Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Partnerstwo logistyczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
Leaders of supply chains this are companies having authority. The sources of it may be different, but always there is a problem of the benefits flowing from the use of power. The article presents the construction of two supply chains: Metro and Dell. Both companies have used their position, have benefited from the authority and achieved success. Case studies showed that the selection techniques of authority was apply due the scarcity of resources, or entities bargaining power. Thus, a partnership in the supply chain can be worked out through careful management of individual companies and the use of conditions arising from companies environment.(original abstract)
W artykule podjęto próbę zidentyfikowania form partnerstwa logistycznego z uwzględnieniem ich organizacyjnych i kooperacyjnych aspektów. Analiza strukturalna jest podstawą do określenia organizacyjnych form partnerstwa logistycznego. Natomiast grupowanie form na podstawie stadia procesu tworzenia wartości dodanej oraz identyfikacji silnych i słabych obszarów współpracy pozwala na wskazanie kooperacyjnych aspektów form partnerstwa logistycznego. Uzupełnieniem artykułu są ogólne wnioski, wypływające z badań praktycznych, dotyczących oceny tych form w wybranych polskich przedsiębiorstwach. (abstrakt oryginalny)
Jedną ze współczesnych form strategii konkurencyjnej jest współpraca firm w organizacji sieciowej. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw sieć pozwala uzyskać większą konkurencyjność i polepszyć wyniki. Małe i średnie przedsiębiorstwa bowiem mogą działać jak duża firma, dzięki podjęciu współdziałania logistycznego w organizacji sieciowej. Współdziałanie logistyczne może być nawiązywane w różnych obszarach działalności i powinno się nadać jemu długofalowy wymiar strategiczny. Głównym celem artykułu była ocena związku między współdziałaniem, konkurencyjnością lokalną a rozwojem krajowym MŚP.(abstrakt oryginalny)
Wojskowy Oddział Gospodarczy (WOG) jest integralnym elementem terytorialnego systemu zabezpieczenia funkcjonowania jednostek i instytucji wojskowych. Celem powołania WOG było rozdzielenie zadań finansowo-gospodarczych od operacyjno-szkoleniowych jednostek wojskowych. W artykule podkreślono znaczenie współpracy między zabezpieczającymi i zabezpieczanymi. Współpraca oparta na partnerstwie i empatii to klucz do sukcesu. (abstrakt oryginalny)
Referat prezentuje istotę współdziałania strategicznego w procesach logistycznych oraz uwarunkowania jego rozwoju. Wyniki badań .empirycznych przedsiębiorstw na Dolnym Śląsku wskazują na bardzo ograniczony zakres współdziałania logistycznego, a jednocześnie rosnącą świadomość korzyści z tego rodzaju partnerstwa strategicznego. Rozwój współdziałania strategicznego w procesach logistycznych wymaga zmiany obecnych stosunków między dostawcami, odbiorcami i firmami spedycyjnymi oraz przestrzegania zasady wzajemnych korzyści. (abstrakt oryginalny)
6
75%
Przeprowadzone badania literaturowe sygnalizują, a empiryczne potwierdzają szczególną rolę lokalizacji i regionu w procesach kreowania korzyści z partnerskiej współpracy przedsiębiorstw. Wskazują ponadto na ponadprzeciętną rolę współpracy w strukturze procesów logistycznych MSP, zaznaczając przy tym konieczność wieloaspektowego ich postrzegania. Sugerują jednocześnie zwrócenie wyjątkowej uwagi na związki partnerskie w działaniach logistyczno-transportowych, zwłaszcza tych realizowanych na płaszczyźnie regionu, gdyż to w nich tkwi zdaniem badanych największe źródło wsparcia i korzyści dla współcześnie konkurujących organizacji. System logistyczny to bowiem rozstrzygający atut w nasilającej się wraz z globalizacją walce konkurencyjnej. Region zaś to solidna baza zasobowa i klimat wsparcia dla działań przedsiębiorczych. (fragment tekstu)
7
Content available remote Uwarunkowania partnerstwa i współpracy w łańcuchach dostaw - wyniki badań
75%
W artykule została podjęta próba ukazania zagadnień partnerstwa pomiędzy przedsiębiorstwami w ramach łańcuchów dostaw. Zmieniające się warunki funkcjonowania przedsiębiorstw powodują zwiększanie procesów integracyjnych pomiędzy przedsiębiorstwami i zarządzanie łańcuchami dostaw. Przedsiębiorstwa stają się świadome faktu, że zachowania partnerskie i współpraca stanowią szansę na zmniejszenie strat, zwiększenie zysków i podniesienie satysfakcji klienta. Zatem podstawowe zadanie marketingu jest łatwiejsze do osiągnięcia. Autor przedstawił wyniki badań potwierdzające wzrost znaczenia partnerstwa pomiędzy dużymi przedsiębiorstwami produkcyjnymi z terenu województwa podkarpackiego i największe trudności na drodze do pogłębionej współpracy.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest obecna w praktyce tendencja do łączenia, przenikania się czy też nakładania się na siebie różnych łańcuchów dostaw. Podczas tych procesów powstają specyficzne relacje między przedsiębiorstwami, będącymi względem siebie dostawcami, odbiorcami, kooperantami i konkurentami. Powstałe relacje na bazie współpracy wymagają zintegrowania przepływu informacji opartego na wzajemnym zaufaniu i partnerstwie. Celem artykułu jest prezentacja ról, jakie pełnią partnerstwo, zaufanie i informacja w ujęciu teoretycznym jak i praktycznym.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczące charakterystyki współpracy przedsiębiorstw w łańcuchach dostaw wybranych branż. Charakterystyka ta obejmuje między innymi następujące wymiary: cele współpracy, wykorzystywane strategie współpracy, czas trwania relacji, identyfikacja form współpracy, charakter powiązań, wymiana informacji, rozwiązywanie konfliktów, wykorzystanie technologii informatycznych itp. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie korzyści wynikających z zawierania aliansów strategicznych jako przykładu kreowania pozycji konkurencyjnej firmy, która opiera swój rozwój na internacjonalizacji działań. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie połączonej grupy wsparcia logistycznego jako organu, który może wpłynąć na poprawę efektywności wykorzystywania dostępnych zasobów i potencjału logistycznego na teatrze działań. Elementem wykonawczym dowódcy sił połączonych jest dowództwo połączonej grupy wsparcia logistycznego. Jest ono rozwijane na jego wniosek w celu integracja zdolności logistycznych na teatrze działań oraz wykorzystania efektu synergii dla zapewnienia ciągłości wsparcia logistycznego komponentom wykonującym zadania samodzielnie lub w ramach operacji połączonych. W celu oceny funkcjonowania połączonej grupy wsparcia logistycznego Kwatera Główna Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SHAPE - Supreme Headquarters Allied Powers Europe) wdrożył przedmiotową koncepcję w ramach operacji KFOR. (abstrakt oryginalny)
Problematyka partnerstwa w łańcuchu dostaw w dobie wzrastającej niepewności i dynamicznych zmian w popycie nabiera szczególnego znaczenia. Poza obniżką kosztów i redukcją ryzyka przedsiębiorstwa zacieśniają współpracę w celu zwiększania zdolności konkurowania, łączenia dopełniających się kompetencji, czy zdobywania wiedzy z zamiarem pozyskania nowych kompetencji. Przewagi wynikające z partnerskiej współpracy coraz częściej są również dostrzegane przez polskie przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W celu osiągnięcia rozwiniętej integracji, potrzebna jest nowa forma organizacji odmienna od typowej. Niezbędnym elementem staje się przejrzystość i spójność łańcucha logistycznego, a szczególną uwagę należy zwracać na interakcje poszczególnych ogniw. Pojawia się konieczność zmiany podejścia do pracy działów zaopatrzenia. Różni się przez to od tradycyjnych relacji między sprzedawcą a kupującym. Koncentruje się na współpracy i wzajemnym zaufaniu. I właśnie współdziałanie, a nie rywalizacja okazuje się kluczem do działania zgodnie z nową filozofią. Współpraca między dwoma odrębnymi firmami wykracza daleko poza tradycyjnie pojmowanie tego terminu i doprowadza do głębokiej współzależności. Współpraca ta jest opisywana w literaturze i definiowana jako partnerstwo. Rozumiane jest ono jako relacja ekonomiczna, oparta na obustronnym zaufaniu, otwartości, dzieleniu ryzyka i ewentualnych korzyści, która przynosi efekt w postaci przewagi konkurencyjnej, wynikającej z lepszego prowadzenia działalności gospodarczej, niż byłoby to możliwe w wypadku firmy działającej indywidualnie. Przeniesienie takiego pomysłu na praktykę gospodarczą wiąże się z gruntowną zmianą postrzegania wielu obszarów działalności danej firmy i jej funkcjonowania. Aby było to jednak możliwe, należy określić podstawowe założenia praktyczne tej filozofii. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono charakterystykę wpływu platformy logistycznej na integrowanie współpracy logistycznej jej użytkowników w łańcuchu dostaw. Jako przykład wykorzystano oferowaną na polskim rynku platformę logistyczną firmy Transporeon. Rozwiązanie to zostało wybrane ze względu na szeroki zakres dostępnych funkcji, które wspomagają zawieranie transakcji z przewoźnikami, zarządzanie magazynem, załadunek i rozładunek oraz monitorowanie przepływu towarów. W referacie szczegółowo potraktowane zostały walory użytkowe platformy, wpływające na integrację działalności logistycznej pomiędzy użytkownikami. Dokonano także rozróżnienia funkcji dostępnych w prezentowanym oprogramowaniu z punktu widzenia ich przydatności dla zleceniodawcy i jego odbiorców oraz dla przewoźników. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problematykę relacji logistycznych między producentami branży metalowej, a ich dostawcami. Coraz częściej producenci podejmując decyzje dotyczące przedsiębiorstwa, zwracają uwagę na budowę i doskonalenie relacji logistycznych, które mogą stać się jednym z kluczowych determinant decydujących o jego obecności na rynku. Celem artykułu jest identyfikacja czynników relacji logistycznych zachodzących w łańcuchu dostaw oraz ocena ich wpływu na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Logistics Service Providers in the Supply Chain
63%
Obecnie główny problem związany z zarządzaniem łańcuchem dostaw (SCM) dotyczy tworzenia długoterminowych, trwałych relacji pomiędzy przedsiębiorstwem i innymi uczestnikami łańcucha dostaw. Strategiczne partnerstwo jest kluczowym czynnikiem efektywności biznesu. Rynek zintegrowanych usług w sferze SCM rozwija się gwałtownie, a same te usługi stają się coraz bardziej złożone. Rosnący rynek powinien zaowocować innymi modelami strategicznego zachowania dostawców usług logistycznych. Jednym z tych modeli jest partnerstwo. Dzisiejsza prasa często donosi o kreacji "partnerstwa logistycznego". W tym kontekście logistyka jest rozumiana jako dziedzina o strategicznym znaczeniu i źródło przewagi konkurencyjnej, kiedy to uczestnicy łańcucha dostaw kooperują ściśle nie tylko z dostawcami i konsumentami, lecz także z innymi operatorami usług logistycznych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy i wyciągniecie wniosków dotyczących zastosowania finansów łańcucha dostaw (ang. Supply Chain Finance, SCF). Według autorek istnieje potrzeba dokonania systematyzacji i krytycznej oceny dotychczasowych badań nad finansami łańcuchów dostaw. W wyniku przeprowadzonych studiów zostały wyróżnione główne obszary: metody zarządzania finansami łańcucha dostaw oraz skutki zastosowania tej koncepcji. Podjęte analizy wskazują również na kierunki dalszych badań. (abstrakt oryginalny)
Współcześnie, ze względu na szybkość zmian, jakie dokonują się w naszym otoczeniu, rosnące koszty, ryzyko niepowodzenia, realizacja złożonych projektów inwestycyjnych bez współpracy z tym dynamicznym otoczeniem jest praktycznie niemożliwa. Wychodząc od powyższych stwierdzeń nakreślono, że przedmiotem rozważań w niniejszej publikacji będą związki kooperacyjne w układzie dostawca - wytwórca. W związku z tym za zasadne uznano zidentyfikowanie obszarów w działalności przedsiębiorstwa istotnie implikowanych tworzeniem rozbudowanych układów kooperacyjnych. Podjęto badania, których zasadniczym celem wyznaczono ustalenie skali wpływu współpracy ze stałymi dostawcami na określone obszary działalności przedsiębiorstwa. Istotne z punktu widzenia realizowanych badań było także określenie istoty i znaczenia podstawowych barier w podejmowaniu stałej współpracy przez wytwórców badanego sektora. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Uwarunkowania zmian relacji w kooperacji logistycznej
63%
Wśród podstawowych uwarunkowań przewagi konkurencyjnej znaczącą rolę odgrywa integrowanie przepływów towarów i towarzyszących im informacji pomiędzy jednostkami uczestniczącymi w tworzeniu i dostarczaniu produktów odbiorcom w łańcuchach dostaw, ale także zakresów uczestnictwa wyspecjalizowanych usługodawców w obsłudze takich przepływów. W odpowiedzi na zmieniające się warunki w otoczeniu przedsiębiorstw wprowadzane są zmiany dostosowawcze, co wymaga ukierunkowania na utrwalanie i rozwój współpracy. W raz z upływem czasu nastawienie kooperantów, a następnie podejmowane przez nich działania mogą ulegać zmianom. Celem artykułu jest prezentacja uwarunkowań zmian w dwustronnych relacjach, występujących we współpracy logistycznej przedsiębiorstw. Jako punkt wyjścia rozważań potraktowano istotę dwustronnych relacji kooperacyjnych. W dalszej części uwzględniono prezentację czynników wpływających na charakterystykę relacji między odbiorcą i dostawcą, kierunków rozwoju relacji kooperacyjnych oraz warunków, które powinny spełniać relacje we współpracy logistycznej. (abstrakt oryginalny)
20
63%
Sprawne dostarczanie usług społecznych ma istotne znaczenie nie tylko dla funkcjonowania członków społeczności, ale też dla doskonalenie praktyki świadczenia tychże usług. Dążenie do doskonałości może mieć swoje źródła w wielu obszarach funkcjonowania, w tym również ze sfery biznesu. Stąd poszukiwania możliwości doskonalenia u źródeł logistyki, w tym w szczególności logistyki społecznej. Zarządzanie łańcuchami dostaw, leżące u podstaw współczesnej logistyki, dostarcza wiele bardziej zaawansowanych sposobów usprawniania przepływów, z tym, że dla potrzeb opisanych w niniejszym artykule należy zastanowić się nad zakresem dostosowania narzędzi lub/i strategii do potrzeb realizacji dostaw usług społecznych. Określenie i analiza łańcucha wartości to sposób na poszukiwanie źródeł sprawności i niesprawności przedsiębiorstwa, możliwość zbadania sposobu zarządzania. Pamiętając, że "sieć organizacji" jest formą zbliżoną w sposobie funkcjonowania do jednostkowej organizacji możemy za pomocą łańcucha wartości zbadać sposób zarządzania w sieci jaką jest partnerstwo publiczno-społeczne. W podmiotacie tym powoli wprowadzane są innowacje w zarządzaniu polegające na łączeniu organizacji dostarczających usługi społeczne w jeden łańcuch. Takie połączenie może być punktem wyjścia w stosowaniu podejścia logistycznego zarówno co do sposobu organizacji dostarczania usług społecznych, jak też ewaluacji skuteczności dostarczania usług osobom potrzebującym. Próba dostosowania doświadczeń logistycznych w tym obszarze otwiera nowe pole badawcze i jest szansą na zmianę sposobu konfigurowania zasobów, służących realizacji usług społecznych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.