Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Outsourcing w księgowości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wśród procesów biznesowych, jakie realizowane są przez podmioty gospodarcze, istotną rolę odgrywają procesy finansowo-księgowe. Outsourcing finansowo-księgowy prowadzi do zwiększenia efektywności przez przekazanie specjalistom biur rachunkowych realizacji funkcji związanych z rachunkowością firmy. Biorąc pod uwagę charakter świadczonych usług i klienta, dla którego są one realizowane, można stwierdzić, że outsourcing finansowo-księgowy w Polsce przejawia się w trzech formach: jako usługi realizowane przez biura rachunkowe i kancelarie doradztwa podatkowego, usługi realizowane przez centra usług wspólnych i usługi realizowane przez centra outsourcingowe. Nowoczesny outsourcing procesów, nastawiony na podnoszenie efektywności działania organizacji, jest najlepszym rozwiązaniem zarówno dla firm dużych, jak i małych. Osiągnięcie konsensusu pomiędzy obniżeniem kosztów oraz zwiększeniem efektywności funkcji finansowych, pozwała pracodawcy kontrolować rozwój firmy, a także realizację podstawowych zadań przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Rozwój audytu wewnętrznego na świecie
75%
Cel - przedstawienie historii audytu wewnętrznego i jego aktualnych obszarów zainteresowania. Metodologia badania - studiowanie literatury i raportów Instytutu Audytorów Wewnętrznych oraz analizy porównawcze. Wynik - korzystając z raportów Instytutu Audytorów Wewnętrznych, wskazano główne obszary badań i zakres audytu zleconego. Oryginalność/wartość - poszerzenie stanu wiedzy o audycie wewnętrznym o doświadczenia różnych państw świata. (abstrakt oryginalny)
Omówiono zalety outsourcingu księgowego i podatkowego. Przedstawiono rodzaje ryzyka podatkowego: ryzyko czyste i ryzyko spekulacyjne.
Celem opracowania jest analiza oczekiwań interesariuszy w outsourcingu usług księgowych, w powiązaniu z dostrzeganymi korzyściami z funkcjonowania w erze informacji. W literaturze poruszana jest kwestia "szczególnej atrakcyjności" współpracy z biurami rachunkowymi przedsiębiorstw z sektora MSP. W związku z tym rozważania w niniejszym opracowaniu odnoszą się do kwestii związanych z przemianami w outsourcingu usług księgowych w tym sektorze. W badaniach empirycznych skupiono się na oczekiwaniach jednej z grup interesariuszy, a mianowicie pracowników biur rachunkowych. (fragment tekstu)
5
Content available remote Outsourcing usług księgowych w badaniach częstochowskich biur rachunkowych
75%
Podejmując decyzję o nawiązaniu współpracy z biurem rachunkowym, przedsiębiorstwo oczekuje niższych kosztów, wyższej jakości, a przede wszystkim mniejszego ryzyka. Są to korzyści, jakie można osiągnąć, korzystając z usług firmy outsourcingowej, dysponującej wysokiej klasy specjalistami, dostępem do wiedzy, oprogramowaniem oraz nowoczesnymi technologiami w porównaniu z realizacją funkcji księgowej w strukturze przedsiębiorstwa. W związku z wciąż rosnącym stopniem skomplikowania problemów finansowo-podatkowo-księgowych rynek usług w tym obszarze wciąż rozwija się. Coraz więcej podmiotów oferuje kompleksowe usługi w zakresie księgowości i doradztwa finansowo-podatkowego.(fragment tekstu)
Przybliżono elementy charakteryzujące jakość współpracy w ramach outsourcingu. Omówiono metodykę i zakres prowadzonych badań empirycznych. Przedstawiono opinie przedsiębiorców z sektora MSP na temat jakości współpracy w ramach outsourcingu.
Ryzyko podatkowe można najogólniej zdefiniować jako niepewność dotycząca podjętych i zaniechanych działań z punktu widzenia negatywnych skutków podatkowych. Jest ono istotnym elementem ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej. Minimalizacja ryzyka podatkowego jest więc kluczowa z punktu widzenia prowadzenia firmy, gdyż skutki błędów podatkowych mogą być bardzo kosztowne i prowadzić nawet do likwidacji działalności gospodarczej podatnika. W związku z tym przedsiębiorcy starają się zarządzać ryzykiem podatkowym za pomocą różnych narzędzi. Jednym z nich jest outsourcing usług podatkowych oraz księgowych. Rozpatrywanie tego zagadnienia w takim zakresie jest o tyle uzasadnione, o ile w postępowaniu podatkowym księgi podatkowe - prowadzone rzetelnie i w sposób niewadliwy - stanowią dowód tego, co wynika z zawartych w nich przepisach.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja przygotowywanego przez autorkę badania ukierunkowanego na uzasadnienie podstaw prawidłowej lokalizacji centrów outsourcingu rachunkowości w kontekście złożoności delegowanych do nich procesów. W tym celu wykorzystano opracowaną przez autorkę macierz (powstałą na podstawie zrealizowanego w 2016 r. badania pilotażowego) zależności pomiędzy złożonością procesów a kosztami ich realizacji. Badanie jest na etapie przygotowania (m.in. analizy rynku inwestorów outsourcingowych, podejmowania decyzji dotyczącej prawidłowego doboru próby, dopracowywania szczegółowych pytań badawczych), a jego zaplanowany czas realizacji to przełom lat 2017 i 2018. Na obecnym etapie wyznaczono podstawowe pytania badawcze, hipotezy oraz dokonano wstępnego wyboru metody statystycznej sprzyjającej ocenie badanych parametrów. Wyniki badania mają zostać udostępnione zainteresowanym stronom jako narzędzie wspierające podejmowanie decyzji dotyczących lokacji centrów outsourcingu rachunkowości w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.(abstrakt oryginalny)
Outsourcing usług księgowych jest w Polsce jeszcze nowością, w dodatku wzbudzającą wiele kontrowersji. Kadra kierownicza obawia się braku dostępu do informacji, dyrektor finansowy - zmniejszenia podległego mu zespołu, główny księgowy - utraty pracy.
W Polsce niewiele banków zleca firmom usługi obsługi gotówki. Zwrócono uwagę na wzrost zaineterowania banków tego typu outsourcingiem.
11
Content available remote Outsourcing rachunkowości w świetle kosztów transakcyjnych
75%
Cel - celem artykułu jest charakterystyka kosztów transakcyjnych związanych z outsourcingiem rachunkowości. Umiejętność zweryfikowania ich i oszacowania decyduje o powodzeniu przedsięwzięcia jakim jest outsourcing rachunkowości. Metodologia badania - w opracowaniu zastosowano klasyczne metody badawcze, takie jak analiza literatury przedmiotu oraz metody dedukcji i indukcji. Wynik - prawidłowo zaplanowany i wdrożony outsourcing rachunkowości minimalizuje koszty transakcyjne. Oryginalność/Wartość - w artykule podjęto próbę identyfikacji kosztów transakcyjnych związanych z outsourcingiem rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto problematykę wpływu outsourcingu usług na stan i strukturę zatrudnienia w przedsiębiorstwach. W pierwszej części przedstawiono pozytywne i negatywne strony outsourcingu, w drugiej zaprezentowano wyniki badań prowadzonych w grupie 110 małych i średnich przedsiębiorstw wykorzystujących outsourcing w sferze rachunkowości i doradztwa podatkowego. Poddano tu analizie wpływ outsourcingu na poziom i strukturę zatrudnienia w firmach macierzystych. Przedstawione wyniki wskazują na pozytywne tendencje w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Korzystanie z usług biur rachunkowych to typowa forma tzw. outsourcingu, czyli zarządzania ryzykiem podatkowym firmy. Istotą outsourcingu jest zlecanie zewnętrznemu podmiotowi określone części zadań i funkcji przedsiębiorstwa, np. właśnie księgowości czy obsługi podatkowej lub kadrowo-płacowej celem redukcji kosztów pomyłek w warunkach dynamicznie zmieniającego się otoczenie prawnopodatkowego.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja barier w wykorzystaniu informacji i raportów księgowych w wypadku korzystania z outsourcingu usług księgowych i doradztwa podatkowego oraz wskazanie możliwych do zastosowania rozwiązań informatycznych pozwalających na szersze wykorzystanie tych danych w procesie zarządzania małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Analizie poddano dane ze źródeł wtórnych oraz przeprowadzono próbę identyfikacji wykorzystywanych w praktyce rozwiązań w zakresie współpracy klient - biuro rachunkowe. Analiza problemu prowadzi do wniosku, że główną barierą w wykorzystaniu informacji i raportów z systemów rachunkowości w procesie bieżącego zarządzania przedsiębiorstwami korzystającymi z tzw. zewnętrznego modelu prowadzenia rachunkowości jest utrudniony dostęp do aktualnych informacji i raportów. Problem ten może być znacząco zniwelowany poprzez wykorzystanie dostępnych na rynku rozwiązań informatycznych. Badanie wpisuje się w aktualny obszar badawczy dotyczący społeczeństwa informacyjnego i wpływu rozwiązań informatycznych na funkcjonowanie przedsiębiorstw, charakteryzując się jednak unikalnością podejścia i tematyki. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano problemy procesu wydzielenia ze struktury organizacyjnej funkcji księgowo-podatkowych i przekazania ich wyspecjalizowanym dostawcom zewnętrznym. Podkreślono istotne elementy procesu wydzielenia, wpływające na realizację usługi, współpracę między firmą macierzystą a firmą outsourcingową. Przedstawiono również rynek usług outsourcingowych w zakresie księgowości i podatków.(abstrakt oryginalny)
Cel - Celem opracowania jest prezentacja najnowszych zmian (2014 i 2015) w zakresie rozwiązań regulacyjnych dotyczących sprawozdawczości podmiotów mikro oraz małych, a także zwrócenie uwagi na częste wykorzystanie przez nie usług zewnętrznych w tym zakresie. Metodologia badania - Przegląd najnowszych i nformacji pochodzących z obszaru działania wskazanych podmiotów, analiza znowelizowanych aktów prawnych, pozycji literaturowych oraz własne badania empiryczne dotyczące podjętego zagadnienia. Wynik - Wskazano na niewątpliwą potrzebę uproszczeń w sprawozdawczości podmiotów małych i mikro, choć zwrócono także uwagę, że usługi w ramach ich uproszczonej sprawozdawczości w najbliższym czasie nie będą tańsze ze względu na koszt szkoleń pracowników podmiotów je obsługujących. Oryginalność/wartość - przedstawienie najnowszych zmian przepisów prawnych oraz sposobów dostosowania usługodawców do nowych rozwiązań.(abstrakt oryginalny)
Wraz z rozwojem gospodarki rozwija się sektor usług. W ostatnich latach najszybciej rozwija się outsourcing rachunkowości. Coraz częściej dochodzi więc do współpracy pomiędzy podmiotem zlecającym obsługę wydzielonych procesów a zewnętrznym wykonawcą świadczącym usługi outsourcingowe. Korzystanie z outsourcingu wpływa na obniżenie kosztów oraz umożliwia dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych, a także pozwala oszczędzić czas, który może zostać wykorzystany na prowadzenie przez zlecającego podstawowej działalności. Do osiągnięcia zakładanych efektów w ramach dwustronnej współpracy konieczne jest zarówno dopracowanie kontraktu zawieranego przez strony oraz umowy dotyczącej poziomu usług (SLA), będącej jego uszczegółowieniem, jak i prawidłowe dobranie kluczowych wskaźników efektywności (KPI), pozwalających na ocenę jakości świadczeń. W artykule przedstawiono zasady opracowywania umów dotyczących korzystania z usług outsourcingowych oraz opisano reguły konstruowania wskaźników pozwalających na ocenę jakości wykonania zlecanych prac. Artykuł został przygotowany na podstawie studiów literatury przedmiotu, obowiązujących regulacji prawnych, a także materiałów źródłowych dotyczących podmiotów gospodarczych, w tym raportów prezentujących wykorzystanie SLA i KPI do oceny realizacji usług.
W artykule zwrócono uwagę na wielowiekową historię rachunkowości począwszy od czasów starożytnych, aż do współczesnych warunków jej funkcjonowania w gospodarce globalnej. Wskazano przesłanki oddziaływania rachunkowości na gospodarkę oraz zachodzące sprzężenie zwrotne. Podkreślono także konieczność ujednolicenia rozwiązań stosowanych w rachunkowości światowej oraz specjalizacji osób, które są w nią zaangażowane, w celu zapewnienia wiarygodności prezentowanych informacji oraz rzetelnego i jasnego obrazu jednostek gospodarczych. Na tym tle przedstawiono coraz powszechniejsze wykorzystanie wiedzy i zaangażowania firm świadczących specjalistyczne usługi mające sprzyjać oczekiwanej jakości informacji pochodzących z rachunkowości przy jednoczesnym obniżaniu kosztów ich pozyskiwania. (abstrakt autora)
19
Content available remote Wykorzystanie outsourcingu w wybranych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa
63%
Outsourcing jest coraz powszechniej stosowaną koncepcją zarządzania przedsiębiorstwem. Celem artykułu jest pokazanie, jakie możliwości daje wykorzystanie outsourcingu oraz przedstawienie, w jakich obszarach może być on wykorzystany. Artykuł koncentruje się głównie na wskazaniu korzyści, jakie daje zastosowanie outsourcingu w wybranych, najczęściej stosowanych obszarach. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono outsourcing jako sposób na obniżenie kosztów i zwiększenie skuteczności prowadzonej rachunkowości. Najczęstszym obszarem wykorzystywania usług outsourcingowych są usługi finansowo-księgowe oraz płacowe. Omówiono również warunki podjęcia decyzji dotyczących wykorzystania outsourcingu oraz konstrukcję umowy outsourcingowej.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.