Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Płace kobiet
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Informacje uzyskane z badania pozwoliły na obserwację poziomu i struktury miesięcznych wynagrodzeń brutto kobiet w Polsce według takich cech jak: płeć, poziom wykształcenia, wykonywany zawód oraz cech charakteryzujących zakłady pracy tych osób, tj. rodzaj działalności, sektor własności. (abstrakt oryginalny)
Zagraniczne migracje zarobkowe ze Śląska Opolskiego to proces o wieloletniej tradycji charakteryzujący się stałym wzrostem. Emigrują przede wszystkim osoby młode, w tym coraz więcej kobiet, co ma istotny wpływ na pogarszającą się sytuację demografi czną regionu, między innymi wyludnienie, ujemny i malejący przyrost naturalny. Badania przeprowadzono wśród emigrantek zarobkowych ze Śląska Opolskiego mieszkających w gminach o wieloletnich tradycjach migracyjnych. Objęły one kobiety niebędące w stałych związkach. Celem badań było ustalenie wpływu wyjazdów zagranicznych na ich plany matrymonialne i prokreacyjne, co jest niezwykle istotne w kontekście sytuacji demografi cznej Śląska Opolskiego. Z badań wynika, że młode emigrantki nie planują w najbliższej przyszłości zakładania rodziny, a podstawowe warunki powrotu to: wyższe zarobki w kraju, możliwości sfi nansowania kupna mieszkania oraz większa pomoc państwa dla rodzin z dziećmi.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prześledzenie procesów równouprawnienia płci oraz szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą obrana strategia ich realizacji. Sytuacja kobiet w XX wieku uległa znaczącej metamorfozie. Przemiany w sferach "publicznej i prywatnej nie są jednak równorzędne. Gospodarka prokreacyjna i opiekuńcza stanowią białe plamy we współczesnej ekonomii. Równouprawnienie płci przebiega na drodze dodania kobiet do katalogu odbiorców już istniejących praw, co paradoksalnie reprodukuje ich dysparytetową pozycję. Nie uwzględnia się w dostatecznym stopniu różnic między płciami, skupiając się na równości w rozumieniu statusów, a nie szans. Warto zastanowić się nad pytaniem, czy działać dalej w obrębie zastanego "zmaskulinizowanego" systemu, czy tworzyć podwaliny nowego, wrażliwego na kwestie związane z płcią kulturową, porządku społecznego. (abstrakt oryginalny)
W pracy porównano rozkłady dochodów w Polsce, biorąc pod uwagę różnice zachodzące ze względu na płeć. Luka płacowa może być tylko fragmentarycznie wyjaśniona przez różne charakterystyki mężczyzn i kobiet, a jej niewyjaśniona część wiąże się z tzw. dyskryminacją płacową. Celem badania było rozszerzenie procedury dekompozycji nierówności Oaxaca-Blindera na różne kwantyle wzdłuż całego rozkładu dochodów. Opisu różnic między rozkładami dochodów dokonano wykorzystując takie metody dekompozycyjne jak podejście polegające na imputacji reszt, metodę ważenia oraz metodę zdecentrowanej funkcji wpływu. Oceniono również siłę oddziaływania charakterystyk osób w różnych fragmentach rozkładu dochodów. Wykorzystano dane z badania EU-SILC dla Polski w 2014 roku. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przegląd badań pod kątem czynników mających związek z występowaniem nierówności płacowych kobiet i mężczyzn. Z badań wynika, że w naszym kraju występują dysproporcje płacowe między kobietami i mężczyznami: kobiety wykonujące ten sam zawód, co mężczyźni i posiadające to samo wykształcenie otrzymują niższe wynagrodzenie za swoją pracę . Autorki przedstawiły następujące czynniki oddziałujące na wysokość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn: wiek, staż pracy, wykształcenie, struktura zatrudnienia, charakterystyka zatrudnienia, stereotypowe postrzeganie kobiet i mężczyzn, podział obowiązków zawodowych i domowych, instytucjonalna dostępność opieki nad dziećmi i osobami zależnymi. Za najistotniejsze czynniki powiązane z zaobserwowanymi rozbieżnościami w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn należy uznać różnice w strukturze stanowisk, stażu pracy i strukturze wykształcenia w grupach wieku. Niższe przeciętne wynagrodzenia kobiet są również wynikiem różnej struktury zatrudnienia. Kobiety w większym stopniu niż mężczyźni pracują w zawodach niżej opłacanych, ale dających większą stabilność zatrudnienia. Ponadto większa konieczność łączenia życia zawodowego z opieką nad dziećmi powoduje niższe inwestycje w siebie podczas życia zawodowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule zbadano, jakie cechy zamężnych kobiet pracujących najemnie i w jaki sposób wypływały na wysokość ich wynagrodzenia. Analizę przeprowadzono na podstawie danych pochodzących z BAEL dla I kwartału 2009 r., przy czym jako zmienną zależną przyjęto wysokość wynagrodzenia netto w głównym miejscu pracy w poprzednim miesiącu z dokładnością do pewnych przedziałów. Do opisu tej zmiennej zastosowano uporządkowany model probitowy (ang. ordered probit), tzn. model dla zmiennej jakościowej opisującej kategorie uporządkowane przy założeniu rozkładu normalnego. Na jego podstawie wskazano cechy zamężnych kobiet pracujących najemnie sprzyjające wzrostowi prawdopodobieństwa uzyskania wyższego wynagrodzenia oraz cechy wpływające na obniżenie tego prawdopodobieństwa. (abstrakt autora)
Statystyki Eurostatu wskazują, że w Europie obserwuje się istotną różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Sięga ona średnio 16% na terenie całej UE (Raport EPSU, 2013, s. 3). W Polsce kwestia zróżnicowania wynagrodzeń między kobietami, a mężczyznami jest istotnym tematem społecznej dyskusji. Na świecie coraz częściej zwraca się uwagę na dysproporcję płciową, czego wynikiem są prowadzone liczne statystyki dotyczące występujących różnic. Pomimo tego, w dalszym ciągu brakuje publikacji przedstawiających sytuację i analizujących przyczyny dysproporcji płacy między kobietami, a mężczyznami wykonującymi zawód lekarza, pielęgniarki i położnej w Polsce. Instytucją, która udostępnia wyniki m in. rocznego poziomu wynagrodzeń jest Główny Urząd Statystyczny (GUS). W oparciu o statystyki GUS z lat 2004-2012 zbadano różnice w wynagrodzeniach między kobietami, a mężczyznami wykonującymi zawód lekarza, pielęgniarki i położnej w Polsce. Metodą badawczą użytą w artykule była analiza regresji wynagrodzeń kobiet i mężczyzn pracujących w sektorze ochrony zdrowia. W badaniu uwzględniono następujące zmienne: płeć, wiek, staż pracy, sektor i wielkość miejsca pracy. W artykule poddano weryfikacji hipotezę badawczą, stanowiącą iż w latach 2004-2012 płeć była czynnikiem najsilniej różnicującym wynagrodzenia między kobietami, a mężczyznami pracującymi w ochronie zdrowia w Polsce.(abstrakt oryginalny)
The authors analyse the level of women's remuneration in Poland with particular emphasis on women-managers The first part of the study deals with an analysis of the women's salaries and wages in Poland. Next, we present women's remuneration at managerial positions. (original abstract)
Celem artykułu była odpowiedź na pytanie, jak duża jest w Polsce skala istniejących różnic między frakcją pracujących na własny rachunek kobiet i mężczyzn oraz czy wspomniane różnice z roku na rok się zacierają czy pogłębiają. Badanie oparto na danych kwartalnych, odnoszących się do dziesięciu kolejnych lat. Analizę przeprowadzono oddzielnie dla ośmiu grup, wyodrębnionych na podstawie wieku. Do zweryfikowania sformułowanych w artykule hipotez statystycznych wykorzystano test istotności, dotyczący różnicy między frakcjami. W drodze przeprowadzonych badań wykazano, że do 64. roku życia płeć w istotny sposób rzutuje na to, czy dana osoba decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Co szczególnie ważne, na przestrzeni dziesięciu lat odsetek prowadzących własną działalność gospodarczą kobiet nie zbliżał się do odsetka takich mężczyzn w żadnej grupie wiekowej. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest analiza zjawiska efektu substytucyjnego w kontekście udziału kobiet w rynku pracy. Efekt substytucyjny w odniesieniu do zamężnych kobiet został opisany w latach 60. XX w. przez J. Mincera, który zauważył pozytywny związek pomiędzy rzeczywistymi stawkami wynagrodzeń kobiet a ich aktywnością zawodową. Czy mechanizmy dostrzeżone przez J. Mincera są wciąż aktualne i opisują również nową rzeczywistość rynkową? Autorka zdaje sobie sprawę z ciągłej, sięgającej jeszcze lat 80. XX w., krytyki powyższej perspektywy ze strony feministycznych ekonomistek. Głównym zarzutem formułowanym pod adresem ortodoksyjnego podejścia prezentowanego przez neoklasycznych ekonomistów było wąskie rozumienie sytuacji kobiet i nieuwzględnianie w badaniach aspektów społecznych i kulturowych. W zakres niniejszego artykułu nie wchodzi określenie, czy efekt substytucyjny jest teorią, która może w precyzyjny sposób opisać sytuację kobiet na rynku pracy. Zamiast omawiać przyczyny obecnej sytuacji, artykuł ma odpowiedzieć na pytanie, czy efekt substytucyjny jest wciąż zauważalny na rynku.(fragment tekstu)
11
84%
Celem artykułu jest zmierzenie skali obciążenia oszacowań luki płacowej kobiet, w warunkach, gdy wydajność nie jest obserwowalna. Korzystamy z unikatowych danych jednostkowych dotyczących wydajności i wynagrodzeń dla 2 292 pracowników polskiej firmy zajmującej się handlem detalicznym w branży odzieżowej. Korzystamy z parametrycznych metod dekompozycji do oszacowania skorygowanej luki płacowej z uwzględnieniem i bez uwzględnienia miar wydajności. Wyniki wskazują, że obciążenie wynikające z pominięcia miar wydajności jest istotne statystycznie i wysokie w sensie ekonomicznym, w niektórych specyfikacjach zasadniczo zmienia wnioskowanie o występowaniu nieuzasadnionej różnicy w wynagrodzeniach pomiędzy kobietami i mężczyznami. Większość oszacowań tzw. skorygowanej luki płacowej nie uwzględnia miar produktywności, głównie z uwagi na brak stosownych miar w dostępnych zbiorach. Choć wyniki zawarte w tym artykule dotyczą tylko jednego przedsiębiorstwa, dają przesłanki, by stwierdzić, że oszacowania, którymi posługuje się literatura, może cechować znaczne obciążenie. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Income from Women's Gainful Employment Compared to Household Income
84%
Various statistical analyses reveal that the position of women in the labour market is worse when compared to men. In the majority, or nearly in all countries of the EU, women obtain lower income than men and are in a greater risk of becoming unemployed. The problem of such differentiation in the labour market is still valid despite the various activities at the EU agenda aimed at reducing these disparities. The aim of this paper was to present the income situation of women who remain in a formal or informal relationship with men and to identify the factors which affect such a situation without making any reference to the problem of discrimination. The author used the data from Polish household budget survey of 2011.(original abstract)
Wśród najczęściej wymienianych przejawów dyskryminacji kobiet w kontekście rynku pracy, zgodnie ze słownikową definicją słowa dyskryminacja (pozbawienie równouprawnienia, upośledzanie, szykanowanie, traktowanie kogoś gorzej niż innych w tych samych warunkach), wymieniane są różnice wynagrodzeń kobiet i mężczyzn.(fragment tekstu)
The raw gender wage gap over the period 1995-2012 amounts to app. 9% of hourly wage and is fairly stable. However, the raw gap does not account for differences in endowments between genders. In fact, the adjusted wage gap amounts to as much as 20% on average over the analysed period and shows some cyclical properties. The estimates of adjusted gender wage gap do not seem to exhibit any long-term trends, which suggest that in general neither demographic changes nor the progressing transition underlie the phenomenon of unequal pay for the same work among men and women. (original abstract)
W artykule przedstawiono wyniki analizy zróżnicowania płac kobiet i mężczyzn zatrudnionych na stanowiskach naukowo-dydaktycznych w publicznych szkołach wyższych. W analizie wykorzystano dane uzyskane z ogólnopolskiej ankiety. Rezultaty badań potwierdzają, że kobiety zarabiają średnio mniej niż mężczyźni, jest to jednak wynikiem różnic w zajmowanych stanowiskach, a nie konsekwencją dyskryminacji płacowej. (abstrakt oryginalny)
Niska dzietność i mała aktywności kobiet na rynku pracy to zjawiska niepokojące, które uzasadniają zainteresowanie płacowym kosztem macierzyństwa w Polsce. W artykule, na podstawie danych panelowych z Europejskiego Badania Dochodów i Warunków Życia Ludności w Polsce za lata 2005-2008, oszacowano, że koszt ten (mierzony jako utracona część potencjalnych zarobków matki) w przypadku pierwszego dziecka w rodzinie wyniósł 8% płacy brutto, a w przypadku trzeciego dziecka - 15%; opieka nad drugim dzieckiem nie powoduje dodatkowego kosztu. Koszt płacowy macierzyństwa maleje wraz ze wzrostem wieku kobiety, co pozwala przypuszczać, że istniejący podział pracy w ramach rodziny, powodujący większe angażowanie się w proces wychowawczy matek niż ojców, jest ważniejszą przyczyną niższych zarobków niż deprecjacja kapitału ludzkiego. Wyniki regresji potwierdzają istnienie dodatniej relacji między decyzją o macierzyństwie a oczekiwanym wynagrodzeniem. (abstrakt oryginalny)
Poglądy na temat aktywnych zawodowo kobiet są spolaryzowane. Zarówno w Polsce, jak i innych krajach trwa dyskusja nad problemem dyskryminacji kobiet. Są one bardziej zagrożone bezrobociem i pomimo wyższego poziomu wykształcenia z reguły zarabiają mniej, zajmując podobne do mężczyzn stanowiska; dużo rzadziej też zajmują wysokie stanowiska. Celem niniejszego artykułu jest analiza sytuacji na europejskim rynku pracy. W rozważaniach skoncentrowano się na polskim rynku pracy, przedstawiając go jednak na tle innych krajów unijnych. (fragment tekstu)
18
Content available remote The Impact of Gender Wage Gap on Sectoral Economic Growth - Cross-country Approach
84%
We propose an empirical analysis of testing the relationship between gender wage gap and economic growth. The study takes into account 12 manufacturing sectors in 18 OECD countries for the period between 1970 and 2005.We use industrial statistics (EU KLEMS, 2008) on female and male wages that distinguish between wages paid to different groups of workers classified according to skill level: high, medium and low. We estimate augmented production function where the malefemale wage differentials constitute a potential channel influencing growth (positively or negatively). Our research is motivated by the ambiguous results of previous empirical studies (e.g.: Seguiono 2000; Busse, Spielmann 2006; Seguino 2011; Schober, Winter-Ebmer 2011). Our main findings indicate that gender wage gap for high, medium and low-skilled workers is negatively correlated with sectoral growth. This results are confirmed in a number of robustness checks. (original abstract)
19
67%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie relacji godzinowych wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w ujęciu grup zawodowych w kontekście sektora własności. Zostaną również przedstawione relacje wynagrodzeń w kontekście czasu pracy i wykształcenia. (fragment tekstu)
Jednym z istotnych powodów decyzji o migracji są różnice miedzy płacami na domowym i docelowym rynku pracy. Różnice te mogą jednak wynikać nie tylko ze względnej różnicy w produktywności czy odmiennego zapotrzebowania na kapitał ludzki. Istotną przyczyną może być także nierówność płac, np. ze względu na płeć. Tymczasem ekonomia behawioralna i psychologiczna daje silne podstawy, by oczekiwać, że grupa dyskryminowana w krajach o większych nierównościach płacowych może akceptować wyższe luki płacowe także na docelowym rynku pracy. Wykorzystując oszacowania nierówności płacowych ze względu na płeć w krajach pochodzenia imigrantek w Stanach Zjednoczonych oraz oszacowania luk płacowych na amerykańskim rynku pracy, poddajemy empirycznej weryfikacji tezę, że wysokość luki płacowej imigrantek zależy od (skorygowanych) luk płacowych doświadczanych przez kobiety w kraju pochodzenia. Otrzymane wyniki wskazują na brak korelacji pomiędzy lukami płacowymi na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych i w kraju pochodzenia. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.