Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Philharmonic
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
100%
Nie od dziś wiadomo, że nie ma nic bardziej praktycznego niż użyteczna teoria. Celem podjęcia niniejszych rozważań jest właśnie próba wyprowadzenia z teorii twórczości wskazówek, które mogą być przydatne w kształtowaniu kapitału ludzkiego zarówno w warunkach edukacji szkolnej i w rodzinach, jak i w różnego typu organizacjach (wytwórniach filmowych, wydawnictwach, filharmoniach itp., a także przedsiębiorstwach produkcyjnych i/lub usługowych, a nawet w sektorze publicznym) oraz wśród podmiotów (jednostek, stowarzyszeń, związków itd.) z nimi współpracujących.(fragment tekstu)
W polskich warunkach filharmonie są zazwyczaj instytucjami publicznymi, prowadzonymi przez organy państwowe lub samorządowe, które działają w większości na podstawie funkcjonalnej struktury organizacyjnej. Warto więc przyjrzeć się korzyściom, jakie potencjalnie mogłoby przynieść filharmoniom zastosowanie się do zasad postulowanych przez Henriego Fayola w odniesieniu do celów ich działalności. Celem rozdziału jest ukazanie możliwości wykorzystania zasad Henriego Fayola w specyficznej instytucji kultury, jaką jest filharmonia. Jako metodę badawczą obrano analizę dokumentacji, obserwacje oraz rozmowy badawcze i dyskusje panelowe z osobami działającymi w obszarze zarządzania kulturą. Za podstawę do określenia celów działalności filharmonicznej obrano trzy tego typu polskie instytucje o różnych organach założycielskich: prowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego warszawską Filharmonię Narodową, prowadzoną przez województwo kujawsko-pomorskie Filharmonię Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy oraz organizowaną przez gminę Częstochowa Filharmonię Częstochowską.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest ukazanie sposobów komunikowania wartości opracowanych dla klientów instytucji kulturalnych z uwzględnieniem narzędzi komunikacji marketingowej. Zaprezentowane w artykule badania zostały przeprowadzone na próbie badawczej liczącej 927 widzów oraz 30 menadżerów polskich teatrów i filharmonii. Wyniki badań stanowią wyłącznie cześć prowadzonych badań w ramach projektu badawczego realizowanego na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego w Katedrze Marketingu w latach 2015-2017. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Deliberacja jako sposób zapobiegania dysfunkcyjnym oddziaływaniom konfliktów
84%
W niniejszym tekście chciałybyśmy przedstawić metodę, która choć stworzona do innych celów, ma w sobie elementy, które czynią z niej doskonałe narzędzie "profilaktyki" i "higieny" konfliktu. Ta metoda to deliberacja1, wyrosła na gruncie demokracji deliberatywnej i używana często w konsultacjach społecznych, ale sprawdzona przez autorki w środowisku organizacji (w Filharmonii Łódzkiej). (fragment tekstu)
5
Content available remote Kultura muzyczna Łodzi - artyści i instytucje
84%
Autorka publikacji podejmuje się analizy obecnego stanu kultury muzycznej Łodzi. W pierwszym rozdziale zostaną przedstawione najważniejsze łódzkie instytucje muzyczne (Filharmonia Łódzka im. A. Rubinsteina, Teatr Wielki, Teatr Muzyczny, Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów), w tym ich powstanie, rozwój, struktura i zakres repertuarowy. Ponadto wymienione będą najistotniejsze miejsca organizujące znaczące wydarzenia z kręgu muzyki klasycznej. Kolejna część jest próbą oceny strategii promocyjnej i podejmowanych działań mających na celu rozwój istniejących instytucji kulturalnych. Krytyczne spojrzenie na prowadzoną politykę ujawni w przypadku niektórych placówek brak skutecznych działań w zakresie popularyzacji tej sfery sztuki. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości i zasadności wykorzystania marketingu doświadczeń w działaniach marketingowych badanych teatrów i filharmonii w Polsce z punktu widzeniach ich menadżerów. Podstawę empiryczną artykułu stanowią badania realizowane z wykorzystaniem metody ankietowej w latach 2016-2017 wśród 30 polskich menadżerów teatrów i filharmonii. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują na rozbieżności między zamiarami i preferencjami badanych menadżerów co do wdrażania modułów marketingu doświadczeń a spodziewanymi przez nich oczekiwaniami nabywców oraz osób odpowiadających za ogólną strategię analizowanych podmiotów. Minimalizacja tej luki jest istotna, ponieważ menadżerowie dostrzegają wpływ stosowania marketingu doświadczeń na wizerunek instytucji w oczach widzów. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Przychody ze źródeł prywatnych w strukturze przychodów filharmonii
84%
Artykuł koncentruje się wokół zagadnień związanych z przychodami w szczególnego rodzaju podmiotach, jakimi są filharmonie. Jako instytucje kultury są finansowane głównie z budżetów samorządowych, jednak pożądany i przewidziany od pewnego czasu w strategiach rządowych trend to stopniowe zwiększanie roli podmiotów prywatnych jako źródła ich przychodów. Autor stara się naświetlić uwarunkowania tego procesu oraz upewnić się co do jego faktycznego istnienia i ewentualnego stanu zaawansowania na podstawie analizy wybranych filharmonii w Polsce.(abstrakt oryginalny)
W artykule pokazano wpływ korzyści dostarczanych klientom instytucji kulturalnych oraz unikalnych doświadczeń na ich preferencje względem oferty oraz wybór stosowanych różnorodnych narzędzi komunikacji w celu wywołania efektu akceptacji działań strategicznych instytucji kulturalnych, które przekładają się na budowanie przewagi konkurencyjnej podmiotu na rynku. Podstawę empiryczną artykułu stanowią badania realizowane w Katedrze Marketingu na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego w latach 2015-2016 wśród klientów (na próbie 927) oraz menedżerów (30) teatrów i filharmonii.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest weryfikacja hipotezy prezentowanej w dokumentach rządowych oraz raportach ministerialnych, zgodnie z którą dotowane instytucje kultury działające w Polsce nie stosują lub stosują w ograniczonym zakresie instrumenty wspierające proces zarządzania. Autor artykułu przeprowadził badania ankietowe, których celem było sprawdzenie, w jakim stopniu polskie, publiczne instytucje kultury wykorzystują narzędzia controllingu. Badanie ankietowe zostało przeprowadzone w okresie od stycznia do października 2012 r. W grupie badanych podmiotów znalazło się 57 instytucji, wśród nich państwowe teatry (24 instytucje), filharmonie (trzy instytucje) oraz muzea (30 instytucje). Wszystkie instytucje były dotowane ze środków publicznych. W ramach badania sprawdzano, jakie instrumenty controllingu stosują instytucje kultury oraz jaki jest poziom zaawansowania tych narzędzi. Uzyskane wyniki wskazują na to, że większość analizowanych instytucji posiada niedostatecznie rozbudowane systemy controllingu, które nie usprawniają procesu kontroli i zarządzania organizacją. W tym kontekście można przypuszczać, że zdolność badanych podmiotów do realizacji misji oraz efektywnej alokacji zasobów jest poważnie ograniczona. (abstrakt oryginalny)
Filharmonie w Polsce muszą walczyć z bardzo silnym zagrożeniem produktami substytucyjnymi, które oddziałują na wszystkie grupy konsumentów. Przedstawiono problemy funkcjonowania filharmonii w Polsce, wynikający z braków w ich finansowanie. W artykule zawarto istotę, cele i produkty filharmonii, oraz charakterystykę grup konsumentów.
11
Content available remote Budowanie wartości usług dla klientów teatrów i filharmonii - wyniki badań
67%
W artykule pokazano wybrane obszary budowania wartości usług dla klientów instytucji teatralnych i filharmonii, uwzględniając ich preferencje względem oferty, dodatkowych wartości emocjonalnych niezwiązanych bezpośrednio z ofertą instytucji kulturalnych oraz wyboru różnorodnych narzędzi komunikacji w celu wywołania zadowolenia klienta. Podstawę empiryczną artykułu stanowią badania realizowane metodą ankietową w Katedrze Marketingu na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego w latach 2015-2017 wśród klientów (na próbie 927 osób) oraz menedżerów (30 badanych) polskich teatrów i filharmonii. Ze względu na liczebność próby oraz sposób jej doboru wszystkie przedstawione analizy dotyczą wyłącznie badanych jednostek(abstrakt oryginalny)
Organizowanie i prowadzenie działalności kulturalnej w warunkach dynamicznie zmieniającego się otoczenia stawia przed polskimi filharmoniami bardzo wysokie wymagania, których spełnienie decyduje nie tylko o rozwoju danej instytucji kultury, ale także o możliwości dalszego uczestniczenia w konkurencyjnej grze rynkowej. Jednym z podstawowych warunków, który musi być spełniony przez współczesne filharmonie, jest funkcjonowanie zgodnie z zasadami nowoczesnej orientacji marketingowej, stawiającej w centrum zainteresowania filharmonii jej dotychczasowych oraz potencjalnych słuchaczy. Jest to zgodne z misją większości polskich filharmonii, którą jest upowszechnianie kultury. (...) W związku z tym zasadne staje się sięganie po zaproponowane w artykule strategie marketingowe, które z jednej strony kładą szczególny nacisk na ofertę artystyczną (strategia sztuki elitarnej), z drugiej zaś na maksymalizację liczby osób uczestniczących w wydarzeniach artystycznych (strategia popularyzacji sztuki). (fragment tekstu)
Autor artykułu wychodzi z założenia, iż turystyka pielgrzymkowa stanowi szansę rozwoju województwa śląskiego, które w nowych granicach będzie regionem zielonym, rolniczym i górskim. Liczne walory turystyczne i nowa zmodernizowana infrastruktura turystyczna gwarantują nowe szanse rozwoju. Turystyka może stać się nową dziedziną aktywności gospodarczej, motorem do rozwoju małej przedsiębiorczości i nowego ładu przestrzennego regionu. Najważniejsze bodźce rozwoju zawarte są w programie "Rozwój turystyki rekreacji w gminach i powiatach województwa śląskiego jako czynnika rozwoju regionu" powstałym z inicjatywy śląskiego Związku Gmin i Powiatów w kwietniu 1999 roku. Wśród nich miejsce szczególne zajmuje turystyka pielgrzymkowa w takich miejscowościach jak: Częstochowa, Piekary Śląskie, Pszów i Turza śląska. Częstochowa zajmuje szczególne miejsce wśród wymienionych miast. Należy do najsłynniejszych w świecie ośrodków pielgrzymkowych ze względu na sanktuarium maryjne znane od XIV wieku, obecnie odwiedzane rocznie przez 4-5 mln pątników i turystów z całego świata. Klasztor jasnogórski jest zabytkiem klasy zerowej ze względu na unikalny kompleks architektoniczny oraz cenne zbiory militariów i starodruków. Od lat 90. Częstochowa wraz z miastami bliźniaczymi uczestniczy w programie współpracy i marketingu tych miejscowości. Prace samorządu były kolejno nagradzane przez Radę Europy w latach 1993, 1995 i 1998. Dodatkowym ważnym atutem miasta jest jego położenie w obrębie Jury Krakowsko-Częstochowskiej o niepowtarzalnych walorach krajobrazowych. Ponadto miasto posiada liczne placówki kulturalne, takie jak teatr, filharmonię, dzięki którym stanowi ważny ośrodek kultury. Poczynając od lat 90. miasto realizuje program zagospodarowania turystycznego przy współpracy z włoską firmą konsultingową "Team". Chodzi przede wszystkim o rozwój bazy noclegowej i komunikacyjnej. Kolejnym ośrodkiem pielgrzymkowym są Piekary Śląskie ze swoim sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej. Jest ono miejscem corocznych majowych pielgrzymek mężczyzn i sierpniowych - kobiet, przybywających pieszo z miast konurbacji górnośląskiej. Słabą stroną tego ośrodka jest brak bazy noclegowej. Realizacja nowych inwestycji w zakresie bazy noclegowej przerasta możliwości ekonomiczne gminy, stąd propozycja współpracy sąsiedzkiej z pobliskimi gminami: Tarnowskimi Górami i Swierklańcem. Pozostałe miejscowości, Pszów i Turza Śląska, mają zasięg lokalny jako ośrodki pielgrzymkowe. Zwłaszcza szanse Pszowa postrzegane są z powodu jego granicznego położenia, blisko granicy z Czechami - to właśnie dla nich, sąsiadów zza granicy, powinien przygotować bazę turystyczną. Inaczej postrzegane są szanse sanktuarium Matki Boskiej Bogucickiej znajdującego się w dzielnicy Katowic - Bogucicach Ma ono znaczenie lokalne dla mieszkańców Katowic i najbliżej położonych miast. W zakończeniu przedstawiono mocne i słabe strony miejscowości pielgrzymkowych województwa śląskiego oraz zadania i wyzwania stojące przed ich władzami samorządowymi. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.