Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 109

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Pilot studies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Celem niniejszej publikacji jest próba oceny wkładu służb personalnych w kształtowanie wizerunku organizacji. W pracy zaprezentowano wyniki badań pilotażowych przeprowadzonych w czerwcu 2009 r. wśród 55 pracowników reprezentujących trzy średniej wielkości przedsiębiorstwa działające na obszarze województwa podlaskiego. W opinii respondentów wkład działów personalnych w obsługę kadrową w badanych organizacjach jest ogólnie niski, co z kolei przekłada się na niezadawalający wizerunek tych organizacji. Istnieje zatem pilna potrzeba podjęcia przez działy personalne działań mających na celu podniesienie poziomu obsługi kadrowej, aż do osiągnięcia zadowolenia pracowników, co jednocześnie przyczyni się do poprawy wizerunków badanych organizacji. (abstrakt oryginalny)
Pracowników każdej organizacji postrzegać można w kategoriach cennego zasobu. Efektywność i wartość takiego zasobu wzrasta, jeśli pracownicy mają odpowiednią motywację do pracy. W celu stymulowania poziomu motywacji pracowników organizacje wprowadzają określone systemy motywacyjne, na ogół zgodne z wartościami kultury korporacyjnej danej firmy. Wartości te, zwłaszcza w przypadku korporacji międzynarodowych, bywają konfrontowane z wartościami wyznawanymi w różnych krajach, w których dana korporacja funkcjonuje. Niedopasowanie wartości może wpłynąć na nieskuteczność systemu motywacyjnego. Uniwersalnym bodźcem są pieniądze. Przeprowadzone badania wskazują jednak, że w subiektywnej ocenie wielu pracowników, skuteczniej niż bodźce materialne oddziałują na nich bodźce niematerialne. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono założenia i realizację programu pilotażowego dotyczącego ochrony zdrowia w gminach o statusie miasta. Program miał realizować funkcje testowania możliwości technicznych gmin miejskich w zakresie zarządzania zakładami opieki zdrowotnej oraz rzeczywistego przejmowania tych zakładów. Celem opracowania jest analiza tych aspektów programu, które dotyczyły jego funkcji testujących.
W przypadku trzech miast w Polsce (Łodzi, Bytomia i Wałbrzycha) degradacja społeczna, gospodarcza, środowiskowa i techniczna obszarów miejskich doprowadziła do znacznego zmniejszenia ich atrakcyjności w oczach mieszkańców i inwestorów. Skala problemów uzasadnia udzielenie wsparcia rewitalizacji tych miast z poziomu krajowego. Znaczenie ich odnowy potwierdzono w Umowie Partnerstwa zawartej między Polską a Unią Europejską, jednym z problemów związanych z niską atrakcyjnością są niskie ceny nieruchomości oraz niewielka płynność na lokalnym rynku nieruchomości. Głównym celem artykułu jest przybliżenie ograniczeń inwestycji w nieruchomości na obszarach zdegradowanych. Na tym tle zaprezentowane zostaną planowane przez miasta pilotażowe działania niwelujące deficyty informacyjne na obszarach rewitalizacji. (abstrakt oryginalny)
Migracja stała się zjawiskiem społecznym towarzyszącym od końca XVIII w. przemianom społecznym, gospodarczym i politycznym społeczeństwa polskiego w różnych odstępach czasowych, z różnym natężeniem i w różnych kierunkach. Zdaniem prof. J. Chałasińskiego - emigracja osiągnęła swoje apogeum w skali europejskiej, a szczególnie w Polsce w latach 20 XX wieku. Wtedy to została "odkryta" jako zjawisko społeczne w kręgach socjologicznych okresu międzywojennego. Wydaje się jednak, że ostatnie półwiecze dziejów naszego narodu charakteryzuje szczególnie intensywna emigracja z Polski niemal do wszystkich krajów świata. Zjawisko to koresponduje z ogólnoświatowymi ruchami migracyjnymi w XX wieku - określanym czasem "wiekiem wielkich migracji". Ranga tego zjawiska i jego znaczenie dla rozwoju społecznego sprawiły, iż stała się ona przedmiotem zainteresowań uczonych i badaczy życia społecznego: historyków, filologów, etnografów, socjologów i politologów. Zapoczątkowane przez F. Znanieckiego socjologiczne badania nad emigracją z Polski do USA kontynuowane są przez kolejne pokolenia badaczy, wzbogacając dorobek naukowy i wiedzę społeczeństwa na ten temat.
"Podejście polegające na łączeniu funkcji systemu sterowania zależnościowego dotychczas należących do odpowiednich linii, stacji węzłowych i rozrządowych w wyodrębnionym centrum sterowania obszaru ma przełomowe znaczenie dla jakości sterowania procesami ruchu kolejowego. Wraz ze wzrostem popytu na liczbę i prędkość pociągów, rośnie potrzeba poprawy jakości ruchu kolejowego... Zdalne sterowanie w systemach sterowania zależnościowego z bezpośrednim sprzęgnięciem informacji i systemów sterowania ruchem kolejowym pozwala na maksymalne wykorzystanie strumieni danych związanych z procesem sterowania ruchem kolejowym."
Celem artykułu jest prezentacja wyników badań pilotażowych identyfikujących role w jakich widzą siebie przewodniczący polskich rad nadzorczych, zakres pola ich działania, oraz jak oceniają swoją współpracę z pozostałymi członkami rady i zarządem spółki. Ważnym wymiarem badań było również poznanie ich opinii na temat ładu korporacyjnego, wraz z identyfikacją tych obszarów, które ich zdaniem wymagają poprawy. W badaniu uczestniczyli przewodniczący rad nadzorczych spółek z indeksu WIG20 i mWIG40 notowanych na GPW w Warszawie. Badanie miało charakter badań ankietowych. Przygotowana ankieta obejmowała 27 pytań zamkniętych i miała charakter anonimowy. Analiza zgromadzonych obserwacji wskazuje, że do głównych ról przewodniczącego polskiej rady nadzorczej, zdaniem uczestników pilotażu należy bycie reżyserem kompromisu, organizatorem, koordynatorem pracy komitetów oraz inspiratorem. Za ważne zadanie uczestnicy pilotażu postrzegali też motywowanie pozostałych członków rady do stałego angażowania się w prace rady. Uważali także, że są odpowiedzialni za zrozumienie przez nich biznesu jaki prowadzi spółka. Wymienione role wpisują się w zbiór ról zidentyfikowanych w literaturze przedmiotu. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Public Relations and Valuable Employees' Attraction
100%
Whilst public relations activity is often primarily connected with customers, employees (both current and potential) do belong to the important target audience of all messages. Employer branding in particular not only proves the importance of public relations from the perspective of job market but provides various reasons to continue explo- ration of that field. Conducted pilot study revealed the need of in-depth analysis of such aspects like: perception of the potential employer on the basis of information available only externally, priorities concerning the future potential job position and career path, key dri- vers of internal and external motivation of potential employees etc. Further understanding as a source of significant theoretical implications and managerial applications is confirmed, just as a need of an expanded study based on the results, which this paper discusses(original abstract)
W ostatnich czasach wzrosła w Polsce liczba inicjatyw podejmowanych na rzecz rozwoju koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. corporate social responsibility - CSR). Do znajomości koncepcji przyznaje się coraz więcej podmiotów gospodarczych, jednak w większości przypadków są to największe przedsiębiorstwa. Mają one odpowiednie zasoby finansowe czy kadrowe do realizacji działań z zakresu CSR. Z drugiej strony ogromna większość przedsiębiorstw to mali i średni przedsiębiorcy, którzy w swojej codziennej działalności napotykają na różnorodne bariery hamujące ich dalszy rozwój. Dlatego działania podejmowane przez sektor MSP na rzecz społecznej odpowiedzialności w wielu wypadkach nie są tak spektakularne i ukierunkowane na osiągnięcie określonego celu, jak ma to miejsce w największych przedsiębiorstwach. Artykuł poświęcony jest rozpoznaniu, czy koncepcja CSR jest znana i stosowana w sektorze MSP. W tym celu w 2006 r. przeprowadzono badanie grupy przedsiębiorstw z terenu Łodzi. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono warunki podejmowania działalności gospodarczej na obszarach wiejskich z uwzględnieniem m.in. motywów, jakimi kierowali się przedsiębiorcy przy podejmowaniu decyzji o założeniu przedsiębiorstwa oraz o wyborze kierunku działania. Badania empiryczne, obejmujące populację 44 przedsiębiorców, przeprowadzono w 2008 r. na terenie czterech wybranych gmin podregionu olsztyńskiego, tj. Bartoszyce, Lidzbark Warmiński, Dywity oraz Świątki. Z analizy uzyskanych odpowiedzi wynika, iż przygotowanie do uruchomienia działalności gospodarczej zajmowało ankietowanym średnio kilkanaście miesięcy, a jako główne motywy założenia własnej firmy wskazywano najczęściej utratę poprzedniej pracy i zagrożenie bezrobociem, chęć wykorzystania nadarzającej się okazji oraz zapotrzebowanie na dane dobra lub usługi na rynku docelowym. Przy wyborze kierunku działalności co trzeci ankietowany zdawał się na przypadek, a co czwarty kierował się zapotrzebowaniem rynku.(abstrakt oryginalny)
Celem badań jest identyfikacja czynników wpływających na skłonność do oszczędzania wiejskich gospodarstw domowych na przykładzie 100 podmiotów na terenie Pomorza Środkowego, w oparciu o wykonane badania pilotażowe (technika ankiety bezpośredniej), przy zastosowaniu modelu regresji logistycznej. W badaniu przyjęto, iż zmienną zależną jest występowanie oszczędności w gospodarstwie domowym w 2018 roku. Doboru zmiennych niezależnych do budowy modelu regresji logistycznej dokonano na podstawie przeprowadzonych studiów literaturowych. Wyniki analiz potwierdziły, iż statystycznie istotnymi parametrami przy zmiennych okazały się: przeciętny miesięczny dochód netto na jedną osobę w gospodarstwie domowym, dywersyfikacja źródeł utrzymania oraz udział wydatków na żywność i napoje bezalkoholowe w wydatkach konsumpcyjnych ogółem gospodarstwa domowego. Dwa pierwsze parametry zwiększają prawdopodobieństwo oszczędzania przez wiejskie gospodarstw domowe Pomorza Środkowego. Ostatni z wymienionych parametrów zmniejsza szansę na odroczenie konsumpcji w czasie w drodze oszczędności. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszego artykułu było przedstawienie wyników badań nad poziomem zaufania studentów w stosunku do różnych członków społeczności akademickiej. Badania miały charakter wstępny (pilotażowy). Badani raczej ufają innym ludziom, ale nie podzielają przekonania, że zaufanie się opłaca. Z opinii respondentów można wnioskować, że zaufanie horyzontalne ma przewagę nad zaufaniem pionowym. Okazuje się także, że badani łatwiej deklarują zaufanie w kierunku abstrakcyjnie pojętych "innych ludzi" natomiast bardziej powściągliwi są, gdy deklaracja ma dotyczyć konkretnych osób lub grup. (abstrakt oryginalny)
Sukcesja jest ważnym momentem w życiu firmy rodzinnej i kwestią, która wymaga analizy z perspektywy rodziny, zarządzania i systemów własności, aby odpowiednio zrozumieć perspektywy różnych interesariuszy. Ostatnie badania teoretyczne sugerują, że zadowolenie z procesu sukcesji w firmach rodzinnych zwiększa się dzięki skłonności seniora do rezygnacji, chęci przejęcia firmy przez następcę, porozumienia między członkami rodziny w celu utrzymania zaangażowania rodziny w biznesie, akceptacji indywidualnych ról i planowania sukcesji. Zrozumienie czynników, które utrudniają przeprowadzenie sukcesji wewnątrz rodziny, jest ważne, ponieważ przyczyny te mogą również zagrozić rentowności firmy i harmonii rodziny, nie wspominając już o zagrożeniu dla cenionych wartości obecnego lidera firmy rodzinnej, potencjalnych następców i innych interesariuszy. Istotne znaczenie sukcesji dla trwałego funkcjonowania firm rodzinnych sprawia, że tematem tym zajmują się zarówno teoretycy zarządzania, jak i praktycy - doradcy biznesowi, prawnicy, socjologowie. Przedmiotem zainteresowań badaczy są m.in. postawy sukcesyjne, czyli różne typy poglądów w sprawie sukcesji i powiązane z nimi zachowania jednostek. Należy jednak zaznaczyć, że jest to obszar relatywnie słabo rozpoznany, zwłaszcza jeśli chodzi o Polskę. Biorąc pod uwagę powyższe, w styczniu 2018 r. zespół składający się z przedstawicieli trzech polskich szkół wyższych podjął próbę zdiagnozowania i oceny zainteresowania sukcesją w grupie studentów spokrewnionych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą. (fragment tekstu)
Zatrudnienie nierejestrowane stosowane jest w ponad jednej trzeciej polskich przedsiębiorstw. Rozwiązanie to można uznać za jedną z niestandardowych form zatrudnienia, wykorzystywaną w praktyce gospodarczej. W literaturze przedmiotu dotyczącej zatrudnienia nieformalnego problem przedstawiany jest najczęściej z perspektywy ekonomii rynku pracy. W niniejszym opracowaniu skoncentrowano się na analizie zjawiska z perspektywy praktyki zarządczej. Na podstawie badań pilotażowych dokonano analizy i oceny procesu zarządzania zasobami ludzkimi w warunkach zatrudnienia nierejestrowanego w badanej grupie. Wyniki badań pozwalają na wskazanie specyfiki tego procesu oraz dokonania jego podstawowej charakterystyki, co stanowi przesłankę do prowadzenia dalszych badań w analizowanym obszarze. (abstrakt oryginalny)
15
84%
Based on a pilot study, a list of critical success factors for an IT project was developed. These factors were subjected to statistical analysis on the basis of the results of a questionnaire. Two samples of projects, called "success" and "failure" respectively, were analysed. The groups were distinguished in order to evaluate the influence of selected factors on the success of an implementation project. Furthermore, a non-parametric test was applied, in order to conduct statistical data analysis, which confirmed the influence of the majority of the selected factors on the success of an implementation project. (original abstract)
Autorki podjęły się próby scharakteryzowania determinantów satysfakcji i przywiązania organizacyjnego pracowników administracji samorządowej. Na podstawie przeglądu literatury można wnioskować, że mało jest badań dotyczących przywiązania urzędników administracji publicznej w Polsce. Artykuł składa się z dwóch części. W pierwszej opisano znaczenie satysfakcji w kształtowaniu zachowań pracowników w organizacji oraz wskazano na relacje między satysfakcją, przywiązaniem, a wybranymi elementami systemu motywacyjnego. W drugiej przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych wśród 146 urzędników z terenu Lubelszczyzny. Wyniki odnoszą się do poziomu satysfakcji i poziomu zaangażowania oraz ich związków z 10 czynnikami systemu motywacyjnego. Są one zbieżne z wynikami zawartymi w literaturze. Polscy respondenci wykazali się niskim poziomem satysfakcji i przywiązania do organizacji. Zaobserwowane związki z elementami systemu motywacyjnego wskazują na możliwości kształtowania poziomu satysfakcji i przywiązania pracowników administracji samorządowej. Dotyczy to przede wszystkim dbałości o właściwą atmosferę pracy i rozwój dobrych relacji między przełożonymi a pracownikami. Autorzy postulują zasadność prowadzenia dalszych badań w tym obszarze. (abstrakt oryginalny)
Od prawie dwóch wieków turyści krajowi i zagraniczni przybywają do Krynicy kuszeni walorami przyrodniczymi oraz rozbudowaną infrastrukturą. Współcześnie rozwój uzdrowiska powiązany jest w dużej mierze z rozwojem usług rekreacyjnych i sportowych. Lokalizacja kolei gondolowej na Jaworzynie Krynickiej wpłynęła na intensyfikację regionalnego narciarstwa oraz zmiany w strukturze gości kurortu. W okresie przeprowadzonych badań na terenie gminy Krynicy-Zdroju działało siedem ośrodków narciarskich w tym dwa w Tyliczu, wchodzącego w skład gminy uzdrowiskowej. Na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych w sezonie narciarskim 2012/213 dokonano próby określenia preferencji klientów stacji narciarskich oraz wykorzystania infrastruktury narciarskiej i towarzyszącej. Badania przeprowadzono w dwóch najpopularniejszych stacjach narciarskich: dużym kompleksie Jaworzyna Krynicka oraz na stacji rodzinnej Master-Ski w Tyliczu. Ankietą objęto również stację narciarską Arena w Słotwinach. Na podstawie otrzymanych wyników należy stwierdzić, że wszystkie badane stacje zyskały uznanie w oczach klientów. Potwierdziło to zasadne dokonanie specjalizacji wyciągów przez inwestorów. Klienci stacji narciarskich wykazują dużą aktywność konsumencką w stosunku do innych działów gospodarki: hotelarstwa, gastronomii czy handlu. Dalszy rozwój gminy Krynicy-Zdroju powinien być nadal silnie powiązany ze sportami zimowymi, przy równoczesnej konsolidacji infrastruktury narciarskiej oraz poszerzenia ofert towarzyszących wyjazdom na narty. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zarysowanie ramy teoretycznej dla badania zależności między jakością produktu rekreacyjnego miasta tworzonego przez lokalny samorząd a aktywnością fizyczną jego mieszkańców. W badaniach wykorzystano metodę systematycznej analizy literatury przedmiotu uzupełnioną danymi z pilotażowego badania ankietowego. Badanie pilotażowe zostało przeprowadzone w 2016 r. i objęło 180 mieszkańców Bielska-Białej. Odpowiedzi zebrano pod-czas bezpośrednich wywiadów na podstawie kwestionariusza ankiety składającego się z dwóch części: Międzynarodowego Kwestionariusza Aktywności Fizycznej (wersja skrócona) oraz kwestionariusza oceny ofert rekreacyjnych zaproponowanego przez autorów. Przeprowadzona analiza literatury pozwoliła na wskazanie luki badawczej i publikacyjnej - brakuje kompleksowego podejścia do badania zależności między jakością produktu rekreacyjnego miasta a poziomem aktywności fizycznej jego mieszkańców, a wyniki dotychczasowych badań różnią się w zależności od miejsca, którego dotyczyły (co potwierdziło również badanie pilotażowe opisane w artykule). Jak wynika z badań pilotażowych autorów, do preferowanych przez respondentów form aktywności fizycznej należały aktywności outdorowe (Nordic Walking i szybkie spacery). Przeważającą część respondentów można uznać za wystarczająco aktywną fizycznie. Wyniki badania wskazują, że nie występują istotne statystycznie różnice pomiędzy oceną kadry, oceną infrastruktury a poziomem aktywności fizycznej badanych mieszkańców Bielska-Białej. Nowatorstwo opracowania polega na wypracowaniu i przetestowaniu w badaniach pilotażowych nowej ramy teoretycznej do badania zależności między jakością produktu rekreacyjnego miasta a aktywnością fizyczną jego mieszkańców. Autorki proponują, aby rozszerzyć dotychczasowe podejścia, skupione głównie na ocenie wymiaru materialnego, o wymiar marketingowy, kadrowy i organizacyjny. Wymaga to prowadzenia badań o charakterze interdyscyplinarnym. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia założenia i wyniki trzech badań pilotażowych oraz eksperymentu dotyczących efektywności marketingowej reklam nasyconych treścią sprawczą lub wspólnotową. Wykorzystując model podwójnej perspektywy sprawczości i wspólnotowości oraz teorię zbieżności z "Ja", założono w nich, że reklama sprawcza będzie wartościowana przez "Ja" odbiorcy (zgodnie z perspektywą aktora dążącego do realizacji osobistego celu), a reklama wspólnotowa przez "Ja" wspólnotowe (zgodnie z perspektywą obserwatora oceniającego dobre intencje innych osób). W toku badań pilotażowych ustalono, że przygotowane animowane reklamy produktu (marchwi) charakteryzowały się wysoką sprawczością lub wspólnotowością. Eksperyment wykazał, że reklama sprawcza powodowała silniejszy związek między intencją odbiorcy do jedzenia marchwi a pozytywnymi postawami wobec produktu i reklamy. Reklama wspólnotowa powodowała natomiast silniejszy związek między wspólnotowością odbiorcy a pozytywnymi postawami wobec produktu i reklamy. Badanie potwierdziło, że wartościowanie reklamowanych produktów jest zgodne z podstawowymi wymiarami życia ludzi, tj. ich dążeniem do realizacji własnych celów oraz nawiązywania i utrzymywania relacji z innymi ludźmi. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono założenia oraz wyniki badań pilotażowych, których głównym celem jest identyfikacja oraz diagnoza kluczowych administracyjno-proceduralnych uwarunkowań związanych z realizacją projektów deweloperskich w wybranych miastach w Polsce. Przedstawiono główne cele oraz motywacje badań, a także omówiono wstępne wyniki badań przeprowadzonych w czerwcu 2010 roku przez pracowników Katedry Ekonomiki Nieruchomości i Procesu Inwestycyjnego we współpracy z Fundacją Izba Wspierania Inwestycji wśród podmiotów zaangażowanych w realizację projektów budowlanych w Krakowie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.