Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 101

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Poczta
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Siec placówek Poczty Polskiej a nowe możliwości ich efektywnego wykorzystania
100%
Dotychczas zagadnienie dostępności terytorialnej do pocztowych usług rozważano głównie w aspekcie społecznym, tzn. dostępu do powszechnej usługi pocztowej. Jednym z atrybutów tej usługi jest zapewnienie użytkownikom łatwego dostępu do sieci pocztowej. Wobec tego państwo powinno zagwarantować utworzenie wystarczającej liczby punktów dostępu uwzględniających ich potrzeby, zwłaszcza na obszarach słabo zurbanizowanych, a także zapewnić odpowiednią gęstość rozmieszczenia punktów dostępu na tych obszarach w celu spełnienia obowiązku świadczenia usługi powszechnej. Jednocześnie warto też zwrócić uwagę na ekonomiczne (gospodarcze) znaczenie tego zagadnienia i wykorzystanie istniejącej infrastruktury do współpracy z przedsiębiorstwami działającymi w zakresie e-commerce'u. Nabiera to szczególnego znaczenia w sytuacji, kiedy operator dokonuje zmian w strukturze lub liczbie placówek, likwidując nierentowne bądź zamieniając je na placówki o niższej randze(fragment tekstu)
2
100%
Liberalizacja rynku i wzrost konkurencji na tradycyjnym rynku usług pocztowych, w tym zwłaszcza przesyłek listowych i paczkowych, powoduje, że dotychczasowi monopoliści, tj. publiczni operatorzy usług pocztowych, tracą udziały w tych rynkach. Dla utrzymania silnej pozycji rynkowej i podzielenia kosztów działania sieci placówek pomiędzy różne produkty, jak również kosztów funkcjonowania sieci doręczycielskiej podejmują działania dywersyfikacyjne. Publiczni operatorzy pocztowi w różnym stopniu przygotowali się do nowej sytuacji. Najszybciej restrukturyzująca się grupa operatorów dość mocno broni swoich pozycji rynkowych i świadczy usługi pocztowe oraz z rynku KEP i TSL na skalę globalną. Wolniej dostosowujący się operatorzy mają dość silną pozycję na rynku rodzimym oraz podejmują działalność w skali międzypaństwowej bądź ogólnoeuropejskiej. W najgorszym położeniu znajdują się operatorzy opóźniający restrukturyzację-oni tracą najszybciej pozycję na krajowych rynkach i są nieprzygotowani do pełnego otwarcia rynku na konkurencję. Wynika to przede wszystkim z protekcjonistycznej polityki państwa, jako regulatora rynku i właściciela, które było gwarantem zachowania pozycji rynkowej, oraz z braku konsekwencji działania zarządów tych operatorów we wdrażaniu zmian.
Polska zliberalizowała swój rynek pocztowy w 2013 r. Miało to zapewnić Poczcie Polskiej jak najwięcej czasu na przygotowanie się do działania w warunkach konkurencji. W rzeczywistości spowolniło to restrukturyzowanie Poczty Polskiej. Obecnie dostosowywanie Poczty Polskiej do warunków konkurencji jest trudne, bo odbywa się przy spadku popytu na tradycyjne przesyłki listowe. (abstrakt autora)
1 stycznia 2011 roku na mocy postanowień trzeciej dyrektywy pocztowej 11 krajów UE: Austria, Belgia, Bułgaria, Dania, Francja, Irlandia, Portugalia, Słowenia, Hiszpania, Włochy i Malta, zlikwidowało monopol publicznych operatorów pocztowych na przesyłki listowe o masie do 50 g. Dołączyły one do grupy państw, które wcześniej uwolniły rynek pocztowy: Estonii, Finlandii, Holandii, Niemczech, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Tym samym dokonał się kolejny, ważny etap w historii unijnego rynku pocztowego. Jakkolwiek do ostatecznego zakończenia procesu liberalizacji pozostały 2 lata i 10 rynków, czekających na "pełne otwarcie" na konkurencję - na Cyprze, Litwie, Łotwie, Słowacji, Węgrzech, w Czechach, Grecji, Luksemburgu, Polsce, Rumunii, zasadne jest już teraz odnieść się do istotnych faktów z przeszłości. Interesujące wydaje się spojrzenie na rynek wewnętrzny Unii Europejskiej, w tym wypadku pocztowy, z perspektywy tworzenia UE i jego prawnego otoczenia - taka historia w pigułce. W tym kontekście, tworzenie Unii, postępujący proces liberalizacji, zmiany w otoczeniu prawnym - czynniki, które przez lata kształtowały rynek usług pocztowych UE, m.in. jego przedmiotową segmentację i kierunki przepływu przesyłek pocztowych, są tematem niniejszego artykułu, opracowanego na podstawie raportu pt. Rozwój rynku usług pocztowych w krajach UE, opublikowanego przez Instytut Łączności w 2010 roku(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono metodę adaptacyjnego uczenia maszynowego do rozpoznawania i przetwarzania obrazów w procesach automatycznego opracowywania przesyłek pocztowych. Ze względu na proces automatycznego rozpoznawania adresu, najistotniejszy segmentem linii jest zintegrowana maszyna czytająca z wideokodowaniem za pomocą modułu optycznego rozpoznawania znaków automatycznie odczytuje adres przesyłki. Mała sprawność tego modułu podnosi koszty i zmniejsza przepustowość całego systemu opracowania przesyłek. Zaproponowano metodę bazującą na wydzielaniu cech znaków na podstawie analizy z wykorzystaniem zbiorów przybliżonych. Natomiast dane z procesu wideokodowania pozwalają na aktualizację bazy wzorców poszczególnych klas znaków. (abstrakt oryginalny)
Stale zwiększające się wymagania w zakresie obsługi klientów oraz rosnące koszty kapitału, przemieszczania i magazynowania powodują dynamiczny rozwój usług logistycznych. Na tle globalnego rynku usług pocztowych Poczta Polska dopiero zaczyna wprowadzać zmiany oraz innowacyjne rozwiązania, które mają spowodować, iż narodowy operator będzie w stanie sprostać wymogom obecnego rynku. W swojej pracy autor prezentuje niektóre zapoczątkowane zmiany w systemie logistycznym Poczty Polskiej w kontekście wymogów, jakie stawia przed operatorem klient instytucjonalny. (abstrakt autora)
Artykuł koncentruje się na podstawowym obszarze aktywności Poczty Polskiej (PP), czyli procesie logistycznym (przepływ przesyłek pocztowych w sieci logistycznej), który jest tym samym procesem o kluczowym znaczeniu (key process) dla tego operatora. Podjęto próbę identyfikacji najważniejszych procesów mających wpływ na proces logistyczny PP. Wskazano też miejsce i rolę tych procesów we wspieraniu optymalnych i efektywnych przepływów przesyłek pocztowych w obrębie działania Węzła Ekspedycyjno-Rozdzielczego (WER). Przepływy realizowane przez WER są kluczowe dla całej sieci logistycznej operatora(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Zmiany sposobu kształcenia cen publiczny operatorów pocztowych
80%
Celem artykułu jest omówienie zmian, jakie zachodzą w polityce cenowej publicznych operatorów pocztowych w trakcie liberalizacji rynku usług pocztowych. Przedstawiono w nim podejście tradycyjne polegające na taryfowym sposobie ustalania cen, które zostało znacznie ograniczone oraz nowe sposoby kształtowania i różnicowania cen. Nowe podejście ma umożliwić obronę pozycji rynkowej i zachowanie udziału w rynku usług pocztowych.(oryginalny abstrakt)
Kraje byłego bloku socjalistycznego stały się jednym z najszybciej rozwijających się i najbardziej konkurencyjnych rynków usług kurierskich. Poczta państwowa jest opieszała i niesolidna. Lukę na ryku wypełnianją wielkie zagraniczne firmy kurierskie i liczni drobni doręczyciele krajowi.
10
Content available remote Elektroniczne usługi pocztowe
80%
Potrzeba stosowania poczty elektronicznej o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa jest niepodważalna. Tego typu systemy stosowane są w bankach, administracji rządowej itp. Powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka wiarygodność nadawcy wiadomości oraz wysoki poziom bezpieczeństwa przekazywanych wiadomości i dokumentów. Opisane rozwiązanie rejestrowanej poczty elektronicznej jest dedykowane jako usługa dostępna na całym świecie. Wymaga to wprowadzenia procedur gwarantujących wiarygodność, i to na odpowiednim poziomie, poszczególnych użytkowników i operatorów świadczących tę usługę. Norma [2] definiuję tę usługę jako usługę o wysokim poziomie zaufania, świadczoną przez operatorów pocztowych certyfikowanych i akredytowanych przez uznaną międzynarodową organizację pocztową. Równoważną usługę definiuje specyfikacja ETSI [3, 4, 5, 6, 7]. Oba rozwiązania stosują ten sam format przesyłania wiadomości, a stosowane procedury są podobne. Wydaje się, że będzie istnieć możliwość komunikacji pomiędzy użytkownikami obu systemów przy zachowaniu podwyższonego poziomu wiarygodności. Wdrożenie światowego systemu PReM będzie wymagało skoordynowania wielu działań organizacyjnych. (fragment tekstu)
Jednym z głównych motywów reformy rynków sieciowych (energetycznego, kolejowego, gazowego, pocztowego), a w szczególności ich liberalizacji, było przekonanie, że rosnąca konkurencja pobudzi innowacje procesów i usług, podniesie efektywność i spowoduje spadek cen. Generalnie, wysiłki podejmowane w celu liberalizacji, a co za tym idzie wprowadzenia konkurencji spowodowały jej wzrost tylko na niektórych rynkach. W wielu krajach członkowskich jest jeszcze daleko do osiągnięcia znaczącego poziomu konkurencji na rynkach usług sieciowych. (fragment tekstu)
12
80%
W artykule zaprezentowano wyniki badań własnych dotyczących oceny usług pocztowych, przeprowadzonych w segmencie nabywców instytucjonalnych. Wybór klientów instytucjonalnych wynikał z faktu, że w Europie nadają oni 88% przesyłek listowych i 95% paczek. W Polsce relacje te są zbliżone do wyników ogólnoeuropejskich. Badanie wykazało, Ŝe Poczta Polska, pomimo silnej pozycji rynkowej, tylko częściowo jest zdolna do konkurowania na otwartym rynku. Najsilniejsze jej atuty to: doręczanie przesyłek do każdego adresata na obszarze kraju, szeroka oferta usługowa, świadczenia dodatkowe towarzyszące usługom podstawowym, dostępność sieci placówek i skrzynek nadawczych, regularność doręczania, identyfikacja wizualna przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Historia znaczkiem pisana
80%
Ostatnie sto lat historii Polski zostało przedstawione za pomocą znaczków pocztowych. Pokazano pierwszy znaczek świata i pierwszy znaczek Polski. I Wojna Światowa to znaczki okupacyjne Niemiec i Austrii. Pierwszy Sejm II Rzeczypospolitej przedstawiała seria znaczków z 1919 roku. Osiągnięcia II Rzeczypospolitej. Zwycięstwo w Challenge w 1932 i 1934 roku oraz polską motoryzację, to znaczki z lat 1933, 1934, 1984 oraz seria z 1987 roku. Pokazano znaczki Wolnego Miasta Gdańsk. Okupację niemiecką obrazowały znaczki generalnej Guberni. Pierwsze znaczki po wyzwoleniu Polski, to znaczki z 1944 roku wydane w Lublinie i Moskwie. Wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce zostały przedstawione za pomocą odpowiednich znaczków. Piękny blok EURO 2012 kończy prezentacje. Na koniec pokazano najdroższy znaczek Polski i świata oraz znaczki "Poczty Solidarność".(abstrakt oryginalny)
Internet przyczynił się do stworzenia zasad społeczeństwa informacyjnego, czyli do tego, aby tworzenie, dystrybucja i wykorzystanie informacji były działalnością znaczącą pod względem politycznym, ekonomicznym i kulturowym. Internet ma również szczególne znaczenie w procesie rozwoju biznesu elektronicznego (e-biznesu). Według definicji prof. W. Cellary polega on na: "zastąpieniu formalnych i nieformalnych dokumentów papierowych dokumentami elektronicznymi i zorganizowaniu obrotu nimi na drodze elektronicznej oraz na zorganizowaniu interakcji międzyludzkich za pomocą mediów elektronicznych zamiast bezpośrednich spotkań". Z tym zagadnieniem związane jest również pojęcie handlu elektronicznego (e-handlu) rozumianego jako szczególny rodzaj przedsięwzięć w zakresie e-biznesu, skupiającego się wokół pojedynczych transakcji wykorzystujących sieć jako medium wymiany, obejmującego relacje pomiędzy przedsiębiorstwami (business-to-business - B2B) oraz pomiędzy przedsiębiorstwem i konsumentem (business-to-consumer - B2C).(fragment tekstu)
15
Content available remote Analiza finansowa operatorów pocztowych w Polsce przed liberalizacją rynku
80%
Zbliżający się termin otwarcia polskiego rynku pocztowego (od pierwsze-go stycznia 2013 r.) wpływa na przekształcenia w Poczcie Polskiej. Wcześniejsze przekształcenia z przedsiębiorstwa państwowego użyteczności publicznej w spółkę akcyjną powinny przygotować operatora do działania w warunkach pełnej konkurencji. Liberalizacja rynku jest równoznaczna ze zniesieniem obszaru zastrzeżonego, z którego operator publiczny uzyskiwał przeważającą część swoich przychodów z działalności pocztowej (w 2010 r. było to 66%)1. W świetle tego głównym celem artykułu jest analiza finansowa sprawo-zdań finansowych Poczty Polskiej oraz porównanie działalności operatora publicznego z wynikami wybranych operatorów alternatywnych, takich jak TNT Express Worldwide (Poland) Sp. z o.o., DHL Express (Poland) Sp. z o.o. i Siódemka SA2, za pomocą analizy wskaźnikowej w latach 2008-2010. (fragment tekstu)
Patrząc na możliwości, jakie stwarzają poczty skandynawskie swoim klientom (w artykule nie przedstawiono Islandii ze względu na brak produktów logistycznych w ofercie), można dojść do wniosku, że możliwości te niczym nie odbiegają od tych, które oferują operatorzy logistyczni, czy ci zaliczani do grona TSL. Różnicą jest skala działania i to, że usługi logistyczne są - mimo wszystko - dodatkowym biznesem dla poczt. Podstawową działalnością pocztową pozostaje jednak zapewnienie obrotu korespondencji. Można spodziewać się dalszego rozwoju usług logistycznych świadczonych przez tradycyjne poczty, gdyż zapewniają one rekompensatę finansową z tytułu traconych przychodów z usług, które zanikają. Jednocześnie poczty świadcząc usługi logistyczne mają możliwość wykorzystywania zasobów technicznych i ludzkich, uwalnianych z tytułu mniejszego obrotu listowego. Poczty w ten sposób stają się mniej "pocztowe" i jeszcze bardziej upodabniają się do operatorów logistycznych.Warto zwrócić także uwagę, że przedstawione poczty skandynawskie są jednymi z najbardziej innowacyjnych, a zarazem ekologicznych, w swojej branży. To nie tylko elektryczne skutery oraz drony testowane przez fińską Posti, ale także, jak w przypadku Posten Norge: nowoczesne technologie magazynowe, samobieżne maszyny pakujące oraz projekt autonomicznego zestawu drogowego (autonomiczny ciągnik siodłowy z naczepą) Tesla Semi2 o zasięgu 800 km. (fragment tekstu)
Rynek pocztowy podlega zmianom, których głównymi powodami są: - liberalizacja, - e-substytucja. Zmusza to operatorów zasiedziałych do doskonalenia swych strategii rozwoju i modeli biznesowych. Celem artykułu jest scharakteryzowanie tych strategii i zaprezentowanie postępowania Poczty Polskie. W artykule wskazuje się, że podstawową słabością działań restrukturyzacyjnych Poczty Polskiej jest zbyt późne ich podjęcie.(abstrakt autora)
Przyjmując konkurencję jako rozwiązanie sprzyjające swobodzie gospodarczej i pozytywnym wynikom ekonomicznym, zorganizowanie niektórych rynków na zasadzie monopolu powinno dotyczyć sytuacji uzasadnionych szczególnymi względami. Rynki funkcjonujące za przyzwoleniem państwa na zasadzie monopolu można najogólniej podzielić na1: - rynki charakteryzujące się fundamentalną zawodnością konkurencji, - rynki z dostrzeganą, ale dającą się korygować zawodnością konkurencji. W odniesieniu do rynków pierwszego typu w literaturze wskazuje się na możliwe trzy przyczyny tzw. fundamentalnej zawodności konkurencji, niepozwalające bądź bardzo utrudniające powstawanie efektywnej konkurencji. Wiążą się one z następującymi zjawiskami2: - funkcjonowaniem utrwalonych silnych struktur rynkowych, pozwalających na wykorzystywanie korzyści skali i korzyści zakresu działania; - funkcjonowaniem rynków cechujących się zmiennością równowagi, która może prowadzić do sytuacji kryzysowych (np. wysokie bezrobocie na rynkach pracy), - świadczeniem tzw. dóbr publicznych(fragment tekstu)
19
Content available remote Prawne uwarunkowania regulacji rynku usług pocztowych
61%
Celem postępującej liberalizacji rynku usług pocztowych, nadzorowanej przez wyspecjalizowane państwowe organy regulacyjne, jest stworzenie w pełni konkurencyjnego środowiska gospodarczego w obszarze poczty. W jego ramach docelowo funkcjonować powinni przedsiębiorcy będący równoprawnymi uczestnikami obrotu gospodarczego i świadczący usługi o należytym poziomie jakości, zadowalającym konsumentów. Przyjęta przez państwo koncepcja regulacji rynku usług pocztowych w dobie ich liberalizacji, a jednocześnie wypierania w znaczącym stopniu tradycyjnych usług pocztowych przez środki komunikacji elektronicznej powinna się skupiać przede wszystkim na trzech elementach. Po pierwsze, na konieczności zapewnienia monitoringu wpływu liberalizacji na funkcjonowanie i stan rynku usług pocztowych (zarówno z punktu widzenia interesów klientów, jak i operatorów pocztowych). Po drugie, na potrzebie wypracowania modelu polityki regulacyjnej opartego na skutecznych narzędziach regulacyjnych zapewniających zrównoważony rozwój tego sektora gospodarki narodowej. Po trzecie, na nieodzowności konsultacji działań regulacyjnych z szeroko rozumianym środowiskiem społeczno-gospodarczym.(fragment tekstu)
Dywersyfikacja produktowa jest jednym ze sposobów kształtowania strategii przedsiębiorstwa, polega na poszerzeniu zakresu jego funkcjonowania, co wyraża się w zróżnicowaniu oferowanych dóbr finalnych. Skutecznie przeprowadzona dywersyfikacja umożliwia: - skoncentrowanie zasobów firmy na rozwoju wiodących produktów, - skrócenie procesów decyzyjnych, - elastyczne reagowanie na sygnały płynące z rynku, - efektywną kontrolę kosztów produkcyjnych. Wymienione cechy znajdują potwierdzenie w zdiagnozowanych słabościach funkcjonowania i organizacji usług kurierskich poczty publicznej w Polsce. Usługi kurierskie, jako jeden z marginalnie traktowanych segmentów działalności Poczty Polskiej, nie są w pełni dopracowane organizacyjnie, tak aby zarządzanie nimi było sprawne i w efekcie przekładało się na istotny udział - uwzględniając wielkość przedsiębiorstwa - w rynku. Za podstawowy powód takiej sytuacji należy wskazać fakt, że Poczta Polska funkcjonuje jako firma ściśle regulowana przez państwo, które zapewnia jej pozycję monopolistyczną i kształtuje wartości oparte na interesie publicznym. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.