Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Personal security
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Zarządzanie humanistyczne bezpieczeństwem człowieka i społeczności lokalnych
100%
Artykuł jest próbą zwrócenia większej niż dotychczas uwagi na problemy bezpieczeństwa człowieka, także w jego lokalnym wymiarze. Uznano, że w tych rozważaniach bardzo przydatny może się okazać nurt zarządzania humanistycznego, zorientowany przede wszystkim na dobro człowieka, na dobro ludzi żyjących w różnych przestrzeniach terytorialnych, politycznych, kulturowych, psychologiczno-społecznych; nurt odwołujący się do wielu dziedzin i dyscyplin naukowych, a do obszaru wiedzy i dziedziny nauk humanistycznych w szczególności. W strukturze artykułu uwzględniono przede wszystkim trzy problemy. Pierwszy koncentruje się wokół pytania: Dlaczego zarządzanie humanistyczne w bezpieczeństwie? Następny dotyczy diagnozy bezpieczeństwa człowieka w organizacjach dokonanej na podstawie analizy publikacji traktujących o zarządzaniu zasobami ludzkimi oraz o przemianach w kulturze akademickiej [Sułkowski 2016, 2011]. Stanowi to jedynie egzemplifikację postrzegania tych zagadnień w perspektywie humanistycznej. Trzecim problemem jest wskazanie niektórych relacji pomiędzy bezpieczeństwem człowieka a zarządzaniem humanistycznym w kontekście koncepcji human security i koncepcji humanizacji bezpiecznych przestrzeni. W niewielkich fragmentach artykułu nawiązano do monografii traktującej o bezpieczeństwie najbliżej człowieka [Szweda 2016], która z założenia ma związek z zarządzaniem humanistycznym, choć w książce nie zostało to wyartykułowane wprost. (fragment tekstu)
2
100%
Podstawowym celem badań stało się zdiagnozowanie zakresu, istoty, rodzajów zagrożeń psychologiczno-społecznych wobec człowieka i grup społecznych występujących w XXI wieku. (fragment tekstu)
3
Content available remote Dostęp do broni palnej w Polsce - wybrane problemy
75%
Problematyka dostępu do broni palnej w Polsce jest często dyskutowana i od czasu do czasu poddawana ocenie publicznej, można powiedzieć, że jest ciągle ważna i aktualna. Dynamicznie zmieniające się otoczenie jest coraz bardziej niebezpieczne, dotyczy to tak bezpieczeństwa państwa, jak i jednostki czyli obywatela. W dyskusji nad poprawą bezpieczeństwa jednostki tzw. bezpieczeństwa personalnego zawsze pojawia się pytanie: czy łatwiejszy dostęp obywatela do broni palnej poprawia jego bezpieczeństwo, czy nie, a może wręcz pogarsza bezpieczeństwo jednostki. W swoim referacie zamierzamy podzielić się wynikami badań ankietowych przeprowadzonych w środowisku akademickim Zielonej Góry oraz wynikami analizy informacji o powyższej tematyce z ogólnodostępnych źródeł. Przedstawimy w dużym skrócie jak wygląda sprawa dostępu do broni w wybranych krajach europejskich i świata. Referat zawiera: wstęp, trzy rozdziały i wyniki badań wraz z wnioskami końcowymi. W pierwszym rozdziale opisujemy podstawy prawne i procedury uzyskania dostępu do broni palnej w Polsce, drugi zawiera informacje jakie są rozwiązania dostępu do broni palnej w wybranych krajach europejskich. Rozdział trzeci dotyczy problematyki dostępu do broni palnej w wybranych krajach pozaeuropejskich w tym głównie w Stanach Zjednoczonych, a całość kończy się podsumowaniem. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Podmiot bezpieczeństwa człowiek a koncepcja human security
75%
W artykule poruszona została kwestia niektórych przemian w podmiotach bezpieczeństwa, z uwzględnieniem problemu bezpieczeństwa człowieka. (fragment tekstu)
W artykule poddano analizie odpowiedzi na pytania Europejskiego Sondażu Społecznego z 2008 r., które pozwalały ocenić stopień poczucia bezpieczeństwa mieszkańców krajów uczestniczących w tak obszernym międzynarodowym badaniu postaw i opinii. Rozpatrzono dane dotyczące trzech obszarów związanych z poczuciem bezpieczeństwa: bezpieczeństwo osobiste, zabezpieczenie warunków bytowych oraz brak zagrożenia atakami terrorystycznymi. Analizie poddano percepcję poziomu bezpieczeństwa w różnych aspektach oraz oceniono zmienność odpowiedzi na poszczególne pytania. Opierając się na metodzie skalowania wielowymiarowego, wskazano różnice w postrzeganiu bezpieczeństwa przez mieszkańców krajów o długim stażu w strukturach unijnych i mieszkańców krajów będących członkami Unii Europejskiej od niedawna. (abstrakt oryginalny)
Problem tożsamości jest przedmiotem badań wielu dziedzin nauki, szczególnie psychologii i socjologii. Odróżnia się tożsamość osobistą od tożsamości społecznej. Tożsamość osobista zapewnia poczucie własnej niepowtarzalności, natomiast tożsamość społeczna wskazuje, iż człowiek ma poczucie przynależności do innych ludzi, do określonych grup, organizacji, a także ma świadomość posiadania swojego miejsca w świecie. Światopoglądowy model tożsamości posługuje się takimi pojęciami, jak wartość, wzór kulturowy lub etos. Koncepcja tożsamości pojmowana jest w tym przypadku jako zbiór trwałych przesłanek obrazu własnej osoby, ukształtowanych wśród członków danej zbiorowości. Przesłanki te wywodzą się z cech struktury społecznej lub całościowo, antropologicznie pojmowanej kultury tejże zbiorowości. Światopoglądowy model tożsamości odwołuje się również do tezy o zmianie warunków psychospołecznej egzystencji jednostki we współczesnym społeczeństwie. (abstrakt oryginalny)
7
75%
Europejski nakaz ochrony (ENO) jest uniwersalnym instrumentem o charakterze transgranicznym, chroniącym pokrzywdzonego przed wtórną wiktymizacją poza terytorium państwa, w którym orzeczone lub wykonywane są pierwotne środki ochrony. Jego wprowadzenie do polskiego systemu prawnego nastąpiło poprzez implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/99/UE z dnia 13 grudnia 2011 r. w sprawie europejskiego nakazu ochrony. Celem artykułu jest analiza postępowania w przedmiocie wydania europejskiego nakazu ochrony w polskim postępowaniu karnym, przy jednoczesnym jego odniesieniu do regulacji Dyrektywy 2011/99/UE. Przeprowadzone rozważania prowadzą do wniosku, że niezbędne jest udoskonalenie nie tylko przepisów polskiego kodeksu postępowania karnego, ale także działań koordynacyjnych wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Miejsce jednostki we współczesnym pojmowaniu bezpieczeństwa
75%
Opracowanie poświęcone jest problematyce bezpieczeństwa personalnego oraz jego miejsca i znaczenia we współczesnym pojmowaniu bezpieczeństwa. Na początku rozważań wyjaśnione zostało pojęcie bezpieczeństwa oraz przedstawione zostały jego podstawowe typologie. Następnie zdefiniowano pojęcie "bezpieczeństwa jednostki". W dalszej części artykułu scharakteryzowane zostały zagrożenia dla bezpieczeństwa człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem mających swoje źródło we współczesnej cywilizacji. Na koniec przedstawione zostały filary ochrony bezpieczeństwa jednostki w prawie międzynarodowym. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu są problemy dotyczące sposobu wskazania dóbr prawnie chronionych i podmiotów przestępstw: narażenia pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 220 k.k.), niezgłoszenia danych (zgłoszenia nieprawdziwych danych) mających wpływ na prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego (art. 219 k.k.) i ukrywania wypadków przy pracy i chorób zawodowych (art. 221 k.k.). Autorka poświęca szczególną uwagę kontrowersyjnemu w nauce prawa karnego zagadnieniu zdekodowania w oparciu o unormowania prawa pracy cech podmiotu przestępstwa z art. 220 k.k., tj. bycia odpowiedzialnym za bezpieczeństwo i higienę pracy. Prezentuje pogląd o możliwości popełnienia tego przestępstwa przez osoby nieuosabiające pracodawcy. Z uwzględnieniem unormowań prawa ubezpieczeń społecznych odtwarza zakres pojęcia "dane mające wpływ na prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego", co pozwala szeroko określić krąg podmiotów zobowiązanych do zgłaszania tych danych. Podobnie szeroko - na podstawie analizy unormowań prawa pracy - autorka wskazuje podmioty przestępstwa ukrywania wypadków przy pracy i chorób zawodowych. (fragment tekstu)
Bezpieczeństwo społeczne podmiotu w rozumieniu jednostki w polskiej literaturze przedmiotu nie jest podejmowane w zakresie pozwalającym dokonać kategoryzacji pojęć oraz diagnozy osiągniętego stanu rozwoju, a także w konsekwencji wykorzystać je w politykach publicznych. Zaprezentowana w raportowanej publikacji koncepcja bezpieczeństwa została osadzona na mapie bezpieczeństwa społecznego, pod względem dyscyplin naukowych mieści się w nauce o polityce, polityce społecznej, ekonomii i socjologii. Tak szerokie osadzenie metodologiczne wynika z przyjętego katalogu wskaźników i podejmowanych kwestii. Oś przewodnią analizy wyznacza relacja pomiędzy jednostką a dobrami uznanymi za zasadnicze dla funkcjonowania społeczeństwa i w zaspokajaniu potrzeb człowieka, pracownika, rodziny. Poczynione w pracy ustalenia pozwoliły zweryfikować założenia zarówno w odniesieniu do komponentu teoriopoznawczego, jak i rzeczywistości społecznej, widząc jednakże potrzebę dalszego rozwijania w ramach nauk o bezpieczeństwie społecznej perspektywy, a w wymiarze praktycznym cały katalog zależności stanu rozwoju społeczno-gospodarczego determinującego jednostkowe bezpieczeństwo społeczne. (abstrakt oryginalny)
In contemporary management studies innovation is treated as a novelty in a relative sense, i.e. as a new solution for a given entity and not necessarily for the others. Such an understanding of innovation leads to the conclusion that every employee can create it. However, the condition for this to occur is the existence of a favorable organizational climate. The aim of the paper is to identify the relationships between employee psychological safety, treated as a key dimension of the innovative climate, and manager behaviors expressing the authenticity of their leadership. The paper is based on the literature review and empirical study conducted among students. Results of the study show that links of the aforementioned constructs are significant. Although the teacher-student relationship is not perfectly equivalent to the manager-subordinate relationship, the analyzed phenomena are of a rather universal nature. Thus, we think that the study contributes to the theory of innovation climate and definitely inspires for further research. (original abstract)
Bezpieczeństwo jest niewątpliwie istotną potrzebą człowieka i choć nie jest prawem bezpośrednio wyrażonym przez ustrojodawcę w Konstytucji, to ustawa zasadnicza traktuje o bezpieczeństwie parokrotnie w różnych kontekstach i znaczeniach. Przez pryzmat stosowania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej, bezpieczeństwo jest postrzegane na dwa sposoby. Z jednej strony są to środki, czynniki służące zapewnianiu bezpieczeństwa i porządku publicznego, z drugiej natomiast ich zastosowanie w istotny sposób narusza bezpieczeństwo osobiste jednostki. Dobra te, wspólne oraz indywidualne, winny być w taki sposób wyważone, aby bezpieczeństwo jako prawo każdego człowieka było chronione i respektowane w demokratycznym państwie prawnym.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Źródła zagrożeń bezpieczeństwa społecznego : rodzina dysfunkcjonalna
63%
Artykuł jest podzielony na dwie części, w pierwszej części jest wyjaśnione pojęcie bezpieczeństwa narodowego. W drugiej części omówione zostały problemy rodziny w obszarze jej funkcjonalności i dysfunkcjonalności, jak również znaczenia zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i społecznego. Na podstawie analizy literatury można stwierdzić, że często jedna patologia pociąga za sobą kolejne. Dysfunkcjonalność rodziny występuję, w takich obszarach jak: przestępczość, narkomania czy alkoholizm. Stanowią one zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli. Poza tym bezsprzecznym faktem, dysfunkcjonalność rodziny przyczynia się do wyzwalania negatywnego zachowania i antyspołecznych postaw, niespełnianie lub ograniczone pełnienie funkcji prokreacyjnych (co w konsekwencji zagraża ciągłości pokoleniowej i zanik tożsamości).(abstrakt oryginalny)
W artykule zostały przedstawione kwestie bezpieczeństwa jednostki i jego znaczenie dla społeczeństwa w przestrzeni lokalnej, wewnętrznej i międzynarodowej. Głównym celem jest jednak ujednolicenie i usystematyzowanie podstawowych pojęć występujących w dyscyplinie naukowej jaką jest bezpieczeństwo narodowe. Problematyka bezpieczeństwa jest jednym z najważniejszych elementów, nad którymi warto skupić uwagę, gdyż jego potrzeba jest ściśle związana z wewnętrznym poczuciem bezpieczeństwa człowieka jako jednostki. Bezpieczeństwo ciągle jest kształtowane przez postęp cywilizacyjny, dlatego społeczeństwo stawia przed państwem coraz większe oczekiwania w stosunku do zapewnienia bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo to także zabezpieczenie siebie i swoich bliskich przed jakimikolwiek zagrożeniami, jakie występują w czasie realnego niebezpieczeństwa czy zagrożenia. Poziom bezpieczeństwa musi spełniać wiele wymogów, jakie stawia sobie państwo jako kluczowy organ, który buduje, nadzoruje, kontroluje i w razie potrzeby modyfikuje całościowy system. W bezpieczeństwie narodowym nie chodzi jednak tylko o ochronę i obronę, ale także istnienie państwa jako takiego, które gwarantuje pomyślny byt i rozwój oraz ochronę wartości poszczególnym członkom społeczności. Warto podkreślić, że poczucie bezpieczeństwa dla jednostek jest najważniejsze, dlatego wiele państw i organizacji międzynarodowych skupia się na tworzeniu odpowiedniego stanu bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo w istocie jest zależne przede wszystkim od tego, co dzieje się wokół naszego środowiska zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego, ponieważ z niego mogą pochodzić potencjalne zagrożenia. Społeczeństwo musi być przygotowane na zagrożenia, dlatego organy muszą przygotować jednostki do szybkiego reagowania i zwalczania zagrożenia na początku jego powstania. Tak szybkie metody reagowania na zagrożenie pozwolą ludziom się rozwijać i czuć się bezpiecznie w swojej grupie społecznej. (abstrakt oryginalny)
Pełnomocnik ochrony jest kluczowym elementem w systemie ochrony informacji niejawnych. Na nim bowiem ciąży obowiązek zapewnienia ochrony informacji niejawnych w jednostce, poprzez realizację zadań związanych z bezpieczeństwem fizycznym, bezpieczeństwem osobowym, bezpieczeństwem teleinformatycznym oraz ich kontrolą. W ramach tych zadań opracowuje dokumentację regulującą funkcjonowanie całego systemu ochrony, wydziela strefy ochronne i kancelarię tajną, oszacowuje i zarządza ryzykiem bezpieczeństwa czy zapewnia ochronę systemom teleinformatycznym. Pełnomocnik ochrony przeprowadza również procedurę sprawdzającą w stosunku do pracowników jednostki czy też dokonuje okresowych przeglądów materiałów zawierających informacje niejawne. Również wymogi formalne, jakie musi spełnić kandydat na pełnomocnika ochrony, poszerzona procedura sprawdzająca przeprowadzona w celu wydania poświadczenia bezpieczeństwa, wskazuje na jego ogromne znaczenie w zapewnieniu bezpieczeństwa informacjom, których nieuprawnione ujawnienie spowodowałoby lub mogłoby spowodować szkody dla Rzeczpospolitej Polskiej albo byłoby z punktu widzenia jej interesów niekorzystne. Od pełnomocnika ochrony w znacznej mierze zależy wyważenie pomiędzy nadaniem informacjom klauzuli informacji niejawnych a zapewnieniem konstytucyjnego prawa do dostępu do informacji publicznej.(abstrakt oryginalny)
Zmęczenie kierowców jest powszechnym problemem, który wpływa na produktywność, bezpieczeństwo dostaw jak i bezpieczeństwo pracy kierowców. Celem pracy było zbadanie subiektywnego zmęczenia kierowców. Grupę badawczą stanowiło 29 kierowców samochodów ciężarowych pracujących w firmach kurierskich. Średni wiek badanych wynosił 36,1 lat przy odchyleniu standardowym Sd = 7,4 lat; staż pracy w zawodzie 7,8 lat (Sd = 6,5); średni tygodniowy czas pracy - 40,8h (Sd = 10,0). Do pomiaru zmęczenia przed oraz po pracy zastosowano 30 elementowy kwestionariusz. Kierowcy po pracy najbardziej uskarżali się na: "senność" (73,3%), "ziewam" (68,9%), "zmęczenie oczu" (64,4%), "chęć położenia się" i "ból pleców" (po 62,2%), "odczucie pragnienia" (44,4%), "uczucie ciężkiej głowy" i "roztargnienie" oraz "uczucie sztywności barków" (po 42,2%), "odczucie niepokoju" i "czuję się kiepsko" (po 40,0%), "powolność w myśleniu" i "zobojętnienie" (po 37,8%), "ociężałość całego ciała" i "powolność i ociężałość ruchowa" (po 35,6%), "rozproszenie uwagi" (33,3%), "ciężkość nóg" (31,1%). W przypadku 17 z 30 symptomów stwierdzono statystycznie istotne zmiany. Odnotowano statystycznie istotny wzrost ilorazu zmęczenia kierowców po pracy. Pracownicy najbardziej uskarżali się na symptomy zmęczenia z grupy "objawy spadku aktywacji" niż "zmęczenia fizycznego" oraz "objawy spadku motywacji". Pracę kierowców zakwalifikowano do ogólnego typu zmęczenia. Wyniki badań mogą być wykorzystane w działaniach zapobiegawczych zmęczeniu.(abstrakt oryginalny)
Bezpieczeństwo interpersonalne w relacjach społecznych nabiera w dzisiejszych czasach szczególnego znaczenia. Nienawiść, mowa nienawiści, dyskryminacja, pogarda, agresja werbalna czy przestępstwa z nienawiści to słowa, które nieustannie pojawiają się w naszym życiu i dyskursie publicznym, przybierając postać nowej patologii społecznej. Są to zjawiska, które w chwili obecnej stanowią bardzo poważne zagrożenia dla trwałości społeczeństwa obywatelskiego, a przede wszystkim dla ciągle kształtującej się demokracji w naszym kraju. Głównym celem artykułu jest zwrócenie uwagi czytelnika na zagrożenia, jakie niesie za sobą agresja werbalna dla poczucia bezpieczeństwa człowieka i jego relacji interpersonalnych występujących w różnych dziedzinach życia społecznego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ma charakter naukowo-badawczy, a jego przedmiotem jest wprowadzony ustawą z dnia 31 marca 2020 r. nowy środek zapobiegawczy stosowany wobec oskarżonego o przestępstwo popełnione w stosunku do członka personelu medycznego w związku z wykonywaniem przez niego czynności opieki medycznej lub osoby przybranej personelowi medycznemu do pomocy w związku z wykonywaniem tych czynności. Podstawowym celem naukowym była ocena zasadności jego wprowadzania do procesu karnego i poprawności określenia dodatkowych przesłanek jego stosowania, a także jego zakresu przedmiotowego. Celem głównych tez badawczych było wykazanie, że środek ten, mimo negowania w doktrynie jego wprowadzenia do Kodeksu postępowania karnego, może odegrać istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa członkom personelu medycznego, chociaż ten cel nie jest adekwatny do ogólnych celów środków zapobiegawczych, a także wskazanie koniecznych zmian legislacyjnych, mających usunąć niespójność kodeksową wywołaną jego błędnym unormowaniem. Wyniki badania mają oryginalny charakter, gdyż mimo krótkiego obowiązania analizowanej regulacji wykazały potrzebę interwencji ustawodawcy. Badania mają przede wszystkim zasięg krajowy, ale mogą być przydatne również w innych państwach ze względu na to, że dotyczą oryginalnego środka zapobiegawczego, który wykracza poza tradycyjne rozumienie tego rodzaju środków. Opracowanie ma istotne znaczenie dla nauki, gdyż zawiera pogłębioną analizę dogmatyczną i duży ładunek myśli teoretycznej, a także dla praktyki, wskazuje bowiem kierunki interpretacji przesłanek stosowania środka zapobiegawczego i innych jego elementów, a tym samym może przyczynić się do jego jednolitego stosowania. (abstrakt oryginalny)
Ochrona osób i mienia to działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa życia, zdrowia i nietykalności człowieka oraz ochrona jego dóbr materialnych. Głównym celem ochrony jest zapewnienie, z dołożeniem należytej staranności, bezpieczeństwa dóbr powierzonych do ochrony przez zleceniodawców oraz doskonalenie sposobów i środków działalności ochronnej [Nowicki, 1994, ss. 15-18]. W planowaniu ochrony osób i mienia istotna jest analiza stanu obecnego (zdarzeń zaistniałych - analiza zdarzeń, które miały wpływ na bezpieczeństwo chronionej osoby i jej mienia) oraz wszystkich potencjalnych zagrożeń (prognozowanie zagrożeń, które mogą wystąpić w bliższej lub dalszej przyszłości i mieć wpływ na bezpieczeństwo chronionej osoby i jej mienia). (fragment tekstu)
Instytucja zarządzania kryzysowego w Polsce została uregulowana ustawą o zarządzaniu kryzysowym. Regulacja ta wypełniła lukę w przepisach dotyczących obowiązków administracji rządowej oraz samorządowej w zakresie ochrony ludności, mienia oraz środowiska. Obowiązująca w danym kształcie ustawa o zarządzaniu kryzysowym okazuje się być niewystarczająca ze względu na wymogi prawa unijnego w zakresie zarządzania ryzykiem oraz ochrony infrastruktury krytycznej, a w konsekwencji z uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Dlatego w maju 2019 r. podjęto próbę przygotowania projektu ustawy o zmianie ustawy o zarządzaniu kryzysowym oraz niektórych innych ustaw. Analizując proponowane zmiany w aspekcie zwiększenia bezpieczeństwa obywateli, należy wskazać, że wiele z nich jest pożądanych, np.: utworzenie Centralnej Bazy Magazynowej; wprowadzenie instytucji koordynatora do spraw ochrony infrastruktury; zmiana roli RZZK, który powinien być organem koordynującym działania, posiadać uprawnienia do wydawania poleceń i je egzekwować. Pewne rozwiązania mogą jednak budzić wątpliwości w płaszczyźnie rozwiązań prawnych proponowanych w projekcie UD 523 w stosunku do korzyści dla obywateli, a mianowicie: wprowadzenie definicji legalnej "klęski żywiołowej", mimo że definicja taka istnieje już w polskim porządku prawnym, czy też tworzenie sztabów koordynacyjnych na poszczególnych stopniach samorządu terytorialnego, którym nie przyznano zadań ani kompetencji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.