Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Phare-Struder programme
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł omawia powstanie, rozwój, cel i zadania programu rozwoju strukturalnego STRUDER.
Program pomocowy Phare Struder 2 przeznaczony był w większości na małe projekty infrastrukturalne (MPI) dla gmin z regionów najbardziej zaniedbanych pod względem gospodarczym. Najwięcej dotacji trafiło do byłych województw: łomżyńskiego, zamojskiego, elbląskiego, piotrkowskiego.
Artykuł omawia teraźniejszość i przyszłość polityki rozwoju regionalnego Unii Europejskiej oraz podstawowe uwarunkowania i kierunki dostosowań regionalnej polityki Polski.
Phare-Struder był pierwszym zintegrowanym programem rozwoju regionalnego, realizowanym w Polsce w latach 1993-1999. Fundusz Dotacji dla małych i średnich przedsiębiorstw był największym komponentem tego programu, w ramach którego wsparcie otrzymało 1016 MŚP z 6 byłych województw (katowickiego, łódzkiego, olsztyńskiego, suwalskiego, rzeszowskiego i wałbrzyskiego). Po zakończeniu programu nastąpiła reforma administracyjna, a w nowo powstałych województwach opracowywano kolejne programy wspierania przedsiębiorczości. Na przykładzie Funduszu Dotacji Phare-Struder, autorka starała się poznać możliwości implementacji kolejnych tego typu działań, głównie na obszarach wiejskich. Głównym celem badań było zatem poznanie wpływu Funduszu Dotacji na rozwój firm sektora MŚP poprzez ocenę odpowiedzialności, skuteczności, efektywności i trwałości działań oraz osiągnięć programu. Pierwszy etap badań polegał na analizie i ocenie danych wyjściowych (wniosków o dotację). Badania terenowe, przeprowadzono w 2002 roku wśród 35 losowo wybranych firmach, położonych poza dużymi aglomeracjami miejskimi na obszarze byłego województwa olsztyńskiego, które objęte były programem Phare-Struder.
Przedstawiono charakterystykę instytucji zajmujących się restrukturyzacją gospodarki w województwie rzeszowskim, sieć powiązań między nimi, ocenę ich roli i podejmowanych działań, zwracając także uwagę na niezbyt wielkie wykorzystanie środków pomocy z funduszy PHARE-STRUDER.
Autor podjął próbę syntetycznego przedstawienia regionalnych aspektów polskiej transformacji gospodarczej. Omówiono uwarunkowania i czynniki polityki regionalnej państwa oraz przebieg i skutki procesów transformacji w układzie regionalnym.
Autorka scharakteryzowała dotacje Unii Europejskiej jako instrument wsparcia dla przedsiębiorstw oraz Fundusz Dotacji programu PHARE-STRUDER, realizowanego w Polsce w latach 1993-1996 przez Polską Agencję Rozwoju Regionalnego. Fundusz ten był pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej instrumentem bezpośredniego wsparcia finansowego małych i średnich przedsiębiorstw, opartym na unijnych standardach i zasadach udzielania pomocy publicznej. W artykule autorka przedstawiła doświadczenia zdobyte w procesie jego wdrażania i realizacji, przydatne jej zdaniem, zwłaszcza w kontekście integracji z UE.
Przedmiotem artykułu jest problem masowego bezrobocia w niektórych regionach Polski (m.in. łódzki, wałbrzyski, katowicki). Autorka przeanalizowała proces bezrobocia w latach 1990-1992 i założenia restrukturyzacji gospodarki w regionie łódzkim, a także przedstawiła krótko program "STRUDER" - trzyletni plan rozwoju regionalnego dla rejonów najbardziej zagrożonych finansowany przez EWG.
Omówiono najważniejsze elementy polityki regionalnej Unii Europejskiej (fundusz regionalny, inicjatywy Wspólnoty, dokumenty dotyczące strategii rozwoju regionalnego Europy), dostosowania Polski w okresie stowarzyszenia z Unią Europejską, a w szczególności programy pomocy Unii w sferze polityki regionalnej, które mają pomóc Polsce tworzyć instrumenty polityki regionalnej odpowiadające standardom UE, oraz strategiczne kierunki dostosowań.
Polska, jako jeden z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, została objęta programem pomocowym Unii Europejskiej - PHARE. Program ten ma na celu wspomożenie reform gospodarczych na rzecz rozwoju gospodarki wolnorynkowej w kraju beneficjenta. W ramach programu Phare tworzone są poszczególne programy pomocowe, obejmujące większe i bardziej szczegółowe zagadnienia. Jednym z takich projektów jest utworzony w 1993 roku Phare-Struder, Program Rozwoju Strukturalnego Wybranych Regionów, w tym m.in. Górnego Śląska. Zasadnicze cele programu to: rekonwersja gospodarcza regionów; tworzenie nowego zatrudnienia; pomoc w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw; opracowanie technik realizacji polityki rozwoju regionalnego. Program zainicjował szereg istotnych zmian w wyżej wymienionych dziedzinach, a jego zasady strukturalnego rozwoju regionalnego są realizowane w ramach Kontraktu Regionalnego. (abstrakt oryginalny)
Kolejną 24 sesję Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej poświęcono polityce regionalnej. Podstawą do wypracowania przez RSSG stanowiska na temat obecnych i przyszłych kierunków polityki regionalnej, a także głównych barier rozwoju regionalnego były ekspertyzy naukowe autorstwa prof. Andrzeja Klasika, prof. Tadeusza Markowskiego, dr Krystyny Gawlikowskiej-Hueckel. W Raporcie zawarto także wystąpienia przedstawiciela rządu, władz regionalnych i gości zagranicznych. W aneksach zamieszczono wybrane opracowania i dokumenty rządowe na temat polityki regionalnej, komentarze prasowe.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.