Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  PHARE Programme
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Pomoc przedakcesyjna Unii Europejskiej udzielana Polsce w ramach programu Phare powinna zakończyć się z dniem przestąpienia do Unii Europejskiej, czyli 30 kwietnia 2004 r. Jednakże po tej dacie z pewnością będą jeszcze trwały prace związane z realizowaniem projektów, na które dotacje zostaną przydzielone w ostatnich miesiącach przed akcesją. (fragment tekstu)
Na początku artykułu omówiono istotę Funduszu Małych Projektów, który powstał w ramach Programu Współpracy Przygranicznej Polska-Niemcy Phare 1995. Następnie przedstawiono założenia projektu "Poznać i zrozumieć. Szlak turystyczny Gniazd Rodowych Lubomirskich", łączącego miejscowości związane w przeszłości z rodem Lubomirskich oraz przedstawiono jak wyglądała aplikacja projektu do Funduszu Małych Projektów. Na koniec zaprezentowano realizację i efekty projektu.
Przedstawiono funkcjonowanie programu PHARE CBC na terenie Polski. Szczególne miejsce poświęcono projektom zrealizowanym z jego pomocą na terenie województwa dolnośląskiego.
Celem niniejszego referatu jest analiza i ocena wykorzystania środków pomocowych w ramach Programu PHARE CBC w latach 1995-2000 na przykładzie polskiej części Euroregionu Nysa.
Polska chcąc przystąpić do Unii Europejskiej wymaga stworzenia odpowiednich warunków instytucjonalnych. Wzmocnienie zdolności administracyjnej jest ważne dla każdego kraju kandydującego. Ponieważ leży to także w interesie UE - stąd jej pomoc przy tworzeniu i wzmacnianiu struktur administracyjnych w tych krajach. Głównym źródłem pomocy jest program Phare. Jednym z mechanizmów wsparcia rozwoju instytucjonalnego jest twinning - " porozumienie bliźniacze zawierane pomiędzy instytucjami krajów kandydujących i ich odpowiednikami w krajach członkowskich UE". W artykule, poruszono problem zarządzania projektem twinngowym oraz omówiono zaangażowanie państw kandydackich i członkowskich we współpracę bliźniaczą.
Celem badań było dokonanie analizy case-study projektu inwestycyjnego zgłoszonego przez związek Gmin Zlewni Jeziora Gopło współfinansowanego z "Programu PHARE 2001 - Spójność Społeczna i Gospodarcza" w województwie kujawsko-pomorskim. Związek Gmin realizuje inwestycję rozwoju turystyki wokół jeziora Gopło o wartości prawie 4,2 mln euro.
Na procesy prywatyzacyjne można oddziaływać bezpośrednio - poprzez akty prawne określające formę, zakres czy źródła finansowania prywatyzacji - oraz pośrednio - poprzez instrumenty ekonomicznego oddziaływania, jak stopa oprocentowania kredytu lub różnego rodzaju preferencje podatkowe. Wykorzystanie preferencji podatkowych w oddziaływaniu na procesy prywatyzacyjne stanowi jeden z istotnych elementów polityki ekonomicznej realizowanej w ostatnich latach zarówno w Polsce, Niemczech, jak i Czechach. Jest jednocześnie przedmiotem dyskusji i polemik wśród ekonomistów. Dyskusje dotyczą tu zwłaszcza zakresu podmiotowego i przedmiotowego preferencji oraz ich wysokości. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia wielkość i sposób wykorzystania środków pomocowych UE z programu Phare i Sapard na przykładzie województwa zachodniopomorskiego. (fragment tekstu)
Po powodzi w lipcu i sierpniu 2001 r. Komisja Europejska podjęła decyzję o przekazaniu środków na usuwanie jej skutków w dotkniętych klęską regionach. W ramach projektu Phare'2001 Odbudowa realizowanego na terenie województw małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego przeznaczono na ten cel łącznie około 25 min EUR. Wspomniana powódź, która dotknęła województwa: pomorskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie, małopolskie i śląskie była największą tego typu klęską żywiołową od 1997 roku. Podobnie jak po powodzi w 1997 r. Komisja Europejska podjęła decyzję o przekazaniu środków na usuwanie skutków klęski w dotkniętych nią regionach3. Pomoc z programu Phare'2001 Odbudowa realizowanego w dwóch edycjach (15 min EUR dla edycji I i około 10 min EUR dla edycji II) przeznaczona jest na dwie kategorie projektów: odbudowę zniszczonej infrastruktury publicznej; działania, które mają zapobiec zagrożeniom powodziowym w przyszłości (infrastruktura przeciwpowodziowa). Przeznaczenie środków na te cele było zgodne z oczekiwaniami władz regionalnych i lokalnych, dla których - ze względu na skalę zniszczeń i możliwości finansowe jednostek samorządowych - naprawa szkód poczynionych przez powódź i ochrona przed zagrożeniem powodziowym w przyszłości z własnych środków było niejednokrotnie niemożliwe. (fragment tekstu)
W latach 1995-2007 w ramach programów Unii Europejskiej PHARE TOURIN w odniesieniu do turystyki wiejskiej zrealizowano między innymi następujące projekty: - Plan Ogólny Turystyki na Terenach Wiejskich, - Plan Marketingowy Turystyki Wiejskiej dla Polski, - Produkty Markowe Turystyki Wiejskiej. W referacie dokonano analizy przedstawionych projektów pod kątem stopnia ich realizacji w latach 1998-2003 oraz aktualności przedstawionych zaleceń w świetle obecnej sytuacji po stronie podaży i popytu.
Podstawowe cele projektu „Rozwój wiejskiej bazy noclegowej” dotyczyły wypracowania strategicznych rozwiązań w zakresie rozwoju i kategoryzacji wiejskiej bazy noclegowej, marketingu, wsparcia finansowo-ekonomicznego i szkolenia, a jego zasadniczym zadaniem było wypracowanie instrumentów poprawy i kontroli jakości produktu turystycznego wsi polskiej. Opracowanie ma na celu upowszechnienie strategii szkoleniowej. Omówiono stopień wykorzystania w praktyce powstałych wyników projektu materiałów szkoleniowych. Opracowanie oparte jest o założenia programowe i raporty analizowanych projektów oraz o własne badania ankietowe.
Na podstawie analizy wykorzystania środków z programu "Technologie informatyczne dla przedsiębiorstw" można wnioskować, iż jeszcze nie wszyscy przedsiębiorcy z sektora MSP mają świadomość, iż nowoczesna technologia informatyczna może w dużej mierze zwiększyć ich konkurencyjność i przyczynić się do rozwoju. Należy więc bezspornie starać się zwrócić uwagę polskich przedsiębiorców na fakt, iż bez technologii informatycznej w dzisiejszym, zmiennym otoczeniu nie są i nie będą w stanie konkurować z przedsiębiorstwami unijnymi, a możliwość otrzymania dotacji na informatyzację jest dla nich szansą. Miejmy nadzieję, że wszystkie fundusze w ramach Programu "Technologie informatyczne dla przedsiębiorstw" zostaną wykorzystane. (fragment tekstu)
Artykuł stanowi próbę analizy i oceny wkładu programu Phare w przebieg polskich reform i przygotowań do akcesji. Przedstawiono historię programu oraz ewaluację jego działań. W 2007 r. zakończone zostały ostatecznie wszystkie działania finansowane w ramach programu Phare w Polsce. Phare wspierał działania rządu i samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców przez cały okres polskiej transformacji, a następnie przez lata przygotowań do wstąpienia do Unii Europejskiej.
Celem artykułu jest przedstawienie wpływu integracji na spójność gospodarczą i społeczną Polski z UE. (fragment tekstu)
Opracowanie, to prezentacja skutków działań podjętych w ramach istniejących w Polsce założeń polityki innowacyjnej, proponowanych przez KBN oraz Departament Strategii Rozwoju Ministerstwa Gospodarki, które chcąc uchronić i wykorzystać możliwości zasilenia jej realizacji przez środki pomocowe UE, podjęły aktywną współpracę. Jako przykład przyjęto efekty polityki państwa ujawniające się głównie w wymiarze regionalnym, płynące z uruchomienia Programu Phare SCI-TECH II.
Jedną z najważniejszych konsekwencji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (UE) w 2004 r. była możliwość korzystania ze wsparcia finansowego Wspólnoty pochodzącego z jej Funduszy Strukturalnych (FS). Począwszy od 1990 r., Polska jako kraj przodujący w reformach gospodarczych i politycznych na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej została objęta wsparciem finansowym Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej w ramach takich programów, jak PHARE, ISPA czy SAPARD. Dzięki niemu liczne podmioty gospodarcze w Polsce mogły skorzystać z pomocy finansowej rozwiniętych państw zachodnioeuropejskich i zdobyć przy okazji cenne doświadczenia projektowe i aplikacyjne, których znaczenie wzrosło wraz z przystąpieniem Polski do UE. Od tej chwili Polska mogła korzystać ze wsparcia w ramach wspólnotowej Polityki Spójności (PS) na takich samych zasadach jak pozostałe państwa członkowskie UE(fragment tekstu)
W kontekście przystąpienia do Unii Europejskiej i dostosowania przepisów krajowych do unijnych, opisano politykę rozwoju regionalnego Polski.
Na początku artykułu opisano Europejską Kartę Regionów Granicznych i Transgranicznych oraz rolę działalności kulturalnej w budowaniu więzi i zaufania między różnymi narodami. Następnie przedstawiono transgraniczną działalność kulturalną Euroregionu "Tatry". Przeanalizowano również projekty z dziedziny kultury finansowane z Funduszu Małych Projektów Programu Phare. Na koniec scharakteryzowano Ośrodek Współpracy Polsko-Słowackiej znajdujący się w Nowym Targu.
Przedstawiono charakterystykę jednego z komponentów programu PL9903.01-INICJATYWA II, a mianowicie na Funduszu Dotacji Lokalnych, w ramach którego Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce przyznało dotację dla 33 projektów gminnych o łącznej wartości 9,3 mln euro. Zdecydowana większość z nich miała charakter inwestycji infrastrukturalnych.
Nowadays both municipalities and counties are no longer only agents subordinate to some national centre and acting within the country. Despite many legal and administrative constraints, those bodies possess both the resources, their own decision-making system and political legitimacy to work for their own needs and goals outside the borders of one country as well. Even in the countries of the Baltic Sea Region, local and regional authorities have been recently showing an increasing interest in international issues and cooperation with corresponding bodies in other countries. The environment is definitely one of those areas where international cooperation, not only between countries, but also regions or municipalities, is very important and effective. Different regions and towns in different countries are facing similar problems, and by exchanging experiences with each other, optimal Solutions to those problems can sometimes be developed in a much more efficient way than through contacts between national authorities. Some of the environmental problems must also be treated as common because they are shared by different countries. This is apparent in the Baltic Sea Region where e.g. all the countries with a coast are affected by the State of its water and only together are they capable of reversing the negative trend. Interregional cooperation can in this case complement international cooperation, as each region knows best its resources and specific difficulties, and is most anxious to "tidy things up" in its own area. (fragment of text)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.