Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Platformy technologiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Żeby spełnić oczekiwania zleceniodawców w aktualnej sytuacji gospodarczej oraz osiągnąć satysfakcjonujące wyniki finansowe, globalni liderzy 3PL widzą wyraźnie potrzebę transformacji swojego biznesu. Dążąc do stworzenia innowacyjnego modelu biznesu, przykładają odpowiednią wagę do rozwoju technologii, w tym nowoczesnych systemów informatycznych. Znajduje to odzwierciedlenie w strategii rozwoju firmy. Każde z rozpatrywanych przedsiębiorstw jest w trakcie realizacji projektu wdrażania supernowoczesnych systemów informatycznych w skali globalnej. Systemy te nie tylko pozwalają na osiągnięcie wysokiego stopnia standaryzacji procesów, ale również są wystarczająco elastyczne, by wspomagać realizację indywidualnych wymagań klienta. Jest to niezbędna inwestycja, która pozwoli umocnić pozycję rynkową liderów.(abstrakt oryginalny)
Rozwój gospodarki platform prowadzi do powstania problemów wynikających z wielostronnego charakteru interakcji pomiędzy platformą a jej użytkownikami. Dzięki powstającym w tej gospodarce efektom sieci zakres podmiotowy systemu poszerza się o wielu nowych podatników. Jednakże fakt ten z kolei utrudnia monitorowanie przestrzegania przepisów VAT. Sprzedawcy działający w gospodarce platform często nie spełniają jednoznacznie określonych przez ten system kryteriów. Innymi słowy, trudno jest ustalić, czy ich działalność ma charakter gospodarczy czy tylko okazjonalny - a są to podstawowe kryteria określające status podatnika. Ponadto z racji niewielkiej skali ich działalności wielu podatników objętych jest zakresem regulacji szczególnych dla MŚP i zwolnieniem z VAT. Ponieważ zarówno użytkownicy przestrzegający przepisy, jak i postępujący niezgodnie z nimi mogą odnosić korzyści z sytuacji, w której nie odprowadzają VAT, więc dalszy rozwój gospodarki platform mógłby prowadzić do erozji podstawy opodatkowania i obniżenia dochodów podatkowych. Oprócz problemów związanych z ochroną dochodów z VAT cechy modelu biznesowego interfejsów handlu elektronicznego również sprawiają, że niektóre zasady i obowiązki w zakresie VAT są trudne do spełnienia. Interpretacje wielu ważnych reguł są odmienne w różnych państwach członkowskich, co prowadzi do nadmiernych kosztów związanych z przestrzeganiem przepisów podatkowych dla podmiotów gospodarczych i administracji podatkowych. (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę oceny użyteczności platformy informatycznej System Zawodowcy w świetle strategii przeciwdziałania bezrobociu młodzieży. W obszarze edukacyjnym najważniejszym blokiem działań sprzyjających zatrudnieniu młodzieży są rozwiązania pozwalające na dostarczenie jej możliwości nabycia doświadczenia zawodowego i poprawy umiejętności zawodowych. W województwie poznańskim System Zawodowcy - jako centrum i platforma informatyczna - wspiera nawiązywanie i utrzymywanie współpracy szkół o profilu zawodowym z pracodawcami. Portal jest unikatowym rozwiązaniem i cechuje się uniwersalnością, łatwością obsługi, wysoką skutecznością oraz niskimi kosztami wdrożenia. Podjęte przedsięwzięcie staje się zaczątkiem przyszłego partnerstwa społecznego, zmierzającego do budowy zintegrowanego modelu wspierania zatrudnienia młodzieży na poziomie regionalnym. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono możliwości zastosowania technologicznych map drogowych w procesie wdrożenia Zrównoważonej Karty Wyników. Wskazano, że technologiczne mapy drogowe mogą służyć rozpisaniu strategii uwzględniającej najniższy poziom operacyjny działalności przedsiębiorstwa, a także formułowaniu celów rozwojowych w obszarze strategicznym odnoszącym się do budowy technologicznej przewagi konkurencyjnej. (abstrakt oryginalny)
Zadania stawiane bezzałogowym platformom lądowym podczas działań ratowniczych oraz realizacji misji wojskowych pociągają za sobą wysokie wymagania w zakresie ich mobilności i manewrowości. Jednym z głównych układów w pojazdach mających zasadniczy wpływ na wymienione cechy jest układ napędowy jazdy. Zalety hydrostatycznych układów napędowych takie jak możliwość bezstopniowej zmiany przełożenia przekładni, zabezpieczenie silnika napędowego przed przeciążeniem, szeroki zakres prędkości obrotowych silników hydraulicznych powoduje, że są one powszechnie stosowane w pojazdach oraz maszynach przeznaczonych do pracy w trudnych warunkach terenowych, przykładem których są maszyny robocze. W niniejszym opracowaniu przedstawiony został problem niezgodności kinematycznej hydrostatycznych układów napędowych pojazdów wysokiej mobilności oraz jej wpływ na występowanie niekorzystnego zjawiska mocy krążącej. Ponadto zaprezentowane zostały wyniki badań niezgodności kinematycznej hydrostatycznego układu napędowego przeprowadzonych na obiekcie fizycznym oraz analiza zdolności kompensacji niezgodności kinematycznej. Obiektem przyjętym do badań eksperymentalnych była sześciokołowa bezzałogowa platforma lądowa Marek o burtowym układzie skrętu. (abstrakt oryginalny)
6
84%
Celem artykułu jest przeanalizowanie możliwości wsparcia technologicznego - w szczególności z wykorzystaniem urządzeń mobilnych - diagnozy i oceny postępów terapii dzieci z autyzmem. W ramach badań dokonano przeglądu istniejących rozwiązań wspierających diagnozę i pomiar postępów terapii oraz przeprowadzono ankietę w polskich ośrodkach zajmujących się pracą z osobami dotkniętymi autyzmem. Wyniki badania wskazują na zainteresowanie narzędziami wspierającymi proces terapeutyczny i diagnostyczny oraz automatyczną ocenę postępów terapii. Narzędzia takie, poprzez wprowadzenie obiektywnych kryteriów diagnostycznych ułatwiłyby i przyspieszyły proces stawiania wstępnej diagnozy, dzięki czemu dzieci autystyczne mogłyby zostać odpowiednio wcześnie poddane właściwej terapii. To z kolei przyczyniłoby się do zwiększenia ich szans na samodzielne życie w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Celem badań jest sprawdzenie korzystności zmiany polegającej na przejściu firmy logistycznej z rozwiązań hierarchicznych wymagających rozbudowy własnego systemu zbierania zleceń przewozowych do rozwiązań wykorzystujących na zasadzie kontraktu cyfrową platformę logistyczną specjalistycznej firmy. Autorzy dokonali krytycznego przeglądu literatury przedmiotu, przeprowadzili analizy desk research oraz analizę w postaci studium przypadku. Uzyskane wyniki potwierdzają korzystność przechodzenia z rozwiązań hierarchicznych wymagających rozbudowy własnego systemu zbierania zleceń przewozowych do rozwiązań wykorzystujących na zasadzie kontraktu okresowego o cechach sieci - cyfrową platformę logistyczną specjalistycznej firmy. Otrzymane rezultaty posłużą do dalszych badań możliwości analizy systemów zarządzania organizacjami z wykorzystaniem modeli kontraktowania cyfrowych platform logistycznych. Wyniki badań poszerzą wiedzę o interpretacji zalet cyfrowych platform logistycznych z perspektywy teorii kosztów transakcyjnych. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Elementy platformy strategii marketingowo- finansowej
84%
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji powiązań między strategiami marketingowymi i finansowymi, które ujmuje platforma interfejsu między tymi dwoma obszarami czy też funkcjami przedsiębiorstw. Do tych obszarów można dodać dział IT, który dostarcza narzędzi wspomagających i automatyzujących monitorowanie i wdrażanie strategii np. dashboard marketing. (abstrakt oryginalny)
W pozycjonowaniu przedsiębiorstwa jako podmiotu, który w swoich działaniach komercyjnych jest odpowiedzialny przed społeczeństwem, upatruje się dziś źródła przewagi konkurencyjnej. Minimum moralnej odpowiedzialności zachowuje to przedsiębiorstwo, które oferuje społeczeństwu produkty wysokiej jakości, bez narażania na szwank zasadniczego dobra publicznego lub wspólnej przyszłości, zapobiega niepotrzebnym szkodom i umie budować trwałe partnerstwo z pracownikami, konsumentami oraz dostawcami. Jednym z instrumentów marketingowych, za pomocą którego przedsiębiorstwo może skutecznie komunikować wspólną korzyść wynikającą z realizacji celów społecznych, jest znak wizualny, umieszczony zarówno na produktach, jak i na wszelkich materiałach promujących przedsiębiorstwo. Powinien on pełnić funkcję wyróżniającą, gwarantującą i promującą fakt realizacji idei społecznej odpowiedzialności przez dane przedsiębiorstwo, nie zaś konkretną firmę i jej produkty, jak to ma miejsce w przypadku znaku towarowego. Celem niniejszego artykułu jest próba oceny koloru jako podstawowego elementu tożsamości znaku komunikującego fakt, że producent danego wyrobu ponosi odpowiedzialność przed społeczeństwem za swoje działania. Odróżnianie przedsiębiorstw, które zasługują na zaufanie społeczne ze strony konsumentów i społeczności od pozostałych, jest poważnym problemem do rozwiązania w skali gospodarki światowej. (abstrakt oryginalny)
Programy ERP wspomagające zarządzanie firmą w swoich wersjach podstawowych na dobre już zadomowiły się w systemach informatycznych firm. W części rynku informatycznego oferującego oprogramowanie wspomagające zarządzanie firmą coraz większa rola przypada integratorom, których zadaniem jest taka konfiguracja systemu, w jaki jest wyposażone przedsiębiorstwo, aby dobrze przyjmował on kolejne rozwiązania spełniające nowe wymagania biznesowe w dziedzinie przepływu informacji z miejsca na miejsce. Artykuł omawia systemy identyfikacji elektronicznej.
11
Content available remote Sieciowe modele biznesu - jak wiele wyjaśniają teorie referencyjne?
84%
W dobie szybkiego rozwoju nowoczesnych technologii dotychczasowe postrzeganie modeli biznesu zrewolucjonizowały modele sieciowe, stając się jednym z najbardziej obiecujących rozwiązań dla wielu współczesnych przedsiębiorstw. Mimo iż badacze uznali koncepcję modeli biznesu za istotną, wciąż brakuje publikacji odnoszących się do modeli sieciowych, także tych zbudowanych wokół platform technologicznych. W literaturze brakuje również opracowań podejmujących kwestię podstaw teoretycznych, w tym także tych oferujących wyjaśnienia ich przewagi konkurencyjnej. W związku z tym celem artykułu jest przedstawienie specyfiki przewagi konkurencyjnej sieciowych modeli biznesu, budowanych wokół platform technologicznych, na gruncie wiodących sieciowych teorii referencyjnych, tj. teorii kosztów transakcyjnych, teorii zasobowej oraz teorii sieci społecznych.(abstrakt oryginalny)
Pogłębiające się procesy integracji europejskiej oraz globalizacji coraz bardziej zaostrzają konkurencyjność na rynkach światowych i stawiają nowe wyzwania przed gospodarką europejską. Przyspieszony rozwój gospodarek wschodzących, charakteryzujących się niższymi kosztami wytwarzania, zmusza kraje bardziej rozwinięte ekonomicznie do stałego poszukiwania innowacyjnych rozwiązań technologicznych, zapewniających im utrzymanie i wzmocnienie pozycji konkurencyjnych. Zdolność do innowacyjności uważana jest dziś za kluczowy czynnik przewagi konkurencyjnej. Czynnik ten, jako główny motor zwiększania produktywności jest niejako wskaźnikiem "stanu zdrowia gospodarki" i możliwości dalszego jej rozwoju. (fragment tekstu)
Gospodarka współdzielenia (sharing economy) od kilku lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem badaczy, jednak wciąż stanowi obszar słabo rozpoznany, wymagający dalszych badań. Pojawienie się nowych graczy na rynku, oferujących alternatywne formy podróżowania z wykorzystaniem platform technologicznych, może budzić niepewność wśród przedsiębiorstw, świadczących swoje profesjonalne usługi w sektorze turystycznym. Celem artykułu jest zatem przedstawienie wyników badań na temat postrzegania gospodarki współdzielenia przez przedsiębiorców z sektora turystycznego w zakresie następujących aspektów: 1) czy omawiana koncepcja jest im znana, 2) czy dostrzegają realizowane w jej ramach aktywności, zarówno w sektorze turystycznym, jak i na obszarach turystycznych, prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Wnioski sformułowano na podstawie eksploracyjnych, indywidualnych wywiadów pogłębionych, przeprowadzonych wśród przedsiębiorców w każdym z polskich województw. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki obliczeń niezawodnościowych FORM i SORM w odniesieniu do wyidealizowanego modelu interakcji konstrukcja platformy - podłoże gruntowe. Na konstrukcję platformy działają fale morskie oraz wiatr wyrażone jako zmienne losowe z uwzględnieniem parametrów sztormowych a także ciężar własny konstrukcji przyjęty jako obciążenie deterministyczne. Przyjęto dyskretny model konstrukcji. Podłoże gruntowe uwzględnia cechy sprężyste , które ulegają degradacji w wyniku cyklicznego obciążenia falami sztormowymi. Wykonane obliczenia niezawodnościowe indeksu B dla przyjętych stanów granicznych użytkowania pozwalają sformułować praktyczne wnioski.
W czwartym kwartale 2005 r. doszło do znaczącej zmiany na polskim rynku kart. Udział kart kredytowych wzrósł do powyżej 20 proc. Nie są one już produktem elitarnym. Teraz, żeby stać się ich posiadaczem, wystarczy zarabiać 450 zł miesięcznie. Wydawcy zaczęli lansować masową kartę kredytową, ponieważ dostrzegli wysoką dochodowość i duży rynek dla tego rodzaju usługi.
Nie ma jeszcze szczegółowych danych dotyczących rynku ERP w 2006 roku, ale na naszym rynku informatycznym wstepne analizy prowadzi firma DiS, która od 1995 r. działa jako niezależna agencja badawcza. Opracowania i raporty przygotowywane przez DiS są poświęcone zastosowaniom informatyki w różnych dziedzinach gospodarki. Jest wśród nich seria raportów na temat krajowych i zagranicznych systemów ERP, seria 10 raportów o Informatycznych Systemach Bankowych, Ogólnopolski Katalog Oprogramowania Komercyjnego, Rynek Oprogramowania i Usług, oprogramowanie dla sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw, ponadto analizy dotyczące np. informatyzacji w sektorze publicznym, telekomunikacji, energetyce, ubezpieczeniach i handlu. Autor omawia wyniki badań przeprowadzonych przez DiS na temat systemów ERP w Polsce w 2006 r.
Systemy ERP dla dużych firm to już standard, więc zarządy sięgają po rozwiązania bardziej wyrafinowane. Dla firm średnich dobrze dobrany system ERP może ułatwić osiągnięcie przewagi konkurencyjnej, więc teraz te firmy stały się merketingowym celem dla producentów oprogramowania. Trudno sobie dziś wyobrazić prowadzenie nowoczesnej firmy bez systemu informatycznego wspomagającego zarządzanie. Rocznie setki firm decydują się na takie wdrożenie. Rynek ERP nie jest zmonopolizowany a każdy dostawca stara się wykazać, że jego rozwiązanie jest najlepsze. Autor omawia ofertę systemów typu Enterprise Resource Planning przeznaczoną dla firm średnich.
W artykule przedstawiono teoretyczne możliwości stworzenia zintegrowanego systemu informatycznego (Integrated System) na potrzeby organizacji sportowych. Model współpracy międzysektorowej przy tworzeniu tego systemu informatycznego osadzony został w koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu (Corporate Social Responsibility). Celem opracowania jest wskazanie na możliwości, jakie daje powstanie zintegrowanego systemu informatycznego dla klubów sportowych, z zaangażowaniem do tego firm informatycznych oraz sektora publicznego. Dokonano identyfikacji istotnych barier, możliwości, perspektyw rozwojowych dla powstania takiego systemu informatycznego. Przedstawiono możliwość przejścia z teoretycznych założeń (identyfikacja i projektowanie potrzeb) do procesowego osadzenia praktycznych działań poprzez stworzenie tzw. platformy informatycznej dla organizacji sportowych.(abstrakt oryginalny)
Rosnące znaczenie technologii informatycznych i komunikacyjnych rzuca nowe światło na współtworzenie wartości z klientami, ale także skłania podmioty do wykorzystywania innowacyjnych modeli biznesu, które w ostatnich latach zostały zrewolucjonizowane przez modele sieciowe. Celem artykułu jest omówienie interesującego poznawczo i wciąż słabo rozpoznanego naukowo zjawiska współtworzenia wartości poprzez współtworzenie doświadczeń w świetle sieciowych modeli biznesu, zbudowanych wokół platform technologicznych. Koncepcja ta koncentruje się na projektowaniu i rozwijaniu platform uczestnictwa klientów, umożliwiających firmom korzystanie z zasobów technologicznych oraz zasobów ludzkich poprzez wykorzystanie zaangażowania indywidualnych jednostek i społeczności. Opracowanie ma charakter teoretyczno-koncepcyjny, a wykorzystaną metodą badawczą jest metodą krytycznego przeglądu literatury.(abstrakt oryginalny)
This study discusses the use of digital technology platforms (DTPs) in the context of cyber-security in the industrial sector, with a focus on digital industry (industrial) platforms (DIPs). A definition of DTPs is presented, including the author's interpretation, as well as the scope of DTP application in the industrial sector, which includes, in particular, European Digital Platforms (EDPs) and Polish Digital Platforms (PDPs), such as non-ferrous metals PDP or intelligent transport systems PDP. This is followed by a section covering the theoretical basis of the study that highlights the key challenges and risks associated with the use of DTPs as well as the methods for their neutralization in the form of specific concepts and systems that can be employed in the industrial sector. The subsequent section of the study is based on results of the author's own survey which collected information from a total of 120 companies operating in Poland, which were granted subsidies under the Operational Program Innovative Economy for investments involving the implementation and development of DTPs. The survey was carried out using a questionnaire developed by the author, which consisted of 23 questions. In this respect, as shown by the author's own studies, of greatest relevance are hardware failures and Internet outage events. Most importantly, concerns about such risks are some of the major factors underlying the negative attitudes of management staff of industrial companies toward DTPs, and therefore, it is so important to ensure that any such risks can be effectively addressed. They can be avoided through the use of certain concepts and systems such as STOE or CVSS. A typical company may know the model of DTPs in the context of challenges in the field of cybersecurity through this study; in particular, it can improve IT security. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.