Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Papal encyclicals
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Początek świata, jakiego nie znamy
100%
Istnieją dwa sprawdzone sposoby na to, by odrzucić rewolucyjne zmiany, które nam się proponuje. Pierwszy polega na ignorowaniu wezwania, jak i tego, kto taki apel do nas kieruje. Udajemy więc, że apelu - by swoje życie odmienić - nie słyszymy. Licząc na inercję oraz upływający czas, żyjemy dalej tak, jakby się nic nie działo. Drugi sposób polega na jawnym odrzuceniu zarówno wezwania do przemiany, jak i autora wezwania - najczęściej dzieje się to poprzez dyskredytację. Wtedy mówimy, że ktoś nie jest dla nas wystarczającym autorytetem albo zarzucamy mu, że nie jest wystarczająco kompetentny (najlepiej, jeśli nie jest ekspertem), byśmy owo wezwanie wzięli za dobrą monetę. Taki los spotyka papieża Franciszka i jego przełomową "zieloną encyklikę" - Laudato si'. Tekst jest pełen zapału, gdyż papież z całą swą siłą i autorytetem włącza się w dyskusję dotyczącą kryzysu klimatycznego. Zarazem jest to encyklika będąca owocem metodologii, jaką Kościołowi zaproponował II Sobór Watykański, gdy mówił o "znakach czasu". Franciszek, pisząc swój tekst, przyznaje, że owym "znakiem czasu", z którym Kościół musi się dziś zmierzyć, są zmiany środowiska naturalnego, nad którymi człowiek stracił kontrolę, i które - paradoksalnie - stały się dla niego największym zagrożeniem. (fragment tekstu)
2
Content available remote O Desvalido no Caminho : pela dimensão staurológica
75%
The author focuses on the issue of theology of the cross on the basis of the Apostolic Salfivici Doloris by John Paul II. (original abstract)
3
Content available remote Sprzeciw Kościoła katolickiego wobec komunizmu i faszyzmu
75%
W opracowaniu przedstawiono encykliki ogłoszone w roku 1937 przez papieża Piusa XI stanowiące oficjalny sprzeciw przeciw Stolicy Apostolskiej, przeciw komunizmowi i faszyzmowi oraz działaniom państw totalitarnych. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Nauczanie społeczne Piusa XI
75%
W pracy przypomniano postać Piusa XI i jego związki z Polską. Nakreślono tło historyczne tego pontyfikatu (I wojna światowa, wielki kryzys gospodarczy oraz powstanie w wielu krajach totalitarnych ustrojów). Wspomniane wydarzenia zmobilizowały wówczas papieża do ogłoszenia encykliki Quadragesimo anno, w której wyjaśniono stanowisko Kościoła wobec społecznych problemów tamtych czasów. Podkreślono, że nowa encyklika jest rozwinięciem wcześniejszej Rerum novarum ogłoszonej przez Leona XIII. Jedną z głównych tez nowej encykliki, sprzeciwiających się partykularyzmowi klasowemu, było stwierdzenie, że "związki zawodowe mają w pierwszej kolejności dążyć do tego, by każda branża coraz lepiej służyła społeczeństwu, dopiero później dbać o interes danej grupy zawodowej." Sprzeciwiono się w niej również prawnemu ograniczeniu odpowiedzialności właścicieli spółek, którzy z prostej chciwości dopuszczają się gwałcenia praw innych.(abstrakt oryginalny)
Świat widziany z perspektywy Jana Pawła II jest bardzo różnorodny i musi budzić zdumienie. Najważniejsze miejsce zawsze zajmuje w nim człowiek: warunki, w jakich żyje, środowisko, w którym pracuje i działa, otoczenie, w którym istnieje w różnych szerokościach geograficznych. (fragment tekstu)
Koncepcja homo sustinens (cooperativus) jest postrzegana w różnoraki sposób na gruncie m.in. neuropsychologii, antropologii, ekonomii. Stanowi poszukiwanie mikroekonomicznego ogniwa w ekonomii zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do koncepcji - homo oeconomicus w ekonomii klasycznej. Pojęcie "zrównoważony rozwój" próbuje się często traktować jako nowy paradygmat współczesnej cywilizacji. Papież Jan Paweł II wnikał w samo centrum problematyki ekonomiczno-społeczno-etycznej już pod koniec lat 70. dwudziestego wieku. (abstrakt oryginalny)
Papież Franciszek jako punkt wyjścia swojej refleksji na temat ekologii uczynił obiektywną ocenę bieżącej sytuacji w świecie. Wskazał na ciąg powiązań: polityka podporządkowała się ekonomii, a ekonomia - technologii. Często negatywnym skutkiem tych powiązań w dziedzinie ekologii jest: zanieczyszczenie środowiska, utrata bioróżnorodności, przemiany klimatyczne, czy z jednej strony nadmierne zużycie wody, a z drugiej zupełny brak dostępu do niej. Jednak rozwój cywilizacji, wszechobecne technologie, zaawansowane nauki przyrodnicze, paradoksalnie przyczyniły się do większego zainteresowania ekologią, ochroną przyrody czy troską o człowieka. Kierowany tą właśnie troską o człowieka i środowisko, w jakim on żyje dziś i będzie żył w przyszłości, profesor Bergoglio formułuje swoje tezy. (fragment tekstu)
Problematyka filozofii praw natury w katolickiej myśli społecznej, gospodarczej i politycznej zajmuje istotne i właściwie eksponowane miejsce. Śmiało można stwierdzić, że zawarta jest ona od początku chrześcijaństwa we własnym teologicznym przekazie. (fragment tekstu)
Wprawdzie encyklika jest przede wszystkim dokumentem religijnym, ale jej tematyka okazała się na tyle pasjonująca, że wielu dziennikarzy doszukiwało się w niej praktycznych ocen i wskazówek dla polityki ekologicznej. Oczywiście można w niej znaleźć uwagi o potrzebie dostrzegania w przyrodzie dzieła stworzenia, o należnym jej z tego tytułu szacunku i o potrzebie finansowania jej ochrony. Ale znaleźć tam można również przypomnienie, iż pieniądze nie są po to, aby kupować sobie czyste sumienie, tylko po to, aby rozwiązać problem. Z tego względu, chrześcijanin nie tylko powinien postępować w zgodzie ze swoim sumieniem, ale również dbać o to, żeby przyroda była chroniona skutecznie. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Praca i przedsiębiorczość w świetle wybranych encyklik Jana Pawła II
63%
Praca oraz związana z nią ściśle przedsiębiorczość składają się na jeden z najważniejszych tematów katolickiej nauki społecznej. Dlatego zagadnienie pracy często gości na kartach dokumentów zawierających doktrynalną naukę Kościoła. Fenomen ludzkiej pracy to bardzo ważny element życia zarówno jednostki, jak i społeczeństwa, jest więc tematem stale obecnym w pismach Jana Pawła II. (fragment tekstu)
Rewolucje i socjalistyczne prądy, jakie pojawiły się w XIX-wiecznej Europie skłoniły papieża Leona XIII do ustosunkowania się do problemu rażących nierówności społecznych i ekonomicznych rodzących te niebezpieczne ideologie. Uczynił to w 1891 r. w swojej encyklice Rerum novarum, w której Kościołowi katolickiemu przypisał zadanie łagodzenia nasilających się napięć społecznych. Omówiona w niniejszej pracy encyklika jest pierwszą, dotyczącą tak zwanej kwestii społecznej. Jej zapisy, rozwinięte przez następców Leona XIII przeniknęły do świadomości wielu osób tak głęboko, że różne środowiska, nawet te walczące z Kościołem, dzisiaj przypisują sobie ich autorstwo.(abstrakt oryginalny)
Encyklika podyktowana jest troską Ojca Świętego o wszechstronny i harmonijny rozwój ludzkości. Jest więc pogłębieniem refleksji Kościoła na temat spraw społecznych w ścisłym związku z funkcjonowaniem gospodarki z jednej strony oraz z wymiarem duchowym i etycznym życia społecznego z drugiej. Piszącego te słowa ekonomistę zajmującego się problematyką organizacji i zarządzania szczególnie uderzył pragmatyzm poglądów zaprezentowanych w Encyklice: chęć uzyskania konkretnych rezultatów zarówno w sferze ducha, jak i w sferze materii. (fragment tekstu)
Autor przypomniał historię społecznej nauki Kościoła Katolickiego, a w tym szerzej omówił Encyklikę Papieża Leona XIII "Rerum Novarum" i kwestie w niej poruszone, a także opinie z jakimi spotkała się w świecie. Nawiązał również do ogłoszonej 100 lat później przez Papieża Jana Pawła II Encykliki "Centessimus Annus" i jej roli w rozwiązywaniu współczesnych problemów kapitalizmu krajów postkomunistycznych.
14
Content available remote Problem bezrobocia w nauce społecznej Kościoła i ekonomii
63%
Przedmiotem opracowania jest analiza bezrobocia w świetle nauki społecznej Kościoła ukazana na tle poglądów formułowanych w teorii ekonomii. Ze względu na to, że bezrobocie oznacza brak pracy, przedmiotem analizy jest również problem pracy ludzkiej. Szczególna uwaga jest poświęcona encyklikom papieskim, w tym encyklikom Jana Pawła II, ze względu na ich zasadniczą rolę w ukształtowaniu nauki społecznej Kościoła. Przedmiotem analizy są kwestie dotyczące pojęcia i konsekwencji bezrobocia, jego relacji do istoty pracy ludzkiej, źródeł i przyczyn bezrobocia, a także sposobów jego rozwiązania. Analizy te są uzupełnione o podstawowe ujęcia powyższych kwestii występujące w ekonomii, przy czym ujęcia te są ograniczone w zasadzie do dwu teorii głównego nurtu ekonomii, a mianowicie neoklasycznej i keynesistowskiej. Takie podejście, pokazujące spojrzenie obu nauk na kwestie bezrobocia i pracy, pozwala lepiej zidentyfikować specyfikę i oryginalność ujęcia tej kwestii w nauce społecznej Kościoła. (fragment tekstu)
Zawarte w encyklikach Laborem exercens i Centesimus annus przesłanie papieskie można sprowadzić do tezy, wedle której kluczowym czynnikiem procesów gospodarczych jest człowiek - jego twórcza praca oraz przedsiębiorczość. Pierwszym i najważniejszym celem całego życia gospodarczo-społecznego pozostaje zawsze osoba ludzka i jej wszechstronny rozwój. Jan Paweł II w swoich dokumentach zwraca uwagę, że prawa rynku mają swój fundament w specyficznej naturze osoby zdolnej do podejmowania wielorakich działań wspólnie z innymi. Bogactwo krajów polega zaś na nowym typie własności opartym na wiedzy i umiejętności spożytkowania kapitału ludzkiego. Dlatego decydującym kryterium i zarazem wyzwaniem dla działalności ekonomiczno-gospodarczej w każdym czasie jest pytanie o ich sens antropologiczny.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje przegląd poglądów Kościoła Katolickiego na doktrynę socjalistyczną i komunistyczną.
Uwagi dotyczące papieża Franciszka i jego postawy wobec spraw gospodarczych, ujęte w niniejszym artykule, wywodzą się głównie z jego encykliki Laudato Si' z 2015r. oraz jego komentarzy, także z 2015r., wygłoszonych podczas II Światowego Spotkania Ruchów Ludowych w Santa Cruz w Boliwii. Koncentrują się one na następujących siedmiu tematach: miłość własna (interes własny), dobro wspólne, sprawiedliwość i dobroczynność, wspólnota i indywidualność, działania ludzkie i osobowość ludzka, środowisko naturalne oraz ziemia/zakwaterowanie/praca. Szczególnie interesują nas rozważania Franciszka na temat środowiska naturalnego i jego trzech "L" - ziemi (land)/zakwaterowania (loging)/pracy (labour) - które niezwykle silnie podkreślał w Santa Cruz. W tym względzie zwracamy uwagę na jego pominięcie czwartego "L" - wolności (liberty), do której Jan Paweł II odwoływał się w bardzo pozytywny sposób. Aprobując trzy "L", rozważania Franciszka w Santa Cruz dostarczają ważnych informacji na temat jego sposobu myślenia o sprawach gospodarczych nie tylko w Ameryce Łacińskiej, ale na całym świecie. W związku z tym nasze uwagi na temat ziemi/zakwaterowania/pracy i wolności są bardziej obszerne niż dla pozostałych pięciu kwestii. Jeśli chodzi o poglądy Jana Pawła II w obszarze tych siedmiu tematów, polegamy w dużej mierze na jego encyklikach Laborem Exercens (1981), Sollicitudo Rei Socialis (1987) i Centesimus Annus (1991). Odkryliśmy, że Franciszek i Jan Paweł II zgadzają się co do znaczenia ochrony środowiska naturalnego oraz że dobro wspólne opiera się na cnocie solidarności i stworzeniu preferencyjnych możliwości dla ubogich. Istnieją jednak różnice między Franciszkiem a Janem Pawłem II dotyczące interesu własnego, wspólnoty i indywidualności oraz systemu rynkowego. Różnice te wydają się być jeszcze głębsze w odniesieniu do samorealizacji poprzez ludzkie działanie w sprawach gospodarczych i wolności gospodarczej. Znaleźliśmy więcej zgodności między poglądami Franciszka i Jana Pawła II na tematy poruszane w niniejszym artykule, niż się spodziewaliśmy. Mimo to różnice są poważne i mogą być mylące dla osób świeckich, jeśli chodzi o stanowisko Kościoła w sprawach gospodarczych. Mogą one również stwarzać podziały, ponieważ różne frakcje w Kościele znajdą w argumentach Franciszka lub Jana Pawła II poparcie dla swoich rozbieżnych twierdzeń. Kto pogodzi te różnice? (abstrakt oryginalny)
Globalizacja stanowi zjawisko wielowymiarowe i kształtuje sposób życia każdego człowieka. Poszukiwanie właściwych rozwiązań podejmowane jest przez wiele dziedzin naukowych. Zarówno filozofia, religia czy ekonomia starają się nadać właściwy kierunek rozwoju temu zjawisku. Podobnie i zarządzanie przedsiębiorstwem posiada realny wpływ na kształtowanie środowiska kulturowego życia człowieka. Wartość osoby ludzkiej powinna być nadrzędną wobec pozostałych dóbr. Encykliki społeczne mogą stać się źródłem z którego zostaną zaczerpnięte uniwersalne wartości, akceptowane przez każdą wspólnotę ludzką.(abstrakt oryginalny)
Fourty four years after so much expected encyclical of the pope Paul VI. Humanae Vitae (HV), which rejected all ways of artificial contraception, we will try to analyze problems concerning culture of life in our European sphere with some ethical-philosophical thoughts. The international conference Culture of life - Culture for life which is celebrating its 20th anniversary of the 2nd world congress for life in Slovakia is right a good occasion for our Institute to do this analysis. (original abstract)
Nauczanie społeczne papieży ma ponadstuletnią tradycję. Zapoczątkowana przez encyklikę Leona XIII Rerum novarum z 1891 roku refleksja nad życiem społecznym i politycznym znalazła kontynuację w nauczaniu kolejnych papieży, Piusa XI, Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła II i Benedykta XVI. Wszystkie wydane przez nich encykliki społeczne, odwołując się do fundamentalnych treści religii chrześcijańskiej, jednocześnie wzbogacały dorobek nauczania Kościoła, dostosowując go do realiów swojej epoki. Można uznać, iż stanowiły one pewien całościowy kanon, który chociaż był mniej lub bardziej wyraźnie modyfikowany, pozostawał jednak w swym rdzeniu niewzruszony. I w tej tradycji mieści się encyklika papieża Franciszka Laudato si'. W trosce o wspólny dom, ogłoszona w maju 2015 roku. Encyklika ta oczekiwana była od początku pontyfikatu jej autora z dużym zainteresowaniem i nadziejami nie tylko w środowisku katolików, ale i innych chrześcijan. Nadzieje te wiązały się z dość powszechnym przeświadczeniem, iż wobec globalizującego się świata i procesów cywilizacyjnych, jakie się w nim dokonują, istnieje nagląca potrzeba zabrania głosu przez autorytet, reprezentujący instytucję, która od wieków kształtuje oblicze kultury i cywilizacji. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.