Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Outsourcing of banking
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wprowadzenie przepisów o grupach podatników VAT mogłoby zachęcić międzynarodowe banki i instytucje finansowe do tworzenia w Polsce swoich centrów rozliczeniowych. Oznaczałoby to obniżenie ich kosztów funkcjonowania, a także stworzenie nowych miejsc pracy. Propozycje zmian w przepisach o VAT, które umożliwiłyby wprowadzenie grup podatników wspólnie rozliczających się z tego podatku, środowisko banków składało już dawno.
Wydzielenie na zewnątrz poszczególnych obszarów działalności banków jest szansą na obniżenie kosztów ich działania. Daje również możliwość podniesienia jakości świadczonych usług (jak też dostępności do nich). Jednak outsourcing istotnych obszarów działalności banku wymaga jeszcze wypracowania rozwiązań prawnych, które z jednej strony zapewnią bezpieczeństwo klientom banku, a z drugiej strony umożliwią swobodny rozwój świadczonych na rzecz banków usług outsourcingowych. (fragment tekstu)
Środowisko bankowe, odpowiednie organy administracji rządowej oraz inne instytucje zgłaszają wiele postulatów zmian w prawie bankowym. Niektóre są szczególnie istotne dla codziennej praktyki. Autor wymienia wśród nich między innymi outsourcing, sekurytyzację, cash pooling oraz tajemnicę bankową. W artykule przedstawiono przyczyny ograniczające praktyczne funkcjonowanie w tych dziedzinach oraz planowane zmiany w prawie, mające usprawnić działalność w tych sferach.
O outsourcingu mówimy wtedy, gdy świadczone przez firmę zewnętrzną usługi są wykonywane regularnie w dłuższym okresie. Instytucja wynajmująca firmę zewnętrzną otrzymuje przyrzeczenie świadczenia usług na mocy umowy, zwanej najczęściej SLA (service level agreement). W sektorze bankowym rośnie liczba dzierżawionych BPO (business process outsourcing). Autorzy artykułu prezentują szerokie spektrum zainteresowania banków zakupem usług zewnętrznych, obejmujących zarówno proste prace fizyczne, jak i zaawansowane usługi informatyczne. Artykuł przedstawia także zależność rynku outsourcingu od panującej koniunktury oraz porusza kwestię outsourcingu w strategii banków.
Przetwarzaniu dokumentacji bankowej w outsourcingu zawsze towarzyszą obawy o reakcję instytucji nadzorującej działalność banku. Citibank Handlowy na trzy lata zlecił firmie Archidoc przetwarzanie dokumentacji pokazując, że jednak można. Outsourcing, czyli zlecanie tego co nie jest podstawową dziedziną działalności przedsiębiorstwa innej firmie specjalizującej się właśnie w tym co nie jest najważniejsze dla zleceniodawcy oznacza wyniesienie tych operacji na zewnątrz przedsiębiorstwa. Koszt takiej usługi na zewnątrz przedsiębiorstwa jest zwykle dużo mniejszy niż wewnątrz. Z outsourcingu korzysta coraz więcej firm średnich i dużych. Najczęściej są to usługi prawne, ochrona obiektów, usługi szkoleniowe, prowadzenie księgowości i sprawy kadrowo-płacowe. Outsourcing pozwala na maksymalne skupienie wysiłków i środków na realizacji i rozwoju podstawowej działalności firmy. Informatyka doskonale się do tego nadaje. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono korzyści wynikające z powierzenia obsługi dokumentów banku wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej. Zwrócono uwagę na ograniczenie kosztów i ochronę informacji.
Celem artykułu jest wskazanie zasad korzystania przez banki z usług i zasobów podmiotów zewnętrznych przy wykonywaniu czynności bankowych. Liczne niejasności związane z tą tematyką stały się jedną z głównych kwestii niniejszego artykułu. W poszczególnych jego częściach główny nacisk został położony na wyjaśnienie zagadnień związanych z zakresem outsourcingu w kontekście zapisów ustawy, dostępem do tajemnicy bankowej oraz miejscem poddostawców w procesie świadczenia usług outsourcingowych. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy zmian, jakie wniosło uchwalenie nowelizacji Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi do zasad regulujących outsourcing w instytucjach bankowych. Autorzy zestawiają dotychczasowe zasady organizacji outsourcingu z nowo wprowadzonymi, wskazują sprzeczności w przepisach i wynikający z nich dualizm reżimów prawnych oraz rozważają jak zmiany wpłyną na kształt bankowego outsourcingu w najbliższym czasie.
Artykuł zawiera ogólną charakterystykę regulacji przyjętej w prawie bankowym. Zaprezentowano formy oraz zakres przedmiotowy powierzania przez bank innym podmiotom wykonywania czynności związanych z działalnością bankową, jak również wymagania stawiane przed bankiem powierzającym wykonywanie czynności związanych z działalnością bankową oraz przedsiębiorcą lub przedsiębiorcą zagranicznym wykonującym powierzone czynności.
Do tej pory w piśmiennictwie, którego przedmiotem są finanse, uwaga autorów zazwyczaj koncentrowała się na instytucjach mających istotny udział w strukturze systemu finansowego. Zachodzi więc potrzeba prezentacji stosunkowo nowego segmentu, który stanowią pośrednicy i doradcy kredytowi. Wymaga to sformułowania definicji opisujących pośrednictwo i doradztwo oraz rozważenia specyfiki ich funkcjonowania. W obliczu licznych zmian w gospodarce poszukuje się nowych możliwości i rozwiązań, które pozwolą na podnoszenie efektywności uczestników rynku. Odpowiedzią na te poszukiwania może być działanie o innowacyjnym charakterze, którym jest outsourcing. W słowniku języka polskiego wyjaśniono znaczenie terminu innowacje jako wprowadzanie czegoś nowego1. Natomiast w dokumentach OECD innowacja to zastosowanie w praktyce nowego lub znacząco ulepszonego rozwiązania w odniesieniu do produktu albo usługi, procesu marketingu lub organizacji. (fragment tekstu)
Przedstawiono genezę i koncepcję outsourcingu, metody jego stosowania, czynności zlecane w ramach outsourcingu, korzyści i zagrożenia związane z jego stosowaniem oraz zakres outsourcingu w działalności bankowej na tle polskich regulacji.
Bank
|
2009
|
nr 1
94-95
Banki i instytucje finansowe z uwagi na konieczność obsługi bardzo wielu odbiorców swoich usług są jednym z głównych zleceniodawców kompleksowej obsługi rozwiązań call center. W badaniach przeprowadzonych przez IPSOS w październiku 2008 r. wzięto pod uwagę obszary działalności przedsiębiorstwa, jakie najczęście przekazują na zewnątrz. Wynika z nich, że usługi call i contact center stanowią 17 proc. outsorcowanych usług. Szacowany wzrost zainteresowania usług typu call i contact center w 2009 r. może wynieść nawet 53 proc.
Outsourcing stanowi obecnie jedną z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych strategii biznesowych, z której korzystają praktycznie wszystkie sektory gospodarcze. Jak dowodzi analiza obecnej sytuacji rynkowej, jej prowadzenie przynosi wiele korzyści, głównie finansowych. Ponadto zwalnia usługodawców z pełnienia wielu funkcji, związanych z administracją, technologiami informacyjnymi, czy też operacjami finansowymi. Przedsiębiorcami stosującymi outsourcing w swojej działalności coraz częściej są banki. Koncepcja wykorzystania outsourcingu zakłada, iż zewnętrzne podmioty mogą wykonywać daną czynność taniej i lepiej. Główną przesłanką wykorzystania outsourcingu przez banki jest obniżenie kosztów działalności. Celem artykułu jest wykazanie znaczenia oraz specyfiki determinant wdrożenia outsourcingu w wybranych usługach bankowych. Instytucje podejmując decyzję o wykorzystaniu outsourcingu najczęściej biorą pod uwagę koszty operacyjne, wsparcie specjalistów czy też motywację do skoncentrowania się na kluczowej działalności. (abstrakt oryginalny)
Outsourcing wciąż zyskuje na popularności, szczególnie wśród firm z branży telekomunikacyjnej, bankowej i ubezpieczeniowej. Według badań z 2006 roku około 39 proc. banków korzysta z usług świadczonych przez podmioty zewnętrzne. Obecnie outsourcing obejmuje nie tylko pojedyncze obszary działalności, jak: np. zarządzanie infrastrukturą IT, obsługiwane są też całe procesy biznesowe. Rosnące zainteresowanie outsourcingiem w Polsce prawdopodobnie sprawi, że będziemy wykorzystywali ten typ usług w takim stopniu jak nasi zachodni sąsiedzi.
Nowelizacja Prawa bankowego z 2004 roku wprowadziła m.in. nową dla polskiego prawa instytucję outsourcingu. W artykule przedstawiono szanse rowoju outsourcingu w Polsce, kluczowe czynniki sukcesu. Podkreślono, że outsourcing usług finansowych stawia bardzo wysokie wymagania regulacyjne.
Artykuł dotyczy outsourcingu w dziedzinie zarządzania wierzytelnościami - współpracy banków z firmami windykacyjnymi. Autor pisze na temat audytowania potencjalnych partnerów w odzyskiwaniu wierzytelności oraz ich doboru pod względem wachlarza oferowanych usług.
17
Content available remote Obowiązki informacyjne banków w Polsce w zakresie outsourcingu bankowego
63%
Banki coraz chętniej powierzają podmiotom zewnętrznym (insourcerom) czynności bankowe, w tym związane z udostępnianiem informacji stanowiących tajemnicę bankową. Zgodnie Prawem bankowym, informacja o insourcerach winna być dostępna publicznie. W artykule podjęto próbę przeanalizowania sposobu spełnienia tych wymagań przez dziewięć największych banków w Polsce. Banki spełniają ten wymóg, jednak rozbieżności w sposobie prezentacji danych, a przede wszystkim brak ich ustrukturyzowania, zhierarchizowania, możliwości edycji, jak również duża liczba podmiotów ujętych w zestawieniach, często bez wskazanego obszaru współpracy, stawiają pod znakiem zapytania użyteczność tych informacji dla docelowego odbiorcy - instytucjonalnych oraz indywidualnych klientów banków. (abstrakt oryginalny)
Najnowsze badania mówią, że tylko w sektorze BPO pracuje 45 tys. osób i trend jest wzrostowy Badania przeprowadzone przez Biuro Analityczne DiS na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych przyniosły bardzo optymistyczny dla nas wynik. Prognoza też jest obiecująca, zwłaszcza w sytuacji światowego kryzysu finansowego, który odciśnie swoje piętno również na naszej gospodarce, bez względu na to czy będziemy tego chcieli, czy też nie. W takiej sytuacji stwierdzenie (poparte wynikami badań), że Polska jest europejskim liderem outsourcingu i że nasz kraj staje się europejskim centrum usług BPO napawa optymizmem, zwłaszcza że w tym obszarze są to w znacznej części inwestycje firm i korporacji zagranicznych tworzących w naszym kraju centra usług wspólnych (Shared Services Center) oraz BPO (Business Process Outsourcing). Tylko w tym roku sfinalizowano trzy duże projekty tego typu. (abstrakt oryginalny)
Potocznie przyjeto, że banki korzystające z zewnętrznej sieci sprzedaży stoują outsourcing. W praktyce należy jednak stwierdzić, że nie wszystkir placówki partnerskie i agencyjne, których współpraca z bankami nosi znamiona franczyzy są zleceniobiorcami outsourcingu. Celem artykułu jest wskaanie. w jakich sytuacjach współpraca franczyzowa jest równocześnie outrourcingiem bankowym. (fragment tekstu)
20
Content available remote Outsourcing bankowy a ryzyko działalności bankowej - zagadnienia ogólne
63%
W ciągu ostatnich lat znaczenie ryzyka operacyjnego w bankach znacznie wzrosło, głównie w wyniku postępującej globalizacji finansowej w gospodarce wolnorynkowej, ekspansji nowych produktów i usług bankowych, rozszerzenia aktywności banków w różnych obszarach działalności. Wzrost ten uwarunkowany jest także nieustającym postępem informatycznym i wykorzystywaniem coraz to nowocześniejszych technologii. W artykule przedstawiono powiązania pomiędzy zawieraniem przez banki umów outsourcingu bankowego a ryzykiem operacyjnym w banku. Umowy outsourcingowe stosowane przez banki, stwarzają pewne zagrożenia w działalności bankowej i jednocześnie utrudniają ocenę ryzyka. Z uwagi na rozszerzenie katalogu czynności, jakie mogą być przedmiotem umowy powierzenia, zwiększył się zakres działalności bankowej, która może być wykonywana poza bankiem, przez przedsiębiorców krajowych i zagranicznych. Mając na uwadze podstawowy cel działalności bankowej, czyli zapewnienie bezpieczeństwa gromadzonych przez nie środków pieniężnych, świadomość, jakie sytuacje stwarzają zagrożenie ma ogromne znaczenie. W tym zakresie istotną rolę odgrywa ocena ryzyka działalności bankowej. W artykule przedstawiono także znaczenie i zasady kontroli umów outsourcingowych. Zwrócono uwagę na treść Rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, dotyczącą zarządzania ryzykiem operacyjnym w banku, która objęła swym zakresem również outsourcing bankowy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.