunków biznesowych badanych przedsiębiorstw. Badani przedsiębiorcy podejmują w dużej mierze działania sprzyjające środowisku geograficznemu, mając świadomość jego wpływu na wyniki swojej działalności.(abstrakt autora)
8
Content available remote Strategie przedsiębiorstw w otoczeniu rynków wschodzących
100%
Wobec wzrostu znaczenia rynków wschodzących w gospodarce światowej istotna wydaje się identyfikacja strategii działania w otoczeniu, w którym zarówno kontekst instytucjonalny prowadzenia działalności, jak i oczekiwania nabywców są często krańcowo odmienne od warunków występujących na rynkach rozwiniętych. Przedsiębiorstwa międzynarodowe aspirujące do wyj- ścia poza segment globalny na rynkach wschodzących powinny zrewidować swój model działania i dostosować strategie do potrzeb tych grup nabywców, które zwracają szczególną uwagę na stosunek korzyści do ceny. Inspiracji w innowacyjnych rozwiązaniach kosztowych oraz obejściu bądź wypełnieniu istniejących luk instytucjonalnych można poszukiwać w strategiach lokalnych liderów, od początku funkcjonowania przyzwyczajonych do konieczności omijania przeszkód i poszukiwania kreatywnych rozwiązań.(abstrakt autora)
9
Content available remote Przemysł samochodów osobowych w zmieniającym się otoczeniu
100%
Autorka przedstawia przemysł motoryzacyjny w zmieniającym się otoczeniu ekonomicznym, polityczno-prawnym i społecznym. Można tutaj m.in. wskazać na zmiany w przemyśle motoryzacyjnym, które oddziaływały na samą branżę, gospodarkę, społeczeństwo. W ostatnich kilkudziesięciu latach przemysł ten dostosowywał się do regulacji prawnych, do zmian społecznych czy gospodarczych. Mało kto w 1895 r. w USA pomyślał, że wyprodukowanie czterech samochodów osobowych daje początek nowej erze w dziejach ludzkości. Czterdzieści lat później w 1938 r. wyprodukowano już 3 mln 100 tys. samochodów osobowych1 , a w 2007 r. z fabryk wyjechało ponad 72 mln pojazdów 2 . Jednak końcowe lata XX wieku przynoszą wiele zmian nie tylko w przemyśle samochodów osobowych na świecie, lecz także w bardzo szeroko pojętym jego mikro- i makrootoczeniu. Mikrootoczenie przedsiębiorstwa obejmuje czynniki z bezpośredniego otoczenia firmy - czynniki wpływające na możliwości funkcjonowania na rynku. Do mikrootoczenia zalicza się przede wszystkim przedsiębiorstwo, dostawców, pośredników, konkurentów, nabywców i tzw. społeczności. Przez społeczności rozumiemy różnego rodzaju grupy interesów, które chcą potencjalnie lub aktualnie wpływać na działania przedsiębiorstwa w celu osiągnięcia własnych celów. Dostawcy - nawet najbardziej uznane firmy samochodowe świata - coraz częściej otwierają zakłady produkujące części i podzespoły w krajach trzeciego świata. Powodowało to ogromne oszczędności na kosztach płacowych, ale często odbijało się na jakości produktu.(abstrakt autora)
Mimo dotychczasowej rezerwy w tworzeniu trwałych powiązań sieciowych firm niemieckich z polskimi poddostawcami, mają one świadomość konieczności dyspersji funkcji łańcucha wartości na kraje - nowych członków Unii Europejskiej. Na wybór zarówno lokalizacji tych funkcji, formy powiązań korporacyjnych, jak trwałości struktur sieciowych, będą miały wpływ nie tylko przewagi inwestycyjne naszego kraju, ale również zaufanie inwestorów do otoczenia biznesowego, których właściwe kształtowanie należy do długotrwałych przedsięwzięć. Należy wyrazić nadzieję, że wszystkie trzy grupy czynników będą sprzyjały wzmocnieniu i stabilizacji powiązań sieciowych polskich poddostawców z niemieckimi inwestorami, ale również z korporacjami pochodzącymi z innych krajów (abstrakt oryginalny)
Nasilające się we współczesnym świecie tempo zmian uwarunkowań rynkowych powoduje, że ponadprzeciętną efektywność osiągać mogą jedynie systemy gospodarcze właściwie wykorzystujące swój potencjał intelektualny, określane jako gospodarki oparte na wiedzy (GOW). Kluczowym elementem gospodarki opartej na wiedzy jest przedsiębiorstwo posiadające zdolność absorpcji wszelkich efektów twórczego myślenia oraz zmierzające do zastosowania i użytkowania ulepszonych rozwiązań w technice, technologii, organizacji i życiu społecznym. Innowacyjność najczęściej ujmowana bywa jako nieustający ciąg zdarzeń rozpoczynających się od nowatorskiego pomysłu, poprzez jego kwantyfikację, wdrożenie, plasowanie rynkowe, do szerokiego rozpowszechnienia nowej koncepcji i oderwania jej od "pierwotnego źródła pochodzenia". Gromadzone na każdym etapie doświadczenia w połączeniu z interakcjami rynkowymi stanowią źródło kolejnej inspiracji, uruchamiającej następny proces wdrażania innowacji. Od strony przedmiotowej wyróżnić można innowacje produktowe, procesowe, techniczne i technologiczne oraz związane ze sferą organizacji i zarządzania wszelkimi aspektami operacyjnymi przedsiębiorstwa.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest ukazanie zakresu i formy współpracy transgranicznej prowadzonej przez instytucje otoczenia biznesu (IOB), zlokalizowane w gminach i powiatach przygranicznych województwa dolnośląskiego w latach 1995-1999. Artykuł stanowi podsumowanie badań własnych autora na ww. temat.
Given the most competitive nature of global business environment, effective engineering innovation is a critical requirement for all levels of system lifecycle development. The society and community expectations have increased beyond environmental short term impacts to global long term sustainability approach. Sustainability and engineering competence skills are extremely important due to a general shortage of engineering talent and the need for mobility of highly trained professionals [1]. Engineering sustainable complex systems is extremely important in view of the general shortage of resources and talents. Engineers implement new technologies and processes to avoid the negative environmental, societal and economic impacts. Systems thinking help engineers and designers address sustainable development issues with a global focus using leadership and excellence. This paper introduces the Systems Engineering (SE) methodology for designing complex and more sustainable business and industrial solutions, with emphasis on engineering excellence and leadership as key drivers for business sustainability. The considerable advancements achieved in complex systems engineering indicate that the adaptation of sustainable SE to business needs can lead to highly sophisticated yet widely useable collaborative applications, which will ensure the sustainability of limited resources such as energy and clean water. The SE design approach proves critical in maintaining skills needed in future capable workforce. Two factors emerged to have the greatest impact on the competitiveness and sustainability of complex systems and these were: improving skills and performance in engineering and design, and adopting SE and human systems integration (HSI) methodology to support sustainability in systems development. Additionally, this paper provides a case study for the application of SE and HSI methodology for engineering sustainable and complex systems. (original abstract)
Próba oceny skali i stopnia rozwoju instytucji tworzących otoczenie biznesu w Polsce u ujęciu regionalnym oraz charakterystyka ich działalności na rzecz lokalnej przedsiębiorczości.
Celem artykułu jest identyfikacja interesariuszy rolniczych spółdzielni produkcyjnych (RSP) oraz prezentacja ich oczekiwań metodą analizy interesariuszy (ang. stakeholders analysis). W artykule opisano, kim są główni interesariusze RSP, jakie są ich oczekiwania względem działalności analizowanych spółdzielni oraz jakie są możliwości ich wpływania na tę działalność. Okazuje się, że w otoczeniu RSP funkcjonuje wiele podmiotów (osób, organizacji, instytucji), których oddziaływanie ma istotne znaczenie. Spółdzielnie - jako przedsiębiorstwa służące zaspokajaniu potrzeb swoich członków i ich środowiska lokalnego - powinny z powagą podchodzić do realizacji oczekiwań swoich interesariuszy(abstrakt oryginalny)
Research background: Fluctuations in economic activity forced companies to change the traditional methods of organization and management and to search for new tools, knowledge, resources and competences in order to strengthen their positions. This has particularly intensified debates on corporate social responsibility (CSR) not only between business people, but also between pieces of research, industry leaders and government representatives. The ongoing global ecologic crisis quickened discussions about how the alternation of macroeconomic business environment influences the development of CSR.Purpose of the article: The aim of this paper is to investigate how the changes in macroeconomic business environment influence the development of socially responsible activities in Baltic Countries and Slovakia.Methods: A statistical analysis of secondary data was used in order to reanalyse the data for the purpose of gaining new insights. The objectives of statistical analysis in this paper were twofold: firstly, to identify the challenges in macroeconomic business environment; secondly, to explore the development of socially responsible activities in different countries. The research period covered the years 2006-2016. The choice of this period is determined by data availability.Findings & Value added: The authors found that economic conditions may diversely affect the development of different dimensions of CSR. Even in unfavourable macroeconomic conditions companies continue to be involved in socially responsible actions because of long-run CSR benefits. The analysis is useful at an international level because it justified the development of socially responsible businesses in Estonia, Latvia, Lithuania and Slovakia, and has provided an opportunity to assess the tendencies of CSR development during the different period of economic cycle. (original abstract)
W ciągu ostatnich czterech lat nastąpił w Polsce znaczny rozwój instytucji otoczenia biznesu. Pod względem ilościowym poza bankami najbardziej rozwinęły się: izby i stowarzyszenia gospodarcze, grupa instytucji doradczo-informacyjno-szkoleniowych, a także agencje i fundacje rozwoju regionalnego i lokalnego. Instytucje te świadczą różnego rodzaju pomoc na rzecz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.
18
Content available remote Devious Competitiveness Paths of SMEs in sub-Saharan Africa : Selected Issues
76%
Cel: Celem artykułu jest ukazanie wybranych elementów, otoczenia dalszego (ogólnego) biznesu w Afryce Subsaharyjskiej i przeanalizowanie ich wpływu na konkurencyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Metodologia: Dla przedstawienia zagadnienia konkurencyjności wybrano wąską grupę czynników - instytucje publiczne, infrastruktura, pozycja kobiet w biznesie, partnerstwo strategiczne - odpowiadających zakresowi filarów konkurencyjności Światowego Indeksu Konkurencyjności (instytucje administracji publicznej, infrastruktura, rynek pracy, stopień zaawansowania gospodarki). Te elementy otoczenia ogólnego biznesu mają wspólną cechę - kształtuje je państwo. Rozważania w tym artykule opierają się na studiach literaturowych zagranicznych źródeł pierwotnych, jak np. opracowania Banku Światowego i inne, oraz źródeł wtórnych zagranicznych i krajowych powstałych na podstawie źródeł pierwotnych. Oba rodzaje źródeł poddane zostały analizie semantycznej i semiotycznej. Wnioski: Autor przestawia elementy otoczenia dalszego biznesu, kształtowane przez państwo i ich niekorzystny wpływ na konkurencyjność organizacji. Można uznać, że przedsiębiorca porusza się raczej w zawiłościach, po meandrach konkurencyjności. Oryginalność: Temat artykułu znajduje się na pograniczu dwóch naukowych zagadnień związanych z teorią organizacji: otoczenia biznesu i konkurencyjności oraz krytycznej teorii zarządzania. Jest studium opisowym, w którym rozważane są zagadnienia nowe w naukach o zarządzaniu w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Instytucje otoczenia biznesu w istotny sposób wpływają na rozwój przedsiębiorczości. Współpraca przedsiębiorstw z instytucjami otoczenia biznesu, przybierająca początkowo charakter incydentalnych zdarzeń, z czasem przeobraziła się w stałe procesy uzupełniające wszystkie inne funkcje realizowane przez podmioty gospodarcze. Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie o ocenę i postrzeganie działalności instytucji otoczenia biznesu przez podmioty gospodarcze o różnym "stażu" rynkowym. Do analizy zostały wykorzystane badania przeprowadzone w 2012 roku na grupie 461 podmiotów gospodarczych w ramach dwóch projektów badawczych. Pierwszy z nich był projektem realizowanym w obszarze badań statutowych UMCS w Lublinie pt.: "Wpływ działalności instytucji otoczenia biznesu na rozwój przedsiębiorstw we wczesnych fazach ich funkcjonowania". Drugi to projektu MNiSW nr NN 113 303038 - "Finansowe instrumenty wsparcia rozwoju innowacyjności przedsiębiorstw w województwie lubelskim". (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest identyfikacja podstawowych ciężarów utrudniających prowadzenie biznesu postrzeganych przez Słowackie firmy rodzinne jak również ocena ich perspektyw rozwoju biznesu rodzinnego na Słowacji. Artykuł analizuje podstawowe dane uzyskane w badaniu opinii przeprowadzonym za pomocą kwestionariuszy w 2013 roku. Postrzeganie środowiska biznesu oceniane jest według określonych wskaźników zewnętrznego środowiska biznesu (warunki prowadzenia działalności), które uzyskano na podstawie wyników pilotażowego badania przeprowadzonego w 2009 roku oraz badań z lat 2010/2011. Wyniki te określają najżywiej dyskutowane tematy oraz ciężary utrudniające prowadzenie biznesu w słowackiej turystyce i hotelarstwie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.