Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 66

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Patent protection
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej jako jeden z priorytetów w stosunkach gospodarczych, wskazała na doprowadzenie do zawarcia porozumienia w sprawie jednolitej ochrony patentowej. Odpowiedzialny za ten projekt minister gospodarki - na stronach internetowych kierowanego przez siebie urzędu - zamieścił informacje o zaletach omawianej instytucji. (fragment tekstu)
Omówiono wpływ wygasania patentów na sytuację koncernów farmaceutycznych. Na przykładzie brytyjskiego koncernu farmaceutycznego GlaxoSmithKline przybliżono sposoby zminimalizowania strat.
Celem artykułu jest przedstawienie aktywności w zgłaszaniu i rejestrowaniu patentów oraz wzorów użytkowych w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Analizie poddano dwa projekty wynalazcze - patenty i wzory użytkowe. Okres badawczy dla Polski stanowiły lata 1980-2011, dla pozostałych krajów Europy Środkowo-Wschodniej lata 2003-2011. Podano liczby dotyczące zgłaszanych i zarejestrowanych projektów w formie udzielonych patentów i świadectw ochronnych w badanych latach. W celu zobrazowania dynamiki tych informacji zastosowano średnie tempo zmian. (fragment tekstu)
4
Content available remote Czasokres ochrony patentowej w świetle teorii dobrobytu społecznego
75%
Istnienie prawa własności przemysłowej wywołuje dla gospodarki różnorakie skutki, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Z jednej strony zapewnia wynalazcy możliwość czerpania zysków z wynalazku, z drugiej zaś może przyczynić się do powstania czasowego monopolu i wzrostu cen. Zbyt długotrwała ochrona patentowa może nawet zniechęcać do innowacyjności. Autor poszukuje rozwiązania kompromisowego, godzącego zalety i wady ochrony patentowej. Dokonuje przy tym przeglądu kilku wybranych publikacji anglojęzycznych, m.in. z zakresu ekonomicznej analizy prawa. Wnioski płynące z tej lektury wskazują, że rozwiązania należy poszukiwać nie tylko w odpowiednim czasie trwania ochrony wynalazku, ale także w odpowiednim zakresie jego ochrony. Optymalne z punktu widzenia efektywności ekonomicznej wydaje się rozwiązanie, pozostawiające wynalazcy możliwość decydowania o czasie trwania udzielonego mu patentu. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Procedury udzielania ochrony dla wynalazków
75%
W artykule przedstawiono problemy związane z udzielaniem procedur ochronnych dla wynalazków. Zaprezentowano systemy narodowy oraz europejski. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Podstawowe rozwiązania prawne dotyczące ochrony patentów w Polsce i Europie
75%
Celem tego artykułu jest nakreślenie najważniejszych reguł normatywnych, które składają się na ochronę patentów w Polsce i Europie. Wymaga to analizy wybranych źródeł prawa regulujących tę ochronę. W artykule krótko zaprezentowano następujące akty prawne: ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jednolity: Dz.U. z 2013 r. poz. 1410 z późn. zm.), Konwencja o udzielaniu patentów europejskich (Konwencja o patencie europejskim), sporządzona w Monachium dnia 5 października 1973 r., zmieniona aktem zmieniającym artykuł 63 Konwencji z dnia 17 grudnia 1991 r. oraz decyzjami Rady Administracyjnej Europejskiej Organizacji Patentowej z dnia 21 grudnia 1978 r., 13 grudnia 1994 r., 20 października 1995 r., 5 grudnia 1996 r. oraz 10 grudnia 1998 r., wraz z protokołami stanowiącymi jej integralną część (Dz.U. z 2004 r. Nr 79 poz. 737 z późn. zm.), ustawa z dnia 14 marca 2003 r. o dokonywaniu europejskich zgłoszeń patentowych oraz skutkach patentu europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jednolity: Dz.U. z 2016 r. poz. 2), rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 września 2001 r. w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 102 poz. 1119 z późn. zm.).(abstrakt oryginalny)
Zmieniające się możliwości siły roboczej i potrzeby gospodarki globalnej wiedzy diametralnie zmieniają naturę praktyk inżynierii żądając o wiele szerszych umiejętności niż proste mistrzostwo w konstrukcji urządzeń. Pojawiają się potrzeby nowych paradygmatów praktyk inżynierskich oraz paradygmatów badań i edukacji. Inżynieria jest rozumiana jako ewoluująca profesja i jako ciągle doskonalony proces zmian. W opracowaniu przedstawiono współczesne rozumienie inżynierii i wykazano jej znaczenie w naukach informatycznych i zarządzania. Określono dziedziny nowej inżynierii, ze zwróceniem uwagi na inżynierię procesów biznesowych. Wyjaśniono, że procesy biznesowe obejmują wynalazki objęte ochroną patentową. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest ocena zakresu wykorzystania instrumentów ochrony patentowej w działalności innowacyjnej zaawansowanych technologicznie firm produkcyjnych sektora MSP oraz identyfikacja barier ograniczających wykorzystanie tej ochrony. W artykule zasygnalizowano także kluczowe zagadnienia poruszane w dyskusji na temat przyszłości systemu ochrony własności intelektualnej. W opracowaniu wykorzystano wyniki badań własnych autora przeprowadzonych w pierwszej połowie 2008 roku na celowo dobranej grupie małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych z terenu województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Badaniem objęto przedsiębiorstwa prowadzące działalność zaliczaną (według metody dziedzinowej OECD) do wysokiej lub średniowysokiej techniki2. Zakres czasowy badań obejmował lata 2005-2007. (fragment tekstu)
9
Content available remote Regional Distribution, Mobility and Productivity of French Prolific Inventors
75%
In this paper we present empirical evidence about some geographical characteristics of French prolific inventors through an analysis of French patents deposits at the USPTO over a long time period (1975-2002). We found out that they are highly concentrated in the French space around three regional poles (Ile de France, Rhône-Alpes and PACA) and that inter-firms and geographic (regional) mobility is weak. Our estimates show that more mobile inventors (inter-firms) are more productive after controlling for effects of geomobility (with other control variables). By contrast, the more geomobile inventors are less productive after controlling for inter-firms' mobility effects. It means that the geographic dimension of mobility does not bring more effectiveness in the individual process of creativity. We must bear in mind there is a bias of simultaneity within the relationship productivity/mobility that is not dealt with here. (original abstract)
W artykule przedstawiono analizę zgłoszeń wynalazków i udzielonych patentów w wybranych krajach. Doniesienie bazuje na ostatnim raporcie Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (World Intellectual Property Organization) - WIPO Patent Report: Statistics on Worldwide Patent Activity (2007 Edition), raportach Europejskiego Urzędu Patentowego (European Patent Office - EPO) za 2005 i 2006 r., raporcie polskiego Urzędu Patentowego za 2005 r. oraz raportach niemieckiego Urzędu Patentowego i Znaków Towarowych (Jahresbericht DPMA - Deutsches Patent- und Markenamt) za lata 2005 i 2006. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zastosowanie mieszanek warunkowych rozkładów Poissona w regresji. Mieszanki tych rozkładów stosowane są wówczas, gdy zbiór obserwacji charakteryzuje się nadmiernym rozproszeniem, będącym wynikiem na przykład pominięcia jednej z ważnych zmiennych objaśniających. Celem referatu jest zbadanie wpływu wydatków na badania i rozwój na liczbę przydzielonych patentów w krajach Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
Pierwsze w świecie prawo patentowe powstało w 1474 r. Była to tzw. ustawa Wenecka, której podstawowe rozwiązania przetrwały do dziś. W artykule przedstawiono genezę i stan ochrony patentowej. Analizując dane zgłoszeń do ochrony zauważa się, że zapoczątkowane w 1989 r. przemiany ustroju społecznego i gospodarczego w Polsce radykalnie zmieniły podejście do ochrony wiedzy wykorzystywanej w polskim przemyśle.
Głównym celem artykułu jest wykrycie trendów i strategii patentowych funkcjonujących w praktyce gospodarczej oraz rozważanie przyczyn części z nich. Zostanie to osiągnięte poprzez porównanie form wykorzystywania patentów w wybranych krajach europejskich, branżach oraz biorąc pod uwagę rodzaj i wielkość organizacji, a także poprzez analizę literatury. Artykuł skupia się m.in. na stosowaniu patentów ze względów strategicznych, w tym poprzez blokowanie konkurencji. Szczególna uwaga jest poświęcona zewnętrznemu wykorzystania patentów, licencji, w tym licencji krzyżowych oraz ich sprzedaży. Analiza opiera się na danych statystycznych pochodzących z raportów PatVal-UE i InnoS&T. Wyniki tego badania wskazują, że skłonność do korzystania z patentów różni się znacznie w badanych państwach europejskich. Porównanie danych dotyczących licencji i licencji krzyżowych wskazuje, że coraz częściej przedsiębiorstwa niechętnie dzielą się swoją wiedzą i prawami własności intelektualnej bez otrzymania tego samego od konkurencji. Może to świadczyć o znacznej roli praw patentowych w kształtowaniu ich konkurencyjności. Ponadto, wykorzystanie praw patentowych wewnątrz firm jest stosunkowo niskie i wyniosło niewiele ponad 50%. Domniemywany wzrost korzystania z patentów zewnętrznych został częściowo potwierdzony. Udział patentów blokujących wzrósł, co potwierdza rosnące znaczenie patentów wykorzystywanych w celach strategicznych. "Śpiące patenty" wciąż stanowią więcej niż 15%, co wskazuje na stosunkowo duży udział praw patentowych z niewykorzystanym potencjałem lub nieodpowiednio oszacowanej wartości na etapie rozwoju produktu. Jest to szczególnie widoczne w przypadku publicznych instytucji badawczych. (abstrakt oryginalny)
Patent, który jest prawem wyłącznym udzielanym na wynalazki ma charakter bezwzględny tzn. jest skuteczny przeciw wszystkim. Oznacza to, iż tylko uprawniony z patentu może rozporządzać swoim prawem, korzystać z niego oraz pobierać z niego pożytki. Krajowe regulacje prawne przewidują jednak instytucję licencji przymusowej, która stanowi wyjątek od powyższej zasady. Oznacza to, iż w pewnych, ściśle określonych sytuacjach możliwe jest udzielenie prawa do korzystania z opatentowanego wynalazku nawet bez zgody uprawnionego z patentu. Celem artykułu jest prawna analiza dopuszczalności stosowania instytucji licencji przymusowej w świetle bezwzględnego charakteru prawa wyłącznego na wynalazek. Autor wskazuje także na analogię do znanego i powszechnie stosowanego prawa własności, które podobnie jak prawo wyłączne udzielane na wynalazek ma charakter bezwzględny, to znaczy jest skuteczne erga omnes i podobnie jak w przypadku patentu znane są wyjątki od tej zasady. W artykule zaprezentowano także propozycje zmian regulacji prawnych w analizowanym zakresie.(abstrakt oryginalny)
Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy zdołamy z sukcesem włączyć się w europejski system promocji i ochrony tradycyjnych, regionalnych produktów żywnościowych.
Artykuł omawia stan polskiej nauki i aktywności naukowej widzianej przez pryzmat wynalazczości i innowacji. Niestety na podstawie wciąż spadającej liczby wniosków patentowych, mozna stwierdzić, że ta dziedzina na pewno nie jest naszą silną stroną.
Celem artykułu była identyfikacja wyzwań związanych z wejściem w życie systemu jednolitej ochrony patentowej w Unii Europejskiej (tj. patentu europejskiego o jednolitym skutku). Wbrew nazwie, system ten będzie miał niejednolitą formę prawną (ustanowiony zostanie na podstawie dwóch rozporządzeń - źródeł prawa unijnego oraz umowy międzynarodowej) i terytorialną (wskutek zastosowania procedury wzmocnionej współpracy nie będzie obowiązywał w Hiszpanii, a jego skuteczność będzie ograniczona we Włoszech i najprawdopodobniej w Polsce). Przyjęcie takich rozwiązań może implikować istotne wyzwania dla funkcjonowania rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, gdyż trudno będzie ustalić, jakie przepisy prawa unijnego (zwłaszcza regulujące swobodę przepływu towarów) znajdą zastosowanie do działań podmiotów uprawnionych z patentu europejskiego o jednolitym skutku. Rodzi to fundamentalne pytanie o pewność prawa, a w konsekwencji: pewność obrotu gospodarczego w Unii. Drugą istotną kwestią jest wyzwanie, jakie niesie dla prawa konkurencji reżim językowy (patenty będą przyznawane w języku angielskim, niemieckim lub francuskim i nie będą tłumaczone na inne języki państw członkowskich, w których będą obowiązywały) oraz system rozwiązywania sporów, przyjęte w ramach jednolitej ochrony patentowej. W związku z tym w niniejszym artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy taka konstrukcja systemu nie ustanowi warunków dla rozwoju negatywnego zjawiska trollingu patentowego w Unii Europejskiej, co w długim okresie może prowadzić do obniżenia konkurencyjności gospodarki unijnej. (abstrakt oryginalny)
Poruszono problemy prawnej ochrony wynalazków biotechnologicznych jako szczególnej kategorii wynalazków. Ukazana została swoistość wynalazków biotechnologicznych oraz przedstawiono szczególne aspekty ich ochrony w ramach udzielonego patentu. Zwrócono uwagę na poszczególne elementy definicji ustawowej, stanowiące przesłanki zdolności patentowej wynalazków biotechnologicznych w Urzędzie Patentowym. Opracowanie porusza praktyczne problemy związane z ochroną tej kategorii wynalazków w Polsce. (abstrakt oryginalny)
29 projektów - o łącznej wartości 7,4 mln zł - będzie mogło pokryć koszty ubiegania się o regionalną i międzynarodową ochronę patentową wyników prac badawczo-rozwojowych. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem systemu patentowego jest zapewnienie ochrony wartościowej wiedzy technologicznej, a tym samym stworzenie zachęty do podejmowania wysiłku twórczego oraz inwestowania w działalność B+R. Coraz częściej jednak patenty są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa z różnych innych względów strategicznych, np. dla przyciągnięcia potencjalnych inwestorów i partnerów, blokowania konkurentów, generowania przychody ze licencji, czy też kreowania pozytywnego wizerunku firmy. W rezultacie strategie patentowe współczesnych przedsiębiorstw stają się coraz bardziej złożone. Celem niniejszego artykułu jest ukazanie możliwości oraz wyzwań związanych z wykorzystaniem mechanizmów ochrony patentowej jako instrumentu strategicznego współczesnych przedsiębiorstw. W artykule dokonano także przeglądu literatury przedmiotu dotyczącej problematyki strategicznego wykorzystania instrumentów ochrony patentowej oraz wskazano najbardziej obiecujące kierunki dalszych badań w tym obszarze. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.