Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 243

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Parliamentary election
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Celem niniejszego opracowania jest charakterystyka orientacji politycznych elektoratu województwa wielkopolskiego ujawnionych w wyborach do Sejmu w dniu 25.10.2015 r. w przekroju terytorialnym 35 powiatów. Na podstawie wskaźnika proporcji poparcia dwóch czołowych partii wyznaczono obszary przewagi Platformy Obywatelskiej oraz dwa rodzaje obszarów o przewadze poparcia Prawa i Sprawiedliwości, a na podstawie analizy składowych głównych - 8 typów elektoralnych powiatów. Określono też rolę kobiet-kandydatek na posłanki w czterech okręgach wyborczych województwa oraz oceniono ich pozycję w wyborach w okręgu nr 36 (Kalisz) w przekroju 13 powiatów. Podjęto również symulację podziału 40 mandatów poselskich w województwie na podstawie wyników wyborów do Sejmu w różnych układach organizacyjno-terytorialnych. (abstrakt oryginalny)
This article analyses the parliamentary elections held in the Republic of Moldova in 2021, as a result of which the right-wing party, formerly in opposition, won, and was able to form its own single-party government with a parliamentary majority, which has not happened in Moldova exactly 20 years - since 2001. In this article the basic positions of the "left" and "right" political camps in the Republic of Moldova before the elections are analysed; as well as the mechanics of the electoral campaign and the voting process in different socio-geographical profiles. In 2021 The Republic of Moldova, for the first time in many years, faced the phenomenon of "overturning elections"; understanding the mechanics of which contributes to the development of a much better political and electoral process in general. At the same time, despite the special nature of the 2021 elections, the electoral political process in the Republic of Moldova continues to show several fixed tendencies, such as the geographical polarization of Moldovan voters residing in the EU or Russia, and the overall objective decrease of interest in the electoral process in general, regardless of the degree of the political and social representation of the political parties represented in the elections. (original abstract)
Problemem badawczym, który znajduje się w centrum rozważań niniejszego artykułu, jest przyszłość wyborów do Parlamentu Europejskiego (PE) w świetle istniejących propozycji reform. Artykuł stanowi krytyczną refleksję nad stanem dyskusji wokół reform związanych z wyborami do PE. Na gruncie jakościowej analizy obecnego stanu organizacji wyborów do PE oraz proponowanych zmian, autor stawia tezę, że odgórne próby reformy wyborów skazane są na niepowodzenie, nie tylko z powodu instytucjonalnego oporu państw członkowskich oraz wewnątrz PE, ale również ze względu na istotę proponowanych zmian. Rozpoznane wyzwania w sferze proceduralnej, przedstawicielskiej i partycypacyjnej wymagają uwzględnienia stanu rozwoju procesu integracji. Jeśli rzeczywistym celem reform ma być wzrost demokratycznej legitymizacji procesu integracji, to należy wyjść poza ramy istniejących obecnie propozycji reform. Jednym z możliwych wariantów jest sięgnięcie po mandat imperatywny. Słowa kluczowe: Parlament Europejski, wybory, reforma, mandat imperatywny(abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu skupiono się na sytuacji, gdy dobro jest jednorodne i niepodzielne. Klasycznym problemem tego typu są proporcjonalne metody podziału mandatów, stosowane w systemach wyborczych wielu państw demokratycznych, w tym również w Polsce. Celem tych metod jest osiągnięcie sytuacji, gdy każdy wyborca jest reprezentowany tak samo, a każdy mandat odpowiada tej samej liczbie wyborców. Praktycznie jest to nieosiągalne ze względu na niepodzielność dobra, jakim jest mandat. Chodzi tylko o to, aby uzyskać wynik jak najbliższy pożądanej sytuacji. Warto podkreślić, że zbiegają się tu trzy wymienione wcześniej koncepcje sprawiedliwości. Po pierwsze: każdy wyborca i każdy kandydat na posła jest traktowany tak samo. Po drugie: na poziomie list wyborczych realizowana jest idea proporcjonalności. Wreszcie po trzecie: najczęściej stosowane metody proporcjonalne, czyli metody dzielnikowe, są oparte na funkcjach priorytetu. W ostatnich latach powstała nowa koncepcja sprawiedliwości - zasada degresywnej proporcjonalności, zdefiniowana przy okazji przydziału mandatów do Parlamentu Europejskiego, aczkolwiek używanie metody degresywnej nie jest całkiem nowym pomysłem. Stosuje się ją jako jeden ze sposobów naliczania amortyzacji środków trwałych z założeniem, że zużycie środka trwałego następuje szybciej w pierwszym okresie jego używalności. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest analiza wyborów powszechnych do brytyjskiej Izby Gmin, które odbyły się w czerwcu 2017 r., w kontekście brexitu, jak zwyczajowo nazywany jest proces wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Analiza ta ma prowadzić do weryfikacji hipotezy, szeroko głoszonej zwłaszcza na początku kampanii, stwierdzającej, że najważniejszą kwestią wyborów był brexit. Jej prawdziwość można badać na różnych płaszczyznach, zarówno w kontekście zachowań aktorów politycznych (programy, aktywności kampanijne, wypowiedzi w mediach społecznościowych etc.), ale także preferencji społecznych (jakie kwestie obywatele uważają, wedle deklaracji, za ważne, co motywowało nimi przy podjęciu decyzji wyborczej, zwłaszcza w przypadku osób, które zmieniły swoje preferencje partyjne).(fragment tekstu)
Poland has experienced an electoral earthquake. Its demands for greater sovereignty could now spark similar sentiment among electorates across Europe. We've just seen history made in Poland. Following last week's parliamentary elections, a single party is now in power for the first time since the 1989 communist collapse. According to most Western analysts, though, it's the wrong party. To many UK citizens, Poland is significant mainly as a source of courageous Second World War fighter pilots or modern-day au pairs and plumbers. There are now well over half a million relatively recent Polish immigrants living here, making them the third-biggest migrant group after the Irish and Indians. (fragment of text)
W maju 2014 roku odbyły się w Europie kolejne eurowybory, czyli wybory posłów do Parlamentu Europejskiego, jednego z najważniejszych organów Unii Europejskiej. W wyborach tych po raz trzeci brali udział także Polacy. Wybory te zbiegły się z dziesiątą rocznicą akcesji Polski do Unii Europejskiej. Jest to więc okazja, aby podsumować efekty naszej obecności w tym gronie zintegrowanych europejskich państw, a zarazem podjąć próbę analizy problemów i zmian, które miały miejsce w minionej dekadzie w Unii Europejskiej. Taki też jest cel niniejszego opracowania. Ponadto artykuł ukazuje miejsce i rolę Parlamentu Europejskiego w Unii Europejskiej oraz jego kompetencje, które uległy zwiększeniu po wejściu w życie 1 grudnia 2009 roku Traktatu z Lizbony. Artykuł przedstawia też Unię Europejską po wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2014 roku oraz jej perspektywy, które dziś nie są tak oczywiste. Nad Unią Europejską - pisze autor - zbierają się czarne chmury i różnego rodzaju poważne zagrożenia. (abstrakt oryginalny)
W pracy zaprezentowano wyniki, jakie uzyskałyby poszczególne partie polityczne w wyborach do Sejmu Reczypospolitej Polskiej we wrześniu 2005 roku przy zastosowaniu najczęściej wykorzystywanych metod d'Hondta, Sainte-Lague'a i zmodyfikowanej Sainte-Lague'a. Na początku przedstawiono teoretyczne aspekty związane z metodami przeliczania głosów i systemami wyborczymi.
Podstawowe pytanie, jakie można postawić w związku z pojawieniem się podstaw prawnych dla funkcjonowania i finansowanie partii politycznych na poziomie europejskim, to problem z jednoznacznym określeniem, czy dana partia spełnia wymóg "europejskości", czyli czy w rzeczywistości podziela cele i zasady integracji. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy o uznanie swojej partii za europejską będą wnioskować eurosceptycy faktycznie podzielający ideały inne niż przesłania zawarte w europejskich traktatach? Czy testy "europejskości" będą przeprowadzane skutecznie, a w rzeczywistości wykonywana będzie cenzura poglądów politycznych? Czy w Unii dążącej do ideału demokracji będzie miejsce na pogłębioną dyskusję o przyszłości procesu integracji, w której brać udział powinni - z samej definicji - również przeciwnicy obecnego kierunku rozwoju UE? Odpowiedzi na te pytania z pewnością pojawią się wkrótce, bowiem wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już w 2004 roku. Wraz z wejściem w życie rozporządzenia o partiach politycznych na poziomie europejskim oraz zasad dotyczących ich finansowania scena polityczna UE na pewno nabierze rumieńców. (fragment tekstu)
Praca ma na celu również odpowiedzieć na pytania, jak wyglądała dynamika dyskusji wyborczych w analizowanym okresie oraz jakie były najważniejsze kwestie poruszane przez polityków oraz media. Dodatkowo, czy kwestia relacji z Unią Europejską była istotna dla partii politycznych i ich wyborców? W świetle postawionych pytań badawczych hipoteza, którą ma zweryfikować ta praca, brzmi, że pomimo częstych wyborów w ostatnich latach izraelska scena polityczna nie odnotowała rewolucyjnych zmian, lecz raczej doszło do ugruntowania pozycji partii prawicowych. Sugeruje to ciągła waga tematyki bezpieczeństwa, które są charakterystyczne dla polityków tego typu ugrupowań. Druga hipoteza mówi o tym, że tematyka europejska nie była dla Izraelczyków istotna i nie poświęcono jej większej uwagi, stąd należy uważać, że porównując relacje Izraela z UE i z USA, to Stany Zjednoczone nadal odgrywają ważniejszą rolę w tym bliskowschodnim państwie.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono analizę zróżnicowań przestrzennych wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2009 r. w Polsce oraz ich porównanie z wcześniejszymi wyborami. Rozkład poparcia Autor badał według obszarów historyczno-kulturowych oraz stopnia urbanizacji gmin. Wykazał zmiany dominacji i wygranych poszczególnych ugrupowań politycznych na różnych obszarach geograficznych, przepływy elektoratów oraz związek wyników wyborów z frekwencją. Biorąc pod uwagę zestawione uwarunkowania, w dyskusji wyników Autor zaproponował silniejsze uwzględnienie czynnika modernizacji w wyjaśnianiu postaw wyborczych. (abstrakt oryginalny)
Problematyka samorządu województwa i jego mandatariuszy w znacznie większym stopniu absorbuje zainteresowanie badaczy niż opinii publicznej. Dla mieszkańców to najmniej znany stopień samorządu, dysponujący enigmatycznymi uprawnieniami i kompetencjami, w małym stopniu pozwalający mieszkańcom wpływać na jego funkcjonowanie i związany z postulowanymi obszarami działania. Z perspektywy partii politycznych samorząd województwa jest istotny zarówno ze względu na obszary jego aktywności, jak i na stopień jego upartyjnienia. W artykule autorka omawia wyniki badań empirycznych opartych na danych zastanych. Ich celem była odpowiedź na pytanie o aspiracje polityczne radnych regionów, rozumiane jako start w wyborach parlamentarnych 2015 r. Badania ukazują, że blisko połowa radnych sejmików kandydowała w wyborach parlamentarnych. Aktywność radnych była zróżnicowana (najwyższa w przypadku PSL), różne były też rangi nadawane kandydatom z samorządu przez ugrupowania partyjne, zróżnicowana była także efektywność wyborcza (najwyższa w przypadku PiS). (abstrakt oryginalny)
Zapisana w Konstytucji III RP zasada proporcjonalności wyborów do Sejmu przedstawiana jest w literaturze jako synonim reprezentatywności i sprawiedliwości, a nawet kryterium wolności wyborów. Doświadczenie czterech kadencji Sejmu RP, a także porównanie z sytuacją w innych krajach, wykazują iluzoryczność tych oczekiwań. Dokonując symulacji komputerowej 10 milionów aktów wyborczych w warunkach określonych przez obecną ordynację wyborczą do Sejmu, pokazujemy, że związek ordynacji wyborczej z proporcjonalnością wyników wyborów jest czysto statystyczny i przypadkowy. Co więcej, pokazujemy, że ordynacja polska jest czynnikiem sprzyjającym podziałom i dezintegracji sceny parlamentarnej. (fragment tekstu)
14
Content available remote Frekwencja w wyborach parlamentarnych w państwach świata
80%
Celem artykułu jest prezentacja skali i przyczyn zróżnicowania frekwencji w wyborach parlamentarnych w państwach świata, ze szczególnym uwzględnieniem państw Europy oraz z akcentem na frekwencję wyborczą w Polsce na tle innych państw świata i Europy, a zwłaszcza Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
15
Content available remote Disproportions in Proportional Distributions
80%
In the case of degressive proportionality, a large over-representation of small countries is a deliberate concession of larger countries to ensure that less populated states are adequately represented (the principle of European solidarity). It is worth emphasizing how important is the role played by election thresholds, which prevent excessive fragmentation of the parliament. Thus, they act as a stabilizing factor in the political scene, which in Polish conditions cannot be overestimated. A weakness of the thresholds is the fact that they distort the proportionality of the results and cause over-representation of certain parties. In extreme cases they can lead to the dictatorship of one party even if it is provided with low popularl support.(original abstract)
16
80%
The paper discusses the conditions of transferring one unit of a good between agents so as to satisfy the principle of degressively proportional allocation. Solving this pro-blem is a prerequisite for possible modifications of some proportional division methods if we want to apply them in the degressively proportional allocation of goods. In particular, these methods use the relation of priority and are based on the minimization of certain measures of disproportionateness. It turns out that the well-established approaches to proportional alloca-tion are not always possible. The research findings presented in the paper demonstrate that the strongest constraint in this problem is the potential small diversification of the sequence of claims of individual agents.(original abstract)
Celem opracowania jest charakterystyka orientacji politycznych elektoratu województwa wielkopolskiego w wyborach do Parlamentu Europejskiego w dniu 26 maja 2019 r. w przekroju terytorialnym 35 powiatów. Na podstawie wskaźnika proporcji poparcia dla dwóch czołowych komitetów wyborczych wyznaczono obszary przewagi Komitetu Europejskiego oraz Prawa i Sprawiedliwości. Zwrócono też uwagę na rolę kandydatów "nierodzimych" w różnych częściach województwa, uważanego za przykład zbiorowości o silnych postawach regionalistycznych(abstrakt oryginalny)
W debacie publicznej co jakiś czas pojawiają się głosy o potrzebie istotnej zmiany systemu wyborczego w wyborach do Sejmu RP, której celem miałoby być wzmocnienie silniejszych ugrupowań. Jako przykład podaje się Węgry, gdzie zmiana reguł wyborczych pozwoliła partii rządzącej zachować większość mimo zmniejszenia poparcia wyborczego. Przeciwnicy takiego rozwiązania traktują to jako przejaw oczywistej manipulacji wyborczej. Celem tego artykułu jest analiza, na ile pojawiające się w debacie publicznej propozycje "minimalnych" zmian w strukturze sejmowych okręgów wyborczych wpłynęłyby na wyniki wyborcze poszczególnych ugrupowań politycznych i jakie wywołałoby to konsekwencje polityczne, w szczególności w kwestii premii dla ugrupowania zwycięskiego, możliwych wariantów koalicji rządowych, koncentracji systemu partyjnego na poziomie parlamentarnym i poziomu proporcjonalności wyborów. Przeprowadzona symulacja podziału głosów na mandaty - na podstawie danych historycznych (wybory z lat 2011 i 2015) oraz europejskich z 2019 roku - dla trzech możliwych do zastosowania wariantów struktury sejmowych okręgów wyborczych oraz ich porównanie z wynikami obecnego systemu pozwoli udzielić odpowiedzi na te pytania. (abstrakt oryginalny)
Jednym z najważniejszych wskaźników demokracji jest przejrzystość wyborów. To z kolei charakteryzuje zasadność finansowania kampanii wyborczych. Ponieważ Ukraina deklaruje chęć zjednoczenia z Unią Europejską, musi wykazać się przywiązaniem do wspólnych z UE wartości, z których jedną jest demokracja. W 2019 roku na Ukrainie odbyły się "podwójne" wybory, wokół których tradycyjnie w przestrzeni medialnej toczył się wielowektorowy dyskurs. Jednym z omawianych tematów było finansowanie kampanii wyborczych. W badaniach autorka zastosowała jedną z podstawowych socjologicznych metod analizy dokumentów - analizę treści dyskursu poświęconego finansowaniu kampanii wyborczych w trakcie wyborów prezydenckich i parlamentarnych na Ukrainie w 2019 roku. Wyniki badania empirycznego wykazały, że finansowanie tych dwóch kampanii było przedstawiane w mediach w różny sposób. W relacjach z kampanii prezydenckiej dużą uwagę poświęcono różnym jej aspektom. Ponadto dużą uwagę zwrócono na rodzaj przekupstwa wyborców zwany bezpośrednim. Parlamentarna kampania medialna cieszyła się znacznie mniejszym zainteresowaniem niż kampania prezydencka. Najczęściej zwracano uwagę na pośrednie przekupstwo wyborców. Ton dyskursu był dość trudny do uchwycenia, jednak jeśli ocenimy korelację między negatywnym i pozytywnym kontekstem opisu finansowania kampanii wyborczych, to oczywiście negatywne były zdecydowanie bardziej rozpowszechnione.(abstrakt oryginalny)
European Parliamentary election 2014 were the third elections for countries that joined European Union in 2004, including Poland. As we may observe from the very beginning of the EP's history, elections suffer constant drop in voter turnout, and since 1999 the turnout total for less than 50%. There are many theories explaining this state of affairs, with most notable "second-order elections" and democracy deficit theories. Polish profile of voter turnout in EP elections seems to fit into frameworks of these theories, and is positioned among EU's members with the lowest turnout. What is specific for electoral behaviour in Poland is stability: the turnout and support for political parties seems to stable and even petrified. This assessment seems to be supported by the results of election within past four years, both on aggregate and individual levels of data.(original abstract)
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.