Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Outsourcing windykacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Badania rynkowe wykazują stały wzrost wydatków polskich przedsiębiorców na outsourcing. To efekt pogłębiania się świadomości biznesowej, co w praktyce oznacza koncentrowanie się na działalności podstawowej firmy, redukcję i kontrolę kosztów. W tej sytuacji korzystanie z usług podmiotów zewnętrznych zyskało status najistotniejszego instrumentu strategicznego zarządzania przedsiębiorstwem. Coraz częściej dotyczy to również zarządzania należnościami.
Coraz więcej banków komercyjnych i spółdzielczych decyduje się na przekazanie chociaż części działań windykacyjnych zewnętrznym firmom. Niektóre wybierają nawet pełny outsourcing. Tak postąpił Deutsche Bank PBC. W większości banków zmalała wartość należności skierowanych do windykacji. Mniej osób zatrudniają też działy windykacji.
Branża windykacyjna odgrywa bardzo ważną rolę dla całej gospodarki i w najbliższych latach przewiduje się jej prężny rozwój. W latach dziewięćdziesiątych najpopularniejszą formą windykacji należności była windykacja we własnym zakresie, jednak miarę rozwoju rynku wierzyciele coraz częściej zaczęli zlecać windykację firmom zewnętrznym.
Skuteczność windykacji zależy od szybkości rozpoczęcia działań, dlatego należy je rozpoczynać już w momencie, gdy mija termin realizacji płatności wierzytelności. Jednym z istotnych parametrów wpływających na efektywność finansową działań windykacyjnych jest czas, jaki mija od momentu powstania zaległości do jej wyegzekwowania. Z badań wynika, że istnieje ścisła zależność między okresem przeterminowania płatności a skutecznością odzyskania takiego długu. (abstrakt oryginalny)
Problemy z terminowym ściąganiem należności są powszechne, a mimo to zaledwie 5 proc. przedsiębiorstw w Polsce decyduje się na całkowite zlecenie obsługi należności wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej. Firma Pretorius, zajmująca się windykacją długów sektora B2B, zleciła wyspecjalizowanej agencji Inquiry przeprowadzenie badania rynku zarządzania należnościami i korzystania z usług windykacyjnych. Badaniami objęto 200 polskich przedsiębiorstw - jest to pierwsze tak poważne opracowanie dotyczące postaw i zachowań przedsiębiorców wobec ściągania należności. Artykuł streszcza wyniki badania.
Opóźnienia w spłacie należności handlowych oddziałują na obniżenie płynności finansowej firmy W celu ograniczenia tego zjawiska stosuje się różne techniki i formy windykacji. Coraz częściej usługi te wykonują podmioty zewnętrzne specjalizujące się w windykacji. W zaprezentowanym przykładzie nie udało się znaleźć uzasadnienia dla zastąpienia własnych służb windykacyjnych przedsiębiorstwa przez podmiot zewnętrzny. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy outsourcingu w dziedzinie zarządzania wierzytelnościami - współpracy banków z firmami windykacyjnymi. Autor pisze na temat audytowania potencjalnych partnerów w odzyskiwaniu wierzytelności oraz ich doboru pod względem wachlarza oferowanych usług.
Tematem artykułu jest analiza branży windykacyjnej, a także próba przewidzenia jej dalszego rozwoju. Okazuje się, że coraz więcej banków korzysta z usług firm zajmujących się windykacją i zarządzaniem należnościami. Powstające fundusze sekurytyzacyjne coraz częściej wykupują wierzytelności banków komercyjnych, zwłaszcza tych należących do międzynarodowych grup.
Przedsiębiorstwa, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu niezapłaconych należności mogą korzystać z usług outsourcingu windykacyjnego. Zewnętrzna firma windykacyjna zajmuje się monitorowaniem należności, upominaniem dłużników, polubownymi negocjacjami, rozprawami przed sądem i ściąganiem należności z pomocą komornika.
Omówiono kryteria wyboru zewnętrznej firmy wspomagającej przedsiębiorstwo w zarządzaniu należnościami. Załączono zestawienie firm windykacyjnych działających na rynku.
Artykuł poświęcono problemowi windykowania wierzytelności. Jest to jedna z newralgicznych dziedzin działalności bankowej. Banki mają własne zespoły pracowników zajmujących się trudnymi wierzytelnościami. W przypadku długów detalicznych banki korzystają z pomocy firm windykacyjnych.
Omówiono sukces rynkowy wrocławskiej firmy windykacyjnej Kruk System Inkaso. Obsługuje ona głównie drobne wierzytelności detaliczne.
Większość polskich firm ma problemy ze ściąganiem należności. Przedstawiono zagadnienie outsourcingu zarządzania wierzytelnościami.
Do 1 stycznia 2005 roku banki powinny były dostosować umowy z firmami zewnętrznymi do znowelizowanego prawa bankowego. Przepisy dotyczące outsourcingu nie są jednak jednoznaczne. Były przedmiotem dyskusji w trakcie I Kongresu Zarządzania Należnościami, który odbył się 25 listopada 2004 r. w Warszawie. Artykuł omawia wystąpienia i opinie uczestników konferencji na temat outsoursingu w bankowości.
Artykuł podejmuje temat dochodzenia wierzytelności bankowych w ramach windykacji przez zewnętrzne firmy windykacyjne bądź też przez same banki. Okazuje się, że większość banków prowadzi windykację jednak we własnym zakresie, a podstawowym narzędziem pracy jest telefon i specjalny system informatyczny ułatwiający kontaktowanie się z dłużnikami.
Windykacją wierzytelności zajmuje się w Polsce ponad 800 podmiotów gospodarczych, a w sumie około 6 tys. podmiotów ma w swojej ofercie usługi związane z windykacją należności. Kryterium wyboru firmy windykacyjnej powinna być jej solidność i skuteczność, doświadczenia rynkowe, forma i okres zapłaty oraz przewidywany okres zakończenia transakcji. Dużym atutem jest także własna kancelaria prawna. Wynika to z tego, że znaczna część windykacji nie kończy się polubownie.
Artykuł dotyczy zarządzania wierzytelnościami banku. Autor opisuje zmiany w polskim prawie dotyczące tego zagadnienia, podejścia do zarządzania długami i ewentualnego ich outsourcingu, zastosowanie monitoringu sytuacji finansowej wierzyciela, proponuje również szereg zmian, które mają prowadzić do zwiększenia łatwości zarządzania tym zagadnieniem.
Rośnie zainteresowanie banków usługami firm windykacyjnych. Przyczyniła się do tego niewątpliwie zeszłoroczna zmiana prawa bankowego. Outsourcingiem wierzytelności interesują się ostatnio także banki spółdzielcze. Banki zlecają firmom windykacyjnym przede wszystkim należności od klientów detalicznych.
Czy outsourcing windykacji należności bankowych do agencji zewnętrznych jest bezpieczny i czy nie naraża na szwank interesów i wizerunku banku? Te wątpliwości nadal dręczą bankowców.
Większość prawników, w tym również ostatnio coraz więcej sędziów, uważa, że banki i przedsiębiorstwa mogą przekazywać dane osobowe dłużników firmom windykacyjnym. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że przy sprzedaży wierzytelności można przekazać też dane osobowe dłużnika.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.