Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Planowanie społeczno-gospodarcze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Planowanie społeczne a planowanie gospodarcze
100%
Dyscyplina polityki ekonomicznej i planowania, podobnie jak całość nauk ekonomicznych, znajduje się obecnie w procesie poważnego przewartościowywania, zarówno swych założeń ogólnych, jak wielu problemów metodycznych i szczegółowych. Jeśli pofruniemy taki negatywny czynnik tego procesu, jak zjawiska kryzysowe w gospodarce i niezbędność ich przezwyciężania, to niewątpliwie głównym elementem pozytywnej inspiracji w tym zakresie jest realizacja reformy gospodarczej. Za wiodące elementy tej inspiracji mogą być uznane takie zjawiska, jak przywracanie większej roli obiektywnym procesom i prawom gospodarczym, a w ramach tego - bliższa precyzacja pojęcia rzeczywistych preferencji społecznych (ogólnospołecznych), usprawiedliwiających utrzymanie pewnego zakresu decyzji Centralnego Planifikatora, jako modulatora mechanizmu samoregulacji, wynikającego przede wszystkim z preferencji indywidualnych (ludności).(fragment tekstu)
Brak mechanizmu monitorowania precyzyjnie oddającego stan i zmiany rynku pracy, dochodów mieszkańców i firm utrudnia właściwe definiowanie priorytetów i nie wskazuje niezbędnych zmian przy aktualizacji strategii rozwoju gmin i regionów. Aktualna sytuacja wymaga wdrożenia efektywnego systemu monitorowania umożliwiającego ocenę i aktualizację programów rozwoju i dopasowywania ich do dynamicznie zmieniającego się otoczenia oraz oczekiwań przedsiębiorców i pracowników. System monitorowania sytuacji społeczno gospodarczej powinien pozwolić określić rzeczywisty stan konkurencyjności lokalnej gospodarki i rynku pracy, a także potencjału rozwojowego mieszkańców w każdej gminie i powiecie. Informacja dotycząca liczby mieszkańców osiągających dochody i wielkości płaconych przez nich podatków jest istotna z punktu widzenia prognozowania dochodów budżetowych z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych. Liczba firm lokalnych oraz informacja o miejscu prowadzenia działalności gospodarczej jest również istotna z punktu widzenia dochodów budżetu gminy z tytułu udziału w podatku dochodowym, jak również z tytułu płaconego podatku od nieruchomości.
Obecnie w Polsce dokonuje się zmiana treści, funkcji i zakresu planowania. Zmianom tym w aspekcie historycznym, społecznym i politycznym poświęcony jest artykuł.
Kryzys społeczno-gospodarczy, którego pierwsze symptomy były wyraźnie widoczne w Polsce już pod koniec lat siedemdziesiątych, w pełni unaocznił fakt, że dotychczasowy scentralizowany nakazowo-rozdzielczy system kierowania nie jest w stanie zapewnić warunków do sprawnego funkcjonowania i harmonijnego rozwoju gospodarki narodowej oraz podwyższania efektywności gospodarowania i dobrobytu ludności. Wynikła stąd prawie powszechna niewiara społeczeństwa w sens jego doskonalenia oraz przekonania, że powinien być on zastąpiony systemem bardziej sprawnym. W ten sposób zrodziła się presja społeczna na przeprowadzenie głębokich reform, nie tylko społeczno-gospodarczych, ale również politycznych. Realizowana w Polsce od 1981 roku reforma gospodarcza w pewnej mierze jest odpowiedzią na tę presję. Nie mogła ona pominąć jednego z najistotniejszych elementów składowych systemu kierowania gospodarką narodową, jakim jest system planowania. Ustawa z dnia 26 lutego 1982 r. o planowaniu społeczno-gospodarczym wprowadziła istotne zmiany w planowaniu na wszystkich szczeblach gospodarki narodowej. Przyjęto w niej przy tym zasadę, że podstawowym regulatorem funkcjonowania i rozwoju gospodarki narodowej będzie system planów społeczno-gospodarczych, natomiast mechanizm rynkowy powinien pełnić w tym zakresie wyłącznie funkcję pomocniczą. Nadal kwestią otwartą jest jednak, w jaki konkretnie sposób należałoby w praktyce połączyć planowanie centralne z mechanizmem rynkowym, jak należy rozumieć działanie mechanizmu rynkowego w gospodarce socjalistycznej, jakie warunki muszą być spełnione, żeby ten mechanizm sprawnie działał, w jakim zakresie powinien być on wykorzystywany i dla jakich celów. (fragment tekstu)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest aktem prawnym o szczególnym charakterze, jedną z jego cech jest uwzględnienie w procedurze jego sporządzania partycypacji społecznej. W rezultacie plan miejscowy, predestynowany ze względu na swój charakter do funkcjonowania jako modelowe narzędzie interwencjonizmu, uwzględnia jednocześnie w swojej genezie elementy dyskursywnego modelu tworzenia prawa. Niniejsze opracowanie stanowi próbę ukazania miejscowego planu zagospodarowania na tle owych zjawisk w aspekcie problematyki partycypacji społecznej w jego tworzeniu. Zagadnienie to jest szczególnie aktualne w kontekście trwających prac nad zmianą przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i dyskusji nad kształtem systemu planowania przestrzennego w Polsce. Dlatego też w artykule oprócz rozważań teoretycznych wskazano również praktykę funkcjonowania oraz przyszłość idei partycypacji w procedurze planistycznej w polskim systemie prawnym na tle doświadczeń państw zachodnich. (abstrakt oryginalny)
The change in Poland's systemic conditions and its membership of the European Union make it necessary to take a new look at the organisation, structure and operation of the Polish planning system. In place of two, not always well coordinated, types of planning: socio-economic, now called strategic, and physical, integrated planning is proposed which seeks to combine those two categories into a single stream and treat the objects of planning as a functional whole. This type of approach is recommended by international organisations of urban planners (the New Athens Charter) and academic planners. Integrated planning of urban development is also written in the Leipzig Charter on Sustainable European Cities, an EU urban policy document. However, each planning procedure requires the adoption of certain initial assumptions on which to base the conception of an integrated plan of the socio-economic and spatial development of a city that would accommodate its natural, social and economic spheres. The special character of a city as a living environment (a large population number, high population density, many social structures, etc.) demands giving the assumptions an anthropocentric orientation, i.e. with human beings as the addressees of the planned measures. This means that human needs should figure most prominently in the formulation of the assumptions of urban development. And since man's diurnal activity is one of the best indicators of articulated needs, an analysis of this activity can provide a basis for the formulation of development assumptions. In this paper we present a general model of integrated planning of the development of a city formulated primarily in terms of the diurnal activity of its residents, but also employing other factors. (original abstract)
Autor skoncentrował uwagę na relacjach wiążących system nadrzędnych wartości społecznych - wiązki celów - strategii gospodarczych - planów makroekonomicznych. Przyjętym w artykule koncepcjom racjonalności proceduralnej, ze względu na charakter procesów planistycznych odpowiada analiza systemowa. Artykuł jest poświęcony jej podstawowym ideom w zastosowaniu do procesów planistycznych.
Niniejsze założenia zostały opracowane przed wejściem Ustawy o samorządach terytorialnych, wobec tego nie zawsze są one zgodne z intencją Ustawy. Zresztą Ustawa również nie musi być doskonała. Główna uwaga jest skierowana na zagadnienia związane z polepszeniem funkcjonowania dzielnicy, przy czym w większości przypadków podane są propozycje ogólne, natomiast rozwiązania szczegółowe należałoby omówić osobno. Podstawowym celem założeń jest polepszenie funkcjonowania dzielnicy przez osiągnięcie samodzielności finansowej, podmiotowości, która powinna w rezultacie doprowadzić do polepszenia warunków życia jej mieszkańców. Poprawę jakości życia należy rozpocząć od tych dziedzin, w których rezultaty pozytywnych działań obejmować będą największy krąg mieszkańców.
Zainteresowania polityków społecznych i praktyków planistów badaniami naukowymi i ich efektami wynikają przede wszystkim z ogromnej roli jaką spełnia polityka społeczna w kształtowaniu rozwoju społecznego i gospodarczego kraju oraz dużej złożoności problematyki wchodzącej w jej zakres. Duże, specyficzne potrzeby badawcze w dziedzinie polityki społecznej wypływają też z faktu, iż zarówno formułowanie celów tej polityki jak i określanie strategii ich realizacji /w odniesieniu do priorytetów i czasokresu wdrażania w życie poszczególnych celów/ dotyczą długiego horyzontu czasowego. Pole badań musi być szerokie, dotyczyć zarówno przeszłych jak i przyszłych zjawisk i procesów rozwojowych, obejmować cały wachlarz problemów z różnych dziedzin życia społecznego. Oznacza tą konieczność integrowania różnych ogniw i instytucji badawczych oraz pracowników nauki wokół każdego z licznych, tematów badawczych.
Celem artykułu jest przedstawienie, na podstawie badań własnych autora, propozycji systemu planowania, ukierunkowanej na usprawnianie świadczenia usług planistycznych. Przedstawiony model planowania nadaje szczególną rolę planom zagospodarowania przestrzennego w stosunku do polityk i programów branżowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia proces przeobrażeń gospodarki narodowej, wskazuje na jej efekty pozytywne i negatywne, a w dalszej części przybliża specyfikę organizacji niedochodowych i istotę wolontariatu. Podkreśla, że współczesny wolontariat, jako pewna forma kształtowania i stymulowania gotowości do działania jest wyrazem aktywności społecznej. Wskazując na przesłanki rozwoju wolontariatu, dostrzega się w nim narzędzia do łagodzenia i ograniczania negatywnych skutków przemian i towarzyszących im zjawisk utrudniających rozwój gospodarczo-społeczny i cywilizacyjny. W związku z tym rozwój idei wolontariatu winien cechować się ciągłością działania. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote The Phenomenon of Urban Sprawl in Modern Poland : Causes, Effects and Remedies
63%
Objectives: The objective of this article is to identify the reasons for the emergence of urban sprawl in Poland, with particular reference to selected medium-sized cities in the Małopolska voivodeship, located at different distances from Kraków. The second objective of this article is to indicate the awareness of the authorities of these cities of the influence of the core city (Kraków) and their efforts to use this phenomenon for their own developmental goals. Research Design & Methods: Documents defining the socio-economic development policies of Limanowa, Niepołomic and Nowy Targ were used for the analysis, as well as selected quantitative data indicating the direction and strength of the urban sprawl. An important element of this article is an indication of the consequences of this phenomenon and remedies for public administration of various levels in Poland. The model of gravitational potential was utilised as the research basis. Contribution / Value Added: As an added value, an attempt should be made to indicate the relation between the values of indicators and the policy of local development (actions of local authorities to eliminate negative effects of the urban sprawl phenomenon). Implications / Recommendations: Although the urban sprawl phenomenon is involuntary (and ubiquitous), it can be controlled, and the lack of actions to control consequences will make them even more acute. Solutions should be systemic in nature and implemented at the level of central administration in Poland, but the attitude of local authorities is also important. In addition, the influence of Kraków on its functional surroundings has a different strength and character. From the point of view of local authorities, it is important to diagnose strength and character (positive or negative) in order to properly choose the direction of the given city's development policy. (original abstract)
Artykuł porównuje założenia raportu pt. "Samorząd terytorialny w zreformowanym ustroju gospodarczym PRL" - który powstał 14 lat temu w Zakładzie Ekonomiki Rozwoju Miast UŁ - z realizacją tych założeń w praktyce odnośnie planowania rozwoju lokalnego i finansowych podstaw samorządu lokalnego.
Struktura branżowa gospodarki Szczecina w ciągu ostatnich 20 lat uległa transformacji. Upadło sporo dużych państwowych przedsiębiorstw. Jednak obecnie można zaobserwować dużą przedsiębiorczość mieszkańców i wysoki udział liczby osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Dzięki rozwiniętym usługom portowo-żeglugowym miasto liczy na dynamiczny rozwój. (fragment tekstu)
Artykuł stanowi próbę wykazania istoty i znaczenia kosztów w procesie zarządzania jednostkami samorządu terytorialnego. Rozważania skoncentrowano na relacjach wydatki – koszty oraz możliwości wykorzystania w tych jednostkach metod służących kontroli poziomu kosztów w organizacjach komercyjnych. Szczególnej analizie poddano proces kształtowania poziomu kosztu docelowego i jego struktury w odniesieniu do usług publicznych realizowanych na poziomie samorządu terytorialnego. (abstrakt oryginalny)
Zmiany zachodzące w systemie planowania i finansowania i inwestycji w dziedzinie infrastruktury komunalnej związane były z wieloetapowym procesem reformy gospodarczej. Zakres i tempo wprowadzanych zmian uzależnione było od wielu różnorodnych czynników, wśród których największe znaczenie ma trudna sytuacja gospodarcza kraju, ograniczająca możliwość szybkiego i kompleksowego zreformowania systemu kierowania gospodarką. Zbliżanie się do celów wytyczonych założeniami reformy odbywało się stopniowo i nie bez zakłóceń. W pierwszym okresie wdrażania. reformy obserwujemy zjawiska hamowania w praktyce niektórych jej mechanizmów, powstawania. sprzeczności licznych przepisów wykonawczych z duchem ustaw stanowiących podstawę prawną reformowanych systemów, doraźne regulowanie spraw, które na etapie przygotowawczych prac legislacyjnych nie zostały ostatecznie rozstrzygnięte. Również i podstawy (instytucjonalne oraz finansowe) rozwoju infrastruktury komunalnej nie mają jeszcze charakteru rozwiązań trwałych, podlegają modyfikacjom pod wpływem zmieniającej się sytuacji gospodarczej kraju, zmian kompetencji podmiotów gospodarujących itp. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest pokazanie kulturowych różnic w podejściu do planowania w administracji publicznej. Przedstawiono tu sposób podejmowania decyzji planistycznych na poziomie regionalnym i lokalnym (województwo, powiat, gmina), przyjmując, że podmiotem decyzji planistycznych są urzędnicy i radni na różnych poziomach administracji regionalnej i lokalnej, których w dalszej części opracowania określono mianem planistów.
Treścią artykułu jest krytyczne ustosunkowanie się do pewnych zagadnień teoriopoznawczych wpływających na realność planowania społecznego. W pierwszym rzędzie chodzi o krytykę tezy głoszącej, że nie można w sposób naukowy (poznawczy) analizować zasadniczych celów polityki społecznej, jako że wynikają one z przesłanek ideologicznych. Respektowanie jej powoduje przyjmowanie twierdzeń ze względu na ich sens aksjologiczny, co stanowi pogwałcenie obowiązującej w nauce normy metodologicznego neutralizmu aksjologicznego. Ponadto, ze względu na to, że nie zawsze wartości trafne aksjologicznie są zarazem wartościami słusznymi historycznie, istnieje ryzyko, że nie osiągnie się zamierzonych celów, o ile w działaniach uwzględniać się będzie wartości cechujące się jedynie przynależnością do akceptowanego porządku wartościującego. Zwrócono również uwagę na to, że w procesie ustalania potrzeb nie odróżnia się zazwyczaj wyobrażeń o nich od nich samych. Także i ta okoliczność stawia pod znakiem zapytania realność planów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.