Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Perfect competition
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Problem agregacji odniesiony do produkcji jest bardzo ważny dla współczesnej makroekonomii głównego nurtu ze względu na powszechne wykorzystywanie koncepcji agregatowej funkcji produkcji (AFP) tak w modelach teoretycznych, jak i w badaniach empirycznych. Celem artykułu jest teoretyczna rekonstrukcja mikroekonomicznych założeń leżących u podstaw AFP o stałych przychodach względem skali. Artykuł ma głównie charakter krytyczno-przeglądowy, systematyzuje rozproszone w różnych pracach ustalenia oraz uzupełnia je wynikami własnymi. Wyjaśniono związek koncepcji AFP z koncepcją równowagi ogólnej w gospodarce. Pokazano, że logicznie spójny obraz działalności produkcyjnej na poziomie pojedynczych firm w warunkach konkurencji doskonałej, w ramach którego da się skonstruować AFP o stałych przychodach względem skali, możliwy jest przy założeniu, że firmy funkcjonują na poziomie minimum swoich U-kształtnych krzywych kosztów przeciętnych, osiągając zerowe zyski czyste. Uogólniając rozważania na gospodarkę wielosektorową, rozpatrzono problemy, jakie dla kwestii istnienia AFP stwarza konieczność agregowania produkcji różnych dóbr. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono jedną z metod oceny stopnia interwencjonizmu w obszarze rolnictwa. Badanie przeprowadzono dla rolnictwa: Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Polski i Węgier w latach 1997-2013. Punktem wyjścia przeprowadzonych badań była estymacja dwuczynnikowej funkcji CES, a następnie sprawdzenie wiarygodności spełnienia założeń tej estymacji. W wyniku przeprowadzonych badań dowiedziono, że interwencjonizm w rolnictwie prowadzi w większym stopniu do zaburzeń na rynku kapitału trwałego niż siły roboczej. (abstrakt oryginalny)
Autorzy artykułu postawili sobie za cel przedstawienie rozbieżności między rynkiem usług medycznych a założeniami rynku doskonałego. Analizują istotę popytu na zdrowie oraz asymetrię informacyjną na rynku usług medycznych. Omawiają również zjawiska popytu indukowanego przez podaż, pokusy nadużycia, selekcji negatywnej, dualizmu preferencji oraz altruizmu paternalistycznego. Autorzy wyjaśniają również dlaczego uważa się, że niektóre usługi medyczne powinny być dotowane w większym stopniu niż inne.
Benchmarking jest rodzajem systematycznego procesu zarządzania, który pomaga menedżerom w monitorowaniu najlepszych wzorców procesów gospodarczych. Praktyka benchmarkingu, podobnie jak logistyka ma swą bardzo długą tradycję, sięgającą nawet czasów starożytnych.
Celem artykułu jest wskazanie pozycji konsumenta na rynku wymiany produktów i usług, opisanych w teorii konkurencyjności przedsiębiorstwa i "monopolu kreatywnego" Petera Thiela, opublikowanej w książce "Zero to One". Autor wywodzi swoją teorię nie w oparciu o teorie i opisy naukowe, a o własne doświadczenia gospodarcze. Odnosi się również krytycznie do zjawiska konkurencji jako twórczego czynnika determinującego rozwój przedsiębiorczości. Stawia tezę, że do rozwoju na rynku prowadzą kreatywne zachowania monopolistyczne. Treść artykułu oparta jest na analizie źródeł literaturowych, co prowadzi do sformowania hipotezy, że pozycja monopolistyczna przedsiębiorstwa, poza wieloma walorami dostarczanego produktu, może ograniczać konsumenta w jego prawach i ograniczać jego wolność. Przykładem jest działalność firmy Google. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem benchmarkingu jest doskonalenie własnej oferty rynkowej oraz działalności pozwalającej skutecznie rywalizować z konkurencją. Polega on na twórczym naśladowaniu wzorów pochodzących od najlepszych przedsiębiorstw. Benchmarking jest z powodzeniem stosowany na świecie do usprawniania logistycznej działalności firm.
Celem artykułu jest sprawdzenie, czy w naukach ekonomicznych (ekonomii i zarządzaniu) problematyka konkurencyjności produkcji jest ujęta prawidłowo, tzn. czy źródeł konkurencyjności produkcji szuka się w realnej walce firm o nabywcę. Odpowiedź na to pytanie wymagała: opracowania autorskiego modelu walki firm o nabywcę oraz krytycznej analizy znanych mikroekonomicznych modeli konkurencji. Analiza ta skonfrontowana z modelem autorskim prowadzi do wniosku, że znane mikroekonomiczne modele konkurencji nie opisują realnej walki firm o nabywcę. Daje to podstawy do stwierdzenia, że w naukach ekonomicznych geneza konkurencyjności produkcji nie jest ujmowana prawidłowo.(abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano trzy propozycje Galbraithowskiej przeciwsiły dla globalizacji: F. Fukuyamy - wskazanie, że konieczny jest powrót do silnego państwa narodowego w znaczeniu sprawnych instytucji prawnych i kontrolnych; Z. Baumana, J. Stiglitza, B.R. Barbera - powołanie instytucji globalnych, które sprawowałyby funkcje kontrolne nad przebiegiem procesów globalizacji; G. Sorosa, N. Fergusonsa - wskazanie, że Stany Zjednoczone to jedyne supermocarstwo, które powinno narzucić porządek światowy.
Celem artykułu jest dokonanie analizy i oceny dostosowań instytucjonalnych zachodzących w sektorze bankowym i przy uwzględnieniu kryteriów różnicujących poszczególne modele struktur rynku, takich jak konkurencja doskonała i niedoskonała. (fragment tekstu)
W artykule omówiono współczesny model równowagi ogólnej. Przeprowadzono analizę zjawisk zaburzających równowagę ogólną w odniesieniu do realnych gospodarek.
W opracowaniu przedstawiono uwagi na temat konkurencyjności w rolnictwie oraz barier i szans poprawy konkurencyjności polskiego rolnictwa, a także propozycje dotyczące polityki gospodarczej w tym zakresie.
W artykule dokonano analizy znaczenia reklamy dla przedsiębiorstwa w poszczególnych strukturach rynkowych: w odniesieniu do rynku konkurencji doskonałej, struktury czystego monopolu oraz konkurencji niedoskonałej (monopolistycznej i oligopolu).
W niniejszym artykule scharakteryzowano dwa aspekty ujęcia wolności – pozytywny i negatywny. Przedstawiono transformację systemową w świetle rynkowego ładu gospodarczego, rozumianą jako płaszczyznę, na której autorzy artykułu będą rozważać koncepcje ordoliberalne. Zaprezentowano również teoretyczny model ordoliberalnej koncepcji konkurencji doskonałej dla polityki gospodarczej.
Can-Pack SA jest holdingiem przedsiębiorstw zajmujących się wytwarzaniem opakowań metalowych. W skład grupy wchodzi sześć zakładów produkcyjnych w Polsce, osiem za granicą oraz liczne spółki w Polsce i świecie pełniące fukcje pomocnicze i usługowe. W artykule poruszono zagadnienie strategii zakupowych w tworzeniu przewagi konkurencyjnej na przykładzie wspomnianej firmy. Misją zakupów zaopatrzeniowych tego przedsiębiorstwa jest uzyskanie przewagi na rynku dzięki efektywnemu systemowi zaopatrzenia, niezawodnemu działaniu i szybkiemu reagowaniu na potrzeby klientów.
Posługując się klasycznym modelem rynku konkurencji doskonałej podjęto próbę odpowiedzi na pytanie o stabilność stanu "zmowy opartej na doskonałej wiedzy" i jej wpływ na podejmowanie decyzji i funkcjonowanie rynków. Opisano także negocjacje rynkowe między demonami Laplace’a.
Głównym celem opracowania jest zbadanie wpływu prostego mechanizmu oczekiwań na dynamikę modelu konkurencji doskonałej. Badany model jest nieliniowym układem dynamicznym z czasem dyskretnym. Udowodnione zostanie twierdzenie o istnieniu równowag stacjonarnych. Podane zostaną warunki gwarantujące lokalna asymptotyczna stabilność tychże równowag. W badanym modelu zachodzi bifurkacja podwajania okresu, w wyniku której pojawiają się atraktory okresowe. Opisany zostanie wpływ zmiennych egzogenicznych na dynamikę modelu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości użycia przez przedsiębiorstwo kompozycji zmiennych zależnych (produktu, ceny, promocji, dystrybucji) w różnych strukturach rynku, oraz ukazanie relacji między działaniami przedsiębiorstwa a strukturą rynku jako relacją dwustronną, tzn. jako ich wzajemny wpływ. (fragment tekstu)
Autorzy omówili różne formy konkurencji i przedstawili konieczne warunki jakie powinny być spełnione aby istniała efektywna konkurencja na rynku produktów żywnościowych.
Przedmiotem referatu jest próba wyjaśnienia zmian udziałów na rynku krajowym polskich przedsiębiorstw jakie się dokonały w ostatnim dziesięcioleciu. Przedstawiono ogólną ideę modelu analizy pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa na rynku oraz jego wykorzystanie w badaniu zmian pozycji konkurencyjnej 12 dużych przedsiębiorstw.
Przedstawiono główne dylematy ekonomicznych wyborów związanych z gospodarką rynkową tj.: co, jak i dla kogo produkować.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.