Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Platonism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
100%
Pogłębiona refleksja nad odpowiedzialnością społeczną biznesu (Corporate Social Responsibility, CSR) powinna opierać się na uprzednim rozważeniu znaczenia pojęcia odpowiedzialności, a także na uwzględnieniu jej ontologiczno- epistemologicznych podstaw. Często bowiem bywa tak, że brak precyzacji terminów bazowych determinuje późniejsze niedostatki w badaniach szczegółowych. Wydaje się zatem konieczne, aby przyjrzeć się rozważaniom o znaczeniu kategorii odpowiedzialności. Nie ulega również wątpliwości, że należy w tym celu zwrócić się w stronę myśli greckiej, która tę refleksję nie tylko zapoczątkowała, ale także ukształtowała, proponując pewien spójny sposób rozumienia odpowiedzialności. Całościowe omówienie pojmowania odpowiedzialności w myśli greckiej przekraczałoby ramy tego opracowania, dlatego warto spojrzeć na tę kwestię przez pryzmat jednego z tekstów Platona, dialogu Gorgiasz. Po pierwsze, tekst ten uwzględnia wieloaspektowy charakter tego pojęcia, otwierając szeroki wachlarz zagadnień, zarówno etycznych, epistemologicznych, ontologicznych, retorycznych, jak i politycznych. Po drugie, dialog ten w swej warstwie merytorycznej jest wciąż aktualny i pobudzający do dyskusji. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest zarysowanie wybranych problemów, jakie nasuwają koncepcje polityczne Platona, w perspektywie analizy porównawczej uwzględniającej dwa dzieła myśliciela. Są to: pochodzący z etapu średniego twórczości filozofa dialog Państwo oraz dialog Prawa, będący jego ostatnim dziełem. (fragment tekstu)
3
Content available remote Idea "dobra wspólnego" w kontekście filozofii Platona a jej interpretacje
84%
Artykuł stanowi próbę przedstawienia podstawowych elementów związanych z platońską wizją dobra wspólnego poprzez odniesienie się do zasadniczych sposobów rozumienia koncepcji dobra wspólnego na przestrzeni wieków. Określono także charakterystykę odrębności teorii, która została zaproponowana przez Platona. Ta odmienność polegała na przesunięciu "punktu ciężkości" z człowieka (jednostki ludzkiej) na ogół społeczeństwa (państwo). W ten sposób koncepcja dobra wspólnego akcentuje troskę o dobro ogółu jako koszt swobody jednostki ludzkiej. Dla Platona osoba musi się podporządkować społeczności, to jest jedyna droga do zbudowania trwałego społeczeństwa.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia przegląd filozoficznych stanowisk w kwestii sporu o istnienie przedmiotów matematycznych. W pierwszej części zaprezentowana jest geneza pojęć liczby i liczebności, u których podstaw stoi znana z teorii mnogości relacja równoliczności zbiorów. Następnie podano krótkie streszczenia stanowisk intuicjonistycznego i realistycznego w filozofii matematyki. Według intuicjonistów matematyka to wynik pewnej funkcjonalności intelektu, życiowej aktywności rozumu. Zwykle przyjmuje się, że cena obrony doktryny intuicjonistycznej jest bardzo wysoka (intuicjonizm odrzuca między innymi nieskończoność aktualną). Realizm, zwany również platonizmem, jest stanowiskiem, zgodnie z którym abstrakcyjne przedmioty matematyczne istnieją niezależnie od jakiegokolwiek umysłu. Centralną część pracy zajmuje porównanie poglądu realistycznego z antyrealistycznym (intuicjonistycznym) oraz prezentacja argumentów, które mogłyby przemawiać za każdym z tych stanowisk. Omówiono tam między innymi nominalizm Hartry'ego Fielda (zwany również fikcjonalizmem), realizm nominalistyczny Marka Balaguera i słynny "argument z niezbędności" Quine'a. Ważną część artykułu stanowi próba odpowiedzi na pytanie o związek przyczynowy między światem przedmiotów matematycznych a światem zjawisk przyrodniczych. Jest to próba odpowiedzi na pytanie, czy świat został stworzony według jakiegoś wzoru matematycznego, którego skrawki przez całe wieki żmudnie odkrywamy, czy raczej matematyka jest specyficznie ludzkim sposobem odczytywania świata i gdyby nie człowiek, to żadnej matematyki by nie było. Na końcu wysunięta jest propozycja nowego sposobu ujęcia przedmiotów matematycznych jako "fenomenalnych" tworów naszego umysłu. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł jest próbą wyjaśnienia Platońskiej koncepcji dobra wspólnego jako teorii znacznie bardziej odpowiadającej dobru ogółu (jako takiemu), niż współczesne teorie, które stawiają człowieka na piedestale. Poprzez odniesienia do treści Praw oraz Państwa zostanie przedstawione, że Platon postrzegał swoją ideę w państwowotwórczy sposób. Jest to bardzo trafna interpretacja troski o dobro ogółu. W tekście została także wskazana rola pierwiastków religijnych w treści Platońskiej koncepcji.(abstrakt oryginalny)
Autorka przeprowadziła analizę racjonalnych i irracjonalnych elementów myśli Platona. Rozróżnienie tych elementów umożliwiło jaśniejsze zrozumienie konfliktu pomiędzy myśleniem racjonalnym a irracjonalnym.
7
Content available remote Sport i kultura fizyczna w filozoficznym dyskursie Platona
84%
Celem niniejszego opracowania jest przybliżenie poglądów jednego z największych greckich filozofów, Platona, w zakresie problematyki sportu i szeroko rozumianej kultury fizycznej. Realizacja celu pracy jest możliwa dzięki analizie reprezentatywnych fragmentów Platońskich dialogów. Opracowanie zostało podzielone na trzy główne części. W pierwszej przedstawiono metodologię pracy oraz Platońską wizję osoby ludzkiej. W drugiej zaprezentowano właściwe nauczanie filozofa na temat sportu i kultury fizycznej. Korpus opracowania zwieńczyła część pokazująca najważniejsze cechy Platońskiej nauki o sporcie i kulturze fizycznej. W świetle przeprowadzonych analiz można wskazać na kilka charakterystycznych cech Platońskiej nauki. Filozof nie rozpatruje tematyki sportu w oderwaniu od innych problemów filozoficznych oraz wyraźnie wiąże korzyści płynące ze sportu, ze sferą duchową.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań jest filozofia Plotyna, a w szczególności jego przynależność zarówno do postawy racjonalnej jak i irracjonalnej.
Treść artykułu stanowią rozważania na temat filozoficznych aspektów kary śmierci. Autor koncentruje się na dorobku dwóch myślicieli, Platona i św. Tomasza z Akwinu, którzy jego zdaniem, reprezentując zbliżone pola badań z okresu zasadniczo pomijanego w dyskusjach nad karą śmierci, zaproponowali inne, nowe spojrzenie na teorię kary śmierci.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.