Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Philosophy of work
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Problem pracy i bezpieczeństwa rozważa się jako istotne, wielowymiarowe warunki życia, gwarantujące stan niezagrożenia, przetrwania i rozwoju jednostek i społeczności ludzkich. Bezpieczeństwo i skuteczna praca - jako dwa rozległe pola bytowania - są rezultatami sensownego, skutecznego oddziaływania człowieka na środowisko zewnętrzne. Dlatego wszelka praca jako praktyka, to jest jako rzeczywista aktywność ludzi, jako "działalność przedmiotowa" zmieniająca warunki egzystencji, rozpatrywana jest głównie przez nauki ekonomiczne i nauki o bezpieczeństwie. Jednak aby zrozumieć to, czym w istocie jest ludzki świat, należy skoncentrować uwagę na relacji: człowiek- człowiek, bo tylko wówczas działalność przeobrażającą rzeczywistość można ująć w stosunku do jej przedmiotowych i podmiotowych uwarunkowań. Tylko wtedy widać jasno, że praca i bezpieczeństwo podlegają ochronie dlatego, że odnoszą się do człowieka w procesie współdziałania z innymi ludźmi. Sprawiedliwość, równość, współpraca, rzetelność jako wartości oraz: krzywda, wyzysk, przemoc jako antywartości - nie mogą być pominięte w odpowiedzialnych dyskusjach na temat pracy i bezpieczeństwa. Autorka tekstu uzasadnia, że podejście do pracy i bezpieczeństwa z pozycji etyki i antropologii filozoficznej jest konieczne. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Józefa Tischnera rozumienie pracy
75%
W pierwszej części przedstawiam dwojaki charakter pracy: przedmiotowy i podmiotowy. W sensie przedmiotowym ukazuje się ją jako działalność człowieka zmierzającą do wyprodukowania czegoś w materii. W sensie podmiotowym praca ma doskonalić jej wytwórcę, czyli człowieka. Następnie zwracam uwagę na niebezpieczeństwa wynikające z pojmowania pracy wyłącznie w kategoriach zysku i sukcesu. Zagrożeniem człowieka pracy jest jego uprzedmiotowienie. Dobra materialne są środkiem, a nie celem życia. Celem pracy jest zawsze człowiek. Na koniec chciałabym ukazać pracę jako sposób doskonalenia człowieka we wszystkich jego wymiarach. Dokonuje się ono na drodze współpracy z innymi poprzez dialog. (fragment tekstu)
Zdefiniowano pojęcie pracy i istotę pracy ludzkiej oraz ekonomiczne i psychologiczne implikacje tejże pracy dla współczesnego zarządzania. Przedstawiono też kilka propozycji zapobiegania negatywnym konsekwencjom i budowania lepszej przyszłości dla skutecznego działania polityków, ekonomistów, prawników i kadry zarządzającej.
Chcąc scharakteryzować istotę ludzkiej pracy w personalistycznej przestrzeni jej powstawania, już od początku istnieje konieczność zwrócenia bacznej uwagi na podmiot tego zagadnienia, którym jest sam człowiek, a ściślej - koncepcja jego istoty. Należy bowiem zauważyć, że od tego, jak ujmie się istotę człowieka, czyli jego człowieczeństwo zależy, jak będzie się pojmować cały świat i rzeczywistość. Bez wahania można więc rzec, iż kreśląc charakterystykę ludzkiej osoby, kreśli się tym samym fundamenty kultury, nauki, a nawet całej cywilizacji. Dając więc odpowiedź na pytanie o to: kim jest człowiek?, daje się równocześnie odpowiedź na pytanie o wizję współczesnego świata. Stąd też już na wstępie istnieje potrzeba zmierzenia się z tym niełatwym pytaniem i podjęcia próby - przynajmniej w pewnym minimalnym zarysie - odpowiedzi na nie, aby następnie, w dalszej części przejść do prezentacji istoty pracy mającej "ludzkie oblicze". (fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest analiza możliwości zastosowania zasad turkusowej organizacji w celu zwiększania bezpieczeństwa pacjenta i bezpieczeństwa pracy personelu medycznego w klinice 1 dnia. Artykuł ma charakter przeglądowy, wykorzystano w nim obserwację oraz analizę dokumentacji źródłowej. W pracy wzięto pod uwagę zarówno trendy światowe, jak i polskie. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono różne koncepcje kategorii pracy. Szczególną uwage poświęcono zagadnieniu pracy w poglądach filozofa, socjologa i ekonomisty Józefa Supińskiego. Omówiono istotę pracy oraz różne aspekty tego pojęcia: robota, zatrudnienie, praca. Przedstawiono zagadnienie pracy jako czynnika wzrostu bogactwa społecznego.
8
Content available remote System etyczny człowieka a przedsiębiorczość
51%
Wielkie systemy religijne zazwyczaj podejmują problem znaczenia pracy w duchu konformistycznym, propagując idee pracy jako obowiązku, modlitwy, nakazu religijnego, drogi do doskonałości. Cywilizacje nie opierające się na wielkich religiach uzasadniały konieczność pracy systemem tradycyjnych zobowiązań jednostki względem rodziny lub innych struktur społecznych, takich jak klan, mafia lub plemię albo wspólnota. Znaczenie pracy w kręgu kultury europejskiej ukształtowało się pod wpływem tradycji antycznej (arystokratyczna pogarda dla pracy) i wartości z kręgu kultury chrześcijańskiej (praca jako forma modlitwy oraz poddanie się woli bożej). Z kolei protestancką etykę pracy zazwyczaj ujmuje się jako jeden z ważnych czynników powstania gospodarki kapitalistycznej, opartej na mechanizmie rynku [Weber, 2011, s. 5-314]. Stanowisko Kościoła w tej materii ujęte jest w encyklice Jana Pawła II - Laborem Exercens. W tym ujęciu praca powinna być podporządkowana człowiekowi, dawać mu możliwość rozwoju i urzeczywistniania się, zaś jej siła społeczna polega na budowaniu wspólnoty. Wzorem pracy dla katolika ma być sam Bóg [Jan Paweł II 1995, s. 1-7]. Współczesna wartość pracy w większości kultur i systemów gospodarczych jest postawiona bardzo wysoko. Obecnie praca ma dla jednostek znaczenie egzystencjalne, określając sens ich życia, styl bytowania, rodzaj kontaktów interpersonalnych, tożsamość i identyfikację z określonymi grupami oraz miejsce w hierarchii społecznej. W dobie kryzysu gospodarczego o zasięgu globalnym praca nabiera jeszcze większej wartości, często decydując o przetrwaniu - także w sensie dosłownym. Dla wielu pozostaje jednak nadal drogą samospełnienia. (fragment tekstu)
9
Content available remote Rozwiązania strukturalne organizacji turkusowych
51%
Organizacje turkusowe uznaje się za ostatni etap w ewolucji paradygmatu zarządzania. Mowa tu o przedsiębiorstwach samoorganizujących się, które wyróżniają się podejściem do hierarchii, swobodą działania. Celem pracy jest analiza rozwiązań strukturalnych organizacji turkusowych. Metodologia odnosi się do tego zagadnienia - zostało ono rozłożone na problemy, sformułowano wstępne hipotezy, co pozwoliło stworzyć podstawę do przeprowadzenia badania. Praca składa się z kilku części. W pierwszej z nich analizowane są główne pojęcia i uwarunkowania powiązane z tematem - dotyczy ona zatem paradygmatów zarządzania i specyfikacji organizacji turkusowych. W drugiej części pracy przedstawiona została metodologia i wskazano kierunki badawcze, a trzecia dotyczy praktycznego zastosowania rozwiązań strukturalnych w organizacjach turkusowych. Główny problem badawczy został sformułowany w postaci następującego pytania: Jakie rozwiązania strukturalne wykorzystują organizacje turkusowe i czy stanowią one szansę rozwojową dla przedsiębiorstw w dobie Covid-19? (fragment tekstu)
Artykuł zawiera filozoficzne refleksje na temat "człowieka pracującego" i etyki pracy. Autor zwraca uwagę na historyczny aspekt filozofii pracy; od starożytności, poprzez epokę renesansu, aż po wiek XX - wiek techniki.
Artykuł zawiera refleksje na temat pracy w aspekcie filozoficzno-teologicznym. Opierając się na filozofii chrześcijańskiej podkreślono znaczenie wartości pracy, pokazano jej wymiar ludzki i moralny.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.