Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 144

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Pension arrangement
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
W klasycznym ujęciu terminologicznym polisemia, czyli zdolność danego terminu do oznaczania kilku pojęć, jest uważana za zjawisko niepożądane, wręcz niebezpieczne, głównie dlatego, że zakłóca postulowaną monoreferencyjność terminów, przez co może wpływać na nieprecyzyjność komunikatu specjalistycznego, który z założenia powinien być dla odbiorców jednoznaczny. Tymczasem trudno zanegować fakt, że w obrębie wielu terminologii specjalistycznych, nawet tych poddanych procesowi normalizacji czy unifikacji, terminy polisemiczne funkcjonują. Przedmiotem podjętej w niniejszym artykule analizy jest francuska i polska terminologia z dziedziny indywidualnych zabezpieczeń emerytalnych, czyli zbiór terminów z zakresu "trzeciego filaru emerytalnego", jak przyjęło się potocznie nazywać dziedzinę. Celem rozważań uczyniono analizę ilościową i jakościową występujących w niej terminów wieloznacznych. Okazuje się, że zjawisko polisemii w badanym materiale nie jest jednorodne i przybiera co najmniej kilka wymiarów: (1) dotyczy przede wszystkim terminów dla dziedziny kluczowych, wydzielając czy specjalizując pewne treści pojęciowe; (2) polisemia może być generowana przesunięciami semantycznymi, których mechanizm właściwy jest np. metonimii czy synekdosze; (3) może być także wynikiem procesu neosemantyzacji oddziałującego na jednostki transferowane z innych obszarów języka.(fragment tekstu)
Celem opracowania jest przedstawienie mechanizmu funkcjonowania ubezpieczeń na życie związanych z funduszem kapitałowym, wskazanie podstawowych motywów zakupu takiego ubezpieczenia, a także zaprezentowanie efektywności ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych oferowanych przez najważniejszych na rynku ubezpieczycieli. (fragment tekstu)
Skuteczne i efektywne zorganizowanie systemu zabezpieczenia emerytalnego należy współcześnie do najtrudniejszych problemów społecznych i ekonomicznych. W urządzaniu tego systemu musi nastąpić istotne przewartościowanie. Przesądzają o tym nie tyle skutki złego zarządzania zmianą systemu emerytalnego wprowadzanego od 1999 r., ile szybko zmieniające się uwarunkowania demograficzne, finansowe i świadomościowe. Umiejętnego pogodzenia wymaga prywatne i publiczne podejście do ryzyka starości. Przyszłość powszechnych systemów emerytalnych to emerytura o charakterze socjalnym. To jest również realna szansa na ujednolicenie systemu emerytalnego w Polsce. Taki kierunek zmiany wymaga uprzedzającego upowszechniania dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego, popartego odpowiednimi preferencjami podatkowymi. (abstrakt oryginalny)
Od 1 stycznia 1999 roku obowiązuje nowy system ubezpieczeń społecznych, którego zasady działania określa ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych1. Świadczenia emerytalno-rentowe w przyszłości dla określonej grupy ubezpieczonych będą finansowane przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (tzw. I filar) i Otwarte Fundusze Emerytalne (tzw. II i III filar). II filar nowego systemu zaczął funkcjonować 1.04.1999 roku. Wraz z wydaniem 21 licencji na utworzenie Powszechnych Towarzystw Emerytalnych, Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi zakończył proces licencyjny. Doświadczenia innych państw wskazują na możliwość stopniowej eliminacji słabszych funduszy i przejmowanie ich przez towarzystwa o mocnej kondycji finansowej. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje przebieg debaty poświęconej strategii emerytalnej państwa w cyklach 20-letnich. W pierwszej części debaty zaprezentowano 3 referaty poświęcone: zadaniom państwa, instytucji prywatnych i obywateli w zagwarantowaniu prawa do emerytury wobec wyzwań finansowych i demograficznych, przyszłości systemu emerytalnego z perspektywy ekonomicznej oraz rozwiązaniom w innych krajach w kontekście dodatkowego zabezpieczenia dochodów na starość. W drugiej części odbyła się dyskusja panelowa dotycząca tematu debaty. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Wpływ zmiany systemowej na wysokość świadczeń emerytalnych w Polsce
75%
Celem artykułu jest przedstawienie wpływu dokonanej zmiany w zakresie finansowania systemu zabezpieczenia emerytalnego na wysokość świadczeń emerytalnych z części bazowej systemu, z równoczesnym naciskiem na wpływ metodologii szacowania przeciętnego dalszego trwania życia na otrzymane wyniki. Artykuł składa się z dwóch części. W pierwszej zaprezentowano metody obliczania świadczenia emerytalnego w systemie bazowym przed i po zmianie w 1999 roku oraz pokazano wpływ metody obliczeń na szacowanie przeciętnego dalszego trwania życia. W części drugiej dokonano oszacowania wysokości świadczeń emerytalnych dla czterech hipotetycznych świadczeniobiorców różniących się otrzymywanym wynagrodzeniem (50%, 100%, 250% i 300% wartości przeciętnej) oraz wiekiem podjęcia decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej (60 lat i 65 lat). W podsumowaniu przedstawiono wielkość szacowanego deficytu środków w systemie bazowym wynikającego z niedoszacowania zjawiska długowieczności w obecnym kształcie systemu zabezpieczenia emerytalnego. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia analizę funkcjonowania rynku indywidualnych kont emerytalnych, które od 1 września 2004 r. dały Polakom możliwość dodatkowego gromadzenia środków finansowych na emeryturę. W 2009 roku było prowadzonych ponad 800 tys. kont emerytalnych. W założeniach planowano, ze będzie ich 7 mln. Ta forma oszczędzania nie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. (abstrakt oryginalny)
8
75%
Przedmiot i cel pracy Przedmiotem pracy była ocena ubezpieczenia emerytalnego w ZUS i KRUS z punktu widzenia ubezpieczonego i finansów publicznych. Celem opracowania było obliczenie różnicy efektywności oszczędzania ubezpieczonych w ZUS i w KRUS. Materiały i metody opracowaniu wykorzystano literaturę w zakresu ubezpieczeń społecznych, akty prawne, dane statystyki masowej oraz informacje statystyczne KRUS i ZUS. Zastosowano metody analizy opisowej i analizy finansowej. Wyniki badań przedstawiono z wykorzystaniem metody tabelarycznej. Wyniki W wyniku przeprowadzonej analizy stwierdzono, iż aktualnie w Polsce adekwatność dochodowa ubezpieczenia emerytalnego wynosi około 50%. Jest ona znacznie niższa od uznawanej za optymalną, którą ocenia się na 70%. Udział dotacji na ubezpieczenie emerytalne w wydatkach budżetowych w Polsce rośnie i w 2018 roku wskaźnik ten wynosił 16,16%. Wnioski Efektywność oszczędzania w ubezpieczeniu emerytalnym w KRUS jest ponad 6 krotnie wyższa niż efektywność oszczędzania emerytalnego w ZUS. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Konstrukcja systemu emerytalnego w Polsce i w Niemczech
75%
Celem artykułu jest prezentacja konstrukcji systemów emerytalnych w Polsce i w Niemczech wraz z określeniem, w jakim stopniu dana konstrukcja systemowa zapewnia niezbędne środki finansowe na wypłatę bieżących świadczeń oraz wskazanie możliwości dokonania zmian systemowych i parametrycznych (w polskim systemie świadczeń długoterminowych z ubezpieczenia społecznego) mogących poprawić efektywność finansową systemu. (fragment tekstu)
10
75%
Celem artykułu jest pomiar i ocena adekwatności systemów emerytalnych w Europie w kontekście celów otwartej metody koordynacji (OMC). Autor stara się odpowiedzieć na pytanie, czy można w przekroju krajów europejskich wskazać reżim emerytalny charakteryzujący się najwyższą i najniższą adekwatnością. Głównym kryterium klasyfikacji reżimu jest relacja państwo-rynek w zabezpieczeniu emerytalnym. Zbadano adekwatności systemów emerytalnych w krajach post-komunistycznych w stosunku do adekwatności systemów emerytalnych w innych krajach europejskich. W badaniach zastosowano statystyczną wielowymiarową analyze porównawczą.
11
Content available remote System emerytalny w Norwegii jako element systemu ubezpieczeń społecznych
75%
Celem artykułu jest przedstawienie zasad działania norweskiego systemu emerytalnego. Na wybór tematu wpłynęła rosnąca popularność Norwegii jako kierunku migracji zarobkowej Polaków oraz brak publikacji w zakresie funkcjonowania zabezpieczenia społecznego w tym kraju. (...) Artykuł powstał na podstawie materiałów pozyskanych w oddziałach Norweskiego Urzędu Pracy i Spraw Społecznych NAV w Stavanger, danych statystycznych oraz analiz opracowanych przez Norweski Urząd Statystyczny SSB, jak również informacji publikowanych przez NAV oraz norweskie Ministerstwo Pracy. (fragment tekstu)
Zaniechania związane z niedokończeniem reformy ubezpieczeń społecznych w Polsce, a także brak istotnych przedsięwzięć służących ujednolicaniu reguł funkcjonowania obywateli w tej sferze, budzą niepokój. Wydaje się, iż problematyka emerytalna stała się przedmiotem politycznego przetargu nie zaś - rachunku aktuarialnego. Ponadto nie jest wszczynana i prowadzona debata publiczna dotycząca ważnych problemów wymagających pilnych rozwiązań. W szczególności - zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a w kolejnym etapie jego wydłużenia (u mężczyzn), podjęcia istotnej korekty w tzw. systemach uprzywilejowań (emerytury mundurowe oraz górnicze). Także wdrożenia ewolucyjnych zmian w ubezpieczeniu społecznym rolników. Artykuł podejmuje próbę zarysowania kierunków jego możliwej modernizacji oraz ukazuje znaczenie przepływów finansowych do sfery zabezpieczenia emerytalnego w polityce ekonomicznej państwa.(abstrakt oryginalny)
Autor obrazuje problematykę przywilejów dla wybranych grup zawodowych, uprawniających m.in. do wcześniejszej emerytury, na podstawie powoływanych regulacji prawnych. Celem artykułu jest w szczególności udzielenie odpowiedzi na główne pytanie badawcze, czy uprzywilejowane uprawnienia emerytalne dla wybranych grup zawodowych mają uzasadnienie w kontekście zasad określonych w konstytucji RP. Celem jest także wykazanie, że tak obszerny zakres przywilejów polegających na zwolnieniu wybranych grup zawodowych z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie i uprawniających do wcześniejszej emerytury stanowi czynnik bardzo kosztowny i destrukcyjny dla całego systemu i dla ogółu ubezpieczonych w powszechnym systemie emerytalnym. W konkluzjach opracowania przedstawiono zapatrywania autora skłaniające do likwidacji większości powoływanych przywilejów i zbudowania powszechnego, jednolitego i spójnego modelu systemu zabezpieczenia społecznego, obejmującego wszystkie grupy zawodowe. Wyjątek w tym zakresie mogłyby stanowić jedynie szczególnie uciążliwe lub szkodliwe warunki pracy, znacząco wpływające na utratę zdrowia. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Equity Release Products as a Form of Pension Security.
75%
W Polsce regularnie rośnie liczba emerytów. W 2010 r. było ich 6,4 mln (co stanowiło ok. 17% populacji), natomiast w 2060 r. będzie ich 11,4 mln (co będzie stanowiło ok. 37% populacji). Ze względu na to, iż wartości emerytur z obowiązkowej części systemu emerytalnego są i będą niewysokie (stopa zastąpienia jest niska, a dostępne szacunki wskazują, że będzie jeszcze niższa), emeryci będą zmuszeni do poszukiwania dodatkowych form finansowania. Pewnym rozwiązaniem tego problemu dla emerytów posiadających nieruchomość jest możliwość przekształcenia niepłynnego kapitału zakumulowanego w nieruchomości w płynne środki finansowe, czyli skorzystanie z produktów nalężących do grupy tzw. equity release. Celem artykułu jest analiza i ocena wykorzystania odwróconego kredytu hipotecznego jako dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego. Na potrzeby arty-kułu zostały obliczone wartości dodatkowych świadczeń wypłacanych dożywotnio z umów odwróconego kredytu hipotecznego dla każdego miasta wojewódzkiego w Polsce. Wykorzystano tutaj rachunek rent życiowych oraz metodologię Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obliczono także wartości luki emerytalnej w każdym z tych miast. Wyniki badań wskazują, iż przy wykorzystaniu rachunku rent życiowych przez instytucje kredy-tujące odwrócony kredyt hipoteczny może być dobrym dodatkowym zabezpieczeniem emerytalnym. Dodatkowe świadczenia pieniężne z odwróconego kredytu hipotecznego pozwolą na uzupełnienie brakujących środków finansowych, które powstają w momencie przejścia na emeryturę ze względu na niską stopę zastąpienia(abstrakt oryginalny)
Historyczny przegląd rozwoju ubezpieczeń społecznych w Polsce ukazuje nam paralelizm pomiędzy teorią (myślą) a praktyką, co w efekcie sprowadza się do rozwoju instrumentów ubezpieczeniowych. "Idee mają większą trwałość i stałość aniżeli formy, w jakie przyobleka się myśl ubezpieczeniowa". W efekcie te same idee przyczyniają się do powstania różnych instytucji oraz instrumentów ubezpieczeniowych, które podlegają zmianom w zależności od warunków rozwoju. W tym wszystkim idee podstawowe pozostają niezmienne i historycznie coraz mocniejsze, a także stanowią podstawę tworzenia nowych, nieznanych form. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano stan i analizę oszczędności gospodarstw domowych w latach 2006-2016 ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania funduszy inwestycyjnych. Aktywa funduszy inwestycyjnych wzrosły jedynie o 28% w okresie od 2006 do 2015 roku (do 106,6 mld zł). W tym samym czasie wzrost depozytów bankowych wyniósł 177% (662.5 mld do PLN). Znaczna liczba klientów unika funduszy inwestycyjnych w związku z ich spadkami w czasie kryzysu w roku 2008. Wykorzystanie funduszy inwestycyjnych w ramach dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego w Polsce jest również skromne, głównie ze względu na bardzo małe znaczenie dobrowolnego systemu emerytalnego. W artykule omówiono przyczyny takiej sytuacji i wskazano czynniki kluczowe dla przyszłego rozwoju funduszy inwestycyjnych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie pojęcia racjonalności oraz wskazanie ograniczeń racjonalności udokumentowanych w ekonomii behawioralnej jako podstaw do tworzenia metod behawioralnych mających na celu poprawę jakości decyzji dotyczących dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego. Na podstawie dogłębnej analizy literatury przedmiotu przedstawiono postulat o potrzebie dostosowania wybranych rozwiązań behawioralnych do specyficznych warunków systemu emerytalnego w Polsce. (abstrakt oryginalny)
1 stycznia 1999 roku weszła w życie reforma emerytalna, która zmusiła większość pełnoletnich obywateli Polski do podjęcia trudnej decyzji. Ten okres to prawdziwa rewolucja w sposobie zabezpieczenia sobie spokojnej starości, czyli zapewnienia dochodów na okres po zaprzestaniu działalności zawodowej. Zgodnie z art. 67 pkt. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2.04.1997 r. "Każdy obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego".(abstrakt oryginalny)
W artykule przeanalizowano ogólne znaczenie dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego w Niemczech realizowanego w formie systemów zakładowych lub prywatnych na podstawie opracowania "Altersicherung in Deutschland 2015" (ASID 2015) oraz "Verbreitung der Altersvorsorge 2015", poświęcając szczególną uwagę adekwatności tych systemów. Adekwatność zdefiniowano przy tym jako utrzymanie odpowiedniego standardu życia w podeszłym wieku i rozpatrzono w kontekście poziomu zabezpieczenia w powszechnym systemie emerytalnym (GRV), który w ramach reform ostatnich lat i dziesięcioleci obniżono w odpowiedzi na zmiany demograficzne. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera zestawienie liczby skarg z zakresu zabezpieczenia emerytalnego wpływających do rzecznika ubezpieczonych w latach 2008-2011. W artykule opisano problemy systemu zabezpieczenia emerytalnego w Polsce w kontekście skarg kierowanych do rzecznika ubezpieczonych. Ponadto przedstawiono tryb rozpatrywania skarg oraz wynik interwencji w sprawach zakończonych z zakresu zabezpieczenia emerytalnego podejmowanych przez rzecznika ubezpieczonych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.