Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Outsourcing funkcji logistycznej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł porusza zagadnienia związane z problematyką outsourcingu i insourcingu w logistyce. Starano się zaprezentować tendencje występujące w zakresie outsourcingu i insourcingu funkcji logistycznych. Prezentacja zagadnień outsourcingowych obejmuje analizę w zakresie logistycznych funkcji podstawowych i pobocznych. Natomiast problematykę insourcingu przedstawiono na przykładzie firmy, działającej w układzie globalnym. Firma zdecydowała się o powołaniu jednostki pełniącej funkcje wewnętrznego operatora logistycznego. (abstrakt oryginalny)
Dojrzałość rynku logistycznego oraz możliwość i umiejętność zaspokojenia potrzeb każdego klienta przez operatorów logistycznych wpisuje się w koncepcję tzw. szczupłego zarządzania, polegającej na takiej organizacji procesów produkcyjnych,usługowych i zarządczych, która usuwa z nich czynności nieprzynoszące wartości dodanej. Wykorzystywanie outsourcingu świadczy o świadomości przedsiębiorstw, iż stosowanie tego typu rozwiązań wiąże się z korzyściami finansowymi oraz operacyjnymi. Ponadto przekazanie działalności logistycznej wyspecjalizowanym operatorom logistycznym zwiększa elastyczność przedsiębiorstwa oraz pozwala na optymalizację kosztów. Outsourcing logistyczny umożliwia redukcję wydatków na infrastrukturę logistyczną oraz ryzyka inwestycji niedopasowanych do potrzeb. W warunkach globalnej konkurencji przekazanie części aktywności związanych z logistyką zewnętrznym podmiotom może być szansą na zdobycie przewagi konkurencyjnej. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja procesu diagnozy outsourcingu usług logistycznych, w której uwzględniono charakterystyczne cechy współpracy w outsourcingu, wpływ wyników w zakresie logistyki na efekty w innych obszarach działalności przedsiębiorstwa, a także zróżnicowanie okresów potrzebnych do osiągnięcia poszczególnych rodzajów wyników. W pracy zaprezentowano zwłaszcza cele diagnozy outsourcingu usług logistycznych, zakresy zagadnień, które powinny zostać uwzględnione oraz propozycje toku postępowania badawczego. Podjęte rozważania dotyczą pojedynczego przypadku współpracy zleceniodawcy z usługodawcą. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiano analizę trendów na rynku powierzchni magazynowych w Polsce. Zakres analizowanych danych obejmuje lata 2009 - 2013. Przedstawione analizy odnoszą się zarówno do poziomu województwa jak i typu właściciela. Dodatkowo scharakteryzowano rynek magazynowy w zakresie budowli typu BTS [ang. Build-to-Suit], które coraz częściej powstają na terenie Polski.(abstrakt oryginalny)
Outsourcing jest strategią zdobywającą coraz większe uznanie. Firmy farmaceutyczne, chcąc zwiększyć swoją konkurencyjność, są coraz bardziej skłonne do powierzania logistyki operatorom logistycznym. Funkcjonowanie dynamicznie rozwijającej się branży farmaceutycznej regulują jednak restrykcyjne wymogi i wysokie standardy. Zagrożenie zdrowia i życia ludzkiego oraz wysoka wartość ładunków są przesłankami sformułowania wielu wymagań jakościowych w odniesieniu do dystrybucji produktów leczniczych. Podmioty świadczące usługi logistyczne dla branży farmaceutycznej są zobowiązane do przestrzegania ustawy Prawo farmaceutyczne oraz tzw. Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej. Branża oczekuje ponadto rozwiązań niestandardowych, "szytych na miarę". (abstrakt oryginalny)
Samodzielne budowanie struktury elementów składających się na obsługę zmiennych oczekiwań klienta przez podmioty gospodarcze jest zadaniem zarówno czasochłonnym, jak i kosztownym. Takie decyzje nie dodają wartości prowadzonej działalności gospodarczej i częstokroć nie są uzasadnione ekonomicznie. Niewątpliwym czynnikiem sukcesu przedsiębiorstwa jest taka struktura elementów i poziom obsługi klienta, dzięki której podmiot może się rozwijać, pomnażając przychody oraz redukując koszty. Odpowiedzią na tak sformułowane wyzwania jest kreowanie wartości dodanej poprzez korzystanie z usług świadczonych przez branżę przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych (KEP). W opracowaniu przedstawiono wyniki badania empirycznego przeprowadzonego wśród przedsiębiorstw korzystających z usług operatorów ekspresowych, prezentującego wpływ branży KEP na funkcjonowanie przedsiębiorstw zlokalizowanych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Wykorzystanie outsourcingu w wybranych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa
84%
Outsourcing jest coraz powszechniej stosowaną koncepcją zarządzania przedsiębiorstwem. Celem artykułu jest pokazanie, jakie możliwości daje wykorzystanie outsourcingu oraz przedstawienie, w jakich obszarach może być on wykorzystany. Artykuł koncentruje się głównie na wskazaniu korzyści, jakie daje zastosowanie outsourcingu w wybranych, najczęściej stosowanych obszarach. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Logistics Service Providers in the Supply Chain
84%
Obecnie główny problem związany z zarządzaniem łańcuchem dostaw (SCM) dotyczy tworzenia długoterminowych, trwałych relacji pomiędzy przedsiębiorstwem i innymi uczestnikami łańcucha dostaw. Strategiczne partnerstwo jest kluczowym czynnikiem efektywności biznesu. Rynek zintegrowanych usług w sferze SCM rozwija się gwałtownie, a same te usługi stają się coraz bardziej złożone. Rosnący rynek powinien zaowocować innymi modelami strategicznego zachowania dostawców usług logistycznych. Jednym z tych modeli jest partnerstwo. Dzisiejsza prasa często donosi o kreacji "partnerstwa logistycznego". W tym kontekście logistyka jest rozumiana jako dziedzina o strategicznym znaczeniu i źródło przewagi konkurencyjnej, kiedy to uczestnicy łańcucha dostaw kooperują ściśle nie tylko z dostawcami i konsumentami, lecz także z innymi operatorami usług logistycznych. (abstrakt oryginalny)
Wzrost kompleksowości otoczenia, nasilająca się walka konkurencyjna oraz globalizacja rynku prowadzą do coraz większego skomplikowania procesów wytwórczych, przy jednoczesnym nacisku na redukcję kosztów. Przedsiębiorstwa są zmuszane do koncentrowania się na swojej działalności podstawowej przy jednoczesnym delegowaniu innych zadań do realizacji przez organizacje zewnętrzne (outsourcing). Wynika to z faktu, że w każdej jednostce organizacyjnej istnieje taki obszar działania, który może być realizowany własnymi środkami oraz taki, którego zlecenie do realizacji na zewnątrz może przynieść przedsiębiorstwu wiele korzyści. Tendencje do delegowania na zewnątrz czynności i zasobów spoza głównego nurtu działalności przedsiębiorstwa są widoczne w szczególności w sferze logistyki, ponieważ coraz większą część wartości dodanej produktu stanowią procesy logistyczne realizowane przez operatorów zewnętrznych, nawet wewnątrz zakładu producenta. W konsekwencji prowadzi to do obniżki kosztów, gdyż utrzymywanie niedużych, mało profesjonalnych działów zajmujących się działalnością pomocniczą jest często kosztowne i nie gwarantuje odpowiedniej jakości usług, a także prowadzi do rozbudowania struktur organizacyjnych zmniejszających elastyczność funkcjonowania firmy. (fragment tekstu)
Z badań przeprowadzonych przez The Economist wśród zarządzających firmami na świecie wynika, że outsourcing został zaliczony do przełomowych procesów kształtujących tempo rozwoju mikroprzedsiębiorstw. Obok outsourcingu wymieniono m.in. dygitalizację znacznej części usług i rozwój biur wirtualnych. Outsourcing usług logistycznych należał do najczęściej stosowanych rodzajów outsourcingu w badanych przedsiębiorstwach, korzystało z niego około 80 % jednostek. Wśród typów rozliczeń z dostawcami dominowały umowy ze stałymi cenami (z monitorowanymi parametrami), dotyczyły blisko 50 % firm. Innym sposobem rozliczania umów outsourcingowych było stosowanie cen transakcyjnych usług, uzależnionych od wielkości obrotów zleceniodawcy. Na trzecim miejscu znalazły się umowy ze zmienną ceną, sporządzone także zgodnie z kryteriami SLA. (abstrakt oryginalny)
Współpraca outsourcingowa przedsiębiorstwa zlecającego i świadczącego usługi transportu kolejowego obejmuje wiele etapów, w większości wspólnych dla obu partnerów z wyjątkiem początkowych faz współpracy. Etapy realizacji współpracy obejmują planowanie zakresu pracy, negocjacje i podpisanie umowy, realizację i związaną z nią kontrolę, kontynuację, modyfikację lub zakończenie współpracy. W artykule przeanalizowano poszczególne etapy współpracy outsourcingowej z uwzględnieniem schematu realizacji i kontroli usług transportu kolejowego ładunków oraz zidentyfikowano formy i kanały komunikowania partnerów outsourcingowych.(abstrakt oryginalny)
Małe i średnie przedsiębiorstwa coraz częściej koncentrują swój wysiłek na podstawowych obszarach swojej działalności, pozyskując jednocześnie kompetencje z rynku w pozostałych. Wobec zachodzących zmian, sektor małych i średnich przedsiębiorstw stał się stałym odbiorcą usług świadczonych przez usługodawców logistycznych. W artykule przedstawiono wyniki badań w toku których, autor starał się zidentyfikować charakter i zakres współpracy sektora małych i średnich przedsiębiorstw z usługodawcami logistycznymi oraz sposób kształtowania się procesów outsourcingu logistyki w badanym sektorze. (abstrakt oryginalny)
Każda organizacja powinna zdecydować, czy logistyka ma stanowić jeden z jej podstawowych procesów biznesowych. Jeśli tak, ekspert, którego wybierze, musi pracować razem z nią, a nie tylko dla niej. Już od kilku lat firmy, zmobilizowane gorszą koniunkturą gospodarczą, dążą do optymalizacji kosztów i podniesienia jakości świadczonych usług.
14
Content available remote Outsourcing usług logistycznych szansą na uzyskanie przewagi konkurencyjnej
84%
Współcześnie sukces w konkurowaniu coraz powszechniej wiązany jest z wysokim poziomem oferowanej obsługi klienta. Logistyka jest rozpoznawana jako narzędzie umożliwiające osiąganie przewagi konkurencyjnej poprzez zaspokajanie potrzeb klienta na drodze zapewniania dostępności dóbr. Dlatego winna być traktowana jako bardzo istotna część działalności współczesnych przedsiębiorstw. Doskonała logistyka może być dostarczana na drodze usług outsourcingowych, z których podmioty mogą korzystać coraz powszechniej. Artykuł zajmuje się właśnie takimi sytuacjami. (abstrakt oryginalny)
Obsługa logistyczna współczesnych procesów gospodarczych stymulowana postępującą globalizacją, zmianami w otoczeniu gospodarczym i politycznym podlega nieustannej przemianie. Nasilająca się konkurencja, wymagania klientów w zakresie coraz wyższej jakości obsługi stają się determinantami wpływającymi na poszukiwanie rozwiązań usprawniających realizację procesów logistycznych we współczesnych globalnych łańcuchach dostaw. Dlatego też przedsiębiorstwa funkcjonujące we współczesnej gospodarce rynkowej zmuszone są do ciągłego poszukiwania obniżki kosztów, wdrażania lepszych modeli organizacyjnych, efektywniejszych procesów, nowatorskich form funkcjonowania na rynku czy skuteczniejszych strategii. Jest to wpisane w realia współczesnego rynku. Wyjście poza tradycyjne obszary realizacji usług logistycznych i budowanie relacji partnerskich oraz outsourcing w łańcuchach dostaw stają się podstawowymi sposobami budowania przewagi konkurencyjnej. Rozwój współczesnych łańcuchów dostaw jest możliwy dzięki tzw. łańcuchom logistycznym, czyli procesom logistycznym pełniącym w gospodarce fundamentalne funkcje: obsługowe i integracyjne. Możliwości, jakie wynikają z nowych form i narzędzi logistycznej obsługi rozbudowanych łańcuchów dostaw, powodują w modelowych układach gospodarczych zasadnicze zmiany, które możemy obserwować. W założeniach wyjściowych przyjmuje się przede wszystkim obsługową i integracyjną funkcję logistyki. Logistyka zawsze pełni funkcje obsługowe w stosunku do innego procesu, który jest procesem podstawowym, pierwotnym w relacji do procesu logistycznego. Integracyjna i obsługowa funkcja logistyki, zauważona i wykorzystywana początkowo tylko w odniesieniu do pojedynczych obszarów funkcjonowania przedsiębiorstw, takich jak: zaopatrzenie, gospodarka magazynowa, dystrybucja na dobre wkroczyła w obszar układów gospodarczych wielu przedsiębiorstw. Stąd też przedsiębiorstwa zdeterminowane do spełniania rosnących wymagań i oczekiwań klientów, a także ukierunkowane na optymalizację procesów, stymulowanych także ekonomicznymi przesłankami, podejmują decyzję o zlecaniu obsługi logistycznej współczesnych procesów gospodarczych wyspecjalizowanym przedsiębiorstwom nazywanym operatorami logistycznymi 3PL (Third Party Logistics Provider). Opierając się na metodzie badawczej związanej z analizą literatury, artykułów i badań publikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych, przedmiotem rozważań niniejszego opracowania stały się istota i zakres działalności operatorów logistycznych (Third Party Logistics Provider) występujących w formie orchestratora16 współczesnego łańcucha dostaw. Celem opracowania jest zaprezentowanie przyczyn zmian w obsłudze logistycznej współczesnych procesów gospodarczych oraz wykazanie, że integracyjno-obsługowe funkcje logistyki dotychczas realizowane przez wiele podmiotów, m.in. takich jak przedsiębiorstwa transportowe, spedycyjne i magazynowe, są obecnie urzeczywistniane przez wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, zwane orchestratorami. (fragment tekstu)
Praktyka ostatnich lat wskazuje na wciąż rosnącą rolę usług w gospodarkach i istotną zmianę w zakresie odpowiedzialności kontraktowej będącej wynikiem ich świadczenia. Rosną również wymagania i oczekiwania klientów, a wszechobecna konkurencja powoduje, że coraz większa część logistyki zlecana jest na zewnątrz. W obliczu tych zmian coraz bardziej powszechnym staje się stosowanie nowych regulacji, mających na celu zapewnienie wymaganego poziomu usług. Ma ono miejsce w postaci umownej gwarancji udzielanej przez usługodawców w ramach porozumień lub umów zawieranych pod nazwą Service Level Agreement, które tłumaczyć można jako umowy gwarantujące odpowiedni poziom usług. Wspomniany paradygmat zmian dotyczy również ewolucji samych procesów obsługi klienta. Powszechna wręcz dostępność usług, stosunkowo duża ilość oferentów, czy też sama wzrastająca świadomość konsumentów powodują modyfikację zarówno w obszarze ich oferty, jak i standardów świadczonej obsługi. Celem artykułu jest wykazanie znaczenia Service Level Agreements jako narzędzia służącego zapewnieniu jakości w procesie świadczenia usług na dynamicznie zmieniającym się rynku. (fragment tekstu)
Artykuł zwraca uwagę na pojawienie się nowego segmentu w sektorze usług logistycznych. Przedsiębiorstwa logistyczne typu forth party logistics, których działalność jest kolejnym etapem rozwoju logistyki kontraktowej, koordynują pracę wielu partnerów i podwykonawców integrując różne procesy biznesowe nie tylko związane z transportem i logistyką. Operatorzy 4PL pełnią rolę menadżera łańcucha dostaw, co znacznie rozszerza dotychczasowy zasięg działalności przedsiębiorstw logistycznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule pokazano wybrane aspekty zastosowania outsourcingu w obszarze logistyki dla firm sektora MSP. Sektor małych, średnich, a także mikro firm - rzemieślników, szczególnie w sferze usług, pozostaje bardzo dynamicznym sektorem. Wspomaganie sektora poprzez zastosowanie outsourcingu w obszarze logistyki pozwoli na konsumpcję zalet outsourcingu oraz wszystkich korzyści wynikających z zarządzania logistycznego. Wykorzystanie istniejących rozwiązań pozwoli na wykreowanie dodatkowej wartości dla średnich, małych oraz mikro firm. (abstrakt oryginalny)
19
84%
Celem publikacji jest przedstawienie tematyki związanej z outsourcingiem usług logistycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych. W pierwszej części zaprezentowana została istota outsourcingu usług logistycznych ze szczególnym uwzględnieniem jego zalet i wad. Następnie wskazano przyczyny stosowania outsourcingu w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Druga część artykułu dostarcza wiedzy na temat liczby przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem przemysłowym. Zaprezentowane zostało wyszczególnienie podmiotów zajmujących się produkcją przemysłową, biorące pod uwagę wielkość zatrudnienia, podział z punktu widzenia sekcji i działów czy charakteru prowadzonej działalności. Znalazły się tam również dane dotyczące wielkości zatrudnienia czy kondycji finansowej przedsiębiorstw produkcyjnych. W końcowej części publikacji ukazana została sytuacja na rynku usług logistycznych ze szczególnym uwzględnieniem usług transportowych i magazynowych. Zwrócono również uwagę na wysokość kosztów usług obcych realizowanych przez podmioty zewnętrzne na rzecz przedsiębiorstw produkcyjnych. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Rynek usług logistycznych na przykładzie polskiej branży TSL
84%
Celem publikacji jest przedstawienie tematyki związanej z outsourcingiem usług logistycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych. W pierwszej części zaprezentowana została istota outsourcingu usług logistycznych ze szczególnym uwzględnieniem jego zalet i wad. Następnie wskazano przyczyny stosowania outsourcingu w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Druga część artykułu dostarcza wiedzy na temat liczby przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem przemysłowym. Zaprezentowane zostało wyszczególnienie podmiotów zajmujących się produkcją przemysłową, biorące pod uwagę wielkość zatrudnienia, podział z punktu widzenia sekcji i działów czy charakteru prowadzonej działalności. Znalazły się tam również dane dotyczące wielkości zatrudnienia czy kondycji finansowej przedsiębiorstw produkcyjnych. W końcowej części publikacji ukazana została sytuacja na rynku usług logistycznych ze szczególnym uwzględnieniem usług transportowych i magazynowych. Zwrócono również uwagę na wysokość kosztów usług obcych realizowanych przez podmioty zewnętrzne na rzecz przedsiębiorstw produkcyjnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.