Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Overproduction
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote System Solution Need of Car Number Growing in Slovakia
100%
This paper emphasizes the need of fewer cars use. With the help of current state and the optimal level of product engineering needs of the selected car comparison, setting its overproduction, environmental impacts are quantified, also environmental and economic benefits of fewer cars using are outlined. This paper is also looking for innovative analysis of vehicle downtime. With the help of simple calculations based on continuous recording of the selected parking area analysis value of stoppageness of product and selected phase of its life cycle was implemented. Description of its redundancy is based on stocks theory, for which assistance need for cars with aid of logistics chains for these products has been written.(original abstract)
Przez ubiegłe dziesięciolecia Rosja musiała sprowadzać w ciągu roku nawet do 15 mln ton zbóż z zagranicy; import ten był finansowany częściowo z kredytów państwowych. Obecnie kraj ten ma nadwyżki tych płodów rolnych, może więc eksportować ok. 5-8 mln ton ziarna rocznie.
Wraz z rozwojem społeczno-gospodarczym rolnictwo wykazuje się naturalną tendencją do wzrostu wydajności, której efektem bywa niekorzystne dla rolników zjawisko nadprodukcji rolnej. W jej obliczu coraz mniejsza liczba gospodarstw jest w stanie zaspokajać potrzeby żywnościowe społeczeństwa. Ceny produktów rolnych wykazują się wówczas tendencją malejącą, co przy stałych bądź rosnących kosztach ponoszonych przez rolników doprowadza do tzw. rozwierania się nożyc cenowych. W takich okolicznościach rośnie odsetek gospodarstw zagrożonych problemami finansowymi, a nawet upadkiem. Ale paradoksalnie, wśród rolników może jeszcze bardziej nasilać się presja na wzrost wydajności postrzeganej indywidualnie jako sposób na poprawę sytuacji finansowej gospodarstwa. Tak zamyka się błędne koło, gdyż dalszy wzrost produktywności powoduje ukształtowanie się jeszcze niższych cen w przyszłości. W walce z nadprodukcją i jej skutkami rządy decydują się m.in. na wspieranie cen produktów rolnych, subsydiowanie dochodów rolniczych, ustalanie kwot produkcyjnych bądź przyjmowanie polityki odłogowania. W niniejszej pracy podjęto za Bosselem (2007) próbę oceny skutków takich form interwencji w działalność producentów zbóż przy wykorzystaniu metody dynamiki systemów. Prezentowany model jest uproszczeniem rzeczywistości, jednak umożliwia dokonanie ciekawych obserwacji. Pozwala na wieloaspektowe spojrzenie na koszty i korzyści wybranych instrumentów polityki rolnej.(abstrakt oryginalny)
Z marnotrawstwem należy walczyć, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości, ważniejsze jednak wydaje się zapobieganie jego powstawaniu. Aby móc realizować te zadania należy marnotrawstwo zrozumieć. Niniejsze opracowanie miało na celu przybliżenie rodzajów marnotrawstwa zidentyfikowanych w literaturze nauk o zarządzaniu i ich charakterystykę, by łatwiej zrozumieć marnotrawstwo. (fragment tekstu)
Artykuł analizuje poglądy oraz koncepcje ekonomiczne Róży Luksemburg, założycielki i przywódcy partii Socjaldemokracji Królestwa Polskiego. Była również liderem lewego skrzydła niemieckiej socjaldemokracji oraz jej czołowym teoretykiem (obok K. Kautskiego). Kierunkami, które czerpały aspiracje z prac ekonomicznych R. Luksemburg były: keynesizm, postkeynesizm, teoria wzrostu i rozwoju oraz ekonomia zajmująca się globalizacją. W polskiej ekonomii do dorobku R. Luksemburg nawiązywał bezpośrednio Michał Kalecki (twórca teorii efektywnego popytu), którego teoria cyklu koniunkturalnego oraz teoria wzrostu uważana jest za "lepszą" alternatywę w stosunku do teorii brytyjskiego ekonomisty J.M. Keynesa, z którego nazwiskiem kojarzona jest rewolucja i przewrót w ekonomii w XX w. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy błędnego rozwiązania prawnego w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego z 2003 r. Samo określenie celu tej ustawy jest zdaniem autora nieporozumieniem, gdyż nie określono jego wizji docelowej. Autor proponuje m.in., aby równocześnie z unieważnieniem tej ustawy, nadano Agencji Nieruchomości Rolnych statusu powiernika instytucji skarbu państwa do przejściowego zarządzania skarbowym mieniem rolnym z zadaniem jego prywatyzacji. Taki status nadano w 1991 r. Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, zamienionej później na ANR.
Artykuł prezentuje rolę i znaczenie implementacji systemu Kanban w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Na wstępie dokonano szczegółowej, teoretycznej charakterystyki metody. Dalej przedstawiono sposób jej wdrożenia do firmy wytwórczej. Omówiono stan bieżący cyklu produkcyjnego, zidentyfikowano główne problemy. Następnie, przy zastosowaniu Kanban, dokonano usprawnienia produkcji i systemu zarządzania zapasami. Wykonano niezbędne obliczenia, które wskazały na znaczną redukcję nadprodukcji przy wykorzystaniu opisanej metody, w stosunku do stanu wyjściowego. Na zakończenie dokonano krótkiego podsumowania.(abstrakt oryginalny)
Ostatnie trzy lata polskie cukrownie z powodu "klęski urodzaju" mają spore nadwyżki tego produktu. Niskie ceny cukru, na które narzekają cukrownie spowodowały, że w sektorze cukrowniczym znów pojawiły się problemy finansowe. Na szczęście tendencji spadku spożycia cukru w gospodarstwach domowych towarzyszy większe jego zużycie w przemyśle. Jednak i branżę cukrowniczą czeka w najbliższej przyszłości restrukturyzacja.
Wyjątkowo niski stopień koncentracji tego sektora stał się w ostatnich latach główną przyczyną niedostosowania poziomu produkcji stali do wysokości światowego popytu. Efektem tego niedostosowania jest konieczność zamykania wielu słabszych finansowo przedsiębiorstw z tej branży w świecie.
Głównym problemem polskiego rynku książki jest wielka nadprodukcja. Kilkanaście tysięcy wydawnictw zalewa rynek ponad setką milionów tytułów, z których sprzedażą nie mogą poradzić sobie księgarnie i hurtownie. Na rynku książki zaś liczy się właściwie tylko około 180 edytorów, których obroty przekraczają 1 mln złotych i których udział w rynku sięga 96 procent
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.