Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 65

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Photography
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Słowo "fotografia" wywodzi się od greckich słów: phӧtὀs - 'światło' i gràphӧ - 'piszę, rysuję'13, co oznacza pisanie, rysowanie za pomocą światła. Użycie tego terminu po raz pierwszy przypisuje się francuskiemu malarzowi i wynalazcy Herkulesowi Florence'owi. Narodzinom fotografii sprzyjały: skonstruowanie aparatu fotograficznego (urządzenia camera obscura) oraz badania chemiczne prowadzące do wynalezienia materiału światłoczułego (odkrycie azotanu srebra czy chlorku srebra). Oficjalnie za początek fotografii uznaje się rok 1839, kiedy to wynaleziono unikatowy obraz zwany dagerotypem. W początkowym okresie fotografią zajmowali się wyłącznie artyści, którzy rejestrowali człowieka i jego działania. Pierwszy portret fotograficzny powstał we wrześniu 1839 roku. Początkowo fotografia służyła przede wszystkim arystokracji, a wraz z rozwojem tej techniki, wzrostem jej dostępności i demokratyzacją korzystały z niej kolejno niższe warstwy społeczne: mieszczaństwo i chłopstwo. Techniką fotografii rejestrowano także tematykę społeczną - sytuację człowieka wynikającą ze zróżnicowania klasowego, z nierówności płci, cech kulturowych i fizycznych społeczeństw itd. Rok 1861 przyniósł pierwszą trwałą barwną fotografię i nowy jej rodzaj, jakim była fotografia pocztówkowa, dokumentująca między innymi miejsca odległe i egzotyczne. Do czasu wyprodukowania lekkiego aparatu fotograficznego (1888) fotografie wykonywane były wyłącznie przez zawodowców, natomiast wynalazek amerykańskiej firmy Kodak umożliwił rozwój masowej fotografii amatorskiej. Utrwalanie, przechowywanie i przekazywanie wizerunku własnego oraz najbliższych uruchomiło interakcje społeczne na niespotykaną dotąd skalę. (fragment tekstu)
2
Content available remote Zakłady fotograficzne w Jeleniej Górze w XIX wieku
80%
Artykuł przedstawia dzieje najważniejszych zakładów fotograficznych w Jeleniej Górze. Pierwszą próbę założenia atelier podjął Moritz Ackermann w 1850 r. Wkrótce jednak przeprowadził się do Görlitz. Sukces odniósł dopiero Hermann Bieder w 1858 r. Kolejne atelier założył w 1863 r. Eugen Deplanque, który po kilku latach wyprowadził się z miasta. Dwa lata później rozpoczęło działalność atelier Otto van Boscha. Inne ważne zakłady fotograficzne prowadzili w Jeleniej Górze Franz Pietschmann, Robert Halm i Adolf Rehnert. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Zakłady fotograficzne w Grodkowie do 1945 roku
80%
Artykuł przedstawia dzieje zakładów fotograficznych w Grodkowie. W latach 50. XIX w. przyjeżdżali do miasta wędrowni fotografowie, który pracowali w nim najwyżej kilka tygodni. Pierwszy stały zakład fotograficzny powstał w 1865 r. W Grodkowie do 1945 r. działało jedenaście atelier. Jednocześnie było ich zazwyczaj dwa, rzadziej trzy. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Pisarz, fotograf, człowiek myślący. Obrazo-książki Mirosława Sośnickiego
80%
In the first part of the article, the author analyzes the new genre, which are imagine-books, from the point of view of genology. She also cites a few details about Mirosław Sośnicki's biography and remaining works. Then, she analyzes the imagine-books examining both the text and imagines. In the final part of the article, she presents the conclusions. (original abstract)
5
Content available remote (Nie)obecność
80%
Artykuł dotyczy Albumu (2005) Anety Grzeszykowskiej czyli fotograficznego cyklu, składającego się z blisko dwustu zdjęć, pochodzących z domowego archiwum, w których artystka usuwa swoją postać za pomocą Photoshopa. Praca jest analizowana w odwołaniu do, tak zwanej, fotografii domowej i negacji jej tradycyjnej funkcji oraz psychoanalizy w ujęciu Jacques'a Lacana. Nieobecność, która powstała w polu obrazu opisywana jest w kontekście spojrzenia jako objet petit a. Manifestuje się ono pod postacią plamy, a więc zakłócenia w polu obrazu, co paradoksalnie powoduje powstanie widoczności. Gest wymazania staje się przyczynkiem do refleksji nad fotograficznym medium jako spektaklu, prowokującego powstawanie teatralnych związków oraz problemem obecności, tożsamości i podmiotowości. (abstrakt oryginalny)
Wychodząc od analizy Atlasu Mnemosyne Warburga, dokonanej przez Didi-Hubermana, Autorki przyglądają się współczesnym strategiom edycji kształtującym wizualną narrację. W oparciu o książki Thomasa Mailaendera oraz wybrane mikroblogi analizują metody zestawiania obrazów m.in. przez kolaż, multiplikację dekontekstualizację, typologię czy obecność tekstu. Obraz fotograficzny w Internecie czy w książce funkcjonuje w pewnej konstelacji, serii. Zatem edycja w znaczeniu rozmieszczenia zdjęć w relacji do siebie, na osi czasu, w przestrzeni fizycznej i wirtualnej ma znaczenie zarówno dla poszczególnych elementów zbioru, jak i większych całości, tworzy historię-opowiadanie oraz historię-zarys-przeszłości. Tak złożone obrazy stanowią często narzędzie estetyczne i naukowe pozwalające na specyficzne doświadczenie kultury. (abstrakt oryginalny)
Manipulacja obrazem fotograficznym powstała niemal w tym samym czasie, w którym powstała fotografia. Już w 1840 roku Hippolyte Bayard tworzy Portret topielca - pierwszy portret imaginatywny i tym samym rozpoczyna się zmaganie fotografii zarówno z kwestią interpretacji, jak i z manipulacją. Obok fotografii dokumentalnej powstaje piktorializm, kolaż czy wreszcie fotografia cyfrowa, wraz z możliwościami jakie daje Photoshop. Kreacja obrazu staje się strategią artystyczną, którą sztuka postinternetowa poszerza o wykorzystanie zdjęć znalezionych w internecie. Fotografia korzystająca ze wszystkich dostępnych sposobów obróbki, uwolniona od konieczności wykonywania zdjęć autorskich, staje się pomostem pomiędzy rzeczywistością Internetu a widzem, dla którego obrazy powstające w chmurze materializują się w salach galeryjnych. (abstrakt oryginalny)
8
80%
Artykuł stara się przybliżyć sytuację Korei w XIX w., uwzględniając stanowisko mocarstw do królestwa koreańskiego, a szczególnie najbliższych jego sąsiadów Chin, Japonii i Rosji najbardziej zainteresowanych ekspansją w tym kraju. Sporo na temat ówczesnego społeczeństwa i ogólnej sytuacji panującej w Korei dostarcza sprawozdanie z podróży Wacława Sieroszewskiego wydanej po raz pierwszy jako zwartej monografii w 1904 r. Artykułu przedstawia reformy mające umocnić kraj, podjęte przez rząd koreański i grupy Koreańczyków tj. Partii Modernizacji "Gachwadarg" powstałej w 1881 r., czy też reformatorów skupionych w Stronnictwie królowej Min. Dodatkowo zamieszczona została analiza jak reformy były odbierane przez społeczeństwo i jak na nie wpływały? W artykule sporo miejsca poświęcono reformom Koreańskim siłom zbrojnym, w których z feudalnej armii, przekształca się w nowoczesne wojsko. Większość przemian opisana został, z jednoczesnym ukazaniem ich na fotografiach z epoki wykonywanych przez przebywających wówczas w Korei cudzoziemców oraz samych Koreańczyków. Pierwsze fotografie wykonano w latach 60-tych XIX w. przez nieznanego autora. Powstały najprawdopodobniej podczas wysłanej do Korei przez Napoleona III karnej ekspedycji. Od tego momentu fotografia stopniowo wkraczała na Półwysep Koreański dokumentując zarówno życie zwykłych ludzi jak i przełomowe wydarzenia stają się tym samym źródłem ukazującym przemiany społeczne w tym kraju. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Fotografia prasowa a podpis - ujęcie typologiczne
61%
Artykuł przedstawia typologię podpisów znajdujących się pod fotografiami w dziennikach ogólnoinformacyjnych. Przeprowadzona analiza prezentuje relacje pomiędzy zdjęciem a tekstem, który ją opisuje. Celem badań było ukazanie, jak słowo, które towarzyszy obrazowi, wpływa na odczytanie treści wizualnej. Materiałem badawczym były trzy codzienne tytuły informacyjne o najwyższej sprzedaży ogółem. (abstrakt oryginalny)
Przykładem innowacyjności w badaniach jest projekt Portret TGI, który łączy dane z kwestionariuszy ankietowych z fotograficzną rejestracją otoczenia respondentów. Zastosowanie metody analizy wizualnej w połączeniu z twardymi danymi daje całościowy obraz konsumenta i jego interakcji z produktami konsumowanymi, pozwala ujrzeć nie tylko jego samego, czy też marki, które konsumuje, ale także relacje znaczeń, emocjonalnych zaangażowań, w jakie wikłają konsumenta działania marketingowe.
Artykuł przedstawia zagadnienia związane z fotografią portretową jako przedmiotem polskiego prawa autorskiego. Analizując dorobek orzecznictwa i doktryny autorka definiuje podstawowe dla tego tematu pojęcia utworu, w tym utworu fotograficznego i portretu oraz twórcy, a więc przedmiotu i podmiotu ochrony. Przedstawia także istotne dla fotografii portretowej zagadnienie osoby fotografowanej, definiując kluczowe dla niego pojęcie wizerunku oraz analizując przesłanki jego ochrony. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Foto-obrazy architektury
61%
Żyjemy w czasach, w których obraz staje się ważniejszy niż słowo. Fotografia architektoniczna jest częścią procesu zmiany paradygmatu poznawczego. W miejsce teorii, narracji zapisanych przy pomocy słów, pojawiają się przekazy oparte na obrazach. Narodziny fotografii architektonicznej są ściśle związane z technicznym wynalazkiem fotografii. Do jej znaczących "kamieni milowych" można zaliczyć: pierwszy tekst krytyczny ilustrowany fotografiami współczesnego architekta, "przewrót kubistyczny", który wpłynął znacząco na modernistyczną koncepcję przestrzeni, a który dokonał się m.in. za sprawą analitycznego użycia fotografii, oraz powstanie instytucjonalnych kolekcji foto-obrazów architektury. Do ważnych momentów w określeniu kondycji fotografii architektonicznej należą również wystawy i towarzyszące im katalogi. Zorganizowany w 2014 roku w Londynie pokaz pt. Constructing Worlds: Photography and Architecture in the Modern Age stał się okazją do refleksji i prezentacji nowych koncepcji odwzorowywania architektury na płaskich powierzchniach zdjęć. Równolegle, na styku biznesu i kultury masowej, zachodzą procesy koncentracji władzy nad obrazami (zasobami ikonograficznymi), za pomocą których media kształtują nasze wyobrażenie o świecie. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Attitude Toward Smoking : the Effect of Negative Smoking-Related Pictures
61%
Research background: Endeavouring to develop healthy societies is a primary goal in many countries. As smoking is a major problem of public health, lowering the extent of smoking is one of the conditions for developing a healthy society. Based on the research revealing that the pairing of the product with negative stimuli enhances the possibility of negative reaction to the product as negative stimulus transfers it's meaning to the product, tobacco packaging was labelled with negative smoking-related pictures illustrating the danger of smoking. Nevertheless, the extent of smoking is still large in many countries. Hence, the effect of negative smoking-related pictures has been the subject of intense debate within the scientific community.Purpose of the article: The aim of this research is to determine the effect of negative smoking-related pictures on the both implicit and explicit attitude toward smoking.Methods: For the purpose of determining the effect of negative smoking-related pictures on the both implicit and explicit attitude toward smoking, Implicit Association Test and questionnaire survey were provided. The questionnaire was elaborated based on the analysis and synthesis of scientific literature.Findings & Value added: The theoretical analysis substantiated the influence of attitude toward the product on consumer purchase decisions. Nevertheless, people do not always want to reveal their opinion, hence traditional marketing research methods for measuring explicit attitude are not sufficient as they are often not objective. Therefore, neuromarketing research methods complement traditional marketing research methods by providing more objectivity. Consequently, the Implicit Association Test and traditional questionnaire research are applied for the empirical research, revealing the effect of negative smokingrelated pictures on the both implicit and explicit attitude toward smoking. The recommendations for the usage of negative smoking-related pictures on purpose to influence attitude toward smoking and consumer purchase behaviour are substantiated. (original abstract)
Niniejszy tekst stanowi zapis naszych wątpliwości metodologicznych i pytań o obecność przedstawień wizualnych w akcie pisania. Jest również próbą zebrania w jednym miejscu uwag metodycznych odnośnie do praktyk pisarskich, które ułatwiły nam pracę nad przygotowaniem mikroraportów. (fragment tekstu)
15
Content available remote Metody aktywizujące w edukacji polonistycznej (kilka przykładów)
61%
Nauczyciel polonista zadaje sobie wiele pytań w każdym momencie procesu edukacji. Powinien szukać odpowiedzi na pytania na przykład o to, kogo uczyć? czego? po co? w jakiej kolejności?, a także o to, jak uczyć? - jakimi metodami, w odwołaniu do jakich zasad, z wykorzystaniem jakich środków dydaktycznych? Od odpowiedzi zależy, do jakich typów i form aktywności nauczyciel zmotywuje swoich uczniów, czy na przykład zachęci ich do uważnego słuchania wykładu (wykładu lub eksplikacji utworu literackiego albo tekstu kultury), czy do rozmowy (heurystycznej, dyskusji problemowej), czy do pracy indywidualnej lub w małych zespołach. Każdy wybór znajdzie odbicie w doborze materiału i budowie lekcji w każdym z trzech podstawowych ogniw. Na gruncie dydaktyki polonistycznej występują przede wszystkim odwołania do klasyfikacji Wincentego Okonia. Koncepcja czterech dróg uczenia się i kształcenia wielostronnego została wykorzystana na przykład przez Bożenę Chrząstowską (w połączeniu z rolami czytelniczymi - czytelnika, badacza i wykonawcy) [Chrząstowska, 1987], Zenona Urygę (dwie grupy metod - metody kształcenia literackiego związane z lekturą oraz formy historycznoliterackiej informacji) [Uryga, 1996] i Stanisława Bortnowskiego (tabelaryczne zestawienie metod w każdej strategii uczenia się i nauczania) [Bortnowski, 2004].(fragment tekstu)
Theatre atelier photography is one of the few visual sources relating to the theatre of the second half of the nineteenth century; it is the most direct testimony, which, however, requires considerable caution in its interpretation. Science has developed a lot of methods for the study of visual sources, so an attempt - however schematic and being just a reconnaissance in that research field - to implement them to interpret theater atelier photography seems to be justified. The author refers to methods which are the most interesting and the most relevant for the history of theater, and considers their usefulness in the analysis and interpretation of the photographic testimonies of dramatic performances. (original abstract)
W celu zmonopolizowania informacji fotograficznej utworzona została w 1951 roku Centralna Agencja Fotograficzna (CAF). Oficjalnie przeznaczeniem tej instytucji miało być "współdziałanie z prasą w wykonywaniu zadań, jakie zostały przed nią postawione w dziedzinie propagandy socjalistycznego budownictwa...". W posiadaniu CAF znalazło się centralne archiwum fotograficzne oraz przejęte zbiory przedwojenne. Oprócz obsługi prasy agencja wydawała również własne serwisy, fotowywiady i fotoreportaże. Poza reporterami etatowym z instytucją współpracowało także wielu korespondentów terenowych. W odniesieniu do serwisów codziennych w CAF kierowano się zasadą: "jeden temat-jedno zdjęcie", w związku z czym każda gazeta otrzymywała tylko jedno zdjęcie z tematu. W 1961 r. materiały fotograficzne pochodzące z serwisów fotograficznych agencji stanowiły średnio 50% ogółu ilustracji polskich dzienników.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Status prawny utworu fotograficznego w świetle ograniczeń praw autorskich
61%
Fotografia, po spełnieniu przesłanek ustawowej ochrony, stanowi utwór w rozumieniu przepisów prawa autorskiego. Ustawodawca ogranicza prawa autorskie twórcy z powodu nadrzędnych interesów, takich jak informowanie czy prawo do informacji. Artykuł zwraca uwagę na specyfikę utworu fotograficznego i praw w nim występujących oraz na cel ograniczeń najistotniejszych dla utworu fotograficznego, takich jak w szczególności: przedruk fotografii reporterskich, cytat, wykorzystanie w ramach satyry lub karykatury. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Widzialne i niewidzialne piękno matematyki
61%
Artykuł dotyczy fenomenu piękna matematyki dostępnego na poziomie estetycznym oraz na poziomie intelektualnym. Ma na celu ukazanie wybranych obiektów matematycznych ilustrowanych za pomocą ich widzialnych reprezentacji. W opracowaniu podjęto próbę zarysowania kilku aspektów dostrzegania i rozumienia estetyki matematyki w kontekście fotograficznych egzemplifikacji pojęć i prawidłowości. Wszystkie dołączone do tekstu fotografie wykonali uczestnicy Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego "Matematyka w obiektywie"(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Fotografia w mediach - wyznaczniki manipulacji
61%
Artykuł dotyczy roli obrazów w debacie publicznej. Autorka, odwołując się do teorii retorycznej, omawia różne poziomy perswazji za pomocą zdjęć. Następnie definiuje pojęcie manipulacji i pokazuje, jak w przypadku zdjęć może być ona realizowana na poziomie etosu, logosu i patosu. Ważnym wyznacznikiem manipulacji okazuje się zastępowanie argumentów przez emocje. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.