Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 122

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Parenthood
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
The Polish BPO and SSC sector is characterised by a fact that many enterprises from this sector come from countries representing North America or Western Europe. In practice, it means the inflow of knew knowledge, capabilities, know-how, procedures, innovative ways of acting and attitude towards challenges offered by the market. Thus, the transnational character of knowledge and practices is noticeable here. Meanwhile, it should be emphasised that many people employed in the BPO and SSC sector do not only play the role of an employee but also of a parent, and they try to combine both of them. The aim of this article is an attempt to answer the following research questions: what is the employment structure in the Polish BPO and SSC sector in the context of parenthood, and what activities concerning diversity management are targeted at employed parents so as to make it easier for them to play the role of a parent and an employee. The results presented in this article are based on secondary sources of information as well as primary ones. (original abstract)
Procesy globalizacyjne w sposób istotny wpłynęły na postawy i nowe sposoby adaptacji jednostki do zmieniających się warunków życia we wszystkich niemal sferach jej funkcjonowania. Wpływ ten jest szczególnie widoczny w biografiach zawodowych oraz we wzorach karier realizowanych na obecnym rynku pracy. Rynek pracy po transformacji wygenerował nowe potrzeby, a na te zmuszeni byli odpowiedzieć jego uczestnicy. Elastyczność, zmienność, nieprzewidywalność stały się głównymi wyznacznikami nowego rynku pracy. Opiekuńcza rola państwa w odniesieniu do zapewnienia pracy obywatelom zastąpiona została przez wolnorynkowe wyznaczniki sukcesu. Obecny rynek wymaga od jego uczestników szeregu nowych kompetencji, w tym gotowości do uczenia się przez całe życie, elastyczności i mobilności w wymiarze psychologicznym i terytorialnym, aktywności w kreowaniu własnej kariery poprzez jak najwcześniejsze budowanie jej kapitału1.(fragment tekstu)
Kultura wizualna stanowi typ kultury medialnej, a ta podkategorię kultury informacyjnej. Rozwój kultury wizualnej związany jest z jednej strony z rozwojem mediów pomocnych w tworzeniu obrazu, z drugiej zaś odpowiada przyrodzonej człowiekowi wrażliwości ikonicznej. Wyraża się ona w zdolnościach myślenia obrazami, snucia marzeń na jawie, wizualizacji określonych stanów rzeczy, wzrokowego zapamiętywania informacji czy tworzenia marzeń sennych, także "przetwarzania" informacji na formę wizualną. Na rosnące znaczenie kultury medialnej wskazuje to, że wiele współczesnych dyscyplin i kierunków naukowych zajmuje się obrazem i jego rolą w procesach komunikacji społecznej. Badania nad kulturą wizualną postrzeganą jako subdyscyplina w obrębie studiów kulturowych, medioznawstwa, retoryki i komunikacji oraz historii sztuki i estetyki coraz częściej sięgają do interdyscyplinarnych strategii interpretacji przejawów kultury wizualnej. (fragment tekstu)
We współczesnym świecie język stał się najwspanialszym, a zarazem najmocniejszym narzędziem ludzkiego porozumiewania się i poznawania. Widoczna jest ogromna rola, jaką odgrywa w życiu człowieka. Problematyka zaburzeń mowy stała się więc istotnym zagadnieniem z uwagi na wynikające z nich konsekwencje pedagogiczne, psychologiczne, społeczne. Brak sprawności w posługiwaniu się mową wpływa niekorzystnie na losy edukacyjne dziecka (nauka czytania, pisania), a także utrudnia nawiązywanie kontaktów społecznych, co w konsekwencji prowadzić może do braku pełnej socjalizacji, zaburzeń emocjonalnych. Postulat wszechstronnej pomocy osobom z zaburzeniami mowy, pomimo wielu podejmowanych prób, zarówno teoretycznych, jak i praktycznych, nie został jeszcze w pełni zrealizowany. Jest to tym trudniejsze, że przystawalność świadczeń logopedycznych do potrzeb społecznych stale ulega dezaktualizacji. Szybkie tempo życia, otwarcie na pojawiające się ciągle światowe innowacje, rosnące oczekiwania wobec świadczeniodawcy powodują, że problem pomocy osobom z zaburzeniami mowy jest nieustannie aktualny zarówno w Polsce, jak i na świecie. Te zagadnienia stały się również pretekstem do podjęcia niniejszych rozważań.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja roli zabawy w procesie wsparcia rozwoju mowy dzieci do lat trzech przez ich rodziców. Materiał i metody: Na podstawie opracowań naukowych dokonano zwięzłej charakterystyki mowy, opisu poszczególnych etapów jej rozwoju, ukazano specyfikę zabawy jako elementu mogącego we wczesnym dzieciństwie wspierać nabywanie umiejętności komunikacyjnych, a także ukazano wpływu czynników środowiskowych na rozwój mowy dziecięcej. Wyniki: Zdolność porozumiewania się jest prawdopodobnie najważniejszą ze wszystkich umiejętności zdobywanych w ciągu życiu. Sposób komunikowania się człowieka wywiera ogromny wpływ na jego edukację, możliwości zawodowe oraz stosunki z innymi ludźmi. Wnioski: Refleksja nad podjętą problematyką wskazuje, że jednymi z najważniejszych osób mających znaczący wpływ na rozwój mowy u dziecka są rodzice i jego najbliżsi, z którymi dziecko spędza największą ilość czasu. W związku z tym powinni oni posiadać co najmniej podstawową wiedzę o prawidłowościach rozwoju dziecka, aby właściwie go kształtować. (abstrakt oryginalny)
Pandemia koronawirusa zmusiła wiele firm do wysyłania pracowników na home office. Dla pracujących rodziców ta sytuacja okazała się prawdziwym sprawdzianem z partnerstwa. Z kolei pracodawcom uzmysłowiła, jak ważną rolę mają do odegrania w kształtowaniu nowego ładu społecznego, który uznaje prawo obojga rodziców do opieki nad dzieckiem. (fragment tekstu)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest teoretyczny namysł nad zjawiskiem sharentingu, czyli upowszechniania przez współczesnych rodziców informacji, zdjęć i filmów dotyczących swoich dzieci w mediach społecznościowych. Ten rodzaj aktywności rodzicielskiej, stanowiący swoistą formę narracji, skłania do podejmowania refleksji nad jego istotą, przyczynami i konsekwencjami. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Problem badawczy sformułowano następująco: na czym polega zjawisko sharentingu oraz jakie są jego konsekwencje w kontekście wychowania rodzinnego? Wykorzystana będzie metoda analizy i syntezy literatury. PROCES WYWODU: Zostaną przedstawione zagadnienia związane ze zmianą sposobu pełnienia roli rodzicielskiej w kontekście rozwoju nowych mediów oraz obserwowanej potrzeby współczesnego człowieka, by opowiadać sobie samemu i innym o własnym życiu. Dzisiaj wiele osób upowszechnia swoje doświadczenia związane z rodzicielstwem w mediach społecznościowych. Ten typ rodzicielskiej narracji kształtuje tzw. "cyfrowy profil" dziecka. "Rzeczy" umieszczone w Internecie zwykle pozostają tam na zawsze, zaczynają żyć własnym życiem, na które rodzic nie ma wpływu, i mogą być wykorzystane przeciwko dziecku czy jego najbliższym. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Sharenting jest zjawiskiem powszechnym. Współcześni rodzice tworzą swoistą opowieść w wirtualnej rzeczywistości, dotyczącą życia najmłodszego pokolenia, często bez świadomości skutków, jakie mogą się z tym wiązać. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Z dokonanych analiz wynika, że konieczna jest edukacja (medialna) rodziców w zakresie zjawiska sharentingu i konsekwencji, jakie z niego wynikają dla funkcjonowania dziecka teraz i w przyszłości, oraz dalsze badania naukowe w tym obszarze.(abstrakt oryginalny)
This paper examines the relationship between different aspects of the parental leave use by German fathers and their subsequent engagement in childcare. The relationship between the use of parental leave by fathers and their time spent on childcare on weekdays in subsequent years is broken down by three different details to parental leave use (duration, timing and partner's employment status during parental leave). It also examines whether fathers who take parental leave provide more childcare even before they take the parental leave compared to fathers who do not use parental leave. The study is based on German panel data and applies group comparisons with t-test and difference-in-differences analysis. The results demonstrate that if fathers take more than two months' leave or if they take parental leave alone they spend on average more time on childcare after the leave period than fathers not using parental leave. The differences to fathers with no leave use are strongest for fathers who take advantage of leave alone. i.e. when their partner is working. We also discover that on average, fathers on leave (alone) are not inclined to more childcare before the parental leave period compared to fathers not using parental leave.. Based on identity theory and the undoing gender framework, the cautious interpretation of the results is that fathers who are on leave for more than two months or were on leave alone experience a shift in their commitment to childcare during the leave period. (original abstract)
9
Content available remote Rodzice jak pierwsi i główni wychowawcy dziecka
75%
Środowisko rodzinne jest najważniejszym czynnikiem decydującym o całościowym i integralnym rozwoju dziecka w ciągu całego jego życia. Rodzina tworzy naturalne środowisko wychowawcze. Ważna jest przy tym istota samego wychowania, które oznacza "nie tylko wpojenie pewnych wiadomości i umiejętności, ale i kształtowanie postaw stanowiących źródło określonych ustosunkowań"11. Rodzinę jako środowisko wychowawcze można określić jako grupę, w której istnieje i jest realizowany w sposób mniej lub bardziej świadomy i systematyczny określony system wartości i norm, rodzice i dzieci występują w określonych rolach i zajmują takie, a nie inne pozycje w strukturze wewnętrznej rodziny (układ ról, pozycji i wzajemnych stosunków). Rodzina "jest grupą społeczno-wychowawczą kultywującą określone normy i wartości, realizującą je za pomocą mniej lub bardziej świadomych metod i technik". (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Rodzicielstwo jako bariera aktywności zawodowej
75%
Brak miejsc pracy jest szczególnie dotkliwy dla tych grup ludności, które mają słabszą pozycję na rynku pracy. Taką grupę stanowią rodziny wychowujące dzieci, a przede wszystkim matki. Współczesne rozwiązania dotyczące rynku pracy i rodziny pozwalają obciążenia wynikające z posiadania dzieci rozkładać na oboje rodziców. Artykuł jest próbą przybliżenia zarówno negatywnych skutków braku właściwych powiązań między rolami zawodowymi i rodzicielskimi, jak i sposobów ich łagodzenia. Artykuł pokazuje, że niwelowanie napięć między tymi rolami wymaga wielu zmian dotyczących rynku pracy, a także zmian postaw pracodawców i pracowników, i musi być to proces elastyczny i ciągły.(abstrakt oryginalny)
11
75%
This article analyses the features of psychological and pedagogical support necessary from parents in preparing a child for school. The author defines the process of gradual psychological and educational support for parents. It helps create conditions for the successful preparation and subsequent adaptation of children to school. The author establishes and highlights the causes that inhibit this process. The education of parents optimizes the parental stance, increases their activity, and updates their psychological and pedagogical knowledge. (original abstract)
The concept of familial pragmatism (Pustułka & Sikorska, 2023) was the main focus of the introductory remarks to the first part of our double-volume Special Issue (SI) on The privacy and politicisation of parenting in Europe: family as a set of practices and as an object of external influence. We argued that familial pragmatism works as an orienteering concept that makes it possible to highlight the practicalities of what people - at an individual (micro) level do in the face of the public/political sphere invading their private lives. The second volume not only underscores the suitability of a pragmatic approach with regard to the content of the second batch of four SI papers but also offers some methodological insights about the private/public dilemmas, alongside discussing solutions that have helped the authors/contributors to the SI - illuminate new aspects or sites of private/public tensions in family lives. In essence, we argue that - regardless of the methods used - the tensions between private and public realms persist. Just like individuals, social researchers also pragmatically and reflexively navigate the methodological landscape in their efforts to understand the private/public dilemma. (fragment of text)
Przedmiot i cel pracy: W czasach nieustannie dokonujących się przemian w sferze edukacji szczególnego znaczenia nabierają te, które podążają w kierunku poprawy jakości pracy szkoły, dlatego celem przeprowadzonych badań było poznanie oceny jakości pracy szkoły podstawowej dokonanej przez rodziców w głównych jej obszarach. Materiały i metody: Spostrzeżenia teoretyczne zawarte w artykule w zakresie jakości pracy szkoły pozyskano na podstawie przeglądu literatury przedmiotu i aktów prawa oświatowego. Dane empiryczne z badań pozyskano za pomocą metody sondażu diagnostycznego przy zastosowaniu narzędzia badawczego własnego autorstwa, tj. ankiety skierowanej do rodziców uczniów klas IV -VIII uczęszczających do jednej ze szkół podstawowych na terenie powiatu bialskiego (N=103). Wyniki: Pozyskane dane ukazały dość zróżnicowaną ocenę jakości pracy szkoły podstawowej w niektórych jej obszarach. Wnioski: Większość badanych rodziców podała konkretne propozycje działań w zakresie poprawy jakości pracy szkoły, które głównie dotyczą zwiększenia ich udziału nie tylko w pomocy finansowej, ale i w obszarze dydaktyczno-wychowawczym, co dobrze prognozuje i skłania władze szkoły i wychowawców do rekomendowania wymienionych propozycji oraz wdrażania ich w życie.(abstrakt oryginalny)
Prezentowane w artykule badania były nastawione na pogłębienie rozumienia pojęcia ojcostwa wśród przebywających w więzieniu mężczyzn będących ojcami. Podstawowe pytania badawcze brzmiały: Co oznacza "być ojcem"?, Czy sytuacja uwięzienia oznacza "przerwę w byciu ojcem"?, Jak uwięzieni mężczyźni pojmują swoją rolę rodzicielską? Poszukiwanie odpowiedzi na te pytania jest ważnym zadaniem badawczym służącym poznaniu znaczenia więzi rodzinnych w percepcji ojców odbywających karę pozbawienia wolności. Pogłębienie wiedzy o skazanych jako ojcach stanowi również istotny element budowania modeli pracy psychologiczno-pedagogicznej, a w szczególności budowania programów resocjalizacyjnych dla ojców przebywających w zakładach karnych. (fragment tekstu)
Spełnienie się w roli rodzicielskiej stanowi ważny cel życiowy większości ludzi mających i pragnących mieć dzieci. Jednakże nieustannie zmieniająca się rzeczywistość w niemalże wszystkich sferach ludzkiej egzystencji sprzyja wyłanianiu się nowego, często nietradycyjnego charakteru współczesnego rodzicielstwa. "Nowe macierzyństwo" i "nowe ojcostwo" determinowane są wieloma czynnikami natury makro- i mikrospołecznej mającymi swoje źródła w czynnikach osobowościowych, społeczno-kulturowych, ekonomicznych, instytucjonalnych czy politycznych. Dynamika życia codziennego uniemożliwia zastosowanie jednego optymalnego wzorca rodzicielstwa. Stąd tak często obserwujemy przykłady ról społecznych matki i ojca zgoła odmienne od tradycyjnych czy stereotypowych, zgodnych z oczekiwaniami społecznymi: wizerunku "matki Polki" poświęcającej się wychowaniu dzieci czy nieobecnego dotąd w wychowaniu i praktykach opiekuńczych ojca. Prezentowana praca Rodzicielstwo w kontekście współczesnych przemian społecznych pod redakcją naukową prof. zw. dr hab. Józefy Brągiel oraz dr Beaty Górnickiej z Uniwersytetu Opolskiego ukazuje interesujący przegląd stanowisk reprezentantów nauk pedagogicznych dotyczących roli matki i ojca na tle współczesnych przemian społecznych(fragment tekstu)
Dorośli zazwyczaj nie doceniają, z jak wieloma sytuacjami trudnymi muszą się mierzyć młodzi ludzie. W życiu nastolatków szczególnie częste są trudne sytuacje społeczne zawierające element zagrożenia realizacji dążeń czy osiągnięcia celu (zaspokojenia potrzeb). Dotychczasowe rezultaty badań wskazują, że młodzież w okresie adolescencji za źródło silnego poczucia stresu uznaje konflikty interpersonalne: konflikt z nauczycielem, sprzeczki z kolegami ze szkoły i z sympatią oraz kłótnie z jednym lub obojgiem rodziców i innymi członkami rodziny (problem ten sygnalizują następujący autorzy: Romuald Jaworski, Monika Guszkowska i inni, Joanna Różańska-Kowal; Agata Woźniak-Krakowian, Gertruda Wieczorek, Krzysztof Polak, Grażyna Miłkowska1).(fragment tekstu)
The aim of this paper is to present the results of a survey on the knowledge of parenting at the birth of a first child, in particular responses regarding parents' self-evaluation. The author analyzes parents' sources of knowledge about parenting and causes of the lack of knowledge. The survey highlights the need for raising pedagogical culture and social awareness in Poland. Efforts have been undertaken to achieve this goal. However, there has been no organized, efficient program involving all parents.(original abstract)
Problem poruszony w niniejszym artykule dotyczy dopuszczalności stosowania oraz kształtu opieki naprzemiennej w świetle obowiązującego prawa w Polsce. To nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z 2008 r., zdaniem niektórych, umożliwiła orzekanie takiego sytemu sprawowania opieki nad dzieckiem. Jednak nadal niektórzy autorzy kwestionują dopuszczalność jej stosowania. Mimo tego, że sądy orzekają o pieczy naprzemiennej, w praktyce problem pozostaje wciąż aktualny. W artykule wskazane zostały ponadto niezbędne przesłanki, jakie powinny zostać spełnione, by sąd mógł orzec o opiece naprzemiennej. Przedstawiono wady i zalety, jakie niesie ze sobą stosowanie w praktyce tej instytucji.(abstrakt oryginalny)
The article attempts to define social work as a social practice, using the sociological understanding of practices as (1) habit and (2) disposition to register what is new. Such a theoretical perspective helped to reveal the causes of failure in implementing appropriate and effective assistance for parents with disabilities as a result of interference of several connected factors. Three such factors are discussed: institutionalization of helplessness in social assistance, relying on the stereotype of a disabled person (which corresponds to the medical model) and organizational ignorance. Finally, the necessity of introducing ground breaking innovations axiologically based on tolerance as an expression of social concern is emphasized. ()
The authors of this paper analyse the issue of adolescents' perception of parenting styles as a factor influencing their styles of coping with stress. Their theoretical considerations are supported by the results of their own research as well as those obtained during the BA seminar led by one of the authors. (original abstract)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.