Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Patologia organizacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Wypalenie zawodowe jako przejaw patologii w organizacji
100%
W artykule omówiono syndrom wypalenia zawodowego - patologię, którą coraz częściej można napotkać we współczesnym środowisku pracy. Autor usystematyzował dostępną wiedzę na temat tego zjawiska, a także opisał je, jego przyczyny, przejawy oraz działania możliwe do podjęcia w walce z nim. W artykule wykorzystano, poza dostępną literaturą przedmiotu, wyniki własnego badania na temat zachowań patologicznych w środowisku pracy. Badanie przeprowadzono wśród 200 pracujących studentów WNEiZ UMK w Toruniu. Badanie dotyczy wyłącznie osób z wyższym wykształceniem bądź w trakcie zdobywania wykształcenia wyższego. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Zjawiska patologiczne obniżające stopień zaufania w przedsiębiorstwie
75%
Przedmiotem rozważań w artykule jest zjawisko zaufania w przedsiębiorstwie, a dokładniej identyfikacja zjawisk patologicznych obniżających stopień zaufania interpersonalnego. W artykule dokonano krótkiego omówienia pojęcia i znaczenia zaufania rozpatrywanego w różnych kontekstach. Zasadniczą cześć artykułu stanowi prezentacja wyników badań dotyczących identyfikacji skali i częstotliwości zjawisk patologicznych obniżających stopień zaufania interpersonalnego. Badania przeprowadzono w 2016 roku na 152 słuchaczach studiów podyplomowych zawodowo związanych z przedsiębiorstwami działającym na rynku polskim. Uzyskane wyniki wyraźnie wskazują na dużą skalę i częstotliwość występowania zjawisk patologicznych obniżających poziom zaufania interpersonalnego. Rodzaj doświadczanych zjawisk patologicznych oraz częstotliwość ich występowania były wyraźnie zróżnicowane w poszczególnych grupach pracowniczych.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Wokół "Patologii transformacji" Witolda Kieżuna - uwagi krytyczne
75%
W tym artykule skupiam się na aspekcie gospodarczym transformacji, świadomie pomijając aspekt ustrojowy. Chociaż oba aspekty podczas transformacji systemowej przenikają się, to jednak możliwe jest ich metodologiczne rozdzielenie. Czynię to ze względu na zwięzłość artykułu. Co istotne, artykuł ten nie stanowi obrony procesów transformacji, których całościowa ocena wymagałaby o wiele więcej miejsca - stanowi jednak obronę analizy procesów transformacyjnych przed niepotrzebnym emocjonalizmem. Moim głównym celem jest wskazanie na występującą w wielu miejscach nieadekwatność i stronniczość narracji zaproponowanej przez Witolda Kieżuna, aczkolwiek artykuł ten nie aspiruje do całościowej krytyki jego książki, ponieważ taka krytyka, ze względu na wielość zagadnień, wymagałaby napisania osobnej pozycji książkowej. (fragment tekstu)
The paper discusses the issues of management in an organization. The concepts of management and organization as well as selected management models are discusses and examples of pathologies occurring within the police forces are provided. The authors of the paper draw on the experiences of the police forces in Poland.(original abstract)
5
Content available remote Patologie i dysfunkcje w środowisku pracy
75%
Zjawiska patologiczne coraz częściej występują w polskich przedsiębiorstwach i powodują dezorganizację oraz zachwianie systemu wartości. Celem artykułu jest zidentyfikowanie różnych form patologii, które występują w sferze zawodowej. Ponadto omówiono przyczyny ich powstawania oraz konsekwencje jakie powodują dla przedsiębiorstwa. Artykuł stanowi źródło wiedzy o rodzajach zjawisk patologicznych występujących w miejscu pracy z punktu widzenia teoretycznego. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Obszary i źródła patologii organizacyjnych
75%
Patologią organizacyjną jest długotrwała istotna niesprawność powodująca marnotrawstwo w organizacji. Źródeł patologii należy poszukiwać zarówno w samej organizacji, jak i jej otoczeniu. Badanie tych zjawisk jest jednak utrudnione z powodu różnie motywowanej niechęci respondentów do ujawniania problemów organizacji. Nieco łatwiej bada się patologie administracji i ten obszar jest lepiej poznany. Niezależnie od indywidualnej specyfiki większość patologii może być interpretowana jako niepożądane przesunięcie celów. W artykule opisywane są patologie wywołane czynnikami wewnętrznymi oraz powstałe w wyniku interakcji organizacji z otoczeniem.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono znaczenie mobbingu jako zjawiska patologicznego, które występuje w miejscu pracy. Zwrócono również uwagę na problematykę zarządzania zasobami ludzkimi mogącego stanowić źródło powstawania zachowań mobbingowych w organizacjach. Przedstawiono różne podejścia do definiowania mobbingu oraz krótko opisano jego cechy charakterystyczne. Następnie skoncentrowano się na rodzajach patologii mobbingu występujących w organizacji. Na podstawie badań empirycznych wskazano na zarządzanie zasobami ludzkimi i jego związek z najczęściej występującymi przejawami patologicznych zachowań w miejscu pracy osób objętych badaniem ankietowym.(abstrakt oryginalny)
This article was originally published in Polish as: Witold Kieżun, Czterej jeźdźcy apokalipsy polskiej biurokracji, Kultura, No. 3/630, Paris 2000. The Literary Institute (publisher of the "Kultura" monthly) expressed its interest in and consent to the publication of an English-language version of this article. Professor Witold Kieżun also gave his consent to the translation of his text and its posting in the pages of the journal Foundations of Management. The text was written in 1999 and introduced subsequent to January 1 of that year, regarding the reform of the administrative division of Poland, which involved, among other things, three-stage structure of territorial division and the introduction of counties as administrative units (editorial note). (original abstract)
Rozważania rozpoczynają dywagacje nad rolą kapitału ludzkiego w funkcjonowaniu organizacji w warunkach gospodarki opartej na wiedzy. Na tym tle jest przedstawiona kultura organizacyjna jako determinanta rozwoju kapitału ludzkiego. Bowiem istotność kultury organizacyjnej jako znaczącego elementu kształtującego poziom zasobów niematerialnych wymusza wzrost zainteresowania problematyką panujących w jej obszarze dewiacji. Stąd właściwy punkt wyjścia w opracowaniu stanowi teoretyczna synteza literatury w zakresie identyfikacji potencjalnych obszarów dysfunkcji i patologii w sferze kultury organizacyjnej. Kolejno zaprezentowano kulturę organizacyjną jako źródło dewiacji na poziomie indywidualnym, grupowym i systemu. Zasadnicza część pracy dotyczy więc analizy patologii samej kultury organizacyjnej w kontekście jej funkcji i typów oraz uwarunkowań gospodarki opartej na wiedzy. Wychodząc od klasyfikacji wymiarów patologii organizacyjnych R. Stockiego w postaci obszaru łatwo dostrzegalnych objawów patologii organizacyjnych, zjawisk patologicznych związanych z osobami kierującymi samymi organizacjami, nieprawidłowości operacji i procesów oraz patogennego oddziaływania środowiska organizacji zaproponowano zestaw wybranych obszarów potencjalnych dysfunkcji w sferze kultury organizacyjnej, a także bazując na klasyfikacji funkcji kultury organizacyjnej Ł. Sulkowskiego przedstawiono płaszczyzny potencjalnych jej dewiacji. Finalnie zidentyfikowano teoretyczne symptomy wyłaniających się dysfunkcji kultury organizacyjnej. W ten sposób zaproponowano instrumentarium empirycznej analizy i diagnozy badanego zjawiska. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Stres organizacyjny jako patologia organizacyjna
63%
Problem stresu oraz procesów radzenia sobie z nim i jego skutkami jest stale aktualny. W niniejszym artykule skupiono się na zagadnieniu pojęcia stresu jako patologii organizacyjnej. W artykule przedstawiono definicję zjawiska stresu zawodowego. Wskazano też reakcje na stres oraz sposoby zapobiegania mu. Stres jest nieodłącznym elementem życia, ale trzeba umieć go zdefiniować i zapobiegać mu. W życiu zawodowym stres rodzi negatywne skutki dla pracownika i pracodawcy.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Patologie i dysfunkcje w procesie zarządzania organizacją - wybrane aspekty
63%
Niniejszy artykuł zawiera zarówno przegląd literatury przedmiotu, dotychczasowych badań, jak również jest prezentacją własnych obserwacji, powstałych w trakcie pracy Autora w zachodniopomorskich organizacjach. Jego celem jest podjęcie próby pokazania istoty patologii oraz dysfunkcji, które mają miejsce w zarządzaniu organizacją. Zostały w nim omówione i poddane ocenie wybrane aspekty źródeł dysfunkcji oraz patologii w procesie zarządzania. Dokonano także próby ukazania tego, do czego mogą one doprowadzić, jeśli nie są podejmowane żadne działania w celu ich zniwelowania oraz przedstawiono propozycje tego, jak postępować, aby takie dysfunkcje w ogóle nie powstawały. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest mechanizmom zarządzania kapitałem społecznym w organizacjach na przykładzie ekonomii społecznej w relacji centra-peryferie. Autorzy opisują system działań pozornych i postulują wzmocnienie roli państwa w przeciwdziałaniu procesom wykluczenia grup społecznych peryferyjnych i słabszych. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostanie przedstawiony przypadek wpływu dysfunkcji zarządzania wiedzą na konkurencyjność polskiej firmy działającej na rynkach międzynarodowych. Opisane zostaną czynniki rozwoju oraz regresji organizacji wynikające ze sposobu jej zarządzania. Zostaną zdiagnozowane dysfunkcje zarządzania wiedzą oraz ich wpływ na udział w sprzedaży na wybranych rynkach zagranicznych omawianej firmy. W badaniu zostały wykorzystane metody mieszane - wywiady oraz analiza dokumentacji wewnętrznej przedsiębiorstwa. Patologia w organizacji wg W. Kieżuna określa się "względnie trwałą niesprawność, która powoduje marnotrawstwo, w sensie ekonomicznym i (lub) moralnym przekraczające granice społecznej tolerancji" (Kieżun, 2012: 16). Natomiast dysfunkcje zarządzania to zjawiska mające negatywny wpływ na określony system społeczny. Skutkiem długotrwałego oddziaływania dysfunkcji w organizacjach może być stan patologiczny. R. Stocki twierdzi, iż "patologią jest każda dysfunkcja w organizacji; taka, która nie pozwala na osiągniecie realistycznych, wyznaczonych dla danej organizacji i zgodnej z dobrem społecznym celów w zakładanym czasie i przy określonych środkach" (Stocki, 2005: 49). (abstrakt oryginalny)
Jest wręcz możliwe, że rozrośnięty mózg człowieka i jego predyspozycje do ścisłego, matematycznego rozumowania wyewoluowały jako narzędzie dla coraz bardziej przebiegłych oszustw [...] (Dawkins, 1996, s. 261). Przedsiębiorczość jest zjawiskiem, które oprócz pozytywnych storn i konsekwencji zawiera również "swoją ciemną stronę". Wykorzystywanie szans czy kreowanie nowych rozwiązań może być bowiem realizowane nie dla "dobra społecznego", ale na jego szkodę. Negatywna i szkodliwa przedsiębiorczość jednostek i organizacji przejawiająca się działaniami, które naruszają porządek prawny i godzą w podstawowe normy społeczne, jest zatem zjawiskiem, które warto analizować i badać. W niniejszym artykule zaproponowano sposób kategoryzowania "szkodliwej przedsiębiorczości" na dwóch wymiarach: 1) działalność jednostek - działalność organizacji i 2) ukierunkowanie zewnętrzne - ukierunkowanie wewnętrzne. Przedstawiono także różne przykłady zachowań przedsiębiorczych, które są egzemplifikacją praktyk niezgodnych z prawem i podstawowymi normami społecznymi. (abstrakt oryginalny)
Społeczna odpowiedzialność biznesu może zostać wyrażona przez organizację na wiele sposobów. Jednym z nich jest podejmowanie różnych działań, mających na celu tworzenie właściwego dla pracowników miejsca pracy. To jest szczególnie ważne w aspekcie kształtowania kapitału ludzkiego. Specyfika obecnych czasów, charakteryzująca się znaczną niepewnością, zmiennością i dynamiką, generuje potrzebę zwrócenia szczególnej uwagi, na podejście do pracowników w organizacji. Bardzo ważna jest, w tym zakresie, budowa odpowiedniej kultury organizacyjnej. Bywa jednak tak, że pojawia się w organizacji wiele zjawisk patologicznych, które prowadzą do niebezpiecznych zaburzeń. Celem artykułu jest określenie działań, podejmowanych przez organizację, dążących do eliminowania pracoholizmu i wypalenia zawodowego w miejscu pracy. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Źródła patologii organizacyjnych
63%
W artykule przedstawiono krótko pojęcie i wpływ patologii na funkcjonowanie organizacji. Autor koncentruje się na przyczynach tego zjawiska i przedstawia je z perspektywy instytucjonalnej. Patologie ujawniają się w różny sposób w różnych obszarach organizacji. Niejednokrotnie menedżerowie, znajdując się w sytuacji bez wyboru, utrwalają patologie organizacyjne, będąc świadomymi braku słuszności swoich działań. W śród omawianych patologii znajdują się: przesunięcie celów, organizacyjne dysocjacje, brak związku między nakładami i efektami, organizacyjna fragmentacja, skrajna ekonomizacja, brak spoiwa organizacyjnego i inne. (abstrakt oryginalny)
A successive publication concerned with the continuously current topic of pathological and dysfunctional behavior in the organization has made its appearance on the publishing market. In what way is this publication different from others taking a look at the subject? The authors themselves indicate that they use the two concepts interchangeably and clearly differentiate between pathologies and dysfunctions, and employee error, which is often committed unintentionally. For this reason their ethical assessment is different from what is done in the case of premeditation. Both types of behavior can result in similar negative effects-for the individual, group, and organization-but intentionality plays a different role in their appearance. The authors have assigned themselves the goal of "systematizing knowledge on the most frequently seen pathologies and dysfunctions" (p. 13). They base this effort on an overview of Polish and foreign topical literature. They have striven to apply a holistic approach to these phenomena, benefiting from the achievements of sciences investigating management and quality, psychology and sociology, and their own questionnaire-based research. However, the book is more than just an overview of scientific and research output. Much consideration is given to human nature and the individual qualities of employees that become the source of pathological phenomena in the workplace. (fragment of text)
Jednym z kluczowych zagadnień poruszanych w rozważaniach na temat wewnętrznych uwarunkowań funkcjonowania przedsiębiorstw są patologie organizacyjne. W obszarze zainteresowania badaczy szczególnie widoczne są zachowania i mechanizmy dysfunkcyjne, nieefektywne, destrukcyjne oraz destabilizujące, obserwowane w stopniu, który można uznać za "patologiczny". W dobie czwartej rewolucji przemysłowej, która stopniowo wymusza na przedsiębiorstwach wdrożenie zaawansowanych maszyn i technologii oraz ich integrację z ludźmi, tworząc cyberfizyczną rzeczywistość, zauważalnych jest wiele zjawisk wewnętrznych, utrudniających przejście przez proces transformacji. Ograniczenia te mogą przyjmować charakter trwałego "lęku", mającego cechy charakterystyczne dla patologii organizacyjnych. W artykule, na podstawie analizy wyników badań wtórnych, podjęto próbę konceptualizacji lęku technologicznego, wskazując na jego wieloaspektowość oraz złożoność, a także znaczenie dla wyborów strategicznych przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
Nie ulega wątpliwości, iż w dobie globalizacji wygrywają te państwa - makrostruktury, które są sprawniejsze w pozyskiwaniu i wykorzystaniu zasobów. Oznacza to także m.in. skuteczne przeciwdziałanie patologii organizacji, jaką stanowi - towarzyszące ludzkości od stuleci - zjawisko korupcji. Choć problematyka korupcji stanowi przedmiot badań, to w niewielkim zakresie w dotychczasowych badaniach naukowych poświęcono uwagę roli naczelnego organu kontroli państwowej w zwalczaniu zjawiska korupcji. Tymczasem z racji umiejscowienia w makrostrukturze - państwie i z uwagi na zakres uprawnień kontrolnych - badanie działalności wszystkich organizacji i podmiotów wykorzystujących środki publiczne, naczelny organ kontroli państwowej może skutecznie wspomóc wysiłki państwa w ograniczeniu zjawiska korupcji. Strukturyzując kwestię badawczą, w artykule, na podstawie analizy instytucjonalno-prawnej, studiów literatury przedmiotu, wyników badań dokumentów, w tym opublikowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli, podjęto próbę przeanalizowania, w jaki sposób naczelny organ kontroli państwowej zwalcza korupcję. Zastosowanie triangulacji danych i metod stanowiło dobrą podstawę do interpretacji wyników badań. Zakres prowadzonych rozważań obejmuje zagadnienia sprawnego funkcjonowania organizacji publicznych, rozpatrywane z perspektywy nauki o zarządzaniu. (fragment tekstu)
Prezentowany artykuł ma charakter teoretyczny. Zawarto w nim typologie zaburzeń, jakie mogą pojawiać się w organizacjach jako efekt konfrontacji osobistych mechanizmów adaptacyjnych osób znaczących i kontekstu sytuacyjnego (struktura organizacji, podstawowa działalność, presja otoczenia), prezentowaną w kontekście psychologicznego ujęcia organizacji widzianej przez pryzmat psychoanalitycznego podejścia do osobowości. (abstraky oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.