Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Pakiet Statgraphics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W niniejszym artykule przedstawiony zostanie przykład numeryczny, dotyczący konstrukcji i porównania własności estymatorów gęstości uzyskanych trzema metodami: metodą klasyczną, metodą estymacji nieparametrycznej bez informacji apriorycznej i metodą estymacji nieparametrycznej z informacją aprioryczną. (fragment tekstu)
Informacja gospodarcza jest jednym z najważniejszych źródeł wiedzy o zjawiskach gospodarczych, a także istotnym narzędziem sterowania procesami gospodarczymi. Przedmiotem artykułu jest opis pakietu Statgraphics służącego ww celom.
Autor wykazał, że pakiet statystyczny Statgraphics jest narzędziem umożliwiającym w krótkim czasie przeprowadzenie komleksowej analizy danego zjawiska gospodarczego, przy zastosowaniu różnych kryteriów: czasu, jakości i zależności zachodzących między nimi.
Artykuł zawiera przedstawienie możliwości wykorzystania pakietów statystycznych oraz systemów ekspertowych w ubezpieczeniach i w pracy aktuariuszy. Autorka konkluduje, iż narzędzia informatyczne, szczególnie systemy oparte na bazie wiedzy, pozwalają na wypracowanie skutecznego postępowania oraz algorytmów, które są możliwe do realizacji. Tworzenie systemów ekspertowych jest bardzo korzystne, ale nie należy przeceniać ich roli w pracy aktuariuszy; powinny być raczej dopełnieniem innych klas systemów informatycznych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania systemu ubezpieczeniowego i kierowania nim.
W artykule rozważono zagadnienie pogrupowania państw europejskich ze względu na konsumpcję żywności. Zgromadzono dane o rocznym spożyciu na osobę 14 głównych grup produktów żywnościowych w 39 państwach. Dane dotyczą konsumpcji żywności w latach 2000 oraz 1993. W celu pogrupowania państw wykorzystano analizę skupień. Z uwagi na brak przesłanek dotyczących liczby skupień zastosowano hierarchiczne metody aglomeracyjne, oprogramowane w pakietach statystycznych Statgraphics. Liczbę skupień ustalono na podstawie analizy macierzy odległości, dendrogramów oraz wykresów odległości skupień względem etapów grupowania. Za miarę podobieństwa przyjęto kwadrat odległości euklidesowej. Ustalono, że poza metodą najbliższego sąsiedztwa, wszystkie hierarchiczne metody aglomeracyjne prowadzą do skupień o zbliżonym zestawie państw. Na podstawie wykonanej analizy skupień stwierdzono, że mimo zmian w spożyciu produktów żywnościowych w poszczególnych krajach, zestawy państw w otrzymanych skupieniach w roku 2000 i 1993 były niemal identyczne. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.