Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Personal controlling
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
|
2021
|
nr 6
96-103
Od dłuższego czasu nasila się trend rozwoju analityki i controllingu HR. Wiele firm już posiada zaawansowane rozwiązania i narzędzia w zakresie tych funkcji. Służą one do oceny sytuacji personalnej oraz planowania, monitorowania i rozliczania działań w obszarze HR. W tych firmach zasadnicze pytanie brzmi dziś: co jeszcze zmierzyć i analizować, aby jak najpełniej kontrolować obszar personalny i kreować odpowiednie w nim trendy? Niektóre firmy są na początku tej drogi, zastanawiają się, jak rozpocząć profesjonalne wdrożenie funkcji analitycznych, od czego zacząć pomiar i jak go zorganizować? (fragment tekstu)
We współczesnych przedsiębiorstwach znaczenie zasobów materialnych maleje na rzecz wartości niematerialnych i prawnych, takich jak wiedza pracowników. Dlatego poszukiwane są nowoczesne instrumenty ekonomiczne, które umożliwiają skuteczną analizę wartości niematerialnych w organizacji. W artykule omówiono podstawowe grupy narzędzi służących do kontrolingu personalnego, które są wykorzystywane do zarządzania zasobami ludzkimi zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest krótka charakterystyka - nieudokumentowanej w literaturze krajowej (ani w formie opisu, ani badań empirycznych) - koncepcji zarządzania zorientowanego na zdarzenia krytyczne w życiu pracowników. Przedstawiono ją na tle innych znanych koncepcji oraz w kontekście aktualnej sytuacji na rynku pracy. Dokonano specyfikacji kategorii zdarzeń krytycznych stanowiących przedmiot tej koncepcji. Instrumenty zarządzania zorientowanego na zdarzenia krytyczne w życiu pracowników podzielono ze względu na ich kosztochłonność. Następnie zaproponowano instrumentarium controllingu personalnego, które może być przydatne w jej implementacji. Ma ono postać mierników, wskaźników, a także list kontrolnych (pytań do zjawisk o charakterze jakościowym). Rozwinięto dzięki temu tezę, iż możliwy jest controlling wdrożenia koncepcji obejmujący trzy szczeble, tj. koszty, jakość i efektywność.(abstrakt oryginalny)
artykule zaprezentowano controlling personalny jako narzędzie zarządzania przedsiębiorstwem usługowym. Zwrócono uwagę na problematykę oceny funkcjonowania systemu controllingowego w jednostkach ochrony zdrowia, gdzie czynnik ludzki stanowi jedną z głównych determinant rentowności oraz skuteczności realizacji strategii przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest określenie możliwości zastosowania oraz zaprezentowanie narzędzi controlingu personalnego w jednostkach ochrony zdrowia. Cel został zrealizowany poprzez analizę bibliograficzną polskich i zagranicznych zasobów literaturowych.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Rola kierownictwa w controllingu personalnym (wybrane aspekty)
61%
Celem artykułu jest zaprezentowanie roli kadr kierowniczych w planowaniu, projektowaniu i wdrażaniu controllingu personalnego w organizacji na różnych szczeblach zarządzania. W zależności od szczebla zarządzania role są bardziej lub mniej szczegółowe, odpowiedzialne i wymagają różnych kompetencji. Niezmienna jest natomiast ciągła potrzeba dostarczania osobom zarządzającym aktualnych informacji niezbędnych do podejmowania decyzji. W artykule scharakteryzowano podział ról z uwzględnieniem podziału controllingu na strategiczny i operacyjny oraz na szczegółowość zadań związanych z tym rodzajem controllingu. (abstrakt oryginalny)
|
|
97
|
nr 153
31-44
Współcześnie specjaliści zarządzania zasobami ludzkimi zyskali miano partnera biznesowego. Rola ta wymaga jednak dobrej znajomości jednostki, by móc nie tylko współtworzyć strategiczne rozwiązania dla pracowników, ale i współuczestniczyć w optymalizacji kosztów pracy. Jedną z możliwości w tym zakresie jest wykorzystanie controllingu personalnego, czyli zaadaptowanego dla funkcji personalnej controllingu. Artykuł dotyczy interdyscyplinarnej i złożonej problematyki z obszaru zarządzania zasobami ludzkimi i rachunkowości. Celem artykułu jest przedstawienie budżetowania kosztów pracy (inaczej to koszty personalne) w kontekście controllingu personalnego, poprzez ukazanie jego istoty oraz kosztów pracy, a także określenie relacji między komórką zajmującą się controllingiem personalnym a komórką zarządzania zasobami ludzkimi. Wnioski wyciągnięte na podstawie krytycznego przeglądu literatury są próbą oceny przydatności budżetowania kosztów personalnych w zarządzaniu oraz zbierają wiedzę na temat budżetowania kosztów pracy. Artykuł może być wskazówką dla badaczy, praktyków oraz dla studentów kierunków ekonomicznych. Zdaniem autorki, budżetowanie kosztów personalnych może mieć kluczowe znaczenie w ich kontrolowaniu. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Obszary i wykorzystanie kontrolingu kadrowego
61%
Cel - Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja wykorzystywanych przez przedsiębiorców obszarów kontrolingu oraz sposobu wykorzystania pozyskiwanych danych. Diagnoza ta ma zidentyfikować ewentualną lukę między oczekiwanym wsparciem, a faktycznie dostarczanymi informacjami. Metodologia badania - W artykule wykorzystano metodę analizy literatury oraz badania ankietowe autorów prowadzone wśród menadżerów wybranych przedsiębiorstw. Wynik - Wyniki badania potwierdzają doraźne stosowanie kontrolingu głównie w obszarach kosztów i efektywności oraz ich wykorzystanie przede wszystkim do podejmowania decyzji w zakresie wynagrodzeń. Oryginalność/wartość - Główną wartością jest zidentyfikowanie luki informacyjnej dotyczącej niepełnego wykorzystania informacji o efektywności pracowników i wynikach ich oceny oraz braku pozyskiwania pełnych informacji pozwalających na prognozowanie i ocenę potencjału. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Ewolucja funkcji controllingu personalnego
61%
W artykule podjęto dyskusję na temat roli controllingu, a zwłaszcza controllingu personalnego. Zaprezentowano dwa modele controllingu: model narzędziowy i strategiczny. Mają one charakter ewolucyjny w wykorzystaniu controllingu w zarządzaniu organizacją. Preferowane podejście zakłada realizację strategii biznesowej firmy przez lidera HR w ramach controllingowego zarządzania organizacją. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1(15)
159-182
W artykule określono istotę funkcji personalnej, omówiono w sposób retrospektywny i prospektywny strukturę, modele i praktykę zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie turystycznym. Podano również opis zasadniczych funkcji personalnych takich, jak rekrutację personelu, system oceniania, stabilizację załogi, szkolenie i rozwój pracowników oraz zasady i narzędzia controllingu personalnego. Scharakteryzowano także metodykę badania oraz szczegółowe metody i techniki pomocne w realizacji wspomnianych funkcji. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Controlling personalny - problemy badawcze
61%
Controlling personalny z możliwością swobodnego i elastycznego doboru narzędzi w nim stosowanych może stać się istotnym źródłem informacji operacyjnej i strategicznej w procesie zarządzania kapitałem ludzkim. Celem artykułu jest identyfikacja ogólnych problemów badawczych w obszarze controllingu personalnego w przedsiębiorstwie. Metoda wykorzystana do tworzenia tekstu opiera się na analizie piśmiennictwa w zakresie omawianego tematu, która pozwoliła na dokonanie syntezy i wskazała obszary, w których warto jest podjąć próbę stawiania celu badawczego oraz późniejszej jego weryfikacji(abstrakt oryginalny)
Obecne warunki funkcjonowania przedsiębiorstw narzucają konieczność dostosowywania się do coraz szybszych zmian w otoczeniu. Decyduje to często o sukcesie lub przetrwaniu podmiotu gospodarczego, a tym samym rodzi potrzebę dbałości o efektywność gospodarowania.Zapewnieniu tej efektywności służą określone instrumenty zarządzania. Szczególną rolę wśród tych instrumentów odgrywa controlling i analiza ekonomiczna. (fragment tekstu)
Celem artykułu było wskazanie możliwości wykorzystania rozwiązań controllingu personalnego w pracy HR biznes partnera (HRBP) w związku z rosnącą potrzebą marketingu kadrowego i koniecznością lepszej obsługi klienta wewnętrznego. Podążając za dostępnymi, opisanymi w literaturze przedmiotu wskaźnikami controllingu personalnego, przygotowano jego wybrane elementy wspierające pracę HRBP. W opracowaniu wykorzystano zidentyfikowane w literaturze przedmiotu wymiary wsparcia organizacyjnego i na tej podstawie przygotowano elementy wyjściowe dla wskaźników controllingu personalnego. Zawarto w nim wyniki refleksji naukowych bazujących na analizie literatury przedmiotu z dziedziny ZZL oraz controllingu. Interpretacje zostały oparte na doświadczeniach własnych autorek zajmujących się sferą HR w podmiotach gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1, t. 2
706-718
Opisano funkcję personalną przedsiębiorstwa. Przedstawiono rozwój funkcji personalnej na tle rozwoju nowych form pracy. Wskazano na obszary oddziaływania controllingu personalnego. Podkreślono znaczenie controllingu personalnego na poszczególne obszary zarządzania kapitałem ludzkim.
15
Content available remote Mierniki controllingu personalnego w jednostkach samorządu terytorialnego
61%
Jednostki samorządu terytorialnego w ostatnich kilkunastu latach zmieniają zasady zarządzania finansami, majątkiem, jak również zasobami ludzkimi. Przyczyną tych zmian jest nowa filozofia zarządzania (New Public Management), która w jednostkach samorządu terytorialnego w istotnym stopniu wpłynęła na zasady zarządzania jej zasobami ludzkimi. Pracownicy są najważniejszym składnikiem aktywów organizacji, to zdanie nabiera coraz większego znaczenia również w jednostkach samorządu terytorialnego. W kontekście realizacji zadań nałożonych przez ustawę o samorządzie terytorialnym na gminy, to właśnie pracownicy są "kluczowym czynnikiem sukcesu". W niniejszym opracowaniu podjęto próbę przedstawienia roli zasobów ludzkich w jednostkach samorządu terytorialnego oraz możliwości ich pomiaru. Omówiono rolę mierników controllingu personalnego wykorzystywanych w jednostkach samorządu terytorialnego do oceny potencjału zasobów ludzkich(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Kierunek kariery zawodowej a koncepcje controllingu personalnego
61%
Celem artykułu jest identyfikacja interpretacji controllingu personalnego przez osoby wybierające karierę w sferach rachunkowości oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Stwierdzono, iż kierunek kształcenia i wybranej kariery zawodowej wpływa na koncepcję controllingu personalnego. Osoby nakierowane na rachunkowość uwypuklają kontrolę, monitorowanie, reguły, zasady i koszty. Osoby związane z HR interpretują go w kontekście zarządzania, uwzględniając relację pracodawca - pracownik, traktując tego ostatniego w sposób indywidualny. Zidentyfikowano dualistyczną interpretację controllingu kadrowego i wyodrębniono dwa podejścia. Pierwsze to koncepcja kadrowa, drugie - controllingowa. W pierwszym controlling personalny uznaje się za element zarządzania zasobami ludzkimi, a jednostkę organizacyjną zajmującą się nim sytuuje w dziale HR. W drugim z nich uznaje się go przede wszystkim za element systemu controllingu, a jednostkę organizacyjną zajmującą się nim umiejscawia się w dziale controllingu(abstrakt oryginalny)
Zasoby ludzkie bez wątpienia mogą przyczynić się do sukcesu firmy. Aby tak było, potrzebne są dobre strategie, bazujące na wynikach analizy zarządzania zasobami ludzkimi. Analiza jest metodą postępowania naukowego, która polega na wyodrębnianiu cech, części lub składników określonego zjawiska lub przedmiotu i następnie badaniu ich oraz zachodzących pomiędzy nimi związków. Za przedmiot analizy w niniejszym opracowaniu przyjęto ogół członków organizacji oraz jej kibiców strategicznych (interesariuszy), których zachowanie nie jest obojętne dla realizacji funkcji personalnej w firmie. (fragment tekstu)
18
Content available remote O potrzebie stosowania controlling personalnego w uczelni niepublicznej
61%
Zasoby ludzkie są jednym z cenniejszych zasobów, jakimi dysponują uczelnie niepubliczne w Polsce. Ciągły wzrost konkurencyjności na rynku edukacyjnym oraz oczekiwań ze strony klientów uczelni niepublicznych zmuszają je bowiem do zapewnienia dotychczasowej jakości świadczonych usług. Możliwe jest to m.in. poprzez optymalizację wykorzystania potencjału dostępnych uczelni zasobów ludzkich. Można bowiem powiedzieć, iż ukształtowanie przyszłej pozycji konkurencyjnej uczelni od jej wyników w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Te zaś pozwala osiągnąć koncepcja controllingu personalnego, którą autorka proponuje "przeszczepić" z innych sektorów gospodarki i wykorzystać na gruncie akademickim. (abstrakt oryginalny)
Jedną z odmian controllingu jest controlling personalny, który bywa utożsamiany z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Celem artykułu jest pokazanie tego zjawiska poprzez pryzmat jednego z czynników wydajności - bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Rozważania te zostały odniesione do firm świadczących zmechanizowane usługi leśne, polegające na zagospodarowaniu, użytkowaniu i ochronie lasu. (abstrakt oryginalny)
W artykule skupiono uwagę na sytuacji na rynku pracy dla controllerów personalnych w Polsce. Źródłem danych badawczych były znalezione ogłoszenia o pracę dla controllerów personalnych oraz dla controllerów w wymiarze ogólnym. Analizowano je pod kątem wymagań kompetencyjnych (wiedzy, umiejętności oraz postaw) oraz realizowanych zadań. Źródłem danych badawczych były ogłoszenia o pracę - forma zgłoszenia popytu na rynku pracy, ale i wyrażenia pewnych oczekiwań pracodawców wobec kandydatów do pracy. Ostatecznie przeanalizowano 147 ogłoszeń dotyczących controllingu w wymiarze ogólnym oraz 43 ogłoszenia dotyczące stanowisk w obszarze controllingu personalnego. Pracodawcy podkreślają znaczenie wiedzy teoretycznej i praktycznej wymagając od kandydatów jednocześnie i wykształcenia, i doświadczenia zawodowego. Zadania dla controllerów personalnych są w większości ograniczone do wybranych obszarów funkcji personalnej. Natomiast jeśli chodzi o zadania controllerów w wymiarze ogólnym ograniczają się one wyłącznie do analizy i budżetowania kosztów wynagrodzeń. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.