Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Personnel decision making
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Pułapki zaufania - motywy podejmowania decyzji kadrowych w organizacji
100%
Zaufanie postrzegane jest jako cenny zasób każdej organizacji, który determinuje sprawność procesów zarządzania. Zaufanie jest przede wszystkim jednym z najważniejszych elementów jaki wpływa na charakter relacji interpersonalnych. Jego źródłem mogą być takie wartości jak: wiedza, kompetencje, uczciwość, a także może ono mieć wymiar relacji opartej na interesowności. Celem artykułu jest udzielenie odpowiedzi na zasadnicze pytania: jaki wymiar zaufania w największym stopniu rzutuje na obsadę stanowisk kierowniczych oraz jakie zależności i powiązania z pozostałymi procesami organizacyjnymi mają decyzje personalne w praktyce zarządzania. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Pewność, niepewność i ryzyko w decyzjach menedżerskich
75%
Rozwiązywanie różnego rodzaju problemów i samodzielność decyzyjna to podstawowe umiejętności wymagane od menedżera w każdej organizacji. W opracowaniu nakreślono złożoność problematyki podejmowania decyzji w organizacji przez menedżera odpowiedzialnego za jej efektywność. Każdy menedżer powinien mieć świadomość, że sytuacja decyzyjna, w której się znajduje, determinuje funkcjonowanie organizacji. Trudność w podejmowaniu decyzji menedżerskich polega na niejednoznaczności sytuacji decyzyjnej, która ma miejsce w organizacji. W publikacji ukazano również znaczenie warunków, mających wpływ na decyzyjność współczesnego menedżera. Każda osoba, funkcjonująca w organizacji napotyka na wiele utrudnień w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów. We współczesnych organizacjach ryzyko i niepewność decyzyjna jest wysoka, zwłaszcza przy podejmowaniu decyzji menedżerskich. Warunki te powinny być brane pod uwagę przez każdego decydującego. Zatem umiejętność podejmowania decyzji przez menedżera w różnorakich warunkach decyzyjnych, jest istotna, gdyż gwarantuje ona efektywność organizacji. (abstrakt oryginalny)
Trybunał Sprawiedliwości UE w dniu 7 sierpnia 2018 r. wydał wyrok w połączonych sprawach Miriam Bichat (C-61/17), Daniela Chlubna (C-62/17) i Isabelle Walkner (C-72/17) przeciwko Aviation Passage Service Berlin GmbH & Co. KG, w którym dokonał wykładni pojęcia przedsiębiorstwa sprawującego kontrolę nad pracodawcą w kontekście dyrektywy 98/59 w sprawie zbliżania ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do zwolnień grupowych. Trybunał wyjaśnił, czy pojęcie to należy interpretować wyłącznie w świetle stosunku prawnego czy też wystarczający jest również stosunek faktyczny. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono teoretyczne podstawy zarządzania zasobami ludzkimi, jego wymiar strategiczny oraz obszary decyzyjne będące w kręgu zainteresowań kadry kierowniczej. Omówiono problemy usprawniania procesu decyzyjnego w systemie zarządzania zasobami ludzkimi.
Celem artykułu Jest analiza specyficznych cech konkursowej metody wyboru dyrektora przedsiębiorstwa państwowego, ze szczególnym uwzględnieniem jej zalet i wad. Omówiono kwestię formalnych i pozaformalnych kryteriów wyboru dyrektora, warunki metodologicznej rzetelności badań, na podstawie których ocenia się kandydatów oraz skład i zasady współdziałania zespołu ekspertów dokonującego oceny kandydatów z komisję konkursową. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wykorzystanie metod ilościowych w procesie selekcji kadr. Autorka przedstawiła procedurę budowy profili wymagań oraz sposób ustalania wag dla cech i umiejętności w profilu.
Opracowano modele wspierające podejmowanie decyzji w sprawie obsadzenia wolnych stanowisk. Sporządzono wykaz najlepszych kandydatów do obsadzenia wakatów spółki.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie restrukturyzacji zatrudnienia, jako zespołu działań dostosowujących stan i strukturę potencjału kadrowego do warunków umożliwiających sprawną realizację celów przedsiębiorstwa, a zwłaszcza osiągania korzystnej pozycji rynkowej oraz zidentyfikowanie wpływu procesu restrukturyzacji na zachowania pracowników, ich efektywność działania. Wykorzystano do tego obserwację przebiegu i skutków jakie wywołał przeprowadzony proces restrukturyzacji w przedsiębiorstwie produkcyjnym XBC Sp. z o.o., należącym do koncernu przemysłu samochodowego. (fragment tekstu)
9
Content available remote Decision Making Methods for the Selection of ICT Project Manager
63%
Problematyka sukcesu projektów w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) przyciąga uwagę pracowników akademickich i praktyków, co najmniej od ostatnich dwóch dekad. Organizacje dokonują coraz większych inwestycji w sferze ICT, aby zwiększyć wydajność i jakość procesów. Pomimo badań teoretycznych i empirycznych na temat inwestycji w ICT, wskaźnik niepowodzeń tego rodzaju projektów jest wciąż wysoki. Wiele zależy od dobrego kierownika projektu, który musi wykazać się szeregiem kompetencji w trakcie projektu ICT. Proces wyboru menedżera projektu ICT jest w rzeczywistości bardzo złożony. W procesie doboru personelu wykorzystuje się wielokryterialne techniki podejmowania decyzji (np. metoda MCDM). Głównym celem bieżących badań jest opracowanie analitycznej hybrydowej metodologii dla problemu wyboru menedżera projektu ICT. Celem jest określenie kryteriów wyboru kierownika projektu z zastosowaniem i rozszerzeniem powszechnie znanej metody Delphi. Metoda ta umożliwia ocenę i uszeregowanie wagi kryteriów za pomocą tzw. techniki "prometejskiej" (PROMETHEE) dla oceny kandydatów. Ocena kandydatów jest dokonywana za pomocą modelu grupowego MCDM opartego na teorii zbiorów rozmytych. (abstrakt oryginalny)
Obowiązująca od 1 stycznia 2009 roku nowa ustawa o pracownikach samorządowych wpisuje się w nurt decentralizacji administracji państwowo- samorządowej. Jednym z jej celów było takie określenie uprawnień i obowiązków pracodawców, by metody organizowania pracy były zharmonizowane z poszczególnymi szczeblami samorządu. Wdrożona koncepcja zarządzania zasobami ludzkimi wprowadziła większą autonomię wójtów (burmistrzów, prezydentów miast), jak i starostów i marszałków w zakresie między innymi określenia kryteriów ocen pracowniczych, ustalenia stawek wynagrodzenia zasadniczego i dodatków do wynagrodzenia. Dokonana analiza aktów prawnych, regulujących przebieg procesu zarządzania zasobami ludzkimi w urzędzie gminy nakazuje sformułować następujące wnioski. W ostatnich latach prawne uwarunkowania procesu zarządzania zasobami ludzkimi w administracji samorządowej uległy znacznej zmianie, głównie z powodu dokonanych nowelizacji ustaw i rozporządzeń samorządowych. Zmiany te idą w dobrym kierunku z punktu widzenia potrzeby dostosowania praktycznego przebiegu procesów kadrowych w urzędach gminnych do wymogów nakreślonych przez naukę organizacji i zarządzania, określających wzorcowe (modelowe) rozwiązania, obejmujące kluczowe dziedziny zarządzania zasobami ludzkimi. (fragment tekstu)
Przedstawiono przyczyny poszukiwania przez pracowników nowego miejsca pracy oraz reakcje pracodawców na poszukiwanie przez pracowników nowego miejsca zatrudnienia. Ukazano wyniki badań dotyczących przyczyn zachęcających polskich pracowników do zmiany pracodawcy, deklarowane przez pracodawców działania podejmowane w celu zatrzymania pracowników. Wykazano iż dysfunkcje w sferze personalnej utrudniają utrzymanie pracowników a wyeliminowani nieprawidłowości sprzyja równowadze przedsiębiorstwa i większemu zaangażowaniu kadry pracowniczej.
Najczęstsze rozważania i badania dotyczące zatrudnienia ekspatów lub też menedżerów lokalnych (HCN) do filii korporacji w różnych krajach ograniczają się do porównania kosztów bezpośrednio związanych z ich kontraktem (koszty podróży, wynagrodzenia i dodatków finansowych, koszty relokacji rodziny). W niniejszym artykule przedstawiono klasyfikację menedżerów firm międzynarodowych ze względu na kierunek ich przemieszczeń oraz pochodzenie organizacyjne. Ponadto zaprezentowano czynniki organizacyjne, decydujące o wyborze menedżera na stanowisko w filii spośród ekspatriantów i menedżerów lokalnych. Na podstawie formuły kosztów internalizacji, autorstwa C. Hill i W. Kim, autorka wskazuje na te warianty, w których z punktu widzenia centrali korporacji korzystniej jest zatrudnić ekspatriantów, oraz sytuacje, w których warto skorzystać z menedżerów rynku lokalnego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy trendów w strategiach działów kadr banków. W obecnych realiach sektora finansowego kluczowego znaczenia nabiera zarządzanie zmianą. Autor wyjaśnia znaczenie pojęcia, a następnie przechodzi do opisu sytuacji sektora - dostrzegalne jest dążenie do redukcji personelu, zmniejszenie nakładów na rozwój kompetencyjny pracowników oraz poczucie niedostatku informacji na temat całościowej sytuacji sektora.
W artykule omówiono procesy zatrudniania i zwalniania pracowników, jako znaczące elementy zarządzania przedsiębiorstwem. Zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych w grupie 101 przedsiębiorstw działających w Polsce. Głównym celem przeprowadzonej analizy była ocena stanu zarządzania zasobami ludzkimi w Polsce w kontekście dążeń do integracji UE.
Celem artykułu jest wskazanie możliwości rozwiązywania problemów dotyczących funkcji personalnej w przedsiębiorstwie poprzez wdrożenie systemu controllingu personalnego. Omówiono miejsce, jakie controlling personalny może zajmować w całej działalności przedsiębiorstwa. Zwrócono uwagę na dwa zagadnienia, związane z realizacją controllingu personalnego: proces planowania potrzeb kadrowych oraz źródła pozyskiwania pracowników do przedsiębiorstwa.
W artykule zaprezentowano badanie kompetencji przedstawicieli handlowych. Szczegółowo omówiono przykładowe kompetencje wraz z ich wskaźnikami, a także metody ich badania. Do kompetencji istotnych na stanowisku przedstawiciela handlowego należy zaliczyć: autoprezentację i prezentację firmy, obsługę klienta wraz ze sprzedażą, planowanie i organizację pracy, współpracę z innymi, komunikowanie się oraz orientację na cel.
Podejmowanie decyzji jest jedną z najważniejszych funkcji zarządzania. Przedstawiono wybrane implikacje teorii decyzji w praktyce gospodarczej. Celem tego artykułu było znalezienie zależności pomiędzy ogólną teorią decyzji a praktyką decyzji kadrowych. Omówiono charakter i rodzaje decyzji, kwestie racjonalności i ryzyka w podejmowaniu decyzji. Przyglądnięto się praktyce decyzji kadrowych i ich modelowaniu w polskich organizacjach.
This paper proposes an effective solution based on combined TOPSIS and Hungary assignment approach to help companies that need to assign personnel to different departments. An extension of TOPSIS (technique for order performance by similarity to ideal solution) combined by Hungary assignment algorithm is represented for this purpose. According to decrease resistance of employee opposite of recruitment of new employee, Decision criteria are obtained from the nominal group technique (NGT) and managers of each departments has been involved in decision making process. In the presented solution, managers of four departments have been involved in evaluating four candidates for their department and data is analyzed by TOPSIS and at the end, an effective fit between personnel and their corresponding department is presented. (original abstract)
Pandemia koronawirusa spowodowała, że liderzy firm musieli zacząć komunikować trudne decyzje. To sprawdzian z reputacji. Umiejętność realizacji niełatwych procesów, a następnie informowanie o nich z poszanowaniem dotychczasowych relacji to moment w karierze lidera, w którym jak nigdy przedtem buduje się jego marka osobista. Jak na dłoni widać wtedy wszystko: jego misję, wartości, jakość podejmowanych decyzji i to nie w deklaracjach, tylko w czynach. Zobaczmy, jak ten sprawdzian zdali niektórzy liderzy. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje uwarunkowania związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Pracodawcy często działają w tej kwestii dwutorowo i do zwiększania wiedzy oraz umiejętności pracowniczych zachęcają poprzez finansowanie w całości lub części szkoleń, kursów czy studiów podyplomowych, a także umieszczają pytania o ostatnio odbyte formy doskonalenia w formularzu oceny okresowej. Pomimo to pracownicy w różnym stopniu reagują na te motywatory do podnoszenia wiedzy i umiejętności. W celu zwiększenia wartości poznawczej w artykule przedstawiono wyniki krótkiego badania porównawczego między sektorem prywatnym a publicznym w zakresie stosowanych form zachęt oraz ich skutku ze szczególnym uwzględnieniem aspektu perspektywy dalszego zatrudnienia w obecnym miejscu pracy.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.