Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Pośrednictwo handlowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Centrum Badań Szarej Gospodarki działające w ramach Urzędu Statystycznego w Kielcach podjęło próbę oszacowania wielkości pośrednictwa w sprzedaży produkcji rolnej w czterech województwach w 1998 r. Było to zadanie niezwykle niewdzięczne. Istotę bowiem tego zjawiska stanowi ukrywanie rozmiarów działalności gospodarczej przez pośredników, dlatego też konwencjonalne metody statystyczne nie mogą stanowić podstawy dla jej badania. (fragment tekstu)
2
Content available remote Pośrednictwo finansowe i analiza makroekonomiczna
100%
W tym artykule wyjaśniam najpierw, dlaczego ani standardowe modele makroekonomiczne, które abstrahują od pośrednictwa finansowego, ani tradycyjne modele "bankowego kanału kredytowego" nie są adekwatną podstawą do zrozumienia ostatniego kryzysu. Twierdzę, że zamiast nich są nam potrzebne modele, w których pośrednictwo finansowe odgrywa bardzo ważną rolę, a zarazem jest modelowane w sposób uwzględniający w większym stopniu bieżące realia instytucjonalne. Potrzebne są nam zwłaszcza takie modele, w których uwzględnia się fakt, iż system finansowy oparty na mechanizmie rynkowym - tj. taki, w którym pośrednicy finansują swoją działalność, sprzedając papiery wartościowe na konkurencyjnych rynkach, a nie w drodze przyjmowania depozytów objętych wymogiem rezerwy obowiązkowej - to nie to samo, co system działający bez jakichkolwiek tarć. Następnie szkicuję podstawowe elementy podejścia, które pozwalają na włączenie pośrednictwa finansowego oraz tarć na rynku kredytów do analizy makroekonomicznej w prosty sposób. Wyjaśniam, w jaki sposób można wykorzystać model do analizy makroekonomicznych następstw ostatniego kryzysu finansowego, a w części końcowej omawiam niektóre ważne z punktu widzenia prowadzenia polityki pieniężnej wnioski wypływające z modelu. (fragment tekstu)
Opis przemian na polskim rynku produktów zaopatrzeniowych autorka ocenia jako powolny, skutkiem istnienia w minionym 50-leciu centralnego planowania i rozdzielnictwa dóbr zaopatrzeniowych. Konkluzją artykułu są następujące stwierdzenia: "dokonujące się obecnie zmiany w gospodarce prowadzą do ewolucji skostniałych struktur bądź eliminują je z rynku. Proces ten jest długi, pełen burzliwych załamań i zahamowań, co oddaje złożoność przeobrażeń instytucjonalnych polskiego rynku produktów zaopatrzeniowych".
W niniejszej publikacji, w odniesieniu do określonego portfela produktowego, z jednej strony z perspektywy przedsiębiorstwa wytwórczego oraz z drugiej z punktu widzenia pośrednika handlowego, podjęto próbę oceny i pomiaru jego konkurencyjności. Zasadniczym jej celem jest zatem próba odpowiedzi na pytanie: czy z punktu widzenia wielkości generowanego zysku korzystniejsza jest działalność produkcyjna (model B2B) czy może jednak pośrednictwo handlowe (odsprzedaż wcześniej zakupionych wyrobów) rozumiane jako model B2C? (abstrakt oryginalny)
Diagnozę aktualnej i przyszłej roli marek dystrybutorów na świecie i w Polsce poprzedzono przedstawieniem zmian, które miały miejsce w handlu, zwłaszcza w ostatnim ćwierćwieczu.
Koncepcja przedsiębiorstwa handlu hurtowego, zgodna ze strategią „piać i bierz", z istoty rzeczy zakłada stosowanie polityki niskich cen, a więc orientację na niskie koszty własne. Ograniczanie kosztów działalności wymusza z kolei eliminowanie lub sprowadzenie do minimum działań marketingowych, zwłaszcza obejmujących te przedsięwzięcia, które służą pozyskiwaniu i utrzymywaniu klientów. W tym miejscu rodzi się pytanie strategiczne dla firm cash and carry — gdzie leży granica i specyficzny punkt równowagi między orientacją na minimalizowanie kosztów a orientacją na coraz to bardziej konkurencyjny i trudny rynek. Pytanie to jest równocześnie pytaniem o kierunek hipotetycznych, długookresowych przeobrażeń, naturalnych i oczywistych w warunkach oddziaływania turbulentnego, zmieniającego się środowiska zewnętrznego.
Przedstawiono ogólne wiadomości na temat pośredników w handlu zagranicznym. Omówiono kanały dystrybucji składające się z ogniw pośrednich. Pośredników podzielono na działających na własny rachunek i na działających na cudzy rachunek. W ramach tych dwóch grup na dwie kolejne: działających we własnym imieniu i na działających w cudzym imieniu.
Omówiono istotę konfliktów między producentami prowadzącymi sprzedaż za pomocą Internetu a pośrednikami handlowymi. Przedstawiono czynniki sprzyjające tym konfliktom oraz sposoby rozwiązywania i unikania konfliktów.
Cel artykułu: zidentyfikowanie i opisanie zmian w zakresie stosowania marek należących do pośredników handlowych, a także czynników, które prowadzą do tych zmian. Rodzaj wykorzystywanego podejścia badawczego: w artykule wykorzystano źródła wtórne. Główne wyniki badań: opisano kierunki zmian w zakresie stosowania marek należących do pośredników handlowych. Istotna część artykułu została poświęcona uwarunkowaniom oraz konsekwencjom tych zmian. Implikacje praktyczne: istotnym ograniczeniem dla rozwoju marek należących do pośredników handlowych jest sposób, w jaki postrzegają je konsumenci. Rozwój tych marek wymaga zwiększenia ich świadomości i poprawy ich wizerunku. Implikacje społeczne: rozwój marek należących do pośredników handlowych oznacza zwiększanie intensywności konkurencji, co sprzyja spełnianiu oczekiwań konsumentów. Kategoria artykułu: koncepcyjny. (abstrakt oryginalny)
Autor omawia następujące rodzaje pośrednictwa w handlu zagranicznym: przedstawiciel zagraniczny (agent, cif-agent, przedstawicielstwo firmy zagranicznej w Polsce, przedstawicielstwo firmy polskiej za granicą), makler handlowy, komisant i konsygnator, dealer. Przedstawia również tak specyficzne formy pośrednictwa jak: comparador, broker, jobber, dystrybutor i konsultant.
Swoboda przedsiębiorstw w rozstrzyganiu problemu korzystania lub niekorzystania z usług pośredników w handlu zagranicznym nie oznacza, że decyzje dotyczące tej materii są proste i nie budzą wątpliwości. Obserwacja wskazuje, że zapadają one najczęściej przy wykorzystaniu podejścia będącego mieszanką dogmatyzmu oraz metody prób i błędów. Oba składniki tego podejścia oddziałują w przeciwnych kierunkach: dogmatyzm nakazuje stosować rozwiązania oceniane w sposób uproszczony jako najlepsze (np. absolutyzowanie samodzielnego prowadzenia handlu zagranicznego bez względu na uwarunkowania); metoda prób i błędów sugeruje poszukiwanie rozstrzygnięć - mogą one jednak dużo kosztować i rozciągać się w czasie. W obu przypadkach istnieje potrzeba wypracowania kryteriów, których zastosowanie pozwoli usprawnić proces poszukiwania i wyboru odpowiednich rozwiązań. Wydaje się, że obiecujące możliwości oferuje wykorzystanie teorii kosztów transakcyjnych. Stąd w dalszej części artykułu podjęto następujące kwestie: 1) charakterystyka teorii kosztów transakcyjnych; 2) problem pośrednictwa w handlu zagranicznym w ujęciu teorii kosztów transakcyjnych; 3) propozycja rozwiązania problemu - kryteria alokacji funkcji w układzie eksportowym; 4) wpływ czynnika skali na strukturę układu eksportowego, 5) propozycja rozwiązania problemu z wykorzystaniem teorii kosztów transakcyjnych.
Opracowanie omawia istotę i podstawowe warianty strategii konkurencji w handlu. Przedstawiono uwarunkowania wyboru strategii konkurencji przez pośrednika handlowego na ryku przemysłowym oraz dokonano przeglądu koncepcji budowania strategii konkurencji.
W artykule zaprezentowano kategorie pośredników hurtowych wyodrębnionych na zasadzie specjalizacji funkcjonalnej, które wykształciły się w Polsce na przestrzeni lat 90-tych. Podkreślono, że większość reguł i zasad działania tych pośredników oparta jest na wzorcach obowiązujących w tym zakresie w krajach o rozwiniętej gospodarce rynkowej.
Artykuł prezentuje główne strategie używane przez producentów do umieszczenia ich produktów na rynku. W praktyce wybór strategii jest zdeterminowany przez czynniki związane z głównymi cechami produktów, charakterystyką firmy, siłą konkurencyjności, poziomem rozwoju rynku pośredników i poziomem rozwoju nowych technologii.
Podkreślono ważność programów motywacyjnych dla sieci dystrybucyjnej. Wyróżniono wyznaczniki, jakie należy wziąć pod uwagę tworząc program.
Celem artykułu jest identyfikacja ram kooperacji i kooperencji między producentami a detalistami na podstawie przeglądu literatury oraz weryfikacji sześciu przypadków producentów dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku. Analizy przypadków opracowano na podstawie wywiadów pogłębionych dotyczących relacji (w tym kooperacji i kooperencji) między sześcioma średnimi i dużymi producentami dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku oraz ich kluczowymi pośrednikami detalicznymi na polskim rynku. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono uwarunkowania procesu zarządzania produktem w fazie wzrostu i dojrzałości oraz omówiono czynniki determinujące decyzje dotyczące modyfikacji kanału dystrybucji w tych dwóch fazach. Opisano również rolę oraz funkcje pośredników handlowych w kanałach dystrybucji oraz przedstawiono zalety i wady dystrybucji bezpośredniej.
Metodę potencjałów, będącą szczególnym przypadkiem metody simpleks, opracował Dantzig w 1951, jako metodę rozwiązywania klasycznego, zamkniętego (zbilansowanego) zadania transportowego (ZZT). O ile klasyczne ZZT i zagadnienie pośrednika mają zawsze rozwiązanie dopuszczalne i jest je łatwo wyznaczyć, to sprawa się bardzo komplikuje, jeżeli przechodzimy do zagadnień typu transportowego, w których pewne trasy są niedopuszczalne lub mają ograniczoną przepustowość. W tym przypadku prosta procedura wyznaczania rozwiązania wyjściowego, np. metoda minimalnego elementu macierzy kosztów, nie daje gwarancji uzyskania rozwiązania dopuszczalnego, a metoda potencjałów zakłada, iż startujemy od rozwiązania bazowego, dopuszczalnego. W niniejszej pracy przedstawimy jak zmodyfikować metodę potencjałów dla zagadnienia pośrednika z ograniczonymi przepustowościami tras. Pokażemy także jak różne realne warianty zagadnienia pośrednika sprowadzić do tej postaci. (fragment tekstu)
19
Content available remote Modelowanie procesu negocjacji w pośredniczących firmach handlowych
63%
Cena, tworząc ścisłe relacje między różnymi przedsiębiorstwami i ich jednostkami odgrywa ważną rolę. W artykule rozważają się sytuacje negocjacyjne w pośredniczących przedsiębiorstwach sektora MSP, gdzie zarządzanie ceną jest realizowane przy pomocy zaproponowanego modelu procesu negocjacji przedstawionego w formie drzewa decyzyjnego. Jego głównymi elementami są: cena podstawowa, węzły - ceny produktu (zbioru produktów), uwzględniające opusty (rabaty, bonusy, prolongaty). Proces wyboru odpowiedniej ścieżki w drzewie decyzyjnym uwzględnia losowy charakter występowania sytuacji negocjacyjnych. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Intermediary networks under the rule of equi-repartition of profits
63%
This paper studies the stability, equilibrium and efficiency of directed networks of trade intermediaries under a rule of equi-repartition of profits. This equi-repartition rule, although simple and natural, introduces complex topologic considerations from players. Core-periphery structures can arise endogenously and result in stable networks even assuming complete homogeneity of all agents in the network. The concept of network partition is introduced to provide examples of networks that could be seen as arising from the linking up of a set of disjoint networks in an endogenous manner. From an aggregate welfare perspective as well as sometimes from an individual perspective, leaving the linking up of those individually efficient networks to each individual agent can result in an inefficient aggregate network, even if taken in isolation each pre-existing network is efficient. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.