Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 52

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Payment services
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Payment Service Directive 2 came into force on 13th January 2018. It has replaced the prior directive and introduces new tools allowing to provide more advanced payment services. New legislation aims to increase competition and allow new entrants into the market. The thesis leads through the different aspects of the Directive, emphasizing an influence the legislation has on the companies providing modern solutions in the payment services market. The legal changes are analysed and assessed following the differences resulting from Payment Service Directive 2. For better understanding the impact of Directive, recent technological accomplishments are briefly described and explained. The overall results of the analysis are concluded on the basis of British and Polish payment services markets. The outcome reveals a contrast between these two countries in a number of new payment services providers as well as they origins. Research shows that the Polish payment services market is less accessible for non-bank financial companies.(original abstract)
Coraz bardziej skomplikowana i dynamiczniej zmieniająca się rzeczywistość gospodarcza wymaga od nas coraz większej wiedzy i aktywności. Odnalezienie się w gąszczu ofert usług finansowych jest dziś trudne. To koronny argument na rzecz zwiększania społecznej świadomości w zakresie szeroko rozumianej ekonomii, a zwłaszcza finansów osobistych. Niniejsze opracowanie porusza właśnie bieżący i - w dobie obserwowanego w Polsce boomu kredytowego - powszechny problem z tego obszaru. Dotyczy istotnie różnego poziomu kosztów obsługi kredytów w zależności od wybranej formy jego spłaty - w malejących bądź równych ratach kredytowych. (abstrakt oryginalny)
Krajowa Izba Rozliczeniowa przygotowuje rozwiązanie, które pozwoli na błyskawiczne transfery między instytucjami również w dni wolne. Nowa platforma płatności natychmiastowych będzie działać w schemacie real-time i umożliwi szybką wymianę komunikatów między uczestnikami systemu.
Minął już rok, odkąd MasterCard Worldwide, Bank Zachodni WBK oraz Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService wprowadziły na polski rynek bezstykowe płatności, przy użyciu kart Maestro PayPass oraz MasterCard PayPass.Był to debiut płatności bezstykowych w naszej części Europy. (abstrakt oryginalny)
Istnienie szarej strefy jest uwarunkowane swobodnym i niekontrolowanym przepływem gotówkowym. Wprowadzone zmiany w ustawie SDG dotyczące obniżenia limitu płatności gotówkowych wpływa na większość przedsiębiorców. Dotychczasowa liberalna polityka państwa w tym zakresie stwarzała możliwości swobodnego regulowania zobowiązań gospodarczych w formie płatności gotówkowej. Sprzyjało to możliwości dokonywania nadużyć i oszustw podatkowych. Zmiana stanowiska ustawodawcy, tj. ograniczenie limitu płatności gotówkowych, jest ukierunkowana na monitorowanie transakcji w formie bezgotówkowej. Odstępstwo od tej formy płatności może skutkować obowiązkiem skorygowania kosztów uzyskania przychodów, zwiększeniem podstawy opodatkowania i w rezultacie koniecznością zapłaty do budżetu wyższego podatku. Celem artykułu jest przedstawienie skutków podatkowych ograniczenia limitu płatności gotówkowych w obrocie gospodarczym, w kontekście możliwości zwiększenia wpływów do budżetu na skutek ograniczenia szarej strefy(abstrakt oryginalny)
W referacie przedstawiono definicję pieniądza elektronicznego, występującą w prawodawstwie polskim i UE. Nowe rodzaje płatności nie zawsze pasują do istniejącej systematyki płatności. Szybki postęp techniczny i ciągła innowacja sposobów dokonywania płatności elektronicznych powodują, iż często organy ustawodawcze, zarówno w Polsce jak i innych krajach, nie nadążają z aktualizacją norm prawnych. Powoduje to spowolnienie w realizacjach nowych form płatności oraz w rozwoju gospodarki elektronicznej. Obecnie w naszym kraju następuje wdrożenie pieniądza elektronicznego na szeroką skalę. Model pierwszego z nich umożliwia dokonywanie płatności środkami pieniężnymi zapisanymi na karcie elektronicznej, poprzez Internet oraz telefon komórkowy. Komercyjne wprowadzenie pieniądza elektronicznego wydaje się być bardzo atrakcyjne dla klientów. Drugi z modeli budowany jest poprzez administrację publiczną. Ma on pozwalać na dokonywanie płatności kartą elektroniczną w punktach handlowych oraz wnoszenie opłat za przejazdy komunikacją miejską. Nowe modele płatności elektronicznych pozwalają na szybsze, prostsze i bezpieczniejsze regulowanie zobowiązań. Stąd postępująca gwałtownie popularność kart płatniczych. Wraz z nimi oczekiwany jest również rozwój pieniądza elektronicznego. Wynikające zalety tych form płatności ograniczone są jedynie dostępnością infrastruktury teleinformatycznej. W niej bowiem zachodzą fizycznie wszystkie transakcje płatności pieniądzem elektronicznym. Niestety braki łącz informatycznych i ich koszty utrzymania należą do najwyższych w Europie i są ciągle polską słabością. Dla porównania w Wielkiej Brytanii, jednego z najbardziej rozwiniętych krajów w UE pod względem zaawansowania gospodarki elektronicznej i popularności płatności elektronicznych, opłata miesięczna dzierżawy łącza transmisji danych jest trzy razy niższa niż w Polsce. Wymienione ograniczenia powodują olbrzymie straty i wstrzymują rozwój gospodarki elektronicznej. Należy bowiem pamiętać, iż pieniądz elektroniczny jest jej krwiobiegiem pozwalającym na swobodną wymianę towarów i usług w wirtualnym świecie. Stąd również ciągle trwają prace nad jego dalszym rozwojem, a także poszukiwaniem nowych rozwiązań w tym zakresie. (fragment tekstu)
Artykuł ma na celu identyfikację głównych czynników mających wpływ na takie charakterystyki rynku płatności bezgotówkowych jak liczba oraz wartość transakcji zawieranych przy użyciu kart płatniczych, liczba posiadanych kart oraz liczba terminali EFTPOS. Estymacja stosownych modeli umożliwia wyznaczenie prognoz wymienionych zmiennych dla Polski w horyzoncie do 2017 r. W analizie wykorzystano przede wszystkim dane panelowe z krajów Unii Europejskiej z lat 2000-2012, zaś do estymacji zastosowano systemowy estymator Blundella i Bonda. Wyniki wskazują na kluczowe znaczenie przede wszystkim wskaźników zaufania społecznego oraz w nieco mniejszym stopniu rozwoju gospodarczego dla rozwoju rynku płatności bezgotówkowych. Jednocześnie prognozuje się dynamiczny wzrost tego rynku w najbliższych latach, zaś dynamika tego wzrostu powiązana jest ze spodziewaną dynamiką wzrostu gospodarczego, przy czym nawet przy przyjęciu pesymistycznego scenariusza wzrostu gospodarczego, wyniki wskazują na oczekiwany znaczny rozwój rynku płatności kartami. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Terminowość płatności w transakcjach między przedsiębiorstwami w Polsce
100%
Odraczanie terminów płatności jest rozwiązaniem powszechnie stosowanym w transakcjach między przedsiębiorstwami, wiążącym się z ryzykiem nieterminowej spłaty bądź w ogóle jej braku. Celem artykułu jest przeanalizowanie aktualnej sytuacji w zakresie terminowości rozliczeń między przedsiębiorstwami w Polsce. Badania oparto na danych pochodzących między innymi z Bisnode D&B Polska czy BIG InfoMonitor S.A. Przeprowadzona analiza wskazuje, że zjawisko opóźnionych płatności nie ma jednorodnego charakteru. Zachowania płatnicze przedsiębiorstw są różne w zależności od wielkości podmiotu i branży. Problem zatorów płatniczych jest różnie odczuwany w zależności od wielkości przedsiębiorstwa, sektora oraz lokalizacji firmy(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja przesłanek ekspansji alternatywnych w stosunku do banków dostawców usług płatniczych oraz ustalenie ich pozycji na europejskim rynku płatności. Zmiany, które zaszły w ostatnich latach na rynku płatności, sprawiły, że ich obsługa stała się kosztowna i skomplikowana. Tymczasem systemy informatyczne banków, które były niemal monopolistą w tej sferze i zajmowały się tradycyjnie obsługą płatności, są bardzo kosztowne w utrzymaniu, przeładowane danymi i trudno adaptują się do nowych uwarunkowań technologicznych i regulacyjnych. Alternatywni dostawcy usług płatniczych okazali się bardziej innowacyjni i elastyczni niż banki i potrafili zaoferować im produkty w większym stopniu zaspokajające potrzeby klientów dotyczące szybkości, kosztu i prostoty rozliczenia. Przesłankami ich pojawienia się na rynku płatności detalicznych były: rozwój nowoczesnych technologii, zmiana oczekiwań konsumentów spowodowana digitalizacją życia oraz rozwojem e-commerce i m-commerce, rozwój innowacji oraz nowe regulacje odnoszące się do sfery płatności. Do grupy alternatywnych PSPs w Europie można zaliczyć przede wszystkim instytucje płatnicze i instytucje pieniądza elektronicznego. Statystyki prowadzone przez EBC pokazują, że ich pozycja na europejskim rynku płatności jest jeszcze dość słaba, choć sytuacja w tym zakresie jest zróżnicowana w poszczególnych krajach. (abstrakt oryginalny)
Podstawową zaletą technologii zbliżeniowej jest szybkość i bezpieczeństwo obsługi. Czasami ma to niewiarygodnie duże znaczenie. Polska jest pierwszym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym wdrożono płatności zbliżeniowe. Technologia bezstykowa umożliwia organizacjom płatniczym i wydawcom kart ekspansję na rynek płatności niskokwotowych
W artykule zwrócono uwagę, że rozwój sieci dróg ekspresowych i autostrad prowadzi nieuchronnie do wzrostu znaczenia kwestii, które dotychczas miały znaczenie marginalne. Należą do nich m.in. zagadnienia związane z systemem poboru opłat. Wprowadzenie systemu elektronicznego oraz konieczność przystosowania już istniejących odcinków autostrad do standardów dróg płatnych wymusza na właścicielach i zarządcach autostrad podjęcie szeregu działań. Głównym ich celem jest uszczelnienie i usprawnienie samego procesu. Szczególnego znaczenia nabierają tu zagadnienia optymalizacji liczby stanowisk poboru opłat, które bezpośrednio przekładają się na standard jakości obsługi i koszty eksploatacyjne. W pracy zaprezentowano typowy schemat postępowania w omawianym przypadku, przedstawiono podstawowe jego ograniczenia i wykazano potrzebę posiadania określonych danych wejściowych dla dokonania właściwej optymalizacji liczby stanowisk. (abstrakt oryginalny)
Jeszcze w tym roku Bank Zachodni WBK zacznie wydawać karty bezstykowe z logo MasterCard w technologii PayPass, a po Nowym Roku na rynku pojawią się także bezstykowe karty Visa PayWave. Technologia bezstykowa umożliwia organizacjom płatniczym i wydawcom kart ekspansję na rynek płatności niskokwotowych. Dopiero bowiem karty, których użycie nie wymaga potwierdzania transakcji kodem PIN i tracenia cennego czasu na autoryzację mają szansę wyprzedzić gotówkę, zwłaszcza tam, gdzie w grę wchodzą niewielkie rachunki i szybkość obsługi. W Europie znacznie ponad 361 mld transakcji jest rozliczanych przy pomocy gotówki i tylko 60 mld transakcji to płatności bezgotówkowe. (abstrakt oryginalny)
Szybki rozwój technologii zmienia wszystkie dziedziny życia sprawiając,ż e rzeczy dotychczas niemożliwe stają się powszechnie dostępne i ułatwiają życie... Banki zawsze były w technologicznej czołówce, więc nie ma w tym nic dziwnego, że i one jako jedne z pierwszych korzystają z technologii bezstykowych. Dlaczego dopiero teraz, a może dlaczego już teraz? Technologiczne możliwości to nie wszystko. Wszędzie tam, gdzie jest rynek, jest też konkurencja i właściwie dopiero to przesądza o wprowadzeniu w życie nowych rozwiązań. Elektronika i technologie informatyczne znacznie wpłynęły na obraz współczesnego świata. Stało się tak nie dlatego, że rozwiązania informatyczne są „lepsze” technologicznie, ale dlatego, że pozwalają obniżyć koszty prowadzonego biznesu. Podobnie jest i tym razem. (abstrakt oryginalny)
Bank
|
2002
|
nr 6
15-16
Kolejna część raportu przedstawionego przez Boston Consulting Group dotyczącego obsługi płatności. Rozważaniu poddano zagadnienie przychodów z tytułu płatności bezgotówkowych. Wskazano zagrożenia wzrostu przychodów oraz takie czynniki mające wpływ na poziom i strukturę przychodów jak: specyfika regionów i wpływ organów regulacyjnych, wprowadzenie euro, ryzyko utraty konkurencyjności najbardziej dochodowych produktów, dofinansowanie mniej rentownych klientów, bardziej podatnych na zmianę banku.
Bank
|
2002
|
nr 5
17-19
The Boston Consulting Group przedstawiła raport dotyczący obsługi płatności. Zaprezentowano jego część dotyczącą konieczności wyboru strategii w zakresie obsługi płatności.
Student to człowiek teoretycznie dorosły, o niebywałych umiejętnościach dostosowawczych, zmienny i elastyczny, chwilami nieprzewidywalny, a jednocześnie posiadający ogromny potencjał – jako klient stanowi zatem ogromne wyzwanie. Studentami zaczęły interesować się od niedawna różnego rodzaju instytucje finansowe, głównie banki. W dobie ciągle rosnącej konkurencji i nasycania się rynku szukają one coraz to nowych rozwiązań i możliwości zdobycia klientów. Fakt ten stanowił jedną z przyczyn wyodrębnienia zaledwie kilka lat temu nowego segmentu – produktów i usług skierowanych do studentów. Stanowią oni jednak tylko na pozór łatwą grupę klientów. Ogromna różnorodność występująca w tej zbiorowości da się sprowadzić zaledwie w kilku miejscach do wspólnego mianownika. Tymi elementami są: wiek, rok studiów i przyporządkowanie określonej jednostce naukowej. Tych właśnie parametrów trzymają się banki konstruując swoją ofertę dla potencjalnych klientów – studentów. (abstrakt oryginalny)
Portugalski system płatniczy w ciągu 20 lat dokonał zauważalnego postępu, a dzięki kooperacji pomiędzy instytucjami sektora bankowego udało się zmienić przyzwyczajenia społeczeństwa co do sposobów realizowania płatności z metody gotówkowej na bezgotówkową. Otwarcie sektora bankowego na inwestorów prywatnych nastąpiło w 1983 r., częściowa prywatyzacja banków została zapoczątkowana w 1989 r. Na koniec 2006 r. w Portugalii funkcjonowały 64 banki komercyjne, 4 instytucje oszczędnościowe i 110 instytucji kredytowych współpracy rolniczej z zrzeszającym bankiem – Central Mutual Agricultural Credit Bank. (abstrakt oryginalny)
W związku ze starzeniem się społeczeństw opracowana została koncepcja platformy informatyczno-komunikacyjnej mającej na celu zwiększenie aktywności ludzi w wieku emerytalnym. Jest ona dedykowana członkom lokalnych społeczności, może być wykorzystywana do wspierania przedsiębiorczości, samorealizacji i aktywizacji na polu życia społecznego. W artykule, na podstawie badań jakościowych i ilościowych, zidentyfikowano kluczowe potrzeby użytkowników i w ich kontekście zaprezentowano koncepcję organizacji platformy informatycznej aktywizującej seniorów. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Innowacje technologiczne w zakresie płatności bankowych
84%
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie innowacji w obszarze płatności, które można zaobserwować w polskim systemie bankowym jako wynik naśladownictwa zagranicznych rynków, co w efekcie uatrakcyjnia ofertę produktową oraz technologiczną o najnowocześniejsze rozwiązania. (fragment tekstu)
20
84%
Celem niniejszego opracowania jest zidentyfikowanie stopnia rozwoju rynku płatności bezgotówkowych w Polsce wraz ze określeniem potencjału jego rozwoju przez pryzmat wieloaspektowej analizy komparatywnej z krajami Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.