Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Paradyplomacja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote The Lobbying of Cities in the European Union
100%
Większość polityk Unii Europejskiej dotyczy bezpośrednio miast, ale ich rola w formułowaniu tych polityk jest niewystarczająca. Dlatego miasta podejmują działania o charakterze para-diplomacy i lobbing na szczeblu UE, niezależnie od rządów krajowych. Wykorzystują przy tym możliwości oferowane przez wielopoziomowy system zarządzania UE i politykę otwartości i deliberacji Komisji Europejskiej. W artykule dokonano analizy wzorów i strategii reprezentacji interesów miast na poziomie UE, ich adaptacji do wymagań unijnego systemu zapośredniczania interesów, a także głównych motywacji podejmowania lobbingu. Stawiana jest teza, że miasta stosują dwie główne ścieżki reprezentacji interesów: zakładanie stałych przedstawicielstw i bezpośredni lobbing w Brukseli oraz zaangażowanie w europejskie stowarzyszenia miast. Można wyodrębnić dwa rodzaje motywacji aktywności lobbingowej: mobilizację regulacyjną i mobilizację finansową. Relacje miast z instytucjami UE podlegają zaawansowanej instytucjonalizacji. (abstrakt oryginalny)
XXI wiek to czas ogromnego rozwoju miast jako aktorów politycznych, gospodarczych i społecznych aktywnie kształtujących scenę globalną. Niemieckie miasta są ważnymi aktorami na międzynarodowej arenie politycznej, gdyż posiadają szerokie kompetencje do prowadzenia polityki zagranicznej, wynikające z systemu federalnego. W ciągu ostatnich lat szczególnie dynamicznie rozwijały one swoje kontakty z miastami chińskimi. Dla miast niemieckich ich chińscy partnerzy stali się zarówno kooperantami w zakresie rozwiązań administracyjnych i gospodarczych, jak i coraz częściej współpracownikami w kwestiach edukacyjnych i kulturalnych. Celem niniejszego artykułu jest zmapowanie powiązań miast niemieckich i chińskich, a następnie odniesienie się do miejsca, jakie zajmują stosunki międzynarodowe prowadzone przez podmioty subpaństwowe w polityce zagranicznej realizowanej na poziomie federalnym. Punktem wyjścia do analizy jest przedstawienie roli dyplomacji miejskiej, a następnie wyników ankiet przeprowadzonych wśród urzędników reprezentujących niemieckie miasta zamieszkane przez co najmniej 50 tys. mieszkańców. Autorka przedstawi warunki współpracy bilateralnej między miastami, kluczowe obszary współpracy, determinanty sukcesu oraz najczęstsze problemy. W ostatniej części zawarta jest analiza roli miast w niemieckiej rzeczywistości politycznej. Pozwoli ona ocenić, czy działania wobec chińskich partnerów są skoordynowane z innymi instytucjami na poziomie regionalnym i krajowym. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano Forum Parlamentów Południowego Bałtyku oraz omówiono poszczególne ich spotkania.
4
Content available remote Polsko-amerykańska współpraca miast : analiza wyników badań ankietowych
100%
Podsumowując wnioski płynące z przeprowadzonego badania ankietowego, należy wskazać kulturę i sztukę oraz naukę i biznes jako główne płaszczyzny polsko-amerykańskiej współpracy miast. Zwraca tu też uwagę marginalny udział wspólnych projektów z zakresu rozwoju turystyki i ochrony środowiska, a także niemal całkowity ich brak w dziedzinie sportu. Ponad połowa polskich miast prowadzących aktywną kooperację z partnerami amerykańskimi ocenia jej znaczenie jako umiarkowane, a jedynie jedna trzecia badanych uznaje ją za ważną. (...) Omówiony w niniejszym tekście wstępny etap badań nad polsko-amerykańską współpracą miast potwierdził prawdziwość przyjętej hipotezy o utrzymującym się w ostatnich latach niskim poziomie intensywności tych relacji, powodowanym głównie małym zainteresowaniem stron taką formą współdziałania. Niemniej prezentowane tu wyniki ankiet generują wiele nowych pytań, które mogą stanowić punkt wyjścia do drugiego, bardziej pogłębionego, etapu badań. (fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest przedstawienie mapy powiązań polskich miast z miastami, regionami, a czasem nawet dzielnicami miast chińskich, oraz próba charakterystyki tej współpracy. Autorzy odpowiedzą m.in. na pytania: jakie formy ona przybiera i w jakich obszarach tematycznych się rozwija? Jak polscy urzędnicy samorządowi postrzegają wynikające z niej korzyści, a jakie widzą problemy? Co wskazują jako czynniki decydujące o pomyślnym rozwoju takiej współpracy? W pracy chcielibyśmy też pokazać współpracę polskich miast z miastami chińskimi na tle współpracy regionów oraz wskazać podobieństwa i różnice w kontaktach na obu szczeblach. Na koniec spróbujemy też odpowiedzieć na pytanie, jakie wyzywania i szanse dla polskiej dyplomacji wiążą się z rozwojem współpracy samorządowej z Chinami. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zaproponowanie podejścia postrzegającego UE jako laboratorium paradyplomacji w kontekście międzynarodowych i wewnętrznych uwarunkowań aktywności zagranicznej regionów. Artykuł otwierają rozważania definicyjne, które pozwalają zrozumieć niejednoznaczność statusu regionów w stosunkach międzynarodowych. Następnie przywołane zostały wymiary i typy paradyplomacji. W dalszej kolejności, identyfikowane są międzynarodowe i wewnętrzne uwarunkowania międzynarodowego zaangażowania regionów. Podejście postrzegające UE jako laboratorium paradyplomacji wyjaśniono w trzech kolejnych częściach. W pierwszej, integracja europejska jest traktowana jako międzynarodowo-narodowa (intermestic) determinanta paradyplomacji, co wynika ze specyfiki UE, która odpowiada międzynarodowym i krajowym determinantom paradyplomacji w ogóle. W drugiej, UE jest postrzegana jako arena paradyplomacji, w której testowane są różne formy obecności władz regionalnych w Brukseli. W trzeciej, paradyplomacja w UE odniesiona została do kluczowych podejść teoretycznych, które podejmują jej temat w kontekście badawczych ambicji jej teoretycznego uregulowania.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Ku modelowi polskiej paradyplomacji
84%
Niniejszy artykuł stanowi próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie o polski model paradyplomacji. Pierwszym podejściem do instytucjonalizacji współpracy administracji rządowej i samorządowej w zakresie polityki zagranicznej był mechanizm wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej (WSiO) uruchomiony przez MSZ w 2012 roku, w okresie rządów koalicji Platforma Obywatelska - Polskie Stronnictwo Ludowe. (...) Hipoteza, która zostanie poddana wstępnej weryfikacji, zakłada, że rezygnacja z mechanizmu WSiO wpływa negatywnie na rozwój polskiej paradyplomacji i realizację polskiej polityki zagranicznej w ogóle. W zamyśle tekst ma stanowić przyczynek oraz teoretyczną podstawę do dalszych badań nad docelowym modelem polskiej paradyplomacji. Polskie piśmiennictwo poświęcone IRSSG jest bardzo bogate, zarówno w wymiarze teoretycznym, prawnym, jak i przedmiotowym, brakuje w nim jednak opracowań dotyczących modelu relacji między władzami centralnymi a j.s.t. w sprawach międzynarodowych. Intencją autora jest, po pierwsze, by niniejszy tekst zapoczątkował proces zapełniania tej luki, po drugie, by zainteresowani potraktowali ten artykuł jako zaproszenie do dyskusji nad pożądaną z punktu widzenia polskiej polityki zagranicznej wizją dyplomacji samorządowej. Przez zainteresowanych należy rozumieć nie tylko naukowców i ekspertów, ale również - a może przede wszystkim - praktyków - przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej. (fragment tekstu)
Głównym celem niniejszego artykułu jest wypełnienie zidentyfikowanej luki badawczej, tj. kwestii udziału miast z Azji Południowo-Wschodniej w transnarodowych sieciach współpracy, poprzez odpowiedź na następujące pytania: 1. Które miasta z regionu uczestniczą w międzynarodowych sieciach współpracy? 2. Jakie są cechy charakterystyczne funkcjonowania miast w sieciach? Zostaną tu zaprezentowane wyniki badań dotyczących uczestnictwa azjatyckich miast w trzech najważniejszych sieciach współpracy w zakresie szeroko pojętych problemów środowiskowych i zmian klimatycznych: C40, City Net, oraz ICLEI11. Empiryczna część pracy oparta jest na sześciu wywiadach przeprowadzonych wiosną 2019 r. w sekretariatach wszystkich trzech sieci w Manili, Singapurze i Bonn, a także w urzędzie miasta Quezon City wchodzącego w skład regionu stołecznego Metro Manila. (fragment tekstu)
9
84%
Rola miast w stosunkach międzynarodowych systematycznie wzrasta. Wiele współczesnych inicjatyw globalnych z zakresu ochrony środowiska, walki z nierównościami społecznymi czy nielegalną imigracją bierze swój początek w aktywności zagranicznej samorządów. Coraz chętniej też miasta budują swój międzynarodowy potencjał poprzez tzw. dyplomację pamięci. Przeszłość, a w zasadzie odgórnie usankcjonowana forma jej upamiętnienia lub zapomnienia, staje się bowiem jedną z nadrzędnych kategorii polityki zagranicznej. Wykorzystując różne narzędzia realizowania polityki historycznej, jak np. zagospodarowanie przestrzeni publicznej czy wspieranie działalności instytucji pamięci, samorządy tworzą pożądany wizerunek na arenie międzynarodowej, a w konsekwencji wzmacniają własny potencjał gospodarczy i polityczny. (abstrakt oryginalny)
Regiony podejmują aktywność międzynarodową określaną jako paradyplomacja. Jest ona podobna do dyplomacji państwa, podlega jego prawu oraz polityce, korzysta z podobnych narzędzi, np. protokołu dyplomatycznego, choć nie jest realizowana przez profesjonalnych dyplomatów. Paradyplomację regionów należy analizować jako źródło nowych stosunków międzynarodowych, a regiony postrzegać jako nowych uczestników życia międzynarodowego. W artykule przedstawiono paradyplomację polskich samorządów szczebla wojewódzkiego i regionów (żupanii) Chorwacji, a w charakterze studium przypadku współpracę województwa warmińsko-mazurskiego z żupanią splicko-dalmatyńską.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono próby systematyzacji zjawiska międzynarodowej aktywności regionów (części składowych państw) - paradyplomacji - na gruncie nauki o stosunkach międzynarodowych. W zarysie zobrazowano problemy definicyjne związane z omawianym zagadnieniem badawczym, uwarunkowania wzrastającej aktywności regionów w stosunkach międzynarodowych oraz rozwój studiów nad paradyplomacją. Wskazano na dynamikę badanego zjawiska i jego złożoność, jak również na nieostrość koncepcji paradyplomacji regionów i potrzebę dalszych studiów w tym zakresie.(abstrakt oryginalny)
Jednostki polskiego samorządu terytorialnego, od momentu ich utworzenia, podejmują aktywność zagraniczną, która jest przedmiotem badań naukowych, głównie z zakresu ekonomii, socjologii, prawa, geografii i politologii. Mimo zainteresowania nauki nie wypracowano jednak wspólnych dla tego obszaru badawczego terminów oraz definicji, a te które określają różnorodną aktywność zagraniczną samorządów, stosowane są niejednolicie. Występujący w literaturze nieład terminologiczny skłania do przyjęcia terminu "paradyplomacja", który - jak założono - dobrze oddaje istotę oraz różnorodność zagranicznej aktywności jednostek samorządu terytorialnego. Paradyplomacja jest działaniem równoległym i komplementarnym do klasycznej dyplomacji realizowanej przez państwo. Uzupełnia ją i wzbogaca, jest również jej podporządkowana. Poza tym należy analizować zagraniczne działania jednostek samorządu (paradyplomację) jako element nowych, zdecentralizowanych stosunków międzynarodowych. (abstrakt oryginalny)
Paradiplomacy literature focuses on federations. This paper is dedicated to selected unitary states. The aim was to identify the achievement of those states in terms of cooperation between central and local governments with respect to foreign policy. The principal research method was a semi-structured direct interview. In the light of the examined examples, the French model of paradiplomacy for a unitary state appears to be the best solution. It respects both the authority of the sub-state governments to engage in foreign cooperation and the constitutional prerogative of the government as the body responsible for pursuing foreign policy of the state. (original abstract)
Niniejszy artykuł, bazując na pierwszych uzyskanych danych, koncentruje się na analizie dwustronnych relacji władz terytorialnych Chin z polskimi regionami. Pojęcia: paradyplomacja, międzynarodowa aktywność i współpraca samorządów oraz dyplomacja samorządowa, odnoszą się do wszelkich działań jednostek subpaństwowych w relacjach międzynarodowych. Poza utrzymywaniem dwustronnych kontaktów, zwanych partnerstwami, dotyczy to udziału w międzynarodowych zrzeszeniach samorządów czy też członkostwa przedstawicieli władz lokalnych w instytucjach UE (Komitet Regionów). Poniższa analiza odnosi się jednak przede wszystkim do relacji dwustronnych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.