Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Personal decision making
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule zaprezentowano wyniki badań dotyczących decyzji powrotnych migrantów przebywających na wyjeździe zarobkowym poza granicami Polski. Skupiono się na osobach wywodzących się z obszarów peryferyjnych zlokalizowanych w Małopolsce i na Podkarpaciu. Celem analizy było wyodrębnienie najistotniejszych czynników determinujących podjęcie decyzji powrotnej, przy jednoczesnej próbie oszacowania ewentualnego wpływu tych działań na procesy aktywizacji lokalnej przedmiotowych obszarów. W badaniu wyodrębniono 15 elementów decyzyjnych, spośród których w grupie czynników ekonomicznych za najważniejsze respondenci uznali osiągnięcie przyjętego celu w postaci akumulacji określonej wielkości kapitału. Powrót migrantów po zrealizowaniu takiego scenariusza może stanowić istotny impuls prowzrostowy w sytuacji, w której przynajmniej część tego kapitału zostanie zainwestowana w stworzenie nowych bądź rozwój istniejących już miejsc pracy, z drugiej zaś strony konsumpcja zgromadzonych środków może wywołać korzystne skutki dla układu lokalnego za sprawą wystąpienia efektów mnożnikowych. Wart podkreślenia jest też fakt, iż wśród czynników o charakterze ekonomicznym przeważały determinanty związane z poprawą sytuacji indywidualnej migranta na lokalnym rynku pracy - czyli znalezienie zajęcia w kraju, a także uzyskanie w wyniku wyjazdu wiedzy, doświadczenia i umiejętności pozwalających efektywniej aniżeli przed wyjazdem funkcjonować w rodzimych realiach. Wśród bodźców poza ekonomicznych podkreślano znaczenie ryzyka rozpadu rodziny czy związku w konsekwencji przedłużającej się rozłąki, a także problemy zdrowotne migranta, oraz konieczność podjęcia opieki nad dziećmi i osobami starszymi. Analizie poddano także wysokość dochodu alternatywnego stanowiącego czynnik determinujący powrót respondentów do kraju, omówiono również wyniki dotychczasowej oceny wyjazdu z punktu widzenia badanych osób. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Remittances As Home Orientation Rooted in the Lifeworlds of Immigrants
100%
The study considers remittances as part of the lifeworlds of immigrants in multiple interactions with return intentions and communication with those left behind. This is an alternative view of the standard approach to remittances as a possible source of development or as a variable to be explained by family solidarity, investment projects or the reasons for return. The key dependent variable is the home orientation of immigrants as a function of remittances, return intentions and communication behaviours, measured in quantitative and typological terms. The typological analysis of home orientation diverges from the standard approach, which is in terms of high or low intensity of cross-border activities of remitting or communicating between immigrants and those they have left behind. It argues for the fact that cross-border activities combine in different ways to generate specific social types of remitting practices. The remitting behaviours of migrants are, in our approach, multidimensional, encompassing economic, social and cultural content. Three hypotheses are formulated on: 1) collective deprivation in remitting money; 2) survival-development-identification strategies of migrants' families; and 3) higher predictability of home orientation compared to economic remitting behaviours. In this context, higher predictability means greater variation of the synthetic variable of home orientation by social, cultural and economic factors as compared to the impact of the same factors on the more abstract variable of economic remittances. (original abstract)
Jak zatem postrzegane są w Polsce pary, które nie decydują się na ślub? Czy w kontekście naszego kraju przedłużająca się kohabitacja jest traktowana jako związek gorszej kategorii? Pytania te stały się punktem wyjścia dla analiz zaprezentowanych w niniejszym artykule. Wykorzystując dane jakościowe, pochodzące z wywiadów grupowych z 69 kobietami i mężczyznami w wieku 25-40 lat, poszukuję odpowiedzi na pytania: Jaka jest społeczna percepcja par, które mieszkają razem i choć przeszły już okres "testowania" związku, wciąż nie podejmują decyzji o ślubie? Jakie motywy przypisywane są takim parom i w jaki sposób - o ile w ogóle - łączą się one z jakością związków? (fragment tekstu)
W artykule zaproponowano skonstruowanie nowej naukowej teorii poradnictwa zawodowego opierającej się na teoriach cybernetycznych. Sformułowano warunki, które powinna spełniać. Omówiono przyjętą koncepcję człowieka oraz koncepcji stałych indywidualnych cech osobowości, które pełnią funkcje predyspozycji zawodowych. Przedstawiono bazę teoretyczną tej koncepcji. Zaprezentowano wybór zawodu i działalności zawodowej ze względu na wartości stałych indywidualnych cech osobowości. Wskazano role zawodowe właściwe dla człowieka ze względu na te cechy. Przedstawiono relacje występujące między zawodem a tymi cechami. Omówiono zagadnienie przystosowania zawodowego ze względu na wartości stałych indywidualnych cech osobowości.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza wewnętrznych przyczyn podejmowania decyzji o podróżach i konsumpcji turystycznej. Autor bada wzajemne powiązania pomiędzy elementami decydującymi o zachowaniu wobec turystyki (bodźce, potrzeby, nacisk, presja, motywacja, zachowania, doświadczenie). Jako dominujące motywacje wymienia: potrzeby poznawcze, społeczne, estetyczne, potrzeba prestiżu, interesy i sprawy zawodowe.
Artykuł poświęcony jest poznaniu procesów tworzenia i trwania rodziny. Zawiera modelowe ujęcie przechodzenia z tzw. rynku małżeńskiego w związki nieformalne oraz procesów przechodzenia ze związków nieformalnych w formalne związki małżeńskie. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule podjęta została próba analizy zależności między postacią systemu emerytalnego a decyzjami rozrodczymi indywidualnych osób z wykorzystaniem narzędzi modelowania wieloagentowego. Przedstawiona została współczesna teoria rodziny i podejmowania decyzji reprodukcyjnych, która posłużyła budowie modelu nakładających się pokoleń heterogenicznej populacji o indywidualnych współczynnikach użyteczności z potomstwa, kontroli płodności oraz dochodach. Użyte narzędzia symulacji pozwoliły na zbudowanie dynamicznego modelu, który pozwala odpowiedzieć na pytania o wpływ systemów emerytalnych na motywacje do posiadania potomstwa. Analiza wykazała, że w systemie repartycyjnym dzietność jest wyższa niż w systemie "czysto kapitałowym" i wyniki te są stabilne w dużej liczbie symulacji. Ma to związek ze związaną z systemem repartycyjnym redystrybucją dochodu, a także zmianą charakteru potomstwa, które z publicznego dobra inwestycyjnego staje się wyłącznie dobrem konsumpcyjnym. (fragment tekstu)
Autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie, czy obciążenie behawioralne, jakim jest krótkowzroczność (myopia) w zakresie indywidualnych decyzji emerytalnych faktycznie występuje i uzasadnia istotną rolę państwa w systemie emerytalnym w celu zapewnienia odpowiedniej adekwatności dochodowej. Analizie poddają zależność pomiędzy uczestnictwem obywateli w dobrowolnych planach emerytalnych i wybranymi cechami systemu egzemplarz redakcyjny Key Text emerytalnego, charakteryzującymi jego publiczny i obowiązkowy charakter, jak również jego obecną i oczekiwaną hojność. Przeprowadzone badanie empiryczne obejmuje ponad 20 krajów OECD i oparte jest na danych przekrojowych z okresu 2011-2013. Wykorzystano w nim metody modelowania ekonometrycznego oraz wielowymiarowej analizy statystycznej. Uzyskane wyniki wskazują, że dane zagregowane do poziomu makro nie potwierdzają występowania zjawiska myopii w decyzjach emerytalnych. W krajach z mniej hojnymi systemami emerytalnymi uczestnictwo osób pracujących w dobrowolnych planach emerytalnych jest bardziej powszechne. To sugeruje, że ludzie przyzwyczajają się do obowiązującego w danym kraju systemu emerytalnego i uwzględniają jego hojność i relację między publicznym i prywatnym segmentem w podejmowanych decyzjach o uczestnictwie w dobrowolnych planach emerytalnych. Dlatego myopia nie może być argumentem wspierającym dominującą rolę państwa w systemie emerytalnym. Dotyczy to zarówno publicznego zarządzania systemem emerytalnym, jak i szerokiego zakresu obowiązkowego systemu emerytalnego. Uzyskane wyniki nie kwestionują roli państwa w zabezpieczeniu emerytalnym, stanowią tylko argument za jej racjonalizacją. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Style podejmowania decyzji zakupowych konsumenta oraz ich pomiar
84%
Artykuł prezentuje koncepcję stylów podejmowania decyzji zakupowych przez konsumenta oraz narzędzia pomiarowe służące do określenia indywidualnego profilu wspomnianych stylów, które mają istotne znaczenie diagnostyczne, pozwalając zidentyfikować skłonności konsumenta do powtarzania określonych typów zachowań. Style podejmowania decyzji zakupowych są identyfikowalne w praktycznie niezmienionej postaci w różnych kulturach i różnym czasie. Zasadnicza część artykułu prezentuje wyniki badań nad rekonstrukcją kwestionariusza Stylów Podejmowania Decyzji Zakupowych (SPDZ14), na tle retrospektywnych rozważań autorów, dotyczących opracowania, modyfikacji oraz własności poprzednich wersji narzędzia pomiarowego. Zaproponowane 2 wersje SPDZ14 - pełna i krótka - charakteryzują się większą rzetelnością i trafnością w porównaniu do wersji poprzednich.(abstrakt oryginalny)
The interest in retirement planning is increasingly brought to common people's attention due to demographic aging of population and better financial literacy level these days. In this study we analyze the level of financial literacy among Slovak university students in relation to further pension decisions and financial behavior overall. The primary aim of this research was to compare the level of financial literacy among the selected faculties of economics in Slovakia. The analytical part was oriented on evaluation of financial behavior of the respondents and their skills in terms of financial literacy concept along with the analysis of the correlative data dependence of the selected variables and their intensity by using the Logit model. At first, the results have shown a statistically significant dependency of financial literacy on the respondents' gender. Female respondents reached higher financial literacy than male ones. Older students did not achieve higher level of financial literacy as compared to younger students. Students do not look ahead and most of them do not calculate how much they need to save for their retirement. The results of the presented research provide important information for policy makers who should reflect on the present status of this issue in Slovakia. (original abstract)
Ważne wydaje się pytanie o to, czy rodzinne wzory zachowań, powtarzalne, stabilne w czasie i mające charakter znaczących dla członków rodziny rytuałów także mogą mieć istotne znaczenie dla tworzenia nawyków zdrowotnych oraz intencjonalnych zachowań ważnych dla zdrowia. To pytanie odnosimy tu do specyficznego okresu rozwojowego - wczesnej dorosłości, w którym następuje szereg zmian związanych z tworzeniem i stabilizowaniem się stylu życia ważnego dla aktualnego i przyszłego zdrowia. Prowadząc nasze badania, odwoływaliśmy się do założenia o znaczeniu doświadczeń socjalizacyjnych i zmian rozwojowych w planowaniu i wykonywaniu aktywności prozdrowotnej. Analizowaliśmy jej aktualny i przyszły kontekst (planowanie przyszłych zachowań) i odnosiliśmy się do konsekwencji doświadczanych przez osobę w postaci poczucia dobrostanu. (fragment tekstu)
Od niedawna, i to jedynie w najbogatszych krajach, pojawia się problem odraczania podejmowania wyborów przez młodych dorosłych. Sytuacja ta powoduje, że zaczyna brakować zaangażowania tej grupy w proces regeneracji społeczeństwa. Widać to szczególnie w spadku liczby urodzin, ale też liczby małżeństw, trwałości zaangażowania zawodowego. W artykule zwracam uwagę, że nie oznacza to, że młodzie nie są zainteresowani kreowaniem przyszłości swojej i społeczności, w której żyją. Zwracam w nim uwagę, że realizują te same motywy co młodzi ludzie w przeszłości, a więc dążą do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, ale że to włączenie przebiega w inny sposób i że wymaga więcej czasu. (fragment tekstu)
Cele badania: (i) identyfikacja wyznaczników jakości życia rosyjskich studentów; (ii) ocena ich istotności w procesie podejmowania decyzji dotyczących wyboru strategii życiowej; (iii) wyciągnięcie wniosków dla procesu dydaktycznego. Podmiot badania to studenci dwóch rosyjskich uniwersytetów. Metody badawcze: przegląd literatury; badanie eksploracyjne (pogłębione wywiady bezpośrednie, ankieta oparta na samodzielnie administrowanym kwestionariuszu on-line z pytaniami ilościowymi i jakościowymi jednokrotnego lub ograniczonego wyboru oraz rangowaniem wg skali typu Likerta); badanie wyjaśniające (nieformalne moderowane dyskusje w grupie). Wyniki badania wskazują na stosunkowo wysoką istotność sytuacji finansowej, kariery, stabilności, rodziny, wolnego czasu oraz innych niematerialnych wyznaczników jakości życia. Analiza wyników ujawniła niespójność pomiędzy oczekiwaniami respondentów odnośnie do równowagi pomiędzy ich życiem prywatnym i zawodowym. To narzuca pytanie o kryteria, według których podejmowane są decyzje na wczesnym etapie planowania kariery i roli uczelni w tym procesie. Konsekwencje i zalecenia: (i) wielokryterialne procesy decyzyjne (np. planowanie kariery) powinny ujmować kwestię równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym; (ii) uniwersytety, oprócz edukacji, mają również kształtować charaktery, więc akademia wydaje się odpowiednim miejscem i czasem dla tych rozważań; (iii) dlatego uczelnie powinny promować świadomych wykładowców jako asystentów w procesie identyfikacji indywidualnych wyznaczników jakości życia przez studentów. Wkład i wartość dodana: badanie dostarcza świeżej, szerszej perspektywy na kwestię jakości życia i jej wyznaczników; zawiera niematerialne składowe jakości życia, przez co włącza do analizy ekonomicznej wyznaczniki jakościowe; badanie dostarczy danych do przyszłych porównań; jest wynikiem współpracy w ramach sieci naukowo-badawczej europejskich i rosyjskich uniwersytetów i wykładowców o międzykulturowym doświadczeniu dydaktycznym. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono wykorzystanie metody conjoint analysis w celu poznania czynników decydujących o wyborze szkoły ponadpodstawowej. Otrzymane wyniki posłużyły do przeprowadzenia segmentacji uczniów o zbliżonych preferencjach wyboru. W segmentacji rynku wykorzystano podejście dwufazowe, w którym identyfikacja segmentów rynku i estymacja użyteczności cząstkowych są rozdzielone.
15
Content available remote Człowiek jako aktywny twórca swojego życia - zarządzanie sobą w czasie
67%
Wyścig z czasem, brak czasu - to pojęcia znane wszystkim, przede wszystkim jednak współczesnym menadżerom pracującym często pod presją czasu. W artykule poruszona została problematyka zarządzania sobą w czasie przynależąca do czwartej generacji zarządzania czasem, która stanowić może antidotum na ten stan rzeczy. (abstrakt oryginalny)
Autor rozpatruje zagadnienie zaprzestania aktywności zawodowej. Przeprowadzone w artykule kwantyfikowanie konsumpcji i świadczeń zakłada z jednej strony uczestnictwo w jakimś zorganizowanym systemie, z drugiej ograniczanie konsumpcji w okresie aktywności zawodowej i generowanie oszczędności o charakterze emerytalnym. Autor opowiada się za wprowadzeniem mechanizmów, które pozwalają na uelastycznienie wieku emerytalnego, z jednoczesną możliwością wykorzystania zgromadzonych środków i praw o charakterze emerytalnym (zarówno w systemach obowiązkowych, jak i dobrowolnych). (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zaproponowanie narzędzia, które dałoby młodym Europejczykom możliwość bardziej świadomego dokonywania kluczowych wyborów życiowych we wczesnym stadium ich rozwoju zawodowego. Motywacją do badań jest brak poczucia stabilizacji u młodych, który uwidocznił się jako jeden z efektów globalnego kryzysu finansowego. W artykule przedstawiono propozycję modelu decyzyjnego opartego na metodzie AHP. Podmiotem podejmującym decyzje są młodzi ludzie u progu dorosłego życia. Przedmiotem procesu decyzyjnego jest rangowanie wyznaczników jakości życia, które pomoże respondentom maksymalizować ją w przyszłości. W analizie uwzględniono czynniki materialne (ilościowe) oraz niematerialne (jakościowe). Za pomocą modelu młodzi ludzie będą dokonywać bardziej świadomych wyborów, w zgodzie z własną hierarchią wartości, indywidualnymi oczekiwaniami i potrzebami. W efekcie gospodarka otrzyma wyżej zmotywowanych pracowników, zaś społeczeństwo mniej sfrustrowanych obywateli. (abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę na możliwości kształtowania takich umiejętności menadżerów, jak skuteczne rozwiązywanie osobistych problemów, z którymi się borykają, czy podejmowanie decyzji dotyczących dokonywania zmian w ich życiu osobistym jak i zawodowym, dzięki wykorzystaniu osobistego modelu biznesowego "TY". Model ten pomaga również w samodyscyplinie i nabywaniu nowych umiejętności, gdyż ostatnio coraz większą wagę przywiązuje się do takich umiejętności menedżerskich, jak prowadzenie skutecznych negocjanci i mediacji. Stwierdzono, że w identyfikowaniu takich potrzeb ważną rolę powinien odgrywać właśnie szablon osobistego modelu biznesowego "TY". To on, wskazując, kto jest naszym najważniejszym klientem i jaką wartość możemy mu ofiarować, a także informując nas, jakie poniesiemy koszty realizując dane przedsięwzięcie, pomaga nam podjąć właściwą decyzję i ocenić, które z nowych umiejętności powinny być dla nas najważniejsze.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Przyczyny wyboru partnerów życiowych
67%
W artykule przybliżono przyczyny poszukiwania partnerów życiowych, najważniejsze walory decydujące o atrakcyjności płci przeciwnej, sposoby postępowania partnerów pozostających w bliskich związkach interpersonalnych, preferowane strategie zachowań w sytuacji konfliktu oraz przyczyny rozpadu związków interpersonalnych. Kobiety częściej niż mężczyźni wymieniali złagodzenie samotności jako przyczynę powstawania związków interpersonalnych, podczas gdy ci drudzy częściej wskazywali na maksymalizowanie przyjemności i minimalizowanie stanów nieprzyjemności. Dla przedstawicieli obojga płci bardzo waże były cechy charakteru, jakie posiadał partner życiowy. Oceniając atrakcyjność partnera mężczyźni zwracali głównie uwagę na wygląd i urodę kobiety, natomiast dla kobiet ważniejsza była pozycja społeczna i status materialny mężczyzny. Głównymi przyczynami nieporozumień i rozpadu w badanych związkach była chęć narzucenia własnej woli oraz różnice w cechach charakteru. Wyniki badań mogą wykorzystać zarówno osoby, które są na etapie tworzenia relacji partnerskich, jaki i pary o długim stażu w związku interpersonalnym. (abstrakt oryginalny)
Dziś marki zamiast walczyć o wyróżnienie się za wszelką cenę, idą w kierunku budowania relacji. Koncentrują się na odbiorcy marki, nie zaś na marce samej w sobie. Dotyczy to także marki osobistej. Świadomość potrzeby budowania marki osobistej wciąż wzrasta, ale w porównaniu z innymi rynkami nadal jesteśmy na początku drogi. Marketerzy podejmując decyzję, że skorzystają ze wsparcia eksperta, powinni zdawać sobie sprawę z własnych atutów, ale i ograniczeń. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.