Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Payback period
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Istotą niniejszego artykułu jest dokonanie analizy efektywności ekonomicznej i opłacalności inwestycji elektrowni wiatrowych. Porównano ze sobą cztery elektrownie o mocy nominalnej 30, 160, 500 i 850 kW. Oszacowano okres zwrotu zainwestowanego kapitału przy określonych warunkach ekonomicznych i przyrodniczych. W drugiej części artykułu na podstawie obliczeń zawartych w tabelach ukazano brak zasadności budowy elektrowni wiatrowej w Nowogardzie. Podkreślono niewłaściwy tok planowania inwestycji oraz niewłaściwą ocenę warunków wiatrowych na terenie Nowogardu. (fragment tekstu)
Nie ulega wątpliwości, że inwestycja w kształcenie wyższe jest dla poszczególnych osób inwestycją korzystną, gdyż już w ciągu średnio pięciu lat od ukończenia studiów następuje zwrot poniesionych nakładów łącznie z utraconymi wynagrodzeniami na skutek podjęcia studiów wyższych. Można nawet przyjąć, że uzyskana wielkość jest minimalną, gdyż korzyści z posiadania wykształcenia wyższego, w postaci coraz wyższego wynagrodzenia i malejącej stopy bezrobocia, rosną w miarę upływu lat życia i pracy. Można zaobserwować stosunkowo duże zróżnicowanie między sekcjami gospodarki w zakresie okresu zwrotu kosztów kształcenia wyższego. Waha się ono między 7,5 lat dla pozostałej działalności usługowej, społecznej, komunalnej i indywidualnej a 2,3 lat dla osób pracujących w sekcji hotele i restauracje. Warto zauważyć, że najkrótszy okres zwrotu jest w sekcjach, którym odpowiada wykształcenie ekonomiczne, a długi - którym odpowiada wykształcenie techniczne oraz administracja i edukacja.
Rachunek efektywności inwestycji wciąż wywołuje problemy. Tu omówiono niektóre z nich. W efekcie zalecono, by nie porównywać wyniku dyskontowego rachunku okresu zwrotu z okresem granicznym, podano w wątpliwość problem niezgodności wskazań wynikających z wartości bieżącej netto i z wewnętrznej stopy zwrotu, wykazano brak zalet zmodyfikowanej wewnętrznej stopy zwrotu na tle wewnętrznej stopy zwrotu, zaproponowano bardziej precyzyjne praktyczne metody przyrostowego ujęcia rachunku efektywności. (abstrakt oryginalny)
Okres zwrotu jest często wykorzystywanym przez inwestorów wskaźnikiem oceny efektywności inwestycji uwzględniającym wartość pieniądza w czasie. Wyznaczenie tego parametru wymaga rozwiązania równania NPV=O z uwagi na zmienną t. Zgodnie ze wzorem (8), jest to równanie wykładnicze, dla którego nie można uzyskać rozwiązania w postaci analitycznej, a jedynie można stosować metody iteracyjne: siecznych, stycznych lub bisekcji (połowienia). Literatura przedmiotu zaleca wyznaczanie kolejnych przepływów pieniężnych i porównywanie z poniesionymi nakładami (z dokładnością do jednostki przyjętej dla kolejnych płatności). Autorzy artykułu zaproponowali, proste w użyciu i obarczone małym błędem, wzory prowadzące do wyznaczenia okresu zwrotu inwestycji.(abstrakt oryginalny)
5
100%
W opracowaniu przedstawiono pogłębioną analizę metody zdyskontowanego okresu zwrotu, podstawowej metody oceny opłacalności przedsięwzięć inwestycyjnych. Wskazano na niedostrzeganą dotychczas w literaturze przedmiotu niespójność metodyczną zdyskontowanego okresu zwrotu. Polega ona na wbudowaniu w procedurę szacowania tej miary dwóch wzajemnie sprzecznych założeń odnośnie do umiejscowienia na osi czasu przepływów pieniężnych przedsięwzięcia inwestycyjnego z roku, w którym dochodzi do spłaty. W artykule zaproponowano sposoby przezwyciężenia tej niedoskonałości zdyskontowanego okresu zwrotu jako metody oceny opłacalności przedsięwzięć inwestycyjnych. (abstrakt oryginalny)
Banki, które pozostają właścicielami firm rozliczających transakcje kartami, muszą się nastawić na długi okres zwrotu z inwestycji.
Ogniwa słoneczne są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również pozwalają na uzyskanie znacznych oszczędności kosztów elektryczności (w tym przypadku bowiem ponoszone są jedynie koszty konserwacji, które są znacząco niższe od cen elektryczności). Celem długoterminowym jest wdrożenie i korzystanie z tych źródeł energii przez wszystkie podmioty rynkowe w ujęciu makroekonomicznym (spółki, gospodarstwa domowe, instytucje rządowe i inne). Tego rodzaju ogniwa mogą również być wprowadzane do użytku przez składanie wniosków o udzielenie znacznego dofinansowania inwestycji do UE lub do węgierskiego rządu. Celem opracowania jest ocena, czy instytucja publiczna typu non-profit uznałaby za godną uwagi inwestycję w ten rodzaj przedsięwzięcia w ujęciu długoterminowym. Zwrot z inwestycji w ogniwa słoneczne zbadano na przykładzie węgierskiego opactwa, instytucji publicznej znanej z zaangażowania w kwestie ochrony środowiska. Wszelkie dane zostały udostępnione przez opactwo. Na podstawie tych danych obliczono zwrot z inwestycji oraz oszacowano przybliżony okres zwrotu. Obliczeń dokonano z uwzględnieniem różnych scenariuszy. Skupiono się na stopie inflacji (istniał również przypadek, w którym stopa inflacji nie została wzięta pod uwagę), a także uwzględniono różne podejścia do kosztu inwestycji. Okres zwrotu z inwestycji w ogniwa słoneczne jest stosunkowo krótki (11-13 lat) w przypadku uzyskania unijnego lub rządowego dofinansowania. W przeciwnym razie jest on dużo dłuższy (25-30 lat).(abstrakt oryginalny)
W artykule po wykazaniu wadliwości prostych metod oceny projektów inwestycyjnych podjęto próbą wyjaśnienia przyczyn i konsekwencji występowania zjawiska koegzystencji metod błędnych i prawidłowych w rachunku efektywności inwestycji. Szczególną uwagę zwrócono na okres zwrotu, jako najbardziej rozpowszechnioną metodę prostą wskazując na rozbieżności w interpretacji tego wskaźnika. Niezbędne jest poszukiwanie rozwiązań, które ułatwią stosowanie prawidłowych metod dyskontowych w ocenie efektywności projektów inwestycyjnych. (abstrakt oryginalny)
Okres zwrotu i stopa zwrotu to dwie podstawowe statyczne metody oceny efektywności przedsięwzięć inwestycyjnych. Metody te są często stosowane przez inwestorów działających na rynku nieruchomości. Definicje okresu zwrotu i stopy zwrotu przytaczane w literaturze polskiej niekiedy różnią się od definicji prezentowanych w literaturze zagranicznej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.