Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Philosophy of quality
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wydaje się, iż przyczyną braku jednoznacznej definicji jakości produktu, jest eksponowanie różnych aspektów jakości przez badaczy problematyki jakości. Autor artykułu wyodrębnia i przedstawia te aspekty oraz podejmuje próbę rozpoznania związku pomiędzy nimi.
Autor prezentuje definicje i pojęcia związane z TQM oraz przedstawia doświadczenia z wdrażania tej filozofii zarządzania w Korei, Włoszech, Australii.
Celem opracowania jest uzasadnienie zawartej w tytule tezy, będące jednocześnie pretekstem do usystematyzowania nagromadzonych w polskojęzycznej literaturze przedmiotu - i często przemieszanych - definicji kategorii jakość. Wydaje się, iż zrealizowanie tak postawionego celu powinno stanowić przesłankę dla pogłębienia i/lub ugruntowania (z)rozumienia jakości i w konsekwencji ułatwienia jej "dostrzeżenia".
Autor podkreśla rolę jakości jako jednej z głównych kategorii ekonomicznych. Odwołuje się przy tym do poglądów T.Kotarbińskiego i innych autorytetów. Zdaniem autora, tylko wprowadzenie priorytetu dobrej jakości i zaprzestanie marnotrawstwa pozwoli na osiągnięcie dobrobytu.
Wykres Ishikawy identyfikowany jest jako jakościowe narzędzie zarządzania jakością. W artykule przedstawiono przykłady jego wykorzystania także w innych obszarach zarządzania. Jako szczególny przykład zaprezentowano analizę wybranych funkcji zarządzania realizowanych w zakładzie produkcyjnym. Ponadto, wskazano metodykę rozszerzenia wykresu Ishikawy o informację ilościową. W tym celu zaproponowano wprowadzenie wag poszczególnych gałęzi tego wykresu. Wprowadzono dwa rodzaje wag: wagi względne i wagi bezwzględne. Te drugie - stanowią podstawę analizy stratyfikacyjnej, której celem jest wskazanie najbardziej istotnych przyczyn analizowanych za pomocą wykresu Ishikawy. Dzięki tym cechom narzędzie to nabiera cech uniwersalności.
W artykule dokonano kompleksowej analizy zaganień (definicji, relacji pomiędzy poszczególnymi pojęciami itp.) mieszczących się w ramach zarządzania jakością. Zaproponowano konwencję porządkującą terminologię z dziedziny zarządzania jakością oraz dokonano przeglądu najważniejszych obszarów badawczych nauki o jakości.
Przedstawiono nowe elementy europejskiej wizji jakości rozwijane w ramach szerokiej i kontynuowanej działalności Europejskiej Organizacji Jakości (EOQ). Wizja ta stanowi przesłanie o konieczności udziału w procesie rozwoju i rozumienia ważności jakości w Europie przez wszystkich aktywnych uczestników życia gospodarczego i społecznego oraz ich zaangażowania się w osiąganie podstawowego celu, jakim jest uzyskanie satysfakcji klientów.
W latach osiemdziesiątych Toyota zadziwiła przemysł motoryzacyjny innowacyjnymi metodami zarządzania produkcją, które pozwalały niezwykle tanio produkować samochody wysokiej jakości. Było to możliwe dzięki wprowadzeniu systemu lean - eliminującego skutecznie zbędne nadwyżki zapasów i wady powstałe w procesie produkcji. Równolegle, koncern General Motors wprowadził własną metodologię six sigma, która umożliwiła znacznie ściślejsze dopasowanie się do potrzeb klienta. Artykuł przedstawia możliwości zaadoptowania wyżej wymienionych metod w sektorze bankowym.
Najważniejsze fakty rozwoju koncepcji Total Qality Management (TQM).
Jakość jest pojęciem wieloznacznym i nieprecyzyjnym. Autor przyjmuje, że składają się na nią wszystkie aspekty produktu wpływające na doznania użytkownika w kontakcie z nim. Tak zdefiniowana jakość jest kontrolowana przez producenta, ale jej wyznacznikiem jest użytkownik produktu i jego reakcja na produkt. Nowe jakościowo produkty można poznać po tym, że oferują nowe powody do zakupu. Nie tylko same są na innym poziomie jakości, ale i wynoszą potrzeby nabywców na inny poziom. Z reguły są bardziej złożone, wieloaspektowe i oferują więcej możliwości. Zdarza się, że większość oferowanych funkcji nie jest używanych, ale ich posiadanie jest istotne w procesie podejmowania decyzji o zakupie. Wielu nabywców, nawet jeśli nie korzysta z wielu funkcji telefonu, to chce mieć jednak model, który oferuje dużo możliwości (na wszelki wypadek oraz dlatego, żeby być na czasie).
Zarządzanie wiedzą jest nową generacją zarządzania. W artykule omówiono znaczenie kapitału intelektualnego, którego podstawą jest wiedza użyteczna dla firmy, w zintegrowanych systemach zarządzania.
Audyt jakości to narzędzie zarządzania potwierdzające istnienie systemu zarządzania jakością, jego zgodność albo niezgodność z określonymi wymogami, pozwalające na ocenę wdrożenia systemu i jego efektywności w realizacji celów ustalonych w dziedzinie jako­ści, oraz identyfikujące obszary, które wymagają odpowiedniej poprawy lub skorygowa­nia. Jak widać, audyt jakości to czynność bardzo złożona, której nie można budować w sposób chaotyczny. Skuteczny proces kontrolny wymaga audytora prowadzącego i ze­społu gotowego na przyjęcie swoich obowiązków, wykorzystanie swoich cech osobistych i wiedzy w celu zebrania obiektywnych dowodów niezbędnych do wykazania zgodności lub niezgodności z normą wzorcową. Aby wypełniać swoje czynności w warunkach opty­malnych, audytorzy muszą się zatem charakteryzować połączeniem kwalifikacji, prak­tycznego doświadczenia w dziedzinie jakości i określonych cech osobowych. (oryg. streszcz.)
W niniejszym artykule podjęto próbę zarysowania gdzie tkwią przyczyny różnego definiowania jakości usług. Przedstawiono przegląd najważniejszych propozycji definicji pojęcia jakości usług oraz czynniki kształtujące różne podejścia do tego pojęcia.
Przedmiotem artykułu jest pojmowanie jakości w przedsiębiorstwie jako swoistej filozofii obejmującej całość działań przedsiębiorstwa, a nie tylko w sferze produkcji.
We współczesnej ekonomii i w zarządzaniu maksymalizacja, minimalizacja i optymalizacją są terminami szczególnie często używanymi. Celem artykułu jest refleksja nad dążeniami do maksymalizacji, minimalizacji i optymalizacji oraz obszarami, gdzie takie dążenia są uprawnione. Celem jest także zidentyfikowanie ujemnych skutków maksymalizacji i minimalizacji - szczególnie wówczas, gdy wykazywany jest brak umiaru bądź też właściwsza jest optymalizacja. Sygnalizuje się też spadek zaufania klientów do producentów i usługodawców na początku XXI wieku - co jest min. skutkiem dążenia tych drugich do maksymalizacji zysków w kontrowersyjny czy wręcz nieuczciwy sposób. Rodzi to też pytania o aktualność filozofii TQM - nie w teorii, ale w praktyce. Artykuł kończą rozważania nad specyficzną formą optymalizacji, jaka wiąże się z koncepcją sustainability i która zdaje się być związana ze stanem wyższej koniecznością dla ludzi i planety. Dotyczy to również sustainability enterprises.(abstrakt oryginalny)
W artykule zawarto różne sposoby ujmowania filozofii Total Quality Management (TQM). Przedstawiono zarówno podobieństwa jak i różnice w definicjach oraz podejściu do zarządzania przez jakość m.in.: W.E. Deminga, J.M. Jurana, P.B. Crosby'ego, E. Kindlarskiego.
Do wyższego standardu jakości pracy oraz jej wytworów, a także jakości życia człowieka w organzacji przyczynia się filozofia TQM (Total Quality Management). W ramach organizacji jakość życia i jakość pracy są od siebie w pełni zależne. Wysoki poziom jakości wyrobów i usług może wpływać na ocenę jakości życia, a zadowolenie jednostki lub grupy osób z życia stanowi silny bodziec motywacyjny do wytwarzania dóbr i usług na wysokim poziomie. W artykule poruszone są zagadnienia poczucia podmiotowości i wolności pracownika w organizacji, a także znaczenia wysokiej jakości pracy w kształtowaniu osobowości pracownika.
Autorka podkreśliła rolę wdrażania systemów zarządzania przez jakość w przedsiębiorstwach oraz towarzyszące temu procesowi projektowanie narzędzi zapewniania jakości na bazie norm ISO 9000, skupiając się głównie na charakterystyce audytu, jako sprawdzonego instrumentu weryfikacji skuteczności systemu jakości. W drugiej części autorka omówiła wnioski z badań przeprowadzonych w firmach zaawansowanych w pracach nad systemem zapewnienia jakości. Celem tych badań była próba uzyskania opinii przedsiębiorstw, które zetknęły się z auditem (zewnętrznym i wewętrznym), co do efektywności tego narzędzia, procedury jego przeprowadzenia, cech auditorów i przedsięwzięć poauditowych. Artykuł kończy przedstawienie sukcesów i trudności towarzyszących wdrażaniu systemu zapewniania jakości w przedsiębiorstwach.
Jakość jest różnie rozumiana, a koszty z nią związane mają postać umowną. Świadomość ekonomiki jakości towarzyszyła ludziom od wieków. Niezaprzeczalnie jednak źródłem wielu aspektów współczesnego zarządzania jakością jest filozofia i gospodarka czasów starożytnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.