Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Personnel process
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W pracy zaprezentowano istotę counsellingu pracowniczego, oraz opisano sytuacje w których można zastosować tę metodę. Następnie scharakteryzowano podstawowe związki między counsellingiem pracowniczym a coachingiem i mentoringiem. W ostatniej części artykułu opisano wdrożenie counsellingu w urzędzie pocztowym w Wielkiej Brytanii.
W artykule zwrócono uwagę na problematykę luki pokoleniowej w przedsiębiorstwie hutniczym. Luka pokoleniowa jest traktowana jako nadmiar pracowników w wieku dojrzałym nad pracownikami młodymi. Pojęcie "zarządzania luką pokoleniową" jest formą zarządzania zasobami ludzkimi (ZZL) w kierunku ograniczania negatywnych skutków luki pokoleniowej dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. W artykule analizie poddano zmiany w strukturze wiekowej zasobów ludzkich oraz podejmowane działania w obszarze fluktuacji kadr. Na danych empirycznych dotyczących sytuacji kadrowej w przemyśle hutniczym wskazano na kierunki zmian w polityce kadrowej hutnictwa. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu Jest analiza specyficznych cech konkursowej metody wyboru dyrektora przedsiębiorstwa państwowego, ze szczególnym uwzględnieniem jej zalet i wad. Omówiono kwestię formalnych i pozaformalnych kryteriów wyboru dyrektora, warunki metodologicznej rzetelności badań, na podstawie których ocenia się kandydatów oraz skład i zasady współdziałania zespołu ekspertów dokonującego oceny kandydatów z komisję konkursową. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono kilka przypadków zachowań, na które można się natknąć podczas rozmów kwalifikacyjnych. Są to przypadki osób takich jak: gaduła, arogant, człowiek lakoniczny i nieśmiały, podejrzany o chorobę alkoholową.
5
Content available remote Personnel Process in a Project - the Form and Implementation Practice
75%
The literature focused on project-based management is frequently discussing the problems of team management. The activities addressed to project team members can be approached from the perspective process. Personnel process should represent the set of interrelated, coordinated activities contributing to the project goal implementation. The purpose of the article is to provide an answer - based on literature studies and empirical research - to the questions regarding the implementation methods of personnel process stages in a project, the occurring shortcomings, the process integrity, and changes to be made for its improvement. (original abstract)
Niniejszy artykuł dotyczy problematyki rotacji pracowników i potrzeby zwiększania retencji zatrudnienia. Są one istotne dla kształtowania odpowiedniej liczby pracowników i zapewnienia stabilnego poziomu wydajności pracy. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację na polskim rynku pracy, rotacja jest zjawiskiem częściej indukowanym przez samych pracowników niż przez organizację, dla której znaczna fluktuacja generuje ryzyko wzrostu kosztów pozyskania pracowników oraz pogorszenie wydajności pracy (ilościowo i jakościowo). W związku z tym kluczowa staje się systematyczna analiza poziomu rotacji oraz jej przyczyn, w szczególności pod kątem podejmowania działań wewnątrz organizacji. Problemem badawczy podjętym w niniejszym artykule jest zatem identyfikacja roli funkcji personalnej i realizowanych w jej ramach procesów w ograniczaniu lub nasilaniu zewnętrznej, negatywnie postrzeganej rotacji pracowników. W warstwie empirycznej wykorzystano wyniki badań prowadzonych metodą case study, w ramach której przeanalizowano przypadki 11 przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono teoretyczne i praktyczne aspekty procesu restrukturyzacji zatrudnienia. Aspekt praktyczny omówiono na przykładzie Huty "Częstochowa" SA.
Artykuł opisuje poprzez trzy wymiary: funkcjonalny, instytucjonalny i instrumentalny (model 3D), realizację funkcji personalnej w organizacji. Ma to na celu identyfikację przebiegu i uwarunkowań procesów kadrowych, rozpoznanie skali zjawiska oraz rozpoznanie czynników, które wpływają na rozpoznanie decyzji personalnych.
9
Content available remote Rekrutacja pracowników jako proces
63%
Niestabilny rynek pracy w Polsce powoduje duże rotacje pracowników, zwłaszcza w korporacjach i firmach prywatnych, co skutkuje poszukiwaniem nowych, wartościowych pracowników. Proces rekrutacji bywa jednak żmudny i monotonny i nie zawsze pozwala pracodawcy na znalezienie właściwiej osoby, na konkretne stanowisko pracy. Powyższe skutkuje więc (coraz częściej) podejmowaniem przez firmy decyzji o zleceniu zatrudnienia agencjom zewnętrznym. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest spojrzenie na wytyczne zawarte w standardach w obszarze "środowisko wewnętrzne" pod kątem wykorzystania do ich realizacji procedur zarządzania kadrami. (fragment tekstu)
Wzrost zainteresowania problematyką międzynarodowego zarządzania zasobami ludzkimi można zaobserwować wraz z postępującym procesem umiędzynarodowienia działalności przedsiębiorstw. Opracowanie opiera się na doświadczeniach firmy Transsystem i omawia międzynarorodowy i kulturowy kontekst zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie polskim działającym w skali światowej.
Celem opracowania jest wskazanie na rosnącą potrzebę zmian w organizacjach turystycznych badanego obszaru, ukierunkowanych na zasoby ludzkie oraz wyższą dbałość o realizację funkcji personalnej. Badaniu poddano 20 schronisk górskich, omówiono ich sytuację oraz realizację podstawowych funkcji zarządzania zasobami niematerialnymi.
13
Content available remote Oceny pracowników - realna potrzeba czy wymysł zarządzających?
63%
Oceny pracowników są dla wielu osób zajmujących się zarzadzaniem ważnym, a zarazem jednym z najbardziej kontrowersyjnych elementów zarządzania, który niestety może prowadzić do powstania wielu sytuacji konfliktogennych w organizacji. System ocen pracowniczych nie może być celem samym w sobie. Powinien być powiązany z systemami: kadrowym, motywacyjnym, wynagrodzeń i awansowania. Powinien być także wspomagany przez system informatyczny. Celem tego artykułu jest bardzo zwięzły przegląd wybranych problemów związanych z ocenianiem pracowników oraz zwrócenie uwagi na kwestie wpływające na to, czy system ocen spełnia pozytywną rolę w organizacji, czy też tej organizacji szkodzi. Rozważania prowadzone będą na podstawie wybranej literatury przedmiotu i wieloletnich doświadczenia autora, pełniącego funkcje menedżerskie w organizacjach, zajmującego się zarządzaniem dużymi zespołami pracowniczymi o bardzo różnorodnej strukturze. (abstrakt oryginalny)
Planowanie kadr jest głównym składnikiem całego procesu kadrowego mającego na celu zapewnienie organizacji właściwych ludzi na właściwych stanowiskach we właściwym czasie. W artykule przytoczono ćwiczenie na podstawie Fabryki Rękawiczek "Halszka".
Celem artykułu jest wskazanie możliwości rozwiązywania problemów dotyczących funkcji personalnej w przedsiębiorstwie poprzez wdrożenie systemu controllingu personalnego. Omówiono miejsce, jakie controlling personalny może zajmować w całej działalności przedsiębiorstwa. Zwrócono uwagę na dwa zagadnienia, związane z realizacją controllingu personalnego: proces planowania potrzeb kadrowych oraz źródła pozyskiwania pracowników do przedsiębiorstwa.
16
Content available remote Rozwój przedsiębiorstwa przy uwzględnieniu procesu doboru kadr
63%
W artykule omówiono różnice jakie występują między pojęciami wzrost, a rozwój przedsiębiorstwa. Następnie przedstawiono jak istotną rolę odgrywa dobór zawodowy, czyli dobór zespołu pracowniczego. Badania dotyczące budowy zespołów pracowniczych przeprowadzono w Fabryce Farb i Lakierów "Śnieżka" SA. Celem badania przede wszystkim była odpowiedź na pytanie, jakie kryteria zdecydowały o zatrudnieniu w Fabryce.
W artykule poddano analizie proces umiędzynarodowienia kadry wykonawczej i kierowniczej w instytucjach sportowych typu profit działających w koszykówce i piłce nożnej. Wśród czynników stymulujących umiędzynarodowienie kadry instytucji sportowych wyróżniono determinanty sportowe, polityczne i rynkowe.
Usprawnienie gospodarki zasobami ludzkimi jest sposobem na wzrost efektywności każdej organizacji, wymaga jednak działań kompleksowych i długotrwałych. Niniejszy artykuł jest próbą analizy przebiegu procesów kadrowych w obecnych warunkach funkcjonowania przedsiębiorstw, opartą na studiach literatury przedmiotu i obserwacjach własnych.
Artykuł dotyczy specyfiki i głównych cech rozwoju potencjału kadrowego jako społecznego procesu gospodarczego w przedsiębiorstwie. Procesy zarządzania kształtowaniem i rozwojem personelu, metodami, formami i czynnikami stają się najważniejszymi obiektami w ramach analizy organizacyjnego komponentu rozwoju zasobów ludzkich. Formowanie pracowników przedsiębiorstw poprzez rekrutację i zatrudnianie, szkolenie, przekwalifikowanie, zaawansowane szkolenie, stosowanie specjalnych metod motywowania do pracy w systemie nowoczesnego zarządzania organizacją zostało uwzględnione w wielu zagranicznych i krajowych badaniach. Brak badań w zakresie koncepcyjnego podejścia do odnawialnego procesu rozwoju potencjału kadrowego przedsiębiorstwa oznacza konieczność zbadania i podsumowania specyfiki i głównych cech rozwoju potencjału kadrowego przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia zagadnienia dotyczące koncepcji zarządzania zasobami ludzkimi, przedsięwzięć wspomagających rozwój zarządzania kadrami oraz przeobrażenia i stan funkcji personalnej w organizacjach gospodarczych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.