Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 61

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Pierwiastki chemiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W pracy przedstawiono wyniki badań zawartości rtęci w próbkach popiołu lotnego z kotłów fluidalnych opalanych węglem kamiennym i brunatnym. W oparciu o uzyskane wyniki stwierdzono, że im drobniejsza jest frakcja ziaren popiołu lotnego, tym więcej zawiera ona części palnych oraz rtęci. Wyniki badań wskazują na istnienie korelacji między zawartością części palnych, a zawartością rtęci. Przeprowadzone badania wymywania zaadsorbowanej w popiołach lotnych Hg0 wykazały, że ponad 70% rtęci atomowej jest trwale zaadsorbowane na ziarnach popiołu. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiony w artykule przeglądowy materiał umożliwi ocenę istotności różnych mechanizmów tworzenia warstewek ciernie przenoszonych w warunkach braku dostępu tlenu do strefy tarcia. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono wady i zalety dwóch podstawowych technik otrzymywania ortofosfora-nów lantanowców - w reakcjach w fazie stałej i z roztworów. Opisano także wprowadzone w ostatnich latach modyfikacje tych procesów, które ułatwiają syntezę związków o oczekiwanej charakterystyce. Należą do nich: metody hydrotermalne, wykorzystanie ultradźwięków do mieszania fazy ciekłej, stosowanie związków powierzchniowo czynnych i odczynników kompleksujących jony lantanowca, a także reakcje aktywowane mechanicznie przez mielenie w fazie stałej. W prezentowanym przeglądzie szczególny nacisk położono na określenie wpływu tych technik na jakość otrzymywanego materiału, a zwłaszcza na jego czystość chemiczną i strukturalną. Zagadnienie to ma szczególne znaczenie dla zastosowań ortofosforanów. (abstrakt oryginalny)
Wpływ zanieczyszczeń Al3+ i SiF 6 2- na temperaturę przemiany polimorficznej tripolifosforanu sodu TPFS = Na 5 P 3 O 10 (Faza-II -> Faza-I) zbadano metodą dyfrakcji promieni X, spektroskopii IR oraz mikroskopii skaningowej (SEM). Obecność Al3+, jako zanieczyszczenia, inhibituje rozrost ziaren tworzącego się TPFS i promuje tworzenie się wysokotemperaturowej Fazy-I w temperaturze niższej (350-450 °C) niż oczekiwana (450-500 °C). Jednoczesna obecność Al3+ i SiF s 2- niweluje efekt Al3+ i hamuje wyraźnie przemianę (Faza-II -> Faza-I) nawet w temperaturze 500 °C. Do pełnej transformacji fazowej potrzebna jest temperatura co najmniej 550. °C. Z kolei obecność tylko SiF 6 2- sprzyja rozrostowi ziaren, nie mając jednak wpływu na temperaturę przemiany polimorficznej w porównaniu z TPFS bez zanieczyszczeń. Antagonistyczny efekt badanych jonów tkwi przypuszczalnie w ich wpływie na rozrost ziaren i stopień krystaliczności Na 5 P 3 O 10.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy było stwierdzenie na podstawie zawartości w wybranych tkankach i sierści stopnia zaopatrzenia żubrów w P i Ca z uwzględnieniem wieku zwierząt i rodzaju hodowli w Puszczy Białowieskiej. Materiał badawczy stanowiły tkanki żubrów: krew, nerki i wątroba oraz sierść, które pobrano od osobników w wieku: do 1 roku (cielęta), 1-4 lata (młodzież), powyżej 4 lat (żubry dorosłe) eliminowanych z hodowli otwartej i zamkniętej w ramach corocznych zimowych odstrzałów selekcyjno-redukcyjnych, przeprowadzanych w latach 2000-2003 w Puszczy Białowieskiej. Zawartość P i Ca w sierści oraz P w nerkach żubrów była, niezależnie od wieku i rodzaju hodowli, niższa niż wartości referencyjne dla przeżuwaczy. Istotnie wyższe zawartości P stwierdzono w tkankach cieląt i młodzieży w porównaniu z dorosłymi żubrami, stwierdzono wyższe wartości P nieorganicznego w surowicy krwi i P w nerkach u zwierząt młodych w porównaniu z osobnikami dorosłymi.(abstrakt oryginalny)
W ramach badań właściwości fizykochemicznych fosforanów Ba 3 La(P0 4) 3 i Ba 3 Y(P0 4) 3 wykonano pomiary zespolonej przenikalności dielektrycznej dla związków zarówno czystych, jak i domieszkowanych małą ilością substancji dipolowej - Eu 2 O 3. Oba związki topią się kongruentnie powyżej 1800 °C. Badania DTA/DSC wykazały, że w zakresie temperatur 20-1350 °C występująw postaci jednej odmiany polimorficznej. Na podstawie pomiarów przenikalności dielektrycznej stwierdzono, że w zakresie temperatur 20-450 °C w fosforanie Ba3La(P04)3 zachodzi przemiana I rodzaju, w Ba 3 Y(P0 4) 3 zaś - przemiana II rodzaju. W fazach niskotemperaturowych nie występuje przewodnictwo elektryczne. W fazach wysokotemperaturowych zaobserwowano przewodnictwo superjonowe. W fosforanach Ba 3 La(P0 4) 3 i Ba 3 Y(P0 4) 3, domieszkowanych substancją dipolową Eu 2 O 3, nie zaobserwowano przemian I i II rodzaju.(abstrakt oryginalny)
Z wrzącego roztworu kwasu fosforowego(V) o stężeniu 2 M H3PO4, zawierającego jony: 0,02 M EU3+ i 0-2 M Mg2+ krystalizuje heksagonalny EuP04 • H2O dotowany jonami Mg2+ do 0,3% ich zawartości. Wprowadzenie do roztworu kwasu fosforowego(V) jonów Mg2+ (w postaci azotanu(V) magnezu) powoduje zmianę morfologii tworzących się kryształów EuP04H2O. Kryształy fosforanu(V) europu, powstające w roztworach nie zawierających jonów Mg2+, mają postać kulistą. Sferolity o rozmiarach ok. 5 fim zbudowane są z drobnych kryształków. W obecności Mg2+ fosforan(V) europu krystalizuje w postaci beleczek (słupów heksagonalnych) o długości dochodzącej do 10 gm. Warunki do krystalizacji dużych heksagonalnych kryształów pojawiają się również bez obecności Mg2+, gdy do 2 M H3PO4 wprowadzi się dodatkowo niewielką ilość HNO3 lub HCl.(abstrakt oryginalny)
W prezentowanej pracy dokonano oceny wpływu stosowania różnych związków cynku oraz poziomów i połączeń chemicznych selenu w mieszankach mineralno-witaminowych na absorpcję pozorną i retencję fosforu u rosnących jagniąt. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że zastosowanie organicznych form połączeń cynku, szczególnie kompleksów cynku z lizyną i metioniną, korzystnie wpłynęło na absorpcję fosforu u jagniąt. Natomiast na wykorzystanie fosforu z mieszanek treściwych zawierających związki selenu wpływ miał rodzaj stosowanych drożdży wzbogacanych w selen.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wpływ zanieczyszczeń, (Fe 3+, Al3+, SiF62- lub F-) na temperaturę tworzenia się di- fosforanu sodu (Pi = Na4P207). Pi otrzymywano z roztworu kwasu fosforowego H3P04, zobojętnionego roztworem NaOH do uzyskania molowego stosunku Na:P = 2:1, po odparowaniu do sucha i prażeniu suchej pozostałości w temperaturach: 200, 250 i 300 °C. Prażenie w 200 °C umożliwia tworzenie się Pi zarówno, gdy otrzymuje się go z kwasu bez zanieczyszczeń, jak i w obecności Fe3+ czy Al3+. Prażenie w temperaturach 250-300 °C sprzyja częściowej kondensacji Pi -> Na5P3O10. Obecność fluoru (w postaci F- lub SiF62-) hamuje tworzenie się czystego Pi w całym badanym zakresie temperatur. Difosforanowi sodu, otrzymanemu w obecności fluoru, towarzyszy albo Na2HP04, albo Na2H2P207, albo Na5P3O10. (abstrakt oryginalny)
W krajowej i zagranicznej literaturze naukowej obserwuje się bardzo duże zróżnicowanie wyników badań dotyczących zawartości rtęci w polskich węglach kamiennych: od 85 do 350 ppb. Na różnice w otrzymywanych wynikach na pewno ma wpływ natura samego węgla, metodyka przygotowania próbki jak i samej analizy. Przyczyną może jednak być też sposób prezentowania wyników badań, co zostało wykazane w artykule. Rozbieżność wyników może być spowodowana brakiem informacji odnośnie stanu przeliczeniowego badanej próbki. Błąd z tytułu zróżnicowanej zawartości wilgoci dla prezentowanego wyniku może wynosić kilkanaście procent w przypadku węgli kamiennych, a nawet do kilkudziesięciu w przypadku węgli brunatnych. Duże różnice mogą się pojawiać jeśli wyniki dotyczą różnego rodzaju próbek, tj. węgla surowego, wzbogaconego (koncentratu), półproduktu, czy też od-padu, przy czym różnice te mogą być dość znaczne. Autorzy zalecają też odnoszenie wyniku badania zawartości rtęci w węglu do jego potencjału energetycznego, a konkretnie do jego wartości opałowej. Alternatywnym sposobem może być przeliczenie zawartości rtęci na stan suchy i bezpopiołowy. Końcowy wynik należy także uzupełnić o formy badanej w węglu rtęci. Rzetelnie prezentowanie wyników badań zawartości rtęci ułatwi określenie wiarygodnych benchmarków dla polskich węgli, na podstawie których będą formułowane odpowiednie regulacje prawne. (abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy opisano metodykę pomiarów zawartości rtęci w ciałach stałych, jakimi są polskie węgle, oraz pomiar zawartości rtęci w produktach spalania węgla w elektrowniach, jakimi są popioły lotne z kotłów fluidalnych. W przeglądzie literatury skupiono się na opisie najpopularniejszych metod spektroskopowych oznaczania zawartości rtęci w węglu, tj. atomowej spektrometrii absorpcyjnej w układzie zimnych par (CVAAS) oraz atomowej spektrometrii fluoroscencyjnej (CVAFS). W części badawczej przeprowadzono testy statystyczne wybranych próbek węgli kamiennych stosowanych w polskiej energetyce, celem ustalenia ilości próbek, które należy wykonać, aby błąd popełniany przy oznaczaniu zawartości rtęci był jak najmniejszy, jednocześnie by ilość potrzebnych powtórzeń również była jak najmniejsza. Dla próbek popiołów lotnych trzeba było wykonać od 7 do 11 powtórzeń (dla wartości odchylenia standardowego poniżej 2%), natomiast dla próbek węgla kamiennego było to od 10 do 16 powtórzeń (dla wartości odchylenia standardowego poniżej 5%). Przeprowadzono także pomiar zawartości rtęci przy użyciu dwóch analizatorów, których działanie opiera się na spektroskopii absorpcyjnej w układzie zimnych par (CVAAS). Zawartość rtęci w węglach kamiennych oznaczono przy użyciu spektroskopu Lumex RA-915+ z przystawką RP-91 oraz przy użyciu spektrometru Nippon MA-2. Wyniki badań wskazują, że zastosowanie dwóch różnych przyrządów i metodyki badań daje wyniki zawartości rtęci w węglach kamiennych różniące się od 30 do 40%. W przypadku pomiaru zawartości rtęci w substancji o równomiernym rozmieszczeniu rtęci, którym był popiół lotny różnice były jeszcze mniejsze i wynosiły od 9 do 16%. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było przedstawienie zawartości różnych form fosforu (Ptot, Porg, P-Al, P-Fe, P-Ca, Plab) w profilu glebowym typowych gleb łąk porolnych w Tarnawie Wyżnej (Bieszczady Zachodnie) oraz zaprezentowanie przestrzennego zróżnicowania tych form w poziomach stropowych gleb w nawiązaniu do podstawowych właściwości gleby i występującego na tym terenie składowiska nawozów mineralnych. W toku badań laboratoryjnych oznaczono podstawowe właściwości gleby oraz wykonano szereg ekstrakcji form fosforu (Porg, Plab, P-Al, P-Fe, P-Ca). Całkowita zawartość fosforu została obliczona jako suma fosforu związanego we frakcjach mineralnej i organicznej. Badane gleby charakteryzują się zawartością fosforu typową dla gleb występujących w średnich szerokościach geograficznych oraz typowym rozkładem poszczególnych frakcji fosforu dla gleb słabo kwaśnych. Ponadto stwierdzono, że wpływ składowiska na gleby ogranicza się do najbliższego sąsiedztwa pryzmy nawozów. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote The novel metal complexes with ketoprofen. Thermal and spectroscopy investigations
100%
The novel metal complexes of ketoprofen (Hket)(1) with general formulae Mn(L)4(2), Co(L)4(3), Ni(L)4(4), and Zn(L)4(5) (where L= Hket, ket) were synthesized and characterized by elemental analysis, FTIR- spectroscopy and thermal decomposition techniques. All IR spectra revealed absorption bands related to the asymmetric (νas) and symmetric (νs) vibrations of carboxylate group. The Nakammoto criteria clearly indicate that this group is bonded in a bidentate-chelate mode. The thermal behavior of complexes was studied by TG, DTG methods under dynamic condition in air. Upon heating, all compounds decompose progressively to metal oxides, which are the final products of pyrolysis. (original abstract)
Celem niniejszej pracy było określenie składu chemicznego fosforu przyswajalnego oznaczonego metodą Houby. Do doświadczenia użyto pięciu gleb zakwalifikowanych do dwóch grup granulo-metrycznych. Oznaczenie w glebie połączeń fosforu z glinem, żelazem i wapniem (Al-P, Fe-P i Ca-P) przeprowadzono według metodyki Changa i Jacksona z modyfikacją Petersena i Coreya. W analizowanych glebach stwierdzono zróżnicowany skład fosforu nieorganicznego, zależny od odczynu gleby. Zawartość fosforu przyswajalnego w glebach stanowiła do 10 % frakcjonowanego fosforu nieorganicznego. Frakcja dominująca w fosforze nieorganicznym stanowiła również główny składnik fosforu przyswajalnego oznaczonego w danej glebie. (abstrakt oryginalny)
Surface qualities make aluminium a low-DC plasma interaction candidate. Aluminum for energy system structure building is studied experimentally, with observations obtained. Aluminum is cheap and frequently utilized in aerospace applications. The selection of materials for new applications of thermonuclear fusion energy, such as Tokamak reactor walls and fusion-based spaceship thrust structures, is important to decide in the design phase. In this study, an experimental setup application is created with low DC-type He plasma ions processed on aluminium pellet surfaces. The physical changes of the aluminium pellet material as an example of an energy structure surface are analysed under a scanned array microscope and 3D surface plots to detect optical roughness attributes.(original abstract)
16
Content available remote Kinetics of Water Oxygenation in Pipe Aerator
75%
The paper presents the results of investigations of the oxygen content in oxygenated water in a co-current pipe aerator with the diameter of 200 mm, with stainless steel Białecki rings with the diameter of 12 mm, for two cases: when the air is supplied by a compressor and when it is supplied by a jet pump. The oxygen content in the oxygenated water was assayed using an LDO oxygen sensor. The investigations of water oxygenation in the aerator were carried out during technical exploitation of the Scientific Research Water Station of Warsaw University of Life Sciences. The oxygen content O2 in the oxygenated water was measured for the set air flow rate Qp equal to 50, 100 and 150 dm3 ×h-1 and water flow rate Qw equal to 10, 15 and 20 m3 ×h-1 . During the tests, the temperature T of the air supplied to the aerator was also measured. The water temperature was constant during the tests and it was equal to 12°C. The oxygen content O2 in the oxygenated water and the temperature T of the air supplied to the aerator were measured every 10 seconds. For each air flow rate Qp and water flow rate Qw being set, three measurement series were carried out and the obtained results were averaged. The researches were aimed on the determination of the influence of air and water flow rate on the oxygen content in the water oxygenated in a pipe aerator with use of a compressor and a jet pump. In the measurement range being tested, the effectiveness of water oxygenation increased with rise in the flow rate of the supplied air and decreased with rise in the flow rate of the supplied water. The effectiveness of water oxygenation was higher if obtained by means of a jet pump than of a compressor. (original abstract)
In this study, composting of opium poppy processing solid waste with poultry manure and rough sawdust with five initial Carbon/Nitrogen (C/N ratio) ratio ranging from 20.45, 25.00, 29.03, 32.60 and 37.47 was carried out using fifteen-identical cylindrical stainless steel reactors, each of which has an effective volume of 100 L to determine the effects of initial C/N ratio on composting loss due to degradation (dry matter loss, organic matter loss, carbon loss, and nitrogen loss, and ammonia loss). The experiment lasted for 18.65 days. In the experiment, the temperature, electrical conductivity, pH, moisture, organic matter, total carbon (C) and nitrogen (N) contents and NH3 -N were monitored. Dry matter loss, organic matter loss, carbon loss, nitrogen loss, and NH3 -N loss were expressed as a function of initial C/N ratio. Results showed that the highest dry matter loss and organic matter loss existed at the CN ratio of 29.70 and 31.18, respectively. The highest carbon loss occurred at the C/N ratio of 30.83. Both nitrogen loss and NH3 -N loss decreased as the C/N ratio increased.(original abstract)
Procesy spalania, a w szczególności spalanie węgla kamiennego i brunatnego, stanowią jedno z głównych antropogenicznych źródeł emisji pierwiastków ekotoksycznych do atmosfery. W związku z tym nie tylko emisja gazów cieplarnianych czy pyłów, ale także zanieczyszczenie atmosfery szkodliwymi pierwiastkami potocznie zwanymi "metalami ciężkimi" (takimi jak: rtęć, ołów czy kadm) jest obiektem zaostrzającej się polityki klimatycznej Unii Europejskiej. W artykule dokonano przeglądu i analizy zarówno dotychczas obowiązujących przepisów unijnych, jak i krajowych uregulowań prawnych związanych z emisją pierwiastków ekotoksycznych z procesów spalania paliw stałych. Problematyka ta stała się szczególnie ważna dla przemysłu elektroenergetycznego w kontekście przyjętych przez Komisję Europejską w kwietniu 2017 roku konkluzji BAT dla dużych obiektów energetycznego spalania (LCP). Ponadto zidentyfikowano oraz scharakteryzowano najważniejsze czynniki wpływające na wielkość emisji tych zanieczyszczeń do atmosfery. Na podstawie danych literaturowych oraz badań własnych przeprowadzono analizę zawartości wybranych pierwiastków ekotoksycznych w krajowych węglach. Na podstawie tej analizy podjęto próbę oceny ew. wpływu jakości polskich węgli na sytuację krajowego sektora energetycznego w świetle prowadzonej przez UE polityki środowiskowej. Uzyskane wyniki wskaźników emisji niektórych pierwiastków ekotoksycznych różnią się od wskaźników stosowanych przez KOBiZE do szacowania wielkości emisji. Rodzi to potrzebę ciągłego monitorowania zawartości pierwiastków ekotoksycznych w polskich węglach oraz okresową weryfikację wskaźników emisji tych pierwiastków. Oszacowana średnia wartość emisji rtęci z badanych węgli energetycznych wyniosła 7,8 µg/m3(0°C; 101,325 kPa). W związku z tym spalanie badanych węgli energetycznych w istniejących instalacjach elektrowni o mocy powyżej 300 MWth może skutkować niespełnieniem wchodzących w życie norm emisji rtęci do atmosfery, a co za tym idzie koniecznością stosowania węgli poddanych wzbogacaniu. Obliczona średnia emisja Hg dla analizowanych w celach porównawczych węgli koksowych poddanych procesowi wzbogacania nie przekracza wartości dopuszczalnych w nowych regulacjach.(abstrakt oryginalny)
Materiał doświadczalny dotyczący problematyki ciernego przenoszenia metali można zestawić w dwóch grupach. Grupa pierwsza obejmuje prace badawcze nad zjawiskiem ciernego przenoszenia w warunkach braku warstewek reakcyjnych z udziałem tlenu na trących się powierzchniach. Do grupy drugiej zaliczono te prace badawcze, które uwzględniają wpływ tlenu na zjawisko ciernego przenoszenia i opisują jego rolę w procesie tworzenia warstewek ciernie przenoszonych. W artykule przedstawiono kompilację wyników badań dotyczących tej problematyki, w których uwzględniono wpływ tlenu na zjawisko ciernego przenoszenia. (fragment tekstu)
Nadmierna zawartość składników biogennych w ściekach oczyszczonych odprowadzanych do odbiornika może powodować intensyfikację procesów eutrofizacji i niszczenie biocenozy wodnej, a także negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka. Ważne jest więc prawidłowe i efektywne oczyszczanie ścieków z usuwaniem związków biogennych, a w szczególności związków fosforu, tak by odprowadzane oczyszczone ścieki, a dodatkowo rolniczo wykorzystywane osady ściekowe nie wpływały negatywnie na środowisko przyrodnicze. W artykule porównano skład chemiczny ścieków oczyszczonych z roślinno-glebowej oczyszczalni ścieków w Brzeźnie z odciekami z cylindrów wypełnionych glebą z nasadzeniem wierzby krzewiastej (Salix viminalis) nawożonej osadami ściekowymi. Ścieki pobrano w przypadku oczyszczalni roślinno-glebowej z odpływu z oczyszczalni (ścieki oczyszczone po osadniku i złożu roślinno-glebowym), natomiast w doświadczeniu wazonowym pobrano przesącz przez warstwę materiału glebowego zmieszanego z osadem ściekowym. W próbkach ścieków i odcieków oznaczono stężenie fosforu ogólnego oraz fosforanów. Porównanie zawartości związków biogennych w analizowanych próbkach ma na celu ocenę sprawności pobierania tych składników na złożach roślinno-glebowych oraz wstępną ocenę wpływu nawożenia osadami ściekowymi terenów rolniczych na jakość wód odbiornika. Oczyszczalnia roślinno-glebowa w Brzeźnie pracuje nieprzerwanie od 1996 r., osiągając bardzo wysokie skuteczności oczyszczania. Na etapie właściwej eksploatacji obiekt pracował ze średnią efektywnością równą 98,2% dla fosforu ogólnego i 87,5% dla azotu ogólnego [Pawęska, Kuczewski 2007],(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.