Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 821

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 42 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Planowanie przestrzenne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 42 next fast forward last
W opracowaniu zawarte są informacje o zmianach zachodzących w przestrzeni społeczno-ekonomicznej, wywołanych postępem technologicznym i rozwojem społeczeństwa informacyjnego oraz o wpływie tych zjawisk na system planowania przestrzennego. W sposób syntetyczny opisane są rola podejścia przestrzennego we współczesnej gospodarce i ewolucja sposobów planowania przestrzennego. Analiza wad i zalet systemu planowania przestrzennego została dokonana na przykładzie Polski.(abstrakt oryginalny)
Władze lokalne gmin wiejskich należących do obszarów funkcjonalnych powinny dbać o zrównoważony rozwój oraz ład przestrzenny. Dlatego też powinny sporządzać na tych obszarach miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz kontrolować zasób terenów inwestycyjnych gminy. Właśnie tego rodzaju sytuacja stała się podstawą pytania badawczego o kierunki przeznaczania gruntów w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego w gminach wiejskich. W prowadzonym badaniu następuje próba wskazania powiązań pomiędzy typami funkcjonalnymi gmin określanymi za pomocą wskaźników społeczno-gospodarczych a zapisami zawartymi w planach miejscowych gmin wiejskich skwantyfikowanych w postaci wskaźników prezentujących odsetek terenów przeznaczanych pod różne funkcje. W opracowaniu wykorzystano istniejące opracowania z zakresu wyznaczania typów funkcjonalnych gmin, jako podstawa do weryfikacji słuszności założeń niniejszego badania. Opracowanie skupia się w szczególności na gminach wiejskich znajdujących się na obszarze funkcjonalnym bipolara Warszawy i Łodzi, dzięki czemu możliwe jest uchwycenie zróżnicowania w zakresie przeznaczania terenów w planach miejscowych oraz powiązanie tego zjawiska z typem funkcjonalnym podstawowej jednostki podziału administracyjnego kraju.(fragment tekstu)
Autor przedstawił projekt ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym gminy (stan prawny na 15 stycznia 2006) i omówił zaproponowane tam nowe instrumenty planowania przestrzennego i zarządzania przestrzenią: plan przeznaczenia terenów, plan zabudowy, gminne przepisy urbanistyczno-architektoniczne. Zdaniem autora, instrumenty planistyczne proponowane w projekcie ustawy, mogą stać się skuteczniejszym środkiem zarządzania obszarami gmin w stosunku do obecnie funkcjonujących opracowań.
Planowanie przestrzenne w gminach obecnie jest często pozbawione rzetelnego rachunku ekonomicznego. Wykonywane prognozy finansowe dla miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (MPZP) są ułomne i istnieje duża dowolność w ich opracowaniu. Obejmują one koszty budowy infrastruktury, ale nie uwzględniają rozproszenia zabudowy i tempa jej przyrostu, m.in. ze względu na brak jednolitego uniwersalnego modelu obliczeniowego. Tworzącej się zabudowie mieszkaniowej towarzyszy powstawanie infrastruktury drogowej, która taki rachunek ekonomiczny już posiada. Ścisłe powiązanie przyrostu zabudowy z infrastrukturą drogową pozwoli na wykorzystanie tego rachunku.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problematykę zmian krajobrazu obszarów chronionych na przykładzie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, położonego na terenie Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego, wynikających z dotychczasowych przemian społeczno-gospodarczych oraz podejmowanych decyzji planistycznych przez władze gminy. Dyskusja na temat zasad kształtowania przestrzeni jest szczególnie istotna w odniesieniu do obszarów o dużych walorach krajobrazowych, gdzie zachodzą silne procesy urbanizacyjne. Zebrane doświadczenia pozwoliły wskazać najważniejsze konflikty przestrzenne, jakie mają miejsce na terenach wskazanego parku krajobrazowego, oraz określić przyczyny ich powstawania, przy szczególnym uwzględnieniu przepisów prawnych dotyczących opiniowania i uzgadniania decyzji planistycznych na tego typu obszarach.(abstrakt oryginalny)
Gospodarka nieruchomościami to zespół, określonych we właściwym akcie normatywnym działań, które podejmowane są przez organy administracji publicznej w celu uzyskania optymalnego stanu wszystkich rodzajów nieruchomości. Wszystkie główne procesy gospodarowania nieruchomościami wynikają z ustawy o gospodarce nieruchomościami a uszczegółowione są w stosownych aktach wykonawczych. Określają one metody i warunki zarządzania przestrzenią i jej obiektami, tworząc w pewnym sensie szereg procedur wcielających w życie ustalenia dokumentów planowania przestrzennego. Ustawa o gospodarce nieruchomościami stanowi podstawę prawną dla trzech zasadniczych procesów geodezyjno-prawnych. Są to podziały, scalenia i podziały oraz wywłaszczenia. Zasadniczo wykonuje się je, kiedy objęte nimi nieruchomości położone są na obszarze, dla którego uchwalony został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Procesów tych niejednokrotnie nie można zrealizować bez wcześniejszego oznaczenia nieruchomości, na których mają zostać przeprowadzone. Wykonane wtedy musza zostać prace mające na celu określenie położenia, granic i pola powierzchni nieruchomości. Najczęściej są to rozgraniczenie oraz wznowienie znaków granicznych - opisane w prawie geodezyjnym i kartograficznym, lub ustalenie granic w trybie aktualizacji ewidencji gruntów określone w rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Autorzy postawili sobie za cel sprawdzić jak często rozgraniczenie nieruchomości poprzedza wykonanie procesów podstawowych gospodarki nieruchomościami oraz zweryfikować czy istnienie dokumentów planistycznych wpływa na wykonywanie prac związanych z określeniem zasięgu prawa do nieruchomości.(abstrakt oryginalny)
Uchwała w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego wraz z załącznikami oraz dokumentacją prac planistycznych podlega ocenie wojewody w zakresie zgodności z przepisami prawnymi. Na terenie województwa mazowieckiego uchwały z zakresu planowania przestrzennego stanowią zdecydowaną większość wśród ogółu uchwał, dla których nadzór wojewody znalazł podstawy do stwierdzenia nieważności podczas oceny legalności. Przedmiotem artykułu jest analiza rozstrzygnięć nadzorczych stwierdzających nieważność uchwał w sprawie studium, wydanych przez Wojewodę Mazowieckiego w latach 2011 - 2021. Głównym celem badań była identyfikacja istotnych naruszeń, które wykazał nadzór wojewody w przedmiotowych rozstrzygnięciach. Ponadto artykuł stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, czy istnieje związek między wprowadzonymi zmianami w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym a liczbą wydanych rozstrzygnięć nadzorczych przez organ nadzoru. W związku z powyższym jednym z ważnych etapów badań była analiza zmian, jakie zaszły w Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w zakresie procedury sporządzania studium. Na potrzeby artykułu ze strony internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego pobrano opublikowane rozstrzygnięcia nadzorcze. Następnie, na podstawie ich treści, uzupełniono bazę danych i przeprowadzono analizy ilościowe i jakościowe. W ramach badań jakościowych podjęto się klasyfikacji naruszeń wskazanych przez organ nadzoru na pięć kategorii. Z przeprowadzonych badań wynika, że trzy najczęściej identyfikowane naruszenia, skutkujące stwierdzeniem nieważności uchwał, dotyczą: bilansowania terenów, określania parametrów zabudowy oraz ujednoliconej formy dokumentu w przypadku zmiany studium.
W artykule została zawarta analiza zagadnień prawnych związanych z wejściem w życie nowych regulacji dotyczących strategicznych ocen oddziaływania na środowisko oraz udziału społeczeństwa w tym postępowaniu. Autorka omówiła również aspekty proceduralne związane z działaniami organu przeprowadzającego strategiczną ocenę oddziaływania na środowisko, w tym dokonanie ogłoszeń o przystąpieniu do przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. Na koniec przedstawiła zagadnienia związane z zapewnieniem dostępu do informacji o środowisku podczas opracowywania projektów studiów uwarunkowań i planów miejscowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia wybrane zagadnienia związane z projektowaniem "miejsc kompletnych" - rozumianych jako przyjazne i atrakcyjne społecznie przestrzenie publiczne. Podkreślono ważność włączania do procesu projektowego lokalnych społeczności, by opracowywane koncepcje projektowe w jak największym stopniu odpowiadały realnym potrzebom. W artykule ukazano ideę kreowania "miejsc kompletnych" stanowiącą element procesu dydaktycznego realizowanego na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej i w ramach współpracy z otoczeniem zewnętrznym. Zaprezentowany przykład uczenia się opartego na współpracy przy rozwiązywaniu realnych problemów przestrzennych wydaje się przydatnym narzędziem służącym promowaniu idei planowania uspołecznionego oraz poprawy jakości przestrzeni wspólnej. Przedstawiony został przykład badawczy długotrwałej współpracy między instytutami akademickimi a gminą Tarnowo Podgórne, w rezultacie której powstaje kompleks obiektów wraz z otaczającą przestrzenią publiczną, którego celem jest integracja i budowanie wspólnoty obywatelskiej wśród lokalnej społeczności.(abstrakt oryginalny)
This communication paper investigates requirements for cross-border spatial planning technologies. We refer to European cross-border regions, which are located in the European Baltic Sea Region. We hypothesize that there is no efficient cross-border spatial planning without engagement from various stakeholders, supported by novel spatial planning technologies. This study presents the results from a survey that identifies the requirements for spatial planning technologies adequate for cross - border regions. On the basis of this survey, carried out within the INTECRE project partners coming from the Baltic Sea Region, the study provides general recommendations about cross - border spatial planning technologies. Addressed in the survey are the following central issues: definition of the scope of such technologies, the data base and international planning data provision, features and properties of planning technologies, and stakeholder involvement. The research findings are transferable to wider European and extra-European contexts. (original abstract)
Długofalowa strategia rozwoju przestrzennego kraju wynika przede wszystkim z perspektyw integracji Polski z Unią Europejską oraz procesu globalizacji, w którym istotną rolę odgrywają metropolie jako węzły gospodarki sieciowej. Najważniejsze wyzwania dla polskiej przestrzeni w procesie integracji sformułowane jako cele i zadania znajdują się przede wszystkim w Koncepcji Polityki Przestrzennego Zagospodarowania Kraju, która została przyjęta 5 października 1999 r. przez Radę Ministrów oraz 17 listopada 2000 r. przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (Koncepcja przestrzennego zagospodarowania kraju MP nr 26 z 2001, poz. 432).
W dobie jednoczącej się Europy, gospodarki globalnej, a także dominujących trendów neoliberalnych konieczne stało się poszukiwanie nowego modelu planowania przestrzennego na szczeblu regionalnym. W artykule wskazano najważniejsze wyzwania, jakie związane są z tym zagadnieniem, w szczególności na współczesną niejednoznaczność pojęcia "region" i wiążącą się z tym "miękkość" przestrzeni i płynność granic.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia, w kontekście zmian regulacji prawnych oraz wobec aktualnych uwarunkowań o charakterze globalnym (ekonomicznych, technologicznych, społeczno-demograficznych i ekologicznych), próbę identyfikacji uniwersalnego zakresu ustaleń planistycznych na płaszczyźnie lokalnej, przyjmując za podstawę przeznaczenie terenów, których wydzielenia dokonano w oparciu o przegląd piśmiennictwa. Do osiągnięcia tego celu posłużono się tabelarycznym zestawieniem potencjalnej treści miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rozróżnieniu na elementy obligatoryjne i fakultatywne. Szczególną uwagę zwrócono na mieszkalnictwo, usługi i przemysł jako kategorie funkcjonalne determinujące rozwój jednostek terytorialnych. (abstrakt oryginalny)
The ocean is a formation that has a volume and consists of a surface layer of water, a column, and a bottom. Visualization of the sea on a digital map is important to support the acceleration of marine spatial planning (MSP), which is generally two-dimensional on a flat plane. A marine cadastre is defined as an instrument used in managing spatial boundaries, which describes, visualizes, and realizes legally defined boundaries as well as rights, restrictions, and responsibilities related to activities in the marine environment. Therefore, visualization in 3D will open a wider perspective than conventional maps. The 3D marine cadastral system was built using the Penanjung Bay pilot project and the QGIS2ThreeJS plugin with JavaScript. The results obtained can provide a 3D visualization of the position and boundaries for each component of the marine cadastre in Penanjung Bay with a broader picture of the sea spatial layout in the region.(original abstract)
Planowanie przestrzenne dotyczy działań mających odwzorowanie w przestrzeni, dlatego nieodzowną częścią dokumentów planistycznych są opracowania graficzne. Ich treść i forma zmieniają się wraz ze zmianami przepisów prawnych oraz rozwojem technologii. W artykule autor przedstawia, jak zmieniały się rysunki planistyczne sporządzane w planowaniu miejscowym w okresie powojennym, oraz wskazuje, jak powinny być sporządzane obecnie, uwzględniając aktualne wymogi prawne oraz możliwości technologiczne. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zmiany w systemie planowania przestrzennego w oparciu o nową ustawę o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. nr 89, poz.415) z dnia 7 lipca 1994 r.
The lemon houses of Lake Garda provide Ecosystem Services, due to their history and their deep rooting in the landscape. Unfortunately, Urban Planning hasn't ever taken into account these possible benefits. In fact, it has always allowed their reuse as residences and it has sustained the conservation of the buildings only. The lack of interest in reintroducing lemon growing or other agricultural activities has produced a noticeable impoverishment of the local landscape. To overcome these limits, Urban Planning should be oriented to implement practices, which take root in and bring out the variety of local landscapes. In order to reach this result, Urban Planning may help to bring some lemon houses, especially the abandoned or the most vulnerable ones, back to their original agricultural vocation, reintroducing autopoietic agricultural techniques, which are in balance with the environment. An interdisciplinary approach may be adopted in a profitable way, to strengthen the efficiency of the Urban Planning. Aiming at this interdisciplinary approach the paper reports our first investigations concerning the contribution of different disciplines, which will help Urban Planning to consider, in case of the reuse of Lake Garda lemon houses, immaterial benefits and to reintroduce activities linked to their original vocation. (original abstract)
W artykule przedstawiono zasady kalkulacji przestrzennych, opartych na sparametryzowanych na poziomie lokalnym założeniach, z wykorzystaniem systemu wsparcia decyzyjnego. Zaprezentowano także możliwe do uzyskania wyniki oraz formy ich prezentacji. System CommunityViz daje możliwość samodzielnego definiowania elementów oceny systemowej, a możliwości modyfikacji założeń obliczeniowych świadczą o jego elastyczności. System może skutecznie wspomagać prognozowanie i ocenę skutków środowiskowych planowania przestrzennego.(fragment tekstu)
Pomimo ponad trzech dekad wdrażania koncepcji zrównoważonego rozwoju środowisko Ziemi ulega dalszej degradacji i destabilizacji. Sytuacja ta przekłada się na ożywienie antycypowanej już w latach 70. XX w. krytyki założeń leżących u podstaw koncepcji zrównoważonego rozwoju - spośród których kluczowe wydaje się założenie możliwości rozłączenia (decoupling) wzrostu gospodarczego i negatywnego oddziaływania na środowisko. W niniejszym artykule poddajemy pod krytyczną dyskusję wizję decouplingu, a następnie omawiamy trzy alternatywne wobec zrównoważonego rozwoju koncepcje "postwzrostowe" - dewzrost, ekonomię obwarzanka i gospodarkę stacjonarną - oraz wskazujemy na implikacje, jakie płyną z wdrażania postulatów dewzrostu dla teorii i praktyki planowania przestrzennego. Wydaje się, że planowanie przestrzenne powinno z jednej strony zaadaptować się do rysującej się na horyzoncie zmiany paradygmatów, a z drugiej wspierać transformację dewzrostową, co jest możliwe na różne sposoby także z wykorzystaniem już istniejących narzędzi planistycznych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 42 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.