Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 65

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Partnership of companies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Innowacyjność a proces rozwoju więzi partnerskich przedsiębiorstw
100%
Na temat wpływu współpracy na innowacyjność pisano już wiele. Nie od dziś wiadomo bowiem, iż wspólne działania przynoszą więcej korzyści - są tańsze, szybsze, a przede wszystkim pozwalają stworzyć coś bardziej unikalnego, a nawet pionierskiego. Celem niniejszego opracowania jest próba odpowiedzi na pytania: Czy i jak innowacyjność wpływa na współpracę? Czy innowacyjność, zasoby i zachowania innowacyjne partnerów mają swe odzwierciedlenie w procesach inicjowania i rozwoju więzi partnerskich? Jakie relacje łączą innowacyjność z partnerstwem międzyorganizacyjnym (a często i wewnątrzorganizacyjnym). Czy i jak silnie decyduje ona o wynikach działań partnerskich? Przeanalizowano literaturę z zakresu teorii innowacji, współpracy międzyorganizacyjnej, partnerstwa przedsiębiorstw. Przeprowadzono także badania empiryczne na grupie polskich małych i średnich przedsiębiorstw, na przykładzie których zdiagnozowano, a także częściowo oceniono wybrane relacje występujące między analizowanymi zjawiskami.(abstrakt autora)
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja podstawowych aspektów związanych z informatyzacją przedsiębiorstw partnerskich. Oznacza to, iż podejście zarówno do tworzenia, jak i do utrzymania infrastruktury informatycznej oraz sam jej kształt w tego typu organizacjach są inne niż w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w sposób klasyczny. (fragment tekstu)
Keiretsu jest koncepcją powiązań podmiotów partnerskich, stosowaną w ramach japońskiego systemu biznesowego. W artykule przedstawiona została jego istota oraz zastosowanie w kształtowaniu relacji partnerskich miedzy firmami funkcjonującymi w grupie, na przykładzie Toyota Group. Opisane zostały: struktura firmy, jej kultura organizacyjna, zasady działania i wartości, które wyznaczają podstawę jej funkcjonowania. Zaprezentowano istotę realizowanej przez firmę filozofii Toyota Way i Toyota Production System, które wyrażają ideę keiretsu. Na koniec przedstawione zostały korzyści płynące ze stosowania modelu keiretsu oraz warunki niezbędne do pomyślnego wdrażania tego modelu.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja czynników wpływających na kształtowanie wizerunku lotniska. Zaprezentowano czynniki determinujące postrzeganie lotnisk przez polskich i zagranicznych pasażerów linii lotniczych. Wśród trzech najważniejszych czynników wpływających na wizerunek portu lotniczego znalazły się: dostępność lokalizacyjna portu lotniczego, jakość obsługi oraz komfort i bezpieczeństwo przebywania w porcie lotniczym. Kanwą dla zaprezentowanych w artykule rozważań są wyniki badań bezpośrednich przeprowadzonych dla Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A. (Katowice Airport) przez pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Zrealizowany projekt badań został zaprezentowany jako przykład partnerstwa międzyorganizacyjnego, wspierającego działania PR uczelni i portu lotniczego.(abstrakt oryginalny)
Stosunki między Azją i Europą od zawsze były niezwykle istotne dla każdej ze stron. W związku z szybkim rozwojem Orientu kraje tego kontynentu zaczęły odgrywać coraz większą rolę w relacjach międzynarodowych. Proces industrializacji azjatyckich gospodarek był możliwy dzięki wysiłkom i zaangażowaniu takich krajów, jak Japonia, Chiny, Hongkong, Singapur czy Indie, które stopniowo stawały się nowymi "gigantami" ekonomicznymi. Na przykładzie Chin i Hiszpanii, które reprezentują współpracę między tymi kontynentami, można zauważyć istotny obraz obecnej sytuacji oraz perspektyw dalszego rozwoju. Analizie poddane zostaną tło chińskiego wzrostu gospodarczego, a także źródła zagranicznych inwestycji. Obecnie Chiny starają się wprowadzić w stosunku do Unii Europejskiej politykę opartą na wzorze amerykańskim: "dziel i rządź". Pomimo braku zaawansowanej technologii, kraje azjatyckie powiększają zakres poszukiwań i starają się odnaleźć jak najwięcej możliwych kluczowych partnerów w celu uzyskania jak najkorzystniejszej pozycji. Jednym z głównych celów jest wejście na rynek Ameryki Południowej z wykorzystaniem przedsiębiorstw hiszpańskich.(abstrakt oryginalny)
Działalność przedsiębiorstwa, jak każda działalność wielopodmiotowa, opiera się na kooperacji. Kooperacja występuje w różnych formach i różnych obszarach. Jest to zarówno kooperacja pozytywna, polegająca na współdziałaniu, jak również kooperacja negatywna polegająca na rywalizacji. Jest to zarówno kooperacja wewnętrzna, zachodząca pomiędzy pracownikami przedsiębiorstwa i ich zespołami, jak i kooperacja zewnętrzna zachodząca pomiędzy przedsiębiorstwem i podmiotami jego otoczenia. Można powiedzieć, że rozwój przedsiębiorstwa ma charakter dialektyczny i jest wypadkową jego umiejętności kooperacyjnych: wewnętrznych i zewnętrznych oraz nastawionych na współdziałanie i na rywalizację. W procesie swojego rozwoju przedsiębiorstwo dążyć powinno do osiągnięcia "równowagi kooperacyjnej" czyli optymalnej z punktu widzenia celów i warunków rozwoju, kombinacji elementów kooperacji. (fragment tekstu)
7
Content available remote Uwarunkowania partnerstwa i współpracy w łańcuchach dostaw - wyniki badań
75%
W artykule została podjęta próba ukazania zagadnień partnerstwa pomiędzy przedsiębiorstwami w ramach łańcuchów dostaw. Zmieniające się warunki funkcjonowania przedsiębiorstw powodują zwiększanie procesów integracyjnych pomiędzy przedsiębiorstwami i zarządzanie łańcuchami dostaw. Przedsiębiorstwa stają się świadome faktu, że zachowania partnerskie i współpraca stanowią szansę na zmniejszenie strat, zwiększenie zysków i podniesienie satysfakcji klienta. Zatem podstawowe zadanie marketingu jest łatwiejsze do osiągnięcia. Autor przedstawił wyniki badań potwierdzające wzrost znaczenia partnerstwa pomiędzy dużymi przedsiębiorstwami produkcyjnymi z terenu województwa podkarpackiego i największe trudności na drodze do pogłębionej współpracy.(abstrakt oryginalny)
Istnieje wiele różnorodnych metod i technik oceny oraz wyboru potencjalnych firm partnerskich do współpracy w ramach aliansu strategicznego. Wśród nich wymienia się m.in. dopasowanie strategiczne i kulturowe partnerów, komplementarność wnoszonych przez nich wkładów do porozumienia, zakresu przydzielonych obowiązków, czy też kwestie związane z podziałem oczekiwanych zysków. Dlatego też precyzyjny dobór potencjalnego przedsiębiorstwa partnerskiego do aliansu ma kluczowe znaczenie dla powodzenia przedsiębiorstw partnerskich i całego aliansu. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie istoty i znaczenia procedury due diligence w procesie doboru strategicznego sojusznika do planowanego sojuszu. Procedura ta jest często pomijana, ale może być cennym źródłem informacji na temat przyszłego partnera i przesądzać o sukcesie współpracy w przyszłości. Jednym z najważniejszych czynników decydujących o sukcesie planowanego porozumienia jest nie tylko wybór odpowiedniego sojusznika, ale także zdolność do budowania i utrzymania długoterminowych, pozytywnych relacji pomiędzy współpracującymi przedsiębiorstwami. Ze względu na to, procedura due diligence zwiększa efektywność decyzji strategicznych w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Relacje, które przedsiębiorstwa nawiązują z otoczeniem, nie mogą mieć charakteru krótkookresowego, ponieważ by zgromadzić zasoby relacyjne, niezbędna jest ich systematyczność, co z kolei wymaga nakładu czasu. Ponadto konieczna jest identyfikacja warunków, które wspomagają implementację procedury relacyjnej. Nie bez znaczenia pozostaje charakter nawiązywanych relacji. Każda relacja jest unikalna pod kątem dynamiki, rozwoju, realizacji czy wyników z realizacji. Relacje są specyficznym zasobem, który przedsiębiorstwa wykorzystują w oparciu o określoną wiedzę. Warto również zauważyć, że ulegają przez to ciągłej ewolucji. Relacje, by mogły odpowiadać wymogom stawianym zasobom, muszą być zawarte pomiędzy przynajmniej dwoma podmiotami, co nie oznacza, że te same uwarunkowania interakcji muszą lub powinny warunkować kolejne relacje. Nie istnieje pojęcie takie jak "standardowe relacje". Więzi, na które przedsiębiorstwa się decydują z klientami, powinny uwzględniać potrzeby obu stron, tak by je maksymalizować. Nie jest to łatwe zadanie, bowiem strony mogą przedstawiać odmienne podejście, odbiegające od przyjętej normy. Artykuł ma na celu przedstawienie czynników koncepcji partnerskiej, które umożliwiają przedsiębiorstwom nawiązanie z klientami długotrwałych relacji. (abstrakt oryginalny)
Autorzy przedstawili cele oraz kryteria działania przedsiębiorstwa społecznego. Podkreślili układy partnerskie jako kluczowy czynnik warunkujący rozwój przedsiębiorstwa społecznego. (fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania jest obecna w praktyce tendencja do łączenia, przenikania się czy też nakładania się na siebie różnych łańcuchów dostaw. Podczas tych procesów powstają specyficzne relacje między przedsiębiorstwami, będącymi względem siebie dostawcami, odbiorcami, kooperantami i konkurentami. Powstałe relacje na bazie współpracy wymagają zintegrowania przepływu informacji opartego na wzajemnym zaufaniu i partnerstwie. Celem artykułu jest prezentacja ról, jakie pełnią partnerstwo, zaufanie i informacja w ujęciu teoretycznym jak i praktycznym.(abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa dla realizacji zadań powinny podejmować kroki usprawniające ich działanie. Wśród nich szczególną rolę spełnia partnerstwo międzyorganizacyjne. Dojrzałość organizacji w zakresie partnerstwa wpływa na ich skuteczność i konkurencyjność. O jakości działań partnerskich decyduje dobór obszarów, w których organizacja nawiązuje współpracę. Celem opracowania jest zwrócenie uwagi na obszary, w których powinny zachodzić przemiany, by prowadziły przedsiębiorstwo do dojrzałej formy partnerstwa. Podstawą jest taka konfiguracja dostępnych zasobów i umiejętności, by tworzyła spójny, silny i elastyczny system wsparcia. Odniesieniem jest łańcuch wartości. Na jego bazie dokonano analizy "łańcucha partnerstwa" i zobrazowano go wynikami badań MSP. Zidentyfikowano tak obszary łańcucha partnerstwa MSP oraz uzyskano podgląd na stopień jego dojrzałości i strukturę.(abstrakt oryginalny)
Myślą przewodnią artykułu jest podkreślenie roli metod heurystycznych w zarządzaniu partnerstwem. Autor opracowania wychodzi z założenia, iż świadome posługiwanie się dorobkiem heurystyki przez współczesnych przedsiębiorców w bieżącym identyfikowaniu i rozwiązywaniu problemów sprzyja permanentnemu rozwojowi. Ciągłe doskonalenie w obszarze praktycznego zastosowania metod i technik twórczego myślenia w strukturze partnerstwa pozwala na aktywne wykorzystywanie szans i przeciwdziałanie zagrożeniom, często tym zaskakującym, burzącym dotychczasowy stan równowagi.(abstrakt oryginalny)
W pracy podjęto problem aktywności podmiotów sektora MSP w partnerstwach trójsektorowych, takich jak lokalne grupy działania i lokalne grupy rybackie. Badania przeprowadzono w 2015 r., wśród celowej grupy 76 podmiotów gospodarczych prowadzących działalność na obszarach wiejskich, z terenu powiatów przygranicznych, mających kontakt z lokalnymi grupami działania. Dane uzyskano techniką wywiadów telefonicznych (CATI). W doborze próby badawczej uwzględniono przestrzenne zróżnicowanie funkcjonujących na obszarach wiejskich strefy przygranicznej podmiotów sektora MSP. Celem artykułu było poznanie roli i znaczenia podmiotów sektora MSP, w stymulowaniu aktywności społeczno-gospodarczej partnerstw terytorialnych na obszarach wiejskich strefy przygranicznej województwa warmińsko-mazurskiego. Jak zaobserwowano, na liście priorytetowych działań, w jakich realizację powinno włączyć się partnerstwo, w opinii respondentów znalazły się m.in.: promocja subregionu i lokalnych firm, aktywne działanie na rzecz pozyskiwania nowych źródeł finansowania lokalnego rozwoju, czy wdrażanie programów stymulujących rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Przedstawiciele sektora MSP traktują partnerstwo głównie jako instytucję, która działa na rzecz lokalnej społeczności. Uczestnicy badań nie postrzegali LGD, czy LGR jako instytucji, z której celami się utożsamiają i lepiej oceniali współpracę z innymi niż partnerstwa organizacjami. (abstrakt oryginalny)
15
75%
In the study the authors made an attempt to analyze the role of cooperation and integration of various subjects on the market in the complex process of supply chain created in a spirit of partnership. The issue is analyzed in three aspects: • the first aspect defines the concept of partnership and its role in the strategy of supply chain management; • the second one refers to partnership between suppliers and customers in the supply chain, with respect to criteria and components which influence these relationships; • the third one refers to the pragmatic meaning and its challenges connected with cooperation based on the idea of partnership. To present the problem more thoroughly the authors used the analytical and synthetic study method.(original abstract)
W opracowaniu zasygnalizowano potrzebę zmian w zakresie ról i kompetencji współczesnego menedżera. Powinny iść one zarówno w kierunku kształtowania partnerstwa kadry kierowniczej, jak i partnerstwa przedsiębiorstw. Badania literaturowe wsparto pogłębioną analizą parametrów i zachowań menedżerów małych i średnich przedsiębiorstw w odniesieniu do realizowanych przez ich firmy działań partnerskich. Ustalono w ten sposób "profil kadry kierowniczej badanych MSP", wynikający z niego "profil partnerstwa firm prowadzonych przez badaną kadrę kierowniczą" oraz zasygnalizowano ich konsekwencje.(abstrakt oryginalny)
Turbulentny charakter środowiska biznesu, w tym szybko postępująca globalizacja, budzi coraz większe zainteresowanie wśród przedsiębiorców koncepcją partnerstwa. Rozpatrywane w niniejszym artykule partnerstwo ujmowane jest jako przykład biznesowych, względnie długotrwałych relacji między dwoma lub więcej niezależnymi podmiotami gospodarczymi, będących przejawem postawy przedsiębiorczej, które oparte są m.in. na zaufaniu, zaangażowaniu, odpowiedzialności, wspólnych wartościach partnerów, którzy po to zdecydowali się tak blisko współpracować, by efekty ich wspólnej pracy były korzystne dla obu stron i miały relatywnie trwały charakter. Szczególny rodzaj analizowanego partnerstwa stanowi partnerstwo strategiczne, będące wynikiem porozumienia i wolnego wyboru partnerów, mające charakter symetryczny, obejmujące wszystkie fazy łańcucha wartości od badań i rozwoju aż po sprzedaż produktu finalnemu nabywcy". (fragment tekstu)
Właściwe zarządzanie łańcuchami dostaw (SCM) może stanowić w dzisiejszych czasach o konkurencyjności organizacji. SCM rodzi jednak szereg wyzwań takich jak wspólne ustalanie celów, analiza wyników funkcjonowania w łańcuchu czy dzielenie się wrażliwymi danymi. Nie ma udanego zarządzania łańcuchami dostaw bez odpowiednich relacji partnerskich, a żeby takie relacje zostały nawiązane konieczne jest zaufanie międzyorganizacyjne. W artykule przedstawiona została rola zaufania w budowaniu relacji oraz przedstawione zostały wyniki badań na temat zaufania w opinii kadry zarządzającej przebadanych przedsiębiorstw (abstrakt oryginalny)
W ostatnich kilkunastu latach obserwuje się coraz ostrzejsza walkę konkurencyjną na światowych rynkach. Tradycyjne metody zarządzania staja się coraz mniej skuteczne. Przedsiębiorstwa zmuszone są szukać nowych rozwiązań oraz innowacyjnych form działania. Integracja w ramach łańcuchów dostaw zapewnia szereg korzyści wynikających z usprawnionego przepływu informacji pomiędzy podmiotami oraz wspólnej strategii, dzięki czemu organizacje mogą szybciej reagować na zmiany rynkowe. Za sprawą relacji partnerskich przedsiębiorstwa mogą osiągać efekt synergiczny w swym działaniu. Poprzez zorganizowaną współpracę i przestrzeganie zasady wzajemnych korzyści podmioty należące do wspólnego łańcucha dostaw stają się coraz bardziej efektywne w swym działaniu. (abstrakt oryginalny)
Gospodarka oparta na wiedzy stawia współczesnym przedsiębiorstwom nowe wymagania z zakresu formułowania i realizacji strategii, sprzyjającej zdobyciu i utrzymaniu pozycji konkurencyjnej. Aby sprostać tym wymaganiom współczesne przedsiębiorstwa powinny poszukiwać nowych sposobów dotarcia i zdobycia zasobów oraz zdolności opartych na wiedzy, a którym nie będzie towarzyszyło ryzyko szybkiego przedawnienia. Wiedza bowiem oraz umiejętność jej wykorzystania stają się imperatywem budowania przewagi konkurencyjnej. Celem artykułu jest wskazanie zasadniczych kwestii, dotyczących organizacyjnego procesu uczenia się partnerów w porozumieniu strategicznym, w szczególności determinanty oraz cykle procesu uczenia się w aliansie strategicznym. Zarządzanie wiedzą w porozumieniach między przedsiębiorstwami uwzględnia bilateralny proces uczenia się partnerów obejmujący pozyskiwanie wiedzy od partnerów, wspólne tworzenie nowej wiedzy i wreszcie wykorzystywanie jej do kreowania wartości całego aliansu, jak i każdego z przedsiębiorstw partnerskich z osobna. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.